انواع پمپ آب خانگی و پمپ آب صنعتی

ثبت درخواست "نصب پمپ آب و منبع"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
 انواع پمپ آب خانگی و پمپ آب صنعتی

کاربرد پمپ آب خانگی و صنعتی را همه ی شما می‌دانید؛ ولی آیا از انواع پمپ آب خانگی و پمپ آب صنعتی اطلاع دارید؟ آیا از کاربرد پمپ آب صنعتی بزرگ و انواع پمپ در صنعت خبر دارید؟ انواع پمپ آب کشاورزی چطور؟ پس برای اطلاع کامل از پمپ آب خانگی و صنعتی و آشنایی با کاربرد انواع پمپ آب در ادامه همراه خدمت از ما باشید. 

کاربردهای پمپ آب خانگی و صنعتی

همانطور که میدانید؛ از پمپ آب برای تامین پیوسته آب در صنایع مختلف، تامین آب موسسات تجاری، تامین آب منازل، بیمارستان‌ها و آکواریوم‌ها و غیره… استفاده می‌شود. از پمپ آب همچنین برای تامین و حمل و جابجایی اشکال مختلفی از مایعات، بسته به ظرفیت پمپ استفاده کنیم.

 

استفاده از پمپ آب خانگی در مجتمع های مسکونی (آپارتمان، ساختمان، ویلا)

پمپ آب خانگی یکی از مهم ترین تجهیزات ساختمان ها مخصوصا آپارتمان ها محسوب می‌شود. از پمپ آب برای انتقال آب از مخزن ذخیره آب و یا چاه به حمام، سرویس های بهداشتی و آشپزخانه استفاده می شود. همچنین از پمپ آب خانگی جهت در آبیاری باغ های شهری با سیستم آبپاشی اتوماتیک، استفاده می‌شود.

 

استفاده از پمپ آب برای پمپاژ آب زیرزمین

یکی از مهم ترین کاربرد پمپ آب، استفاده از آن جهت پمپاژ آب باران جمع شده در زیرزمین ساختمان ها است. 

 

انواع پمپ آب خانگی

 

کاربرد پمپ آب در کشاورزی

پمپ آب خوب نقش به سزایی در تامین آب بخش کشاورزی دارد. از پمپ آب برای انتقال آب از چاه ها، مخازن آب، دریاچه ها، نهرها و رودخانه ها به سمت زمین های کشاورزی و همچنین آبیاری زمین های زراعی استفاده می شود. همچنین گاهی اوقات از آن برای پاشیدن و پخش کردن کود های مایع برای محصولات کشاورزی استفاده می‌شود.

 

کاربرد انواع پمپ آب در صنایع

تامین آب در حجم بالا، یکی از مهم ترین موضوعات در صنایع از جمله، صنایع پتروشیمی، پالایشگاه ها، کارخانه جات، آتش نشانی و ... است. به طوری که پمپ آب قلب هر سیستم و صنایع تامین آب به شمار می‌رود.


 

عوامل موثر در انتخاب پمپ آب خانگی:

در زمان انتخاب پمپ آب باید به عوامل بسیاری توجه کنید، ولی برخی از آنها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند که عدم در نظر گرفتن آنها در زمان خرید پمپ آب میتواند به شما خسارتهای مالی زیادی وارد کند.

در زیر برخی از مهمترین عوامل موثر بر انتخاب یک پمپ آب خانگی را لیست کرده‌ایم:

 1. تعداد طبقات ساختمان
 2. تعداد واحدها در هر طبقه
 3. متراژ واحدها
 4. تعداد شیرهای آب ساختمان
 5. میزان مصرف آب

 

آشنایی با انواع پمپ آب صنعتی و خانگی

به طورکلی انواع پمپ آب خانگی و انواع پمپ آب صنعتی به دو دسته جابجایی مثبت و و دینامیکی تقسیم می‌شوند، و معمولا پمپ آب خانگی از دسته پمپ های دینامیکی است:

 • پمپ آب خانگی سانترفیوژ (گریز از مرکز)

 • پمپ آب خانگی محیطی

 • پمپ آب خانگی بشقابی

 • پمپ آب خانگی جتی

 • پمپ محوری 

 •  پمپ شعاعی

 • پمپ خانگی دو پروانه ای

 •  انواع پمپ خانگی ایتالیایی

 • پمپ پلانجری (Plunger)

 • پمپ آب پیستونی (Piston)

 • پمپ آب پنتاکس

 

آشنایی با انواع پمپ های سانتریفیوژ

از بین انواع پمپ های خانگی، پمپ سانترفیوژ خانگی، محبوبیت بالایی دارد. در واقع پمپ های سانترفیوژ به پمپ های گریز از مرکز معروف هستند. انواع پمپ های سانتریفیوژ بسیار متنوعی است و با توجه به تعداد و نوع پروانه، برای مصارف مختلفی به کار می‌روند. پمپ های سانترفیوژ با توان بالا را معمولا برای مصارف کشاورزی، آبیاری، صنعتی و…، و مدل های کوچکتر و با توان متوسط را برای مصارف خانگی و ساختمان ها می‌توان به کار برد.

 

پمپ‌های سانتریفیوژ را بر حسب نوع ساختمان آنها به انواع زیر تقسیم بندی می‌کنند:

 • از نظر وضعیت طبقات که ممکن است یک طبقه و یا چند طبقه باشند.
 • از نظر مقدار آبدهی و ارتفاع که ممکن است بصورت کم ، متوسط و زیاد باشند.
 • از نظر نوع پروانه ، تعداد تیغه و وضعیت آنها.

 

آشنایی با پمپ های محیطی

از دیگر انواع پمپ آب خانگی می‌توان به پمپ های محیطی اشاره کرد. پمپ های محیطی به پمپ هایی می‌گویند که می‌توانند سیالات را با دبی کم اما تا ارتفاع زیادی پمپاژ کنند و برای پمپاژ سیالات مخلوط با هوا ایده‌آل هستند.

 


پمپ آب بشقابی

ساختار پمپ بشقابی شبیه به پمپ های سانترفیوژ است. در پمپ بشقابی فاصله بین صفحات دوطرف پره‌های پروانه خیلی کمتر است و شکل محفظه مانند بشقاب می‌ماند. به همین دلیل است که نام آن را پمپ آب بشقابی گذاشته اند.

انواع پمپ آب صنعتی

 

پمپ آب خانگی محوری (Axial Pump)

پمپ محوری از دیگر انواع پمپ آب خانگی و صنعتی است. در پمپ های محوری حرکت سیال در جهت پروانه پمپ است. مایع در جهت پره ها حرکت می کند و نیروی پرتابی پره ها باعث افزایش فشار و جابجایی مایع می گردد. از انواع پمپ آب خانگی مدل پمپ محوری بیشتر در حوزه کشاورزی استفاده می‌شود.


 

پمپ شعاعی (Centrifuge Pump)

در پمپ های آب خانگی شعاعی، سیال موازی با محور پمپ وارد و عمود بر محور خارج می‌گردد. کاربرد پمپ های شعاعی بیشتر از پمپ های محوری است و اغلب از این نوع پمپ خانگی در ساختمان ها استفاده می‌شود.


 

پمپ خانگی دو پروانه ای

از دیگر انواع پمپ های آب خانگی و پمپ آب صنعتی که بسیار در مصارف کشاورزی و آبیاری کاربرد دارد؛ پمپ آب خانگی پروانه ای است. این نوع پمپ آب، قدرت بالایی دارد و برای ساختمان های پنج طبقه به بالا و صنعت کشاورزی مناسب هستند. از معایب این نوع پمپ ها می توان به قیمت بالا و پرسروصدا بودن اشاره کرد.

 

 انواع پمپ خانگی ایتالیایی

یکی از معروف ترین پمپ های آب خانگی، پمپ های آب ایتالیایی هستند. پمپ آب بر اساس دبی آب، ارتفاع ساختمان و فشار مورد نیاز انتخاب می شود. معروف ترین برند هایی که در بازار هستند:

 • پمپ آب پنتاکس (Pentax)
 • پمپ آب لوارا (Lowara)
 • پمپ آب ابارا (Ebara)
 • پمپ آب داب (DAB)
 • پمپ آب پدرولو (Pedrollo)
 • پمپ آب اسپرونی (speroni)

 

پمپ پلانجری (Plunger)

پمپ های پلانجری از دیگر انواع پمپ آب خانگی اسن که در آن نیروی دورانی موتور از طریق میل لنگ و یک میل-پیستون که حرکت دورانی را به حرکت رفت و برگشتی تبدیل می نماید به پیستون منتقل می‌شود. پمپ های پلانجری بهترین گزینه برای پمپاژ سیالات با ویسکوزیته بالا می‌باشند.

 

انواع پمپ آب خانگی و صنعتی

 

پمپ آب پیستونی (Piston)

پمپ های پیستونی از نظر ساختار و انتقال قدرت شبیه به پمپ های پلانجری هستند. با این تفاوت که در اختلاف فشار کمتری می‌توانند حجم مشخصی از سیال را جا به جا کنند. علت آن را می‌توان در ضریب رعنایی بالاتر میله پیستون آن (نسبت به پمپ پلانجری) و در نهایت کمانش (Buckling) راحت تر آن دانست.

 

پمپ آب پنتاکس

یکی از معتبرترین پمپ آب خانگی، پمپ آب پنتاکس است که تکنولوژی مدرن و به روزی دارد و علی‌رغم اندازه کوچکش قدرت و عمر بالاتری نسبت به خیلی از برندهای دیگر دارد.

 

انواع پمپ آب خانگی و صنعتی بر اساس قدرت

میزان قدرت پمپ آب خانگی و پمپ آب صنعتی، فاکتور و ویژگی مهم پمپ آب است. که کلیه انواع پمپ آب صنعتی و خانگی از نظر قدرت به 3 دسته زیر تقسیم می‌شوند.

 

پمپ آب خانگی نیم اسب

یکی دیگر از انواع پمپ های خانگی پمپ های نیم اسب هستند؛ که محبوبیت بالایی دارد. این پمپ ها در ظرفیت های پایین ساخته می‌شوند و برای مصارف خانگی و ویلاهای کوچک کاربرد دارند. پمپ های خانگی نیم اسب؛ به صورت تک فاز در قیمت و حجم پایین تولید می شوند. از مزیت اصلی این پمپ ها می توان به کم صدا بودن آن ها اشاره کرد.

 • پمپ نیم اسب بخار

پمچ نیم اسب بخار، برای ظرفیت‌های پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولاً حجم و قیمت پایین‌ترین نسبت به سایر انواع پمپ‌ها دارند و سر و صدای کمی نیز از خود تولید می‌کنند. پمپ آب پنتاکس جز پمپ نیم اسب بخار به شمار می آید.

 

 • پمپ یک اسب بخار

پمپ آب جتی، بشقابی و دو پروانه، جز پمپ های یک اسب بخار هستند. پمپ یک اسب بخار بشقابی برای ساختمان‌هایی با حداکثر سه طبقه و دو نوع دیگر این پمپ‌ها برای ساختمان‌های بیشتر از ۵ طبقه کاربرد دارد و در صنایع کشاورزی نیز استفاده می‌شود. از طرفی برای ساختمان‌های ۴ طبقه و ۸ واحد نیز استفاده می‌شود و معمولاً باید متراژ هر واحد حداکثر ۷۵ متری باشد.

 • پمپ یک و نیم اسب بخار

پمپ یک و نیم اسب بخار در ساختمان‌های ۵ طبقه‌ای که متراژ آن‌ها بیشتر از ۱۰۰ متر نباشد استفاده می‌شود.

 • پمپ دو اسب بخار

این نوع از انواع پمپ آب برای ساختمان‌های ۵ طبقه ۱۴ واحد که متراژ آن‌ها نیز حداکثر ۱۰۰ متر است استفاده می‎‌شود.

راهنمای کامل جهت انتخاب بهترین پمپ آب خانگی

در ردیف تعداد طبقات تعداد واحد های هر طبقه پمپ مناسب ساختمان شما
۱ ۱ ۱ نیم اسب – PM45
۲ ۲ ۱ یک و نیم اسب – CB160
۳ ۲ ۲ یک و نیم اسب – CB160
۴ ۲ ۳ یک و نیم اسب – CB160
۵ ۲ ۴ یک و نیم اسب – CB160
۶ ۳ ۱ یک و نیم اسب – CB160
۷ ۳ ۲ یک و نیم اسب – CB160
۸ ۳ ۳ یک و نیم اسب – CB160
۹ ۳ ۴ یک و نیم اسب – CB160
۱۰ ۳ ۵ یک و نیم اسب – CB160
۱۱ ۴ ۱ یک اسب – CAM100
۱۲ ۴ ۲ یک و نیم اسب – CB160
۱۳ ۴ ۳ یک و نیم اسب – CB160
۱۴ ۴ ۴ دو اسب – CB210
۱۵ ۴ ۵ بوستر پمپ
۱۶ ۵ ۱ یک و نیم اسب – CB160
۱۷ ۵ ۲ یک و نیم اسب – CB160
۱۸ ۵ ۳ یک و نیم اسب – CB160
۱۹ ۵ ۴ بوستر پمپ
۲۰ ۵ ۵ بوستر پمپ
۲۱ ۶ ۱ یک و نیم اسب – CB160
۲۲ ۶ ۲ دو اسب – CB210
۲۳ ۶ ۳ دو اسب – CB210
۲۴ ۷ ۱ یک و نیم اسب – CB160
۲۵ ۷ ۲ دو اسب – CB210
۲۶ ۷ ۳ دو اسب – CB210
۲۷ ۸ ۱ یک و نیم اسب – CB160
۲۸ ۸ ۲ دو اسب – CB210
۲۹ ۸ ۳ بوستر پمپ
۳۰ ۹ ۱ یک و نیم اسب – CB160
۳۱ ۱۰ ۱ دو اسب – CB210
نصب پمپ آب و منبع
برای سرویس نصب پمپ آب و منبع از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading