معرفی سنگ تراورتن و کاربرد آن

ثبت درخواست " سنگ کاری "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
معرفی سنگ تراورتن و کاربرد آن

سنگ تراورتن از نمونه سنگ‌هایی رسوبی ساخته شده در طبیعت بوده که در دکوراسیون داخلی و خارجی کاربرد زیادی دارد. سنگ تراورتن تشکیل شده از رسوبات به جای مانده در کف چشمه‌های آب گرم طبیعی است. میزان گرما و ارتفاع دو عاملی هستند که در کیفیت انواع سنگ تراورتن تاثیر مستقیم دارند.

سنگ تراورتن نما بیشترین کاربرد این سنگ در ساخت و ساز بناهای مختلف است. بهترین سنگ تراورتن نما و محل نصب و کاربرد سنگ تراورتن در محل مناسب از مواردی است که در هنگام انتخاب این سنگ باید به آن دقت ویژه داشت.

 

ضخامت، قیمت سنگ تراورتن و همچنین شناخت بهترین سنگ تراورتن نما در هنگام خرید و نصب آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مطلب سعی داریم با بررسی ویژگی‌های انواع سنگ تراورتن شما را در انتخاب بهترین سنگ تراورتن راهنمایی کنیم.

 

بهترین سنگ تراورتن

 

معرفی سنگ تراورتن

سنگ تراورتن دارای بافتی متخلخل و ظاهری با رنگ‌های متنوع و نواری شکل است. دلیل تنوع رنگ انواع سنگ تراورتن تشکیل شدن این سنگ از مواد رسوبی به مرور زمان است. اکثر سنگ‌های تراورتن با مقاومت سایشی پایینی همراه هستند و به همین دلیل فرآوری این قبیل سنگ‌ها آسان است.

در برخی کتاب‌ها و کاتالوگ‌های سنگ تزئینی از سنگ تراورتن تحت عنوان Lapis Tiburtinus یاد شده است. دلیل این نامگذاری محل باستانی استفاده از این سنگ یعنی شهر تاریخی تیبور (تیولی امروز) در ایتالیاست. این امر نشاندهنده‌ی استفاده سنگ تراورتن در بناهای مستحکم امپراطوری روم است.

 

کاربرد سنگ تراورتن

 

بر خلاف مقاومت سایشی پایین انواع سنگ تراورتن را می‌توان برای مکان‌هایی با تحمل بالای مقاومت فشاری در نظر گرفت. انواع سنگ تراورتن به دلیل خاصیت تخلخل بسیار بالا برای نماهای داخلی و بیرونی ساختمان کاربرد دارند.

 

سنگ تراورتن در کجا تشکیل میشود

 

سنگ تراورتن در مقاومت فشاری از سنگ مرمر مستحکم تر و از سنگ گرانیت ضعیف تر می‌باشد. دلیل استفاده زیاد از انواع سنگ تراورتن نما تخلخل بالای این سنگ و نفوذ مناسب دوغاب در آنها و مقاومت بالا در برابر واکنش‌های شیمیایی و آب و هوایی است.

 

انواع سنگ تراورتن

انواع سنگ تراورتن بر اساس محل معادن این سنگ‌ها و نوع رنگ و جنسشان دسته بندی می‌شوند. نوع فرآوری این سنگ‌ها نیز در دسته بندی آنها نقش پر رنگی دارد. بنابراین انواع سنگ تراورتن را با نام‌های محلی و ساختاری به شرح ذیل معرفی می‌کنند.

 

انواع سنگ تراورتن

 

سنگ تراورتن حاجی آباد

سنگ تراورتن ساخته شده با این نام در رنگ‌های شکلاتی یا کرم روشن و با تخلخل کمتری قابل مشاهده است. مقاومت فشاری و ساب پذیری این سنگ تراورتن بالا بوده و برای نمای بیرونی ساختمان، محوطه سازی، نمای داخلی و ساخت لوازم دکوراتیو کاربرد زیادی دارد.

 

سنگ تراورتن حاجی آباد

 

ضخامت سنگ تراورتن، قطر و ابعاد آن در کنار حالت‌های ظاهری در قیمت سنگ تراورتن در این نوع تاثیر مستقیم دارد.

 

سنگ تراورتن عباس آباد

یکی از پر مصرف ترین سنگ‌های ساختمانی را می‌توان این نوع از سنگ تراورتن معرفی کرد. سنگ‌های سفید تراورتن در این نوع از نظر زیبایی و کاربرد آوازه‌ی جهانی دارند. بیشتر محل استفاده از این سنگ‌ها در نمای ساختمان است. ساب پذیری بالا و خاصیت چسبندگی زیاد از دیگر خصوصیات بارز انواع سنگ تراورتن در این دسته است.

 

سنگ تراورتن عباس آباد

 

سنگ تراورتن موج دارو بی موج، چرمی، سنگ گیوتن و اسلب تراورتن با استفاده از رگه‌های مرمر قهوه‌ای و عسلی در این سنگ را می‌توان در دکوراسیون داخلی خصوصا کف پوش استفاده کرد. قیمت سنگ تراورتن در این مدل رنگ و موج‌ سنگ‌هاست.

 

سنگ تراورتن آتش کوه

این مدل سنگ تراورتن در نام‌های شهاب سنگ، امداد و سفید محلات نیز قابل شناسایی است. ویژگی‌های منحصر به فرد این سنگ تراورتن مثل تم سفید، موج‌های منظم و زیبا و ساب پذیری بالا بر میزان استفاده این سنگ در دکوراسیون داخلی افزوده است.

 

سنگ تراورتن آتش کوه

 

سنگ تراورتن آب گرم محلات

رنگ زیتونی و کرم این مدل سنگ تراروتن از پر اهمیت ترین ویژگی‌هایش به شمار می‌آید. تلفیق این دو رنگ در دکوراسیون داخلی منازل طرفدار زیادی دارد. مدل‌های موج دار و بی موج انواع سنگ تراورتن در این نوع تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

سنگ تراورتن آب گرم محلات

 

سنگ تراورتن تکاب

انواع سنگ تراورتن تولید شده در معادن سنگ این ناحیه اغلب در رنگ‌های قهوه‌ای، کرم و مشکی دسته بندی می‌شوند. این مدل به دلیل استفاده بالا در دکوراسیون خارجی در گروه بهترین سنگ تراورتن نما قرار دارد. ظاهر جذاب و نقش و نگار و حالت‌های موج دار و بی موج این نوع سنگ تراورتن عامل دیگری برای کاربرد این سنگ در دکوراسیون است.

 

سنگ تراورتن تکاب

 

انواع سنگ تراورتن بر اساس فراوری آنها

سنگ تراورتن را بر اساس نوع فرآوری آنها به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌کنند. در واقع این عمل وابسته به نوع استفاده از انواع سنگ تراروتن در روش‌های زیر صورت می‌پذیرد.

 • سنگ تراورتن صیقلی: سطح ظاهری شیک، لوکس، براق و بازتاب نور عالی این محصول آن را برای نمای بیرونی مناسب کرده است.
 • سنگ تراورتن هوند: ظاهری یک دست، رنگی مات و بدون بازتاب نور بوده و مناسب برای راه پله و قرنیز دیواری است.
 • سنگ تراورتن براش: ظاهر روستیک و جذاب این مدل سنگ دلیل استفاده آن در نمای ساختمان است.
 • سنگ تراورتن تامبل: بیشترین نوع استفاده از این مدل سنگ به دلیل ظاهر طبیعی تری که داشته در دکوراسیون داخلی و خارجی است.

 

انواع سنگ تراورتن بر اساس فراوری آنها

 

تقسیم بندی سنگ تراورتن پس از فرآوری آنها بیشتر وابسته به نوع استفاده این سنگ انجام می‌شود. یعنی نحوه آماده سازی و نوع سنگ تراروتن برای کف پوش و دکوراسیون داخلی با نماکاری و محیط ساختمان تفاوت دارد. 

 

کاربرد سنگ تراورتن

سنگ تراورتن وابسته انواع متنوعی که داشته در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان داربرد دارد. وابسته به نوع پر شده و پر نشده این سنگ می‌توان از آن در نمای روکار و توکار ساختمان استفاده کرد. بعنوان مثال به دلیل نفوذ رطوبت و آب از نوع پر شده آن بیشتر برای حمام، دستشویی و آشپزخانه استفاده می‌شود.

 

کاربرد سنگ تراورتن

 

بیشترین پیشنهاد استفاده سنگ تراورتن نما برای مناطقی با آب و هوای سرد و بارندگی زیاد است. نفوذ عمیق دوغاب در این قبیل سنگ‌ها به دلیل ساختاری که دارند همانند یک اسکوپ طبیعی عمل می‌کند. در دکوراسیون داخلی نیز بهترین مکان استفاده از انواع سنگ تراورتن در قرنیز دیواری، سنگ راه‌پله و کف پوش می‌باشد.

 

بهترین سنگ تراورتن نما

نمونه‌هایی از سنگ تراورتن که از مقاومت فشاری بالا و نفوذپذیری پایینی برخوردار هستند برای نمای ساختمان استفاده می‌شوند. بعنوان مثال سنگ تراورتن عباس آباد به دلیل ساب پذیری بالا و خاصیت چسبندگی زیاد برای نصب در نمای ساختمان یک انتخاب مناسب است.

 

سنگ تراورتن نما

 

سنگ تراورتن به دلیل ویژگی‌های ساختاری و تنوع رنگ بالا در راس سنگ‌های ساختمانی برای نماکاری قرار دارد. استفاده از سنگ تراورتن نما پیشینه تاریخی داشته و از گذشته تا به امروز در بناهای مختلفی استفاده شده است. 

مزایا و معایب سنگ تراورتن

سنگ تراورتن همانند دیگر سنگ‌های ایجاد شده در طبیعت و فرآوری شده برای مصارف ساختمانی از مزایا و معایبی برخوردار است. در این بخش به معرفی بارزترین مزایا و معایب سنگ تراورتن نما و دکوراسیون داخلی می‌پردازیم.

 

سنگ تراورتن نما

 

 • سطح سنگ تراورتن دیر گرم شده و خنک می‌ماند. استفاده از این سنگ در فضای پاسیو، کناره استخر و مناطق گرمسیر یک گزینه مناسب است.
 • قیمت سنگ تراورتن در بیشتر رنگ‌های این سنگ مناسب است.
 • بافت متخلخل سنگ تراورتن آن را در برابر لغزش مقاوم کرده است.
 • بافت لوکس سنگ تراروتن برای نمای خارجی و داخلی ساختمان یک انتخاب منحصر به فرد است.
 • رنگ سنگ تراورتن طبیعی بوده و در اثر عوامل طبیعی و گذر زمان کم رنگ نمی‌شود.
 • یکنواخت نبودن رنگ و طرح سنگ تراورتن و مقاومت پایین آن در برابر سرما یکی از معایب استفاده از این سنگ است.
 • سنگ تراورتن جذب آب بالایی دارد و همین امر احتمال انجماد و خرد شده این سنگ در سرما را بیشتر می‌کند.

انواع سنگ تراورتن که بیشتر برای نمای ساختمان کاربرد دارند همانند دیگر سنگ‌ها از اصول نگهداری خاصی برخوردارند. بنابراین نصب آنها در محل‌هایی مثل راه پله و کف پوش باید با راهنمایی و انتخاب صحیح انجام شود. همین طور تمیز کردن سنگ تراورتن باید در کنار دیگر موارد نگهداری به درستی انجام شود.

4.5 امتیاز از 1165 رای


سنگ کاری
برای سرویس سنگ کاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین