خرابی سنسور دریچه گاز

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
خرابی سنسور دریچه گاز

سنسور دریچه گاز یکی از اجزای حیاتی در خودروهاست. به همین دلیل، شناخت سنسور دریچه گاز و نشانه‌های خرابی سنسور دریچه گاز به حفظ سلامت خودرو کمک شایانی می‌کند. اجازه ندهید عباراتی مانند خرابی سنسور دریچه گاز شما را بترساند؛ زیرا برخی از مشکلاتی که برای انواع خودروها به وجود می‌آید، با یک بررسی کوچک شناسایی می‌شوند. در این مطلب قصد داریم سنسور دریچه گاز را به طور کامل معرفی کنیم و در ادامه به دلایل و علائم خرابی سنسور دریچه گاز بپردازیم. البته اشاره کوتاهی به قیمت سنسور دریچه گاز و... نیز خواهیم داشت.

 

سنسور دریچه گاز چیست؟

به طور کلی سنسور یا حسگر وسیله‌ایست که تغییرات فیزیکی و شیمیایی را اندازه‌گیری، و به سيگنال الكتريكيی تبديل می‌کند. بنابراین، سنسور دریچه گاز یا TPS) Throttle Position Sensor)، حسگری است که روی دریچه گاز انواع خودرو از جمله پراید، سمند EF7، پژو ۴۰۵ و... در نزدیکی Stopper بسته می‌شود. البته اگر خودرو برقی باشد، سنسور دریچه گاز داخل خود دریچه گاز تعبیه شده، و برای یک فرد بدون تخصص به راحتی قابل تشخیص نیست.

وظیفه سنسور دریچه گاز خودرو این است که هر زمان شما پای خود را روی پدال فشار می‌دهید، به همان میزانی که پولکی دریچه گاز باز می‌شود، به همان اندازه هم سنسور دریچه گاز باز می‌شود. در واقع سنسور دریچه گاز پژو 405 و سایر خودروها میزان پاشش سوخت انژکتور را تنظیم می‌کند. هر بار که شما پای خود را بیشتر روی پدال گاز فشار دهید، میزان باز شدن دریچه هوا احساس شده و تشخیص می‌دهد که سوخت بیشتری باید به یونیت کنترل خودرو (ECU) فرستاده شود.

امروزه سنسور دریچه گاز جای خود را به دریچه گاز برقی داده، و این حسگر از روی دریچه گاز حذف شده است. در برخی از خودروهای داخلی نیز این سنسور جای خود را به دریچه گاز برقی داده است، اما همچنان خودروهایی از خانواده سمند، پژو و پراید وجود دارند که دریچه گاز آنها برقی نیست. همچنین، بد نیست بدانید که سنسور دریچه گاز نیازی به روغن کاری، تمیز کردن و سرویس ندارد. این قطعه الکتریکی بوده و با تمام شدن طول عمرش، باید تعویض شود.

 

سنسور دریچه گاز

 

علائم خرابی سنسور دریچه گاز

در صورت خرابی سنسور دریچه گاز خودرو، اتومبیل دچار مشکل خواهد شد. چرا که یونیت کنترل خودرو اطلاعات درستی از عملکرد خودرو دریافت نکرده و به اصطلاح خودرو خوب گاز نمی‌خورد. بنابراین، خرابی سنسور دریچه گاز باعث بروز عیب در دور موتور می‌شود و باید هرچه سریع‌تر نسبت به تعمیر سنسور دریچه گاز اقدام کنید.

خرابی سنسور دریچه گاز نشانه‌هایی دارد که در صورت مشاهده آنها باید به تعمیرکار ماهر برای تعمیر سنسور دریچه گاز مراجعه کنید. مهمترین علائم خرابی سنسور دریچه گاز 206 تیپ 5، سنسور دریچه گاز پژو 405، سنسور دریچه گاز ریو و... عبارت‌اند از:

  1. دود کردن غیرطبیعی خودرو
  2. افزایش مصرف سوخت خودرو
  3. نوسان خودرو در زمان دورهای بالا
  4. خاموش شدن خودرو هنگام گاز دادن
  5. بالا ماندن دور موتور در دورهای پایین
  6. خوب گاز نخوردن خودرو و افت شتاب آن
  7. پایین نیامدن دور موتور هنگام خلاص بودن
  8. حالت گرفتگی موتور خودرو در دورهای ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰  rpm
  9. بالا بودن دور موتور هنگام گرم بودن، و پایین بودن دور موتور هنگام سرد بودن آن

 

علائم خرابی سنسور دریچه گاز

 

دلایل خرابی سنسور دریچه گاز

در قسمت‌های قبل توضیح دادیم سنسور دریچه گاز و نشانه‌های بروز مشکل در آن چیست. در این قسمت می‌خواهیم ببینیم چه مواردی باعث خرابی سنسور دریچه گاز و نیاز به تعمیر سنسور دریچه گاز می‌شود:

 

۱. خرابی سنسور دریچه گاز به دلیل وجود نقص در ECU

وجود نقص در یونیت کنترل خودرو موجب می‌شود تا قطعات به ‌درستی عمل نکنند. وجود عیب در این قطعه حتی در برخی شرایط می‌تواند منجر به سوختن قطعات شود. سنسور دریچه گاز پژو 405 و سایر خودروها نیز از آن دسته قطعاتی است که در صورت وجود نقص در ECU ممکن است بسوزد.

 

2. نوسان برق و اتصالی در سیم‌کشی خودرو

در صورت وجود نوسان برق و اتصالی در سیم کشی خودرو، اطلاعات به‌درستی به یونیت کنترل خودرو (که گاهی به آن کامپیوتر موتور خودرو نیز می‌گویند) منتقل نمی‌شود. در این صورت فرمان‌هایی غلط ارسال می‌شوند، که می‌تواند موجب سوختن برخی قطعات از جمله سنسور دریچه گاز شود.

 

3. شستشوی داخل موتور و خرابی سنسور دریچه گاز

سیستم خودرو بسیار حساس است و در صورت آب خوردن به آن، برخی از قطعات دچار اتصالی می‌شوند. سنسور دریچه گاز خودرو هم در صورت خیس شدن دچار خرابی و اتصال خواهد شد. شستشوی موتور ماشین به صورت غیراصولی، یکی از دلایل اصلی برای تعمیر سنسور دریچه گاز است.

 

4. خراب بودن پولکی دریچه گاز

دریچه هوا دارای قطعاتی مکانیکی است و با ضرباتی که به آنها وارد می‌شود، ممکن است بشکنند و یا دچار مشکل شوند. بنابراین، هر زمان که خودرو را بررسی می‌کنید، این قطعات را نیز از قلم نیندازید.

 

نحوه تعویض سنسور دریچه گاز پراید

 

نحوه تعویض سنسور دریچه گاز پراید

تنها راه تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز خودرو، استفاده از دستگاه دیاگ است. اگر در منزل دستگاه دیاگ ندارید، بهتر است ریست سنسور دریچه گاز، تست و یا تعمیر سنسور دریچه گاز خودروی خود را به یک تعمیرکار بسپارید. اما اگر احیانا این دستگاه را در خانه دارید، از سازوکار خودرو تا حد مناسبی اطلاع دارید و تعمیر سنسور دریچه گاز خودرو ضروریست، نحوه تعویض سنسور دریچه گاز پراید در چند مرحله قابل انجام است. ابزار مورد نیاز شما نیز برای نحوه تعویض سنسور دریچه گاز پراید، آچار ریگی 8 است.

همان‌طور که گفتیم، سنسور دریچه گاز پژو 405 و... روی دریچه گاز بسته می‌شود. دو پیچ نگهدارنده سنسور را باز و سوکت سنسور را آزاد کنید. در ادامه نحوه تعویض سنسور دریچه گاز پراید، سنسور جدید را با دقت سر جای خود ببندید. توجه داشته باشید که میله وسط دریچه گاز به داخل چاک سنسور می‌افتد که موقع بستن سنسور باید کمی بچرخد. نهایتا، در صورت گاز خوردن خودرو مقداری جای آن را تنظیم کنید.

 

قیمت سنسور دریچه گاز

قیمت سنسور دریچه گاز با توجه به شرکت سازنده آن و مدل خودروی شما متغیر است. تا مدتی پیش، قیمت سنسور دریچه گاز پژو 405، پراید، تیبا و سایر خودروهای داخلی کمتر از 100 هزار تومان بود. قیمت سنسور دریچه گاز برای اکثر محصولات تولید داخل در همین حدود است. با این وجود، ممکن است قیمت سنسور دریچه گاز برای سایر خودروهای مونتاژ و وارداتی بالاتر باشد.

4.5 امتیاز از 1356 رای


تعمیر ماشین و تعمیر خودرو
برای سرویس تعمیر ماشین و تعمیر خودرو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین