علت دود زدن اجاق گاز چیست؟

ثبت درخواست " تعمیر اجاق گاز "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت دود زدن اجاق گاز چیست؟

علت دود زدن اجاق گاز در صفحه مخلوط کن اجاق گاز یکی از سوالات رایج افراد در رابطه با اجاق گاز است. با توجه به اساسی بودن این وسیله و استفاده زیاد از آن، احتمال اینکه شما نیز به دنبال علت دود زدن اجاق گاز باشید، بالاست.

نکته مهم اینجاست که این ایراد تنها در اجاق گازهای قدیمی بروز نمی­‌کند. گاهی صاحبان اجاق گازهای نو نیز می­‌خواهند بدانند دلیل دلیل دود زدن اجاق گاز چیست. اگر شما نیز با این مشکل مواجه شده‌­ و نیاز به تعمیر اجاق گاز را برای بهبود روند عملکرد این وسیله در منزلتان حس می‌کنید، با ما همراه باشید تا توضیح دهیم دلیل دود زدن اجاق گاز چیست.

در حالت کلی، علت دود زدن اجاق گاز در در صفحه مخلوط کن اجاق گاز بد سوختن گاز در این وسیله است. در ادامه دلیل دود زدن اجاق گاز در شرایط متفاوت و نحوه برطرف کردن آن را بررسی می­‌کنیم.

 

علت دود زدن اجاق گاز نو

در حالت کلی همانند علت روشن نماندن شعله فر اجاق گاز می‌توان علت بروز این مشکل را در نقص قطعاتی مثل ترموکوپل و تجهیزات وابسته به آن دانست اما موارد دیگری نیز وجود داشته که تشخیص آن‌ها امری مهم و ضروری است.

در اوایل راه‌­اندازی و استفاده، دود زدن اجاق گازهای نو در صفحه مخلوط کن اجاق گاز امری طبیعی است. حتی در بسیاری از موارد؛ شرکت‌های سازنده دوره­ای را برای دود زدن اجاق گازهای نو در نظر می‌گیرند و آن را به خریدار اعلام می‌کنند.

 

علت دود زدن اجاق گاز

 

با این وجود، دلیل دود زدن شعله اجاق گاز نو روغن‌هایی است که در هنگام ساخت از آنها استفاده می‌شود. بنابراین زیاد نگران نباشید. شما می‌توانید با روشن گذاشتن اجاق (بدون اینکه روی شعله وسیله‌ای بگذارید)، به راحتی علت دود زدن اجاق گاز را رفع کنید و این دوره را به پایان برسانید.

 

دلیل دود زدن اجاق گاز قدیمی

دلیل دود زدن شعله اجاق گاز قدیمی می‌­تواند موارد متفاوتی را شامل شود. علت دود زدن اجاق گاز قدیمی می‌­تواند نوع استفاده از آن در طول زمان باشد. گاهی اوقات، دلیل دود زدن شعله اجاق گاز این است که روی شعله‌ها و صفحه مخلوط کن اجاق گاز، روغن یا چربی غذا ریخته باشد. اگر اینطور است، شعله‌­ها و صفحه مخلوط کن اجاق گاز را تمیز کنید تا دود کردن آن برطرف شود.

 

سایر دلایل دود کردن اجاق گاز

اگر موارد بالا علت دود زدن اجاق گاز شما نباشد، احتمالا برخی مشکلات فنی دلیل آن است. در این حالت، می‌­توانید دلیل دود زدن شعله اجاق گازتان را در موارد زیر جستجو کنید.

 

1. زرد سوختن شعله اجاق گاز

یکی از نشانه‌هایی که می‌تواند در نهایت به علت دود زدن اجاق گاز تبدیل شود، تغییر رنگ شعله‌ها از آبی به زرد است. زرد شدن شعله‌ها نشانه بد سوختن گاز است که به دلیل کم بودن هوا در مخلوط اتفاق میفتد. برای رفع این مشکل، باید کمی صفحه مخلوط کن اجاق گاز خود را باز کنید. اگر فاصله نازل تا لوله رابط تنظیم نباشد (رایج در اجاق گازهای جدید) شعله زرد می­‌سوزد. توجه داشته باشید که رنگ نارنجی شعله را با رنگ زرد اشتباه نگیرید. دلیل نارنجی شدن شعله وجود ذرات و گردو غبار و ناخالصی در هواست و با تمیز کردن برطرف می‌شود.

 

2. بالا بودن نسبت گاز به هوا

یکی دیگر از دلایلی که می‌­تواند دلیل دود زدن شعله اجاق گاز شما باشد، بالا بودن نسبت گاز به هوای موجود در اجاق است. برای رفع این مشکل بایستی میزان گاز را کم کنید تا دود ناشی از زیاد بودن گاز بر طرف شود. همچنین، درصورت گشاد شدن نازل باید آن را تعویض کنید تا میزان گاز کم شود. با کم شدن گاز دیگر دودی مشاهده نخواهید کرد.

 

3. استفاده نادرست از اجاق گاز

از مشکلات فنی و غیره که بگذریم، گاهی پاسخ دلیل دود زدن اجاق گاز چیست را باید در نحوه استفاده‌­مان از گاز پیدا کنیم. برای مثال، یکی از مواردی که می­‌تواند علت دود زدن اجاق گاز باشد، شستشوی اجاق با مواد شیمیایی است. باقی ماندن آثار مواد شیمیایی بر روی شعله‌ها و صفحه مخلوط کن اجاق گاز می‌تواند منجر به دود کردن اجاق شود. بنابراین، برای جلوگیری از این مشکل همیشه اجاق گاز را با دقت و کاملا تمیز کنید.

 

دلیل دود زدن اجاق گاز

 

در کنار علت دود زدن اجاق گاز و دلیل دود زدن شعله اجاق گاز، سوالات و مشکلات دیگری نیز می‌­تواند برای صاحبان این وسیله پیش بیاید. در ادامه برخی از رایج­‌ترین آنها را بررسی می‌­کنیم:

1. تنظیم شعله اجاق گاز رومیزی اخوان

تنظیم شعله اجاق گاز رومیزی اخوان راه حل نهایی علت کم بودن شعله اجاق گاز است (در ادامه سایر دلایل را بررسی می‌­کنیم). برای تنظیم شعله اجاق گاز رومیزی اخوان و سایر مدل‌­ها، چرخاندن مهره تنظیم‌­کننده گاز با آچار در جهت حرکت عقربه­‌های ساعت باعث افزایش جریان گاز می‌­شود. عکس این عمل نیز، یعنی چرخاندن مهره تنظیم‌­کننده در خلاف جهت عقربه‌­های ساعت، باعث کاهش جریان گاز می­‌شود.

با شل کردن پیچ تنظیم­‌کننده مخلوط هوا و تغییر اندازه سوراخ­‌های محفظه مخلوط­‌کن می­‌توانید مقدار هوا را نیز تغییر دهید. در این صورت هوای بیشتر یا کمتری وارد محفظه می‌شود. البته در اجاق گازهای رومیزی جدید مشکل تنطیم نبودن شعله گاز خیلی کم اتفاق میفتد. اما اگر این اتفاق افتاد، گرفتگی یا گشاد شدن سوراخ نازل را بررسی و درصورت نیاز تعویض کنید.

 

دلیل دود زدن اجاق گاز چیست

 

2. علت کم بودن شعله اجاق گاز

علت کم بودن شعله اجاق گاز را می­‌توان در 3 دسته کلی جای داد:

 

2-1. کثیفی مجرای گاز و شعله‌ اجاق گاز

در بیشتر موارد، سوراخ‌های شعله و صفحه مخلوط کن اجاق گاز با چربی و روغن غذا گرفته شده و قدرت شعله‌­ها کاهش می­‌یابد. همان­طور که اشاره کردیم، این مسئله می­‌تواند دلیل دود زدن اجاق گاز نیز باشد. برای رفع این مشکل باید سوراخ‌­های شعله اجاق را با برس و مواد شوینده طبیعی تمیز کنید.

 

2-2. جابجایی سرپوش یا سر شعله

علت کم بودن شعله اجاق گاز می­‌تواند جابجایی سرپوش یا سر شعله نیز باشد. هرگاه حس کردید شعله­‌های گاز قدرت سابق را ندارند، سر شعله‌­ها و سرپوش را چک کرده و در صورت مشاهده جابجایی آنها را در جای اولیه خود قرار دهید.

 

2-3. خیس شدن شعله

خیس شدن شعله نیز می‌­تواند علت کم بودن شعله اجاق گاز باشد. با سر رفتن غذا روی اجاق گاز، آب موجود در غذا روی شعله ریخته و خیس شدن سورا‌‌‌خ‌­های شعله باعث کاهش قدرت آن می‌شود.


 

اگر این 3 دلیل را بررسی کردید و همچنان با کم بودن شعله اجاق گاز مواجه شدید، باید بخش­‌های دیگر را بررسی کنید. ابتدا ژیگلورهای اجاق گاز را بررسی کنید. در صورت وجود مشکل، ژیگلورهای اجاق را تعویض نمایید. سپس با تمیز کردن داخلی و لوله‌­های اجاق گاز، آن را سرویس کنید. در صورتی که با آموزش تعمیر اجاق گاز و آموزش تعویض ژیگلور اجاق گاز آشنا نیستید، از یک متخصص کمک بگیرید.

4.5 امتیاز از 1378 رای


تعمیر اجاق گاز
برای سرویس تعمیر اجاق گاز از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین