مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی

ثبت درخواست " نصب پمپ آب و منبع "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی و نقش آن در آسایش زندگی روزمره را چقدر می‌شناسید؟ اغلب ما به دنبال راه حلی برای کاهش سروصدای پمپ آب و هزینه برق آن هستیم. منبع تحت فشار پمپ طوری طراحی شده که با هربار باز و بسته شدن شیر آب، پمپ روشن نشود. در واقع مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی میزان کار و برق مصرفی دستگاه را کاهش می‌دهد.

همچنین، هرقدر حجم مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی بیشتر باشد، پمپ کمتر خاموش و روشن شده، و فشار کمتری را تحمل خواهد کرد. بهترین کار این است که تعیین نوع و حجم مخزن فشار پمپ خانگی را به کارشناس بسپارید.

اما اگر مایل هستید پیش از خرید درباره قیمت مخزن پمپ آب خانگی و انواع آن اطلاعات بیشتری داشته باشید، تا انتهای این مطلب با «خدمت از ما» همراه باشید.

 

قیمت مخزن پمپ آب خانگی

با توجه به اوضاع و احوال اقتصادی امروز، احتمالا درباره قیمت مخزن پمپ آب خانگی بیشتر کنجکاو هستید تا انواع آن. به همین خاطر ما هم ابتدا این جنبه را بررسی می‌کنیم.

قیمت مخزن تحت فشار ۲۴ لیتری، ایتالیایی، پلاستیکی و ... در وهله اول با توجه به حجم آن تعیین می‌شود. به طور کلی، اندازه منبع تحت فشار پمپ در ابعاد 10، 20، 30 (برای مصارف خانگی) تا 200 لیتر (برای مصارف کارخانه‌ای) و حتی بزرگتر نیز در بازار موجود است.

حجم و قیمت مخزن پمپ آب خانگی بسته به تعداد واحدها کم یا زیاد می‌شود. مثلا، به طور معمول، حداقل حجم منبع تحت فشار پمپ برای یک واحد ۱۰۰ متری، ۲۵ لیتر است. یا اینکه بهترین حجم مخزن فشار پمپ خانگی برای ساختمان‌های مسکونی 3 تا 4 طبقه متناسب با تعداد نفرات، 40 تا 60 لیتر است.

در هر حالت، برای جلوگیری از مشکلات و چالش‌های احتمالی، توصیه می‌شود که محاسبه حجم مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی‌تان را به متخصص بسپارید تا دستگاه قادر به تامین نیاز فضا و ساکنان باشد.

بعد از این مورد، نوع (و البته سازنده) دستگاه است که بر قیمت مخزن پمپ آب خانگی تاثیر می‌گذارد. در ادامه با مدل‌های مختلف این مخزن آشنا می‌شویم.

 

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی

 

انواع مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی

انواع منبع تحت فشار پمپ‌های خانگی را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد:

 1. منبع تحت فشار پمپ خانگی تیوپی
 2. مخزن تحت فشار پمپ خانگی دیافراگمی (یا بدون تیوپ)

به طور کلی، این مخزن‌های تحت فشار پمپ آب خانگی به این صورت کار می‌کنند: آنها آب را با هوا تحت فشار قرار می‌دهند تا به محض باز شدن شیر آب، آب با فشار جریان پیدا کند و از لوله خارج شود.

اگر میزان آب مصرفی‌ از حجم مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی شما بیشتر باشد، آنگاه پمپ به صورت خودکار به وسیله کلید اتوماتیک پمپ، استارت می‌خورد و روشن می‌شود. در ادامه کارکرد انواع مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی و البته مزایا و معایب آنها را توضیح می‌دهیم.

 

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی دیافراگمی

درون مخزن تحت فشار دیافراگمی به دو قسمت تقسیم می‌شود:

 • قسمت خشک، که هوای پرفشار به وسیله یک شیر وارد منبع آب می‌شود.
 • قسمت دیگر مخزن تحت فشار را هم آب تشکیل می‌دهد، که از یک خروجی به پمپ آب متصل می‌شود.

بنابراین هنگامی که پمپ آب شروع به کار کردن می‌کند، فشار هوای پشت آن زیادتر می‌شود. وقتی هم فشار به حد مدنظر رسید، پمپ خاموش می‌شود و زمان مصرف آب دیافراگم دوباره به حالت اولیه باز می‌گردد.

منبع تحت فشار پمپ دیافراگمی معمولا با فولاد یا فایبرگلاس ساخته می‌شود. قیمت مخزن پمپ آب خانگی فولادی جدید اقتصادی‌تر است. علاوه بر آن به سرویس نیز کمتر احتیاج دارد.

نکته مهم: اگر فشار اولیه خوب است، برای وردی آب به منبع از یک فیلتر دیسکی استفاده کنید تا جلوی ورود سنگریزه و ... را به‌ منبع آب بگیرید، و به عمر طولانی‌تر آن کمک کنید. البته اگر از مخازن پلی اتیلنی استفاده می‌کنید، برای جلوگیری از این مشکل بهتر است خروجی آن را کمی بالاتر از کف مخزن نصب کنید.

 

مزایای منبع تحت فشار پمپ دیافراگمی

 • دوام بسیار بیشتری نسبت به مخازن تیوپی دارند.
 • کارایی آنها ۱۰۰ درصد بالاتر از منابع تیوپی است.
 • گارانتی بهتر و برای زمان طولانی‎تری دارند.

 

معایب مخزن پمپ آب خانگی دیافراگمی

 • قیمت مخزن پمپ آب خانگی دیافراگرمی در مقایسه با نمونه‌های تیوپ‌دار بیشتر است.
 • هرچند خرابی منابع دیافراگمی ار مدل‌های تیوپی به مراتب کمتر است؛ اما در صورت خرابی و پارگی لاستیک، تعمیر آنها چالش‌برانگیز خواهد بود.

 

قیمت مخزن پمپ آب خانگی

 

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی تیوپی

روند کار منبع تحت فشار پمپ تیوپی به این صورت است که درون مخزن، آب به‌‌وسیله یک تیوپ تحت فشار نگه داشته می‌شود. معمولا مخازن تحت فشار تیوپی در سیستم‌های قدیمی استفاده می‌شدند، و دوام و کارایی ضعیف‌تری نسبت به مخزن تحت فشار پمپ دیافراگمی دارند.

 

مزایای منبع تحت فشار پمپ آب تیوپی

 • قیمت مخزن پمپ آب خانگی تیوپی نسبت به مدل‌های بدون تیوپ کمتر است.
 • معمولا بیشتر مشکل به هم می‌زنند، اما ساده‌تر تعمیر می‌شود. البته با رعایت یکسری نکات، می‌توان نیاز آنها به تعمیرات را کاهش داد.

 

معایب مخزن تحت فشار پمپ تیوپی

 • گاهی منجر به تغییر مزه و بوی آب می‌شود.
 • سوراخ شدن تیوپ داخلی منبع آب تا حدودی زیاد اتفاق می‌افتد.
 • کم باد شدن مخزن به مرور زمان در این مخازن اجتناب‌ناپذیر است.

 

منبع تحت فشار پمپ

 

مراحل تعویض تیوپ منبع تحت فشار

از آنجا که تیوپ منبع تحت فشار پمپ زیاد با مشکل مواجه می‌شود، در ادامه مراحل تعویض تیوپ این مخزن‌ها را با بکدیگر مرور می‌کنیم. اگر در این امور کم‌تجربه نیستید، خودتان می‌توانید اینکار را انجام دهید و در هزینه تعویض تیوپ منبع تحت فشار هم صرفه‌جویی کنید.

 1. ابتدا منبع تحت فشار پمپ را از لوله‌کشی سیستم جدا کنید.
 2. کلاهک شیر هوای سوزنی را بردارید، و با فشردن پین هوای آن را تخلیه کنید. برای اینکه مطمئن شوید آب داخل منبع کاملا تخایه شده است، منبع را برای مدتی روی زمین بخوابانید.
 3. کانکتور و فلنج را از انتهای منبع باز کنید، و تیوپ را خارج کنید. همه ناصافی‌ها منبع (فلزی) و لبه‌هاب آن را با سمباده صاف کنید.
 4. مخزن فشار پمپ خانگی را به حالت قبل برگردانید تا راحت بتوانید تیوپ را نصب کنید. حالا تیوپ جدید را درون محفظه فلزی قرار دهید. مطمئن شوید که تیوپ به درستی در جای خود قرار گرفته پیچ نخورده است.
 5. اتصال فلنج را روی تیوپ بندازید. سپس، دهانه آن را کمی بیرون بکشید. فلنج را طوری قرار دهید که کاملا لبه‌های تیوپ را بپوشاند (تا پس از بستن پیچها منبع آب‌بندی شود). مهره نگهدارنده فلنج را به صورت ضربدری با آچار مخصوص محکم کنید.

در انتها هم حتما اتصالات پایین سیستم مخزن فشار پمپ خانگی را با نوار تفلون درزگیری و آب‌بندی کنید.

نصب منبع تحت فشار پمپ

همان‌طور که دیدید، مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی در کنار منبع و پمپ آب نقش مهمی در آسایش ساکنان یک ساختمان دارد. این مخزن‌ها نیز، مانند هر وسیله برقی دیگری، نیاز به سرویس منظم دارند؛ مخصوصا مخازن تحت فشار تیوپی (به دلایلی که اشاره کردیم).

شما می‌توانید با توجه به نوع، ظرفیت و قیمت مخزن پمپ آب خانگی، منبع مناسب را خریداری کنید. خوب است پیش از نصب منبع تحت فشار پمپ آب حتما با چند متخصص درباره قیمت این مخازن و هزینه نصب‌شان مشورت کنید.

برای دریافت رایگان چنین مشاوره‌ای، می‌توانید درخواست‌تان را بدون پرداخت هزینه در وبسایت یا اپلیکیشن «خدمت از ما» ثبت کنید، و همچنین بهترین متخصصان شهرتان را برای نصب منبع تحت فشار پمپ استخدام کنید.

4.5 امتیاز از 1696 رای


نصب پمپ آب و منبع
برای سرویس نصب پمپ آب و منبع از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین