مهمترین مزایای ساخت سوله ورزشی

ثبت درخواست " ساخت سوله و کانکس "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
مهمترین مزایای ساخت سوله ورزشی

سوله ورزشی دارای انواع متفاوتی می‌باشد، که می‌توان این سوله‌ها را به صورت از پیش ساخته شده نیز تهیه کرد. امروزه سوله ورزشی دیگر از مصالح سنگین این و پرهزینه ساخته نمی‌شوند. بنابراین این سازه‌ها جایگزین مناسب ساختمان‌های سیمانی و بتنی می‌باشند و این امر موجب سهولت ساخت در کنار افزایش سرعت  ساخت و بهره وری از آن خواهد شد.

ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی در ساخت سوله ورزشی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ که موجب مقاومت بالا و وزن کم‌تر این سوله‌ها خواهد شد. با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب از مجله اینترنتی "خدمت از ما" علاوه بر موارد گفته شده به بررسی هزینه ساخت سوله ورزشی نیز بپردازیم.

ساخت سوله ورزشی

بهترین سازه برای ایجاد سالن‌های ورزشی با ابعاد بسیار بزرگ، مناسب ورزش‌هایی که نیاز است در فضای بسته صورت گیرند سوله‌های ورزشی می‌باشند. پس از مشخص کردن هدف ساخت سوله ورزشی جهت انواع ورزش‌ها، لازم است طراحی بر اساس کاربرد و ابعاد درخواستی انجام گیرد. به عنوان مثال سوله ورزشی مورد نیاز ورزش فوتبال ابعاد متفاوتی با سوله ساخته شده برای ایجاد سالن ورزشی پینگ پنگ خواهد داشت.

در کنار آن در صورت نیاز می‌توان طراحی سوله را بر اساس ایجاد چند زمین ورزشی ایجاد کرد. امروزه رشد و توسعه انواع ورزش‌ها به میزان زیادی به دلیل آسان‌تر و در دسترس‌تر بودن ساخت سوله‌های سبک با هزینه کمتر شده است.

در کنار تمامی ویژگی‌های گفته شده، استفاده از سوله برای ساخت سالن‌های ورزشی، حائز اهمیت است؛ که به سایر ویژگی‌های منحصر به فرد که موجب محبوبیت این سازه شده است شامل عمر بیشتر فراهم آوردن امکانات بهتر و وزن کمتر نیز اشاره کرد. سوله‌های ورزشی را میتوان کاربردی از سوله‌ی سبک UBM نیز دانست.

 

مزایای ساخت سوله ورزشی

 

مزایای ساخت سوله ورزشی

علاوه بر موارد گفته شده استفاده از سوله ورزشی مزیت‌هایی را به دنبال خود همراه دارد که در زیر به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • استفاده از متریال و مصالح سبک و ارزان قیمت، که نتیجه آن ساخت سوله ورزشی سبک با هزینه‌ای بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

 • مصالح استفاده شده در ساخت این سازه علاوه بر عایق صدا، در فصول مختلف سال آن را عایق سرما و گرما نیز خواهد کرد.

 • طراحی‌های متنوع به این سوله‌ها امکان داده است که بتوان آن را برای انواع سالن‌های ورزشی مورد استفاده قرار داد.

 • در صورت لزوم می‌توان این سوله‌های سبک را به آسانی جا به جا و مکان دیگر منتقل کرد. 

 • به دلیل عدم نیاز به ساخت سوله در محل، هزینه ساخت سوله ورزشی نسبت به سایر سوله‌ها کمتر می‌باشد؛ چرا که این سوله‌ها در کارخانه ساخته می‌شوند و تنها در محل مورد نظر نصب می‌گردند. 

 • متریال مورد استفاده علاوه بر سبک بودن مقاومت بالایی را برای این سازه‌ها فراهم می‌سازد، که جزء مهم‌ترین مزایای ساخت آن‌ها به حساب می آید.

 • امکان ساخت سالن‌هایی با ابعاد بسیار بزرگ بدون قرار دادن هیچ گونه ستونی در آن، یکی از دلایل محبوبیت ساخت سوله برای سالن‌های ورزشی می باشد.

 

هزینه ساخت سوله ورزشی

همانند ساخت سوله‌های خرپایی، از روش ساخت آن‌ها در ساخت این مدل سوله‌ها نیز استفاده می‌شود. مهم‌ترین مزیت روش خرپایی در ساخت سوله ورزشی، امکان داشتن دهانه‌های بزرگ در حدود عرض بیشتر از ۲۰ متر، در کنار کاهش چشمگیر هزینه ی ساخت و وزن بسیار کم آن به دلیل استفاده کمتر از آهن در ساخت سازه می‌باشد. به یاد داشته باشید که استفاده کمتر از آهن خود موجب کاهش هزینه‌ ی خرید مصالح اولیه خواهد شد.

برای برآورد کامل هزینه ساخت سوله ورزشی لازم است تمامی عوامل موثر بر آن مورد بررسی قرار گیرد. از عوامل موثر می‌توان به مهم‌ترین آن‌ها شامل کاربرد، ابعاد سوله مورد نظر، محل احداث، متریال مورد استفاده، هزینه حمل و نقل و سایر موارد مشابه از این قبیل اشاره کرد. با تمام موارد گفته شده قیمت سوله ورزشی تفاوت چندانی با سایر سوله‌ها نخواهد داشت و محاسبه قیمت می تواند بر اساس متر مربع بیان شود.

اما فراموش نکنید که پس از ساخت سوله، هزینه تجهیز کردن سالن شامل کف سازی، تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، دیوار کشی، سقف و دکور داخلی سالن نیز بر هزینه‌های نهایی افزوده خواهد شد.

 

هزینه ساخت سوله ورزشی

 

ابعاد سوله ورزشی

 همانطور که ذکر کردیم هر سوله ورزشی لازم است متناسب با هدف و کاربرد مورد نظر ساخته شود. در ادامه برای شما ابعاد ساخت سوله ورزشی که می‌توانند رشته‌های ورزشی مختلفی را پوشش دهند آورده‌ایم. به یاد داشته باشید که ابعاد آورده شده همگی در حداقل می‌باشند و در صورت نیاز به قرار دادن تماشاچیان لازم است ابعاد سوله را  بر این اساس بزرگتر از آنچه که آورده‌ایم در نظر بگیرید.

 • طول سوله ورزشی زمین فوتسال بین ۳۸ تا ۴۲ متر و عرض آن حداقل ۱۸ و حداکثر ۲۵ متر می‌تواند باشد.

 • برای ساخت سالن استاندارد زمین والیبال لازم است طول سازه ۱۸ متر و عرض آن ۹ متر باشد.

 • زمین بسکتبال با ۲۸ متر طول و ۱۵ متر عرض می‌باشد؛ بنابر این عرض و طول سوله لازم است حداقل ۷ تا ۱۰ متر با زمین آن فاصله داشته باشد.

 • جهت ساخت زمین چمن برای برخی کاربردها مانند زمین فوتبال، لازم است با افراد متخصص مشورت کنید و از آنان کمک بگیرید.

 •  ۱۰ متر طول و ۴ متر عرض می‌تواند برای ساخت سوله‌های جهت ورزش های رزمی تنیس روی میز و تیراندازی کافی باشد.

در آخر بخوانید

سوله ورزشی امروزه جایگزین مناسبی برای انواع ساختمان‌های بتنی جهت ساخت سالن‌های ورزشی می‌باشد. سبک‌تر بودن و هزینه‌ی بسیار مقرون به صرفه، در کنار آشنایی با سایر مزایای ساخت سوله ورزشی موجب افزایش طرفداران این سازه در هر مکانی شده است.

به یاد داشته باشید که بازار آنلاین "خدمت از ما" فرصتی را برای شما فراهم کرده است که می‌توانید در هر لحظه با ثبت جزئیات درخواست خود در اپلیکیشن یا وب سایت از هزینه ساخت سوله ورزشی با تقریب بسیار بالا از مجرب ترین متخصصان آن مطلع شوید و بهترین را برای ساخت سازه خود انتخاب کنید.

4.5 امتیاز از 1054 رای


ساخت سوله و کانکس
برای سرویس ساخت سوله و کانکس از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین