رفع رطوبت کمد دیواری

ثبت درخواست " تشخیص ترکیدگی لوله "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
رفع رطوبت کمد دیواری

گاها شاهد این هستیم که افراد به دنیال پیدا کردن علت بو گرفتن رختخواب در کمد دیواری و همچنین لباس‌ها هستند و دغدغه بسیاری از افراد است؛ چرا که وقتی درب کمد دیواری را باز می‌کنیم، دوست نداریم چیزی جز منظره لباس‌ها و اکسسوری‌های متنوع توجه‌مان را جلب کند؛ اما گاهی بوی نامطبوع رطوبت و کپک این اجازه را به ما نمی‌دهد. در این پست 7 راه رفع رطوبت کمد دیواری و از بین بردن بوی بد داخل کمد را بررسی می‌کنیم، تا دیگر با چنین منظره ناخوشایندی روبه‌رو نشوید.

پیش از معرفی روش‌های رفع نم کمد دیواری و بوی باقی‌مانده پس از رفع رطوبت کمد دیواری شاید بهتر باشد ابتدا علت کپک زدن کمد دیواری و منشاء بروز رطوبت را بررسی کنیم. در ادامه با مجله «خدمت از ما» همراه باشید.

علت بو گرفتن رختخواب و لباس در کمد دیواری؟

مطمئنا اگر علت رطوبت را پیدا کنیم، که در اکثر مواقع، نم و نشتی دیوار است خسارات کمتری به کمد و دیوارهای ساختمان وارد می‌شود و در رفع علت بو گرفتن رختخواب در کمد دیواری، موفق‌تر خواهیم بود. اگر در کمدتان، کپک مشاهده کردید، احتمالا یکی از موارد زیر دلیل آن است:

 

وجود نشتی، علت کپک زدن کمد دیواری

واضح‌ترین علت کپک زدن کمد دیواری، ورود آب یا رطوبت اضافی به درون کمد، به دلیل نشت در لوله‌های شوفاژ، آب یا فاضلاب است؛ مخصوصا وقتی کمد دیواری شما در مجاورت سرویس بهداشتی یا حمام باشد. لوله‌های آسیب‌دیده باید در اولین فرصت جهت تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه و تعمیر آن اقدام شود، تا وضع بدتر از این نشود.

 در نظر داشته باشید که، هر مجرای هوایی که به‌طور صحیح عایق نشده باشد نیز می‌تواند باعث ایجاد رطوبت اضافی در هوا و در نتیجه نم و کپک در کمد شود. این موضوع را در نظر داشته باشید تا کمتر به رفع رطوبت کمد دیواری نیاز پیدا کنید.

 

عایق‌کاری آسیب‌دیده

در کمد دیواری‌هایی در مجاورت سرویس بهداشتی یا حمام هستند، از عایق ضد رطوبت برای کمد دیواری استفاده می‌شود تا در صورت نشتی به کمد آسیبی نرسد. اگر در اجرای این عایق مشکلی وجود داشته باشد، در صورت نشت لوله‌ها باید منتظر بوی آزاردهنده نم در کمد باشید.

 

جنس در کمد

بسیاری از کمدها، درهای چوبی تک پنل دارند که اکثر اوقات بسته می‌ماند، مگر اینکه از کمد استفاده کنید. کمدهایی که درهای سبک‌تری دارند (مانند درهای لوور) کمتر دچار این مشکلات می‌شوند؛ چون هوا راحت‌تر در آنها جریان پیدا می‌کند.

برای اینکه درهای سخت و سنگین نتوانند علت کپک زدن کمد دیواری شما شوند، کافیست در طول روز هرچند ساعت یکبار در کمدتان را باز بگذارید.

 

رفع رطوبت کمد دیواری

 

رفع رطوبت کمد دیواری

حالا که می‌دانیم علت کپک زدن کمد دیواری چیست، فرض می‌کنیم علت مشکل (مثلا وجود نشتی) را کامل برطرف کردید. اکنون برای از بین بردن رطوبت کمد دیواری باید چکار کنید؟

اگر مشکل تنها به بوی رطوبت ختم نمی‌شود و کمدتان کپک زده است، ابتدا باید کپک‌ها را پاک کنید. این کپک‌های به ظاهر بی‌آزار را دست کم نگیرید و حتما پیش از رفع رطوبت کمد دیواری حسابتان را با آنها صاف کنید. چرا که کپک یک بیوتوکسین است و می‌تواند عوارضی مانند نفس‌تنگی، گلودرد، سردرد و سرفه داشته باشد.

پس از زدن ماسک و پوشیدن دستکش، ابتدا کپک‌های روی سطوح سخت را با جاروبرقی HEPA جارو کنید. سپس سطح را با محلول 80٪ سرکه سفید و 20٪ آب پاک، و سپس کاملا خشک کنید. اکنون برای رفع بوی بد رختخواب و لباس در کمد دیواری، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

(مطلب پیشنهادی: رفع نم دیوار گچی)

 

رفع نم کمد دیواری با تهویه مناسب

می‌دانیم که کپک‌ها در جاهای مرطوب و تاریک رشد می‌کنند، مانند کمدها و بسته بودن دائمی درب آنها، می‌تواند  علت بو گرفتن رختخواب در کمد دیواری باشد؛ بنابراین یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای رفع رطوبت کمد دیواری انجام دهید، تقویت جریان هواست. لازم است، هر از گاهی در و پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه در خانه و کمدها جریان پیدا کند.

هوای تازه به‌طور طبیعی باعث خشک شدن رطوبت اضافی در لباس و کمد می‌شود. برای رفع نم کمد دیواری در زمستان هم، می‌توانید هر چندوقت یکبار در کمد را باز کنید، تا هوای گرم درون آن بچرخد.

 

رفع رطوبت کمد دیواری با رطوبت‌گیرها

رطوبت‌گیرها هم سلاح مناسبی برای رفع رطوبت کمد دیواری هستند. میزان رطوبت در کمدهای دیواری می‌تواند به 60% برسد، که برای رشد کپک عالیست. اما یک رطوبت‌گیر می‌تواند رطوبت هوا را در 50% تثبیت کند، و جلوی این اتفاق را بگیرد.

یادآوری می‌کنیم که دستگاه‌های رطوبت‌گیر کپک را از بین نمی‌برند. آنها برای رفع نم کمد دیواری و مهم‌تر از آن، در پیشگیری و مدیریت رطوبت به شما کمک می‌کنند.

 

رفع بوی بد کمد دیواری

 

کمک گرفتن از نور

برای رفع رطوبت کمد دیواری، از نور طبیعی و مصنوعی هم می‌توانید کمک بگیرید. اگر هم، داخل خود کمک چراغ است، گاهی آن را روشن بگذارید تا رطوبت هوا از بین برود. نور خورشید بهترین رطوبت گیر کمد رختخواب هم محسوب می‌شود.

روشن گذاشتن یک لامپ کم وات در کمد، به از بین بردن رطوبت کمد دیواری کمک قابل توجهی می‌کند. فقط حتما فاصله لامپ را با لباس‌ها رعایت کنید تا الیاف آنها آسیبی نبیند، و احتمال آتش‌سوزی هم به صفر برد.

 

نکات مهم در کنترل و رفع رطوبت کمد دیواری

در ادامه به شرح چند نکته کلی پرداخته ایم که می تواند به شما در کنترل رطوبت کمد لباس و همچنین بو گرفتن کمد رختخواب‌ها کمک کند.

  • کف کمد دیواری‌تان چند بسته رطوبت‌گیر قرار دهید.
  • از پنکه‌های کوچک هم می‌توانید برای از بین بردن نم فضای کمد استفاده کنید.
  • اگر معمولا کف کمدتان کپک می‌زند، محل نگهداری کفش‌ها و کیف‌های چرمی‌تان را به قسمت بالایی کمد منتقل کنید.
  • برای رفع رطوبت کمد دیواری و جلوگیری از آن، پیش از قرار دادن لباس‌ها و مخصوصا کفش‌ها مطمئن شوید که کاملا خشک شده‌اند.
  • کمدتان را با تعداد زیادی از لباس‌ها و اکسسوری‌ها اصطلاحا خفه نکنید. برای هر لباس بخش جداگانه‌ای اختصاص دهید، و بین آنها فاصله بگذارید تا هوا بتواند میان آنها حرکت کند.

 

جلوگیری از رطوبت رختخواب

در بسیاری از خانه ها، از کمد دیواری برای جا دادن رختخواب‌ها استفاده می‌کنند. مشکلات مربوط به کپک و بوی بد رطوبت، می تواند بر خسارت هایی به رختخواب‌هایتان وارد کند. جهت جلوگیری از این اتفاق، لازم است هر چند وقت یک بار، رختخواب ها را بررسی و باز و بسته کنید.

اما اگر با این مشکل روبرو شدید، از روش‌هایی که تا اینجا توضیح دادیم، برای جلوگیری و از بین بردن بوی رطوبت رختخواب هم می‌توانید استفاده کنید. در بخش بعد توضیح می‌دهیم که پس از رفع رطوبت، با بوی به جا مانده از آن چه باید کرد.


 

رفع بوی بد کمد دیواری

بوی بد ناشی از رطوب، یسیار آزار دهنده است. حالا که با روش‌های گفته شده علت رطوبت کمد دیواری را پیدا کردید، لازم است که به رفع بوی بد کمد دیواری بپردازید. اگر نور خورشید و جریان هوا نتوانست به رفع بوی بد کمد دیواری کمک کند، از ترفندهای زیر می توانید برای از بین  استفاده کنید:

 

رفع بوی رطوبت کمد دیواری با جوش شیرین

ترفندهای از بین بردن بوی بد لباس و رختخواب در کمد را با نام‌آشناترین ماده ممکن شروع می‌کنیم: جوش شیرین؛ برای اینکار، کافیست مقداری جوش شیرین را در یک کاسه کوچک بریزید و آن را در یک گوشه از کمد قرار دهید. به همین سادگی!

 

علت کپک زدن کمد دیواری

 

از بین بردن بوی بد کمد با قهوه

قهوه با بوی قوی و دلچسب‌اش یک ماده عالی برای از بین بردن بوی نم است. پس از رفع رطوبت کمد دیواری، چند دانه قهوه تازه را در کمدتان قرار دهید تا بوی نم از بین برود. یک راه بهتر این است که یک کیسه کوچک پارچه‌ای بدوزید، و قهوه را به‌طور دائمی در کمد قرار دهید.

 

رفع بوی بد کمد دیواری با زغال اکتیو

احتمالا چیزهایی درباره قابلیت زغال اکتیو در جذب بوهای نامطلوب شنیده‌اید. این زغال به لطف تخلخل بالایی که دارد، بوی رطوبت فضای بسته کمد (و سایر آلاینده‌های محیطی) را به‌خوبی برطرف می‌کند.

برای از بین بردن بوی بد لباس داخل کمد مقداری زغال اکتیو را در یک کیسه، و آن را داخل کمد قرار دهید. توصیه می‌کنیم در کمد را هم کمی باز بگذارید. ترکیب زغال اکتیو و جریان هوا برای رفع رطوبت کمد دیواری و بوی ناخوشایند ناشی از آن معجزه می‌کند.

رفع بوی نم کمد دیواری با عصاره و گل خشک

پس از از بین بردن رطوبت کمد دیواری، می‌توانید از عصاره‌های خوشبوکننده مانند وانیل، گل رز یا سایر روغن‌ها و اسانس‌های موردعلاقه‌تان برای رفع بوی نم کمد دیواری استفاده کنید. همچنین، می‌توانید گل‌های معطر خشک‌شده‌ای مانند اسطوخودوس را هم به دیوار کمد آویزان کنید تا علاوه بر رفع بوی بد کمد دیواری و لباس‌ها، هربار که کمد را باز می‌کنید روح‌تان هم تازه شود!

 

از بین بردن بوی رطوبت کمد دیواری با برنج

برنج هم یکی ماده قوی برای از بین بودن بوی نا و کپک در کمدهای دیواری است. مقداری برنج را در یک کیسه یا یک بشقاب بریزید، آن و در گوشه کمد (یا کابینت‌ها) قرار دهید.

برای رفع بوی بد کمد دیواری از سرکه هم می‌توانید استفاده کنید؛ اما به دلیل بوی تند این ماده، در این لیست به آن اشاره نکردیم.

 

سخن پایانی

قبل از هرچیز بهتر است که هنگام ساخت منزل، از یک متخصص با تجربه و ماهر جهت طراحی و ساخت کمد کمک بگیرید. اما اگر با این مشکل روبرو شدید، ما سعی کردیم که در این محتوا به شرح کامل علت کپک زدن کمد دیواری و بو گرفتن رختخواب و لباسها در کمد بپردازیم.

همچنین انواع روش های رفع رطوبت کمد دیواری و بوی بد آن را شرح دادیم. در نظر داشته باشید، که هنگام برخورد با چنین مشکلی، اول علت بو گرفتن کمد را تشخیص دهید و بعد اقدام به برطرف کردن بوی نامطبوع کنید.

بعد از تشخیص علت نم کمد دیواری، لازم است که از یک متخصص جهت رفع آن کمک بگیرید. کافی است از طریق سایت یا اپلیکیشن "خدمت از ما" اقدام به ثبت سفارش کرده و در کوتاهترین زمان، به نزدیکترین متخصص دسترسی پیدا کنید.

4.4 امتیاز از 2098 رای


تشخیص ترکیدگی لوله
برای سرویس تشخیص ترکیدگی لوله از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین