مراحل تعویض فن کولر گازی پنجره‌ای

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
مراحل تعویض فن کولر گازی پنجره‌ای

فن کولر گازی پنجره‌ای یکی از اصلی‌ترین اجزاء این دستگاه به‌شمار می‌رود و اگر وظیفه خود را درست انجام ندهد، در عملکرد کولر اختلال ایجاد می‌کند.

با توجه به اهمیت کارایی و عملکرد فن کولر گازی پنجره‌ای در اینجا قرار است در رابطه با علل خرابی و نحوه تعویض فن کولر گازی پنجره ای اطلاعاتی کامل و کاربردی در اختیار شما قرار دهیم.

علائم خرابی فن کولر گازی پنجره ای

خرابی یا وجود نقص در فن کولر گازی می‌تواند با علائم و نشانه‌های مختلفی همراه باشد. در ادامه با بررسی این نشانه‌ها به شما کمک می‌کنیم که در صورت وجود نقص در فن، هرچه سریع‌تر به تعمیر کولر گازی پنجره ای بپردازید تا از خرابی بیشتر آن جلوگیری کنید.

 • عدم چرخش فن: نچرخیدن فن کولر گازی به صورت کامل و منظم بدان معنا است که فن آن دچار مشکل شده و تعویض فن کولر پنجره ای در چنین حالتی ضروری به‌نظر می‌رسد.
 • عملکرد نامطلوب: در صورتی که کولر گازی توانایی تولید هوای سرد یا خنک کردن فضا را نداشته باشد، احتمالا فن آن خراب است.
 • افزایش مصرف انرژی: در صورتی که مصرف برق کولر گازی شما نسبت به قبل افزایش پیدا کرده باشد، احتمالا فن کولر مشکل دارد و تعویض یا تعمیر آن ضروری به نظر می‌رسد.
 • صدای ناشی از فن: در صورتی که هنگام کار، فن صداهای غیر عادی مانند وزوز کردن یا زنگ زدن ایجاد کند، در وضعیت مناسبی قرار ندارد؛ در واقع علت صدای کولر گازی پنجره ای در بسیاری از موارد می‌تواند خرابی فن باشد.

علائم نامبرده، به خرابی فن کولر گازی و نیاز آن به بررسی، تعمیر یا تعویض اشاره دارند؛ پس در صورت مشاهده هر کدام از این علائم به سرعت برای تعویض بلبرینگ فن کولر گازی پنجره ای یا دیگر اجزای آن اقدام کنید.

 

علائم خرابی فن کولر گازی پنجره ای

 

علل خرابی فن کولر گازی پنجره ای

عوامل مختلفی می‌توانند به خرابی فن کولر گازی منجر شوند که آن‌ها را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • آلودگی و کثیفی: تجمع گرد و خاک درون فن یا روی پره‌های آن، یکی از دلایل خرابی فن‌ها است. این کثیفی‌ها روی افزایش فشار وارده به فن تاثیرگذار بوده و به افت سرعت یا عملکرد نامناسب آن منجر می‌شود.
 • سایش و زنگ‌زدگی: استفاده طولانی مدت از فن به سایش و زنگ‌زدگی پره‌های آن منجر شده و کاهش کارایی و عمر مفید فن را در پی دارد.
 • مشکلات فنی: وجود نقص و خرابی در موتور یا بلبرینگ می‌تواند هزینه تعویض بلبرینگ فن کولر گازی پنجره ای را روی دست شما بگذارد. وجود مشکلات فنی در موتور به عدم چرخش صحیح آن و راندمان مناسب فن منجر می‌شود.
 • برق‌رسانی نامناسب: در صورتی که ولتاژ برق ورودی برای فن نامناسب باشد، امکان اختلال در عملکرد آن وجود دارد.
 • فرسایش قطعات: مصرف دائمی و عدم نگهداری صحیح از دیگر دلایلی است که می‌تواند به خرابی فن و نیاز به تعویض بلبرینگ فن کولر گازی پنجره ای یا دیگر قطعات منجر شود.

 

علل خرابی فن کولر گازی پنجره ای

 

آموزش تعویض فن کولر گازی پنجره ای

اگر تعویض فن برای شما طبق مواردی که گفته شد ضرورت دارد، پس بهتر است که نحوه تعویض فن کولر پنجره ای را در اینجا دنبال کنید:

 

آموزش تعویض فن کولر گازی پنجره ای

 

1. قطع برق

اولین گام برای آنکه بتوانید فن کولر گازی پنجره ای خود را تعویض کنید، قطع کردن سیم‌های برق است. برای جلوگیری از برق گرفتگی و دور ماندن از هرگونه خطر جانی، سیم برق کولر را از پریز جدا کنید.

 

قطع برق در تعویض فن کولر گازی پنجره ای

 

2. خارج کردن کولر از محیط بسته

برای تعمیر یا تعویض هر قطعه‌ای در کولر گازی پنجره ای باید آن را از محیط بسته خارج کنید. کولرهای گازی پنجره ای چندان سبک نیستند؛ از همین‌رو برای خارج کردن آن‌ به کمک فرد دیگری نیازی خواهید داشت.

شما باید به کمک فرد دیگری پیچ‌های پنل را باز کرده و کولر را از قاب پنجره جدا کنید؛ پس از جدا کردن کولر می‌توانید آن را از محیط بسته خارج و در جای ثابتی بگذارید.

 

3. باز کردن پنل و برداشتن فیلترهای کولر گازی

در گام سوم، باید پنل را باز کنید. برای باز کردن پنل، تنها کافی است دو طرف آن را به سمت بالا بکشید. بعد از باز کردن پنل نوبت به خارج کردن فیلترها است که این کار به سادگی انجام می‌شود؛ پس فیلترها را خارج کرده و آن‌ها کاملا تمیز کنید.

 

بیرون آوردن فن فن کولر گازی پنجره ای

 

4. برداشتن کنترل پنل

پیچ‌های پایین صفحه کنترل پنل را جدا کنید و آن را بالای کولر قرار دهید تا بتوانید سیم‌های متصل به آن را به سادگی باز نمایید.

 

5. بیرون کشیدن قاب کولر گازی

در پنجمین گام از آموزش تعویض فن کولر گازی پنجره ای نیاز است که قاب کولر گازی را بیرون بکشید. ابتدا باید همه پیچ‌ها را باز کرده و پایه مرکزی پنل را بردارید تا بتوانید پیچ‌های مخفی شده را هم باز کنید. بعد از باز کردن آخرین پیچ مخفی، امکان بیرون کشیدن قاب کولر به سادگی برای شما فراهم می‌شود.

 

6. برداشتن قاب برد

در ششمین گام تنها کافی است که پیچ‌های درپوش برد کنترل الکتریکی را بردارید تا برد را برای تعویض فن کولر گازی مشاهده کنید.

 

7. باز کردن سیم‌های موتور فن

در گام هفتم باید سیم‌های موتور فن کندانسور را باز کنید. برای این منظور مراحل زیر را طی نمایید:

 • جدا کردن سیم قرمز از کانکتور p1
 • باز کردن پیچ از براکت نصب خازن
 • کوتاه کردن شیار عایق بالای خازن با پیچ گوشتی
 • علامت زدن سیم‌های آبی و مشکی و خارج کردن خازن موتور

 

8. بیرون کشیدن موتور فن کندانسور

بعد از جدا سازی سیم‌های متصل به موتور فن کندانسور طبق موارد گفته شده، می‌توانید پیچ موتور را باز کرده و بعد از جدا سازی آخرین سیم، یعنی سیم سبز از محفظه، موتور فن کندانسور را در بیاورید.

 

بیرون کشیدن موتور برای تعویض فن کولر گازی پنجره ای

 

9. نصب موتور فن جدید

بعد از جداسازی و در آوردن موتور فن کندانسور و بررسی آن؛ اگر مشاهده کردید که به طور کامل خراب شده و قابل تعمیر نیست، بهتر است آن را عوض کنید. برای نصب یک موتور فن کندانسور جدید باید موتور را در کنار پایه‌های نصب قرار داده و سیم سبز را به آن متصل نمایید.

بعد از نصب سیم سبز رنگ، پیچ‌های باز شده را به موتور فن جدید وصل کنید تا به‌طور کامل روی براکت قرار بگیرد. بعد از آن باید موتور فن را از طریق سیم‌های آبی و مشکی به خازن وصل کرده و در آخر از طریق سیم قرمز، اتصال بین برد کنترل الکتریکی و کانکتور p1 را برقرار نمایید.

 

نصب موتور فن جدید برای کولر گازی پنجره ای

 

10. استفاده از بست سیمی برای مشخص کردن مسیر سیم‌ها

به‌منظور جلوگیری از پیچ‌ خوردن سیم‌ها، بهتر است از بست‌های سیمی استفاده شود. به کمک بست‌های سیمی جمع کردن اجزای کولر پنجره ای کار سختی نخواهد بود.

 

11. قرار دادن درپوش برد کنترل

در یازدهمین گام از آموزش نحوه تعویض فن کولر گازی پنجره ای نوبت به بستن درپوش برد کنترل الکترونیکی می‌رسد. در این مرحله سعی کنید به شکلی مرتب، تمام سیم‌ها را داخل محفظه قرار داده و پیچ‌ها را ببندید. توجه داشته باشید که سیم‌ها لابه‌لای محفظه قرار نگیرند؛ چرا که در این صورت آسیب خواهند دید.

 

12. نصب کردن خازن‌

از سمت بالا به پایین روکش پلاستیکی را روی خازن بکشید؛ پس از انجام این کار خازن را در براکت قرارداده و با پیچ ببندید.

 

قرار دادن خازن جدید برای تعویض فن کولر پنجره ای

 

13. تعویض کردن تیغه فن کندانسور

واشرها و مهره‌هایی که باز کردید را مجددا نصب کنید تا تیغه فن کندانسور به‌شکل ثابتی سرجای خود قرار بگیرید. در آخرین قدم از این مرحله باید روکش فن کندانسور را رویه پایه کولر بگذارید.

 

14. نصب پنل جلویی و قاب بیرونی

پس از قرار دادن قاب بیرونی در جای خودشان، پیچ‌های مخفی را محکم کنید تا بتوانید پنل جلویی را روی کولر بگذارید. با قرار دادن پنل جلویی تقریبا به آخر راه رسیده‌اید، بدین منظور کافی است پیچ‌های اطراف را محکم ببندید.

 

15. نصب کردن کنترل پنل

در پانزدهمین گام از آموزش‌های نحوه تعویض فن کولر پنجره ای باید به سراغ قرار دادن کنترل پنل بروید. برای انجام این کار باید دسته‌های کنترل پنل را متصل کرده و سپس پیچ‌ها را محکم کنید.

 

16. نصب فیلتر و پنل جلویی

این مرحله، آخرین گام برای تعویض و بررسی فن کولر گازی است. پیش از انجام مراحل فوق، پیشنهاد می‌کنیم فیلتر را تمیز کرده و قبل از نصب پنل جلویی، فیلتر تمیز را قرار دهید. در اینجا کافی است کولر را به برق متصل نمایید و از باد خنک آن لذت ببرید.

 

نصب پنل کولر گازی پنجره ای

 

نکاتی برای افزایش عملکرد و طول عمر فن کولر گازی پنجره ای

برای افزایش طول عمر و کارایی فن های کولر گازی پنجره ای چند نکته کلیدی وجود دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

 • تمیزی و نگهداری منظم: به‌منظور افزایش عمر مفید فن، بهتر است که آن را همواره تمیز نگه دارید. گرد و غبار از جمله عواملی است که می‌تواند کارایی فن را کاهش داده و به افت سرعت و کارایی آن منجر شود.
 • تعویض فیلتر هوا: فیلترهای هوا باید هر چند مدت یکبار عوض شوند تا هوا به خوبی از آن‌ها عبور کند. فیلترهای کثیف فشار بسیاری روی فن وارد کرده و کارایی آن‌ را کاهش می‌دهند.
 • اجتناب از استفاده زیاد: به جای استفاده مداوم از کولر گازی، بهتر است که در برخی موارد از آن استفاده کنید. انجام این کار می‌تواند به افزایش طول عمر فن منجر می‌شود.
 • نصب در محل مناسب: شاید فکر کنید که این موضوع چندان روی عملکرد کولر تاثیرگذار نیست؛ اما اشتباه است. محل نصب تا حد زیادی می‌تواند روی بهبود کارایی فن موثر واقع شود، با این اوصاف بهتر است که محلی برای نصب کولر انتخاب کنید که جریان هوا وجود داشته باشد.
 • مشاوره با تعمیرکار متخصص: پیشنهاد می‌کنیم در صورت وجود هرگونه مشکلی در کولرهای گازی پنجره ای خود ابتدا با یک تعمیرکار متخصص مشورت نمایید تا او بهترین راهکارها را در اختیار شما قرار دهد.

در این مطلب سعی داشتیم در مورد نحوه تعویض فن کولر گازی پنجره ای، عللی که به خرابی آن می‌انجامد و مراحل تعویض و نصب فن جدید اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. در آخر می‌توانید با پیروی از نکات گفته شده عمر و کارایی فن کولر گازی پنجره ای خود را افزایش دهید.

فراموش نکنید که شما می توانید در هر شهری که ساکن هستید، از طریق سایت خدمت از ما به بهترین متخصصین شهرتان در زمینه تعمیر کولرگازی و اسپلیت وصل شده و رفع مشکلتان را به آن ها بسپارید.


تعمیر و سرویس کولر گازی پنجره ای
برای سرویس تعمیر و سرویس کولر گازی پنجره ای از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین