طریقه نصب کولر گازی پنجره ای

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
طریقه نصب کولر گازی پنجره ای

طریقه نصب کولر گازی پنجره ای، همان‌طور که احتمالا انتظارش را داشتید، از کولرهای اسپلیت ساده‌تر است. برخلاف اسپلیت‌ها، در کولرهای گازی پنجره‌ای، دو بخش کندانسور و اواپراتور به هم چسبیده‌اند و کل دستگاه یک تکه است.

البته با توجه به محل نصب کولر گازی پنجره ای (یعنی ساختمان‌های کوچک و چندطبقه)، باید نصب این دستگاه‌ها را در بهترین محل و با رعایت اصول انجام داد تا نه برای خود شما مشکلی ایجاد شود، نه برای همسایه‌هایتان.

در ادامه نحوه نصب کولر گازی پنجره ای را گام به گام توضیح می‌دهیم. اجازه دهید این آموزش را با پاسخ به این پرسش شروع کنیم که بهترین محل برای نصب این دستگاه‌ها کجاست.

 

بهترین محل نصب کولر گازی پنجره ای

در حالت کلی، بهترین محل برای نصب کولر گازی پنجره ای (البته کولری که ظرفیت آن با فضای مدنظر همخوانی دارد)، پنجره‌های مدل کشویی و مخصوصا مدل کشویی عمودی است. البته خود پنجره هم باید سالم باشد. اگر پنجره‌تان آسیب دیده، پوسیده یا رنگ آن رفته، بهتر است پیش از نصب دستگاه آن را تعمیر کنید.

حالا فرض کنیم شما در خانه چند پنجره کشویی عمودی کاملا سالم دارید؛ در این حالت بهترین محل نصب کولر گازی پنجره ای کجاست؟ در این وضعیت، شما باید پنجره‌ای را انتخاب کنید که نزدیک به مرکز فضای مدنظرتان است، و بعد از ظهرها هم آفتاب روی آن نمیفتد. اگر بین دو راهی ماندید، سایه را انتخاب کنید.

محل نصب کولر گازی پنجره ای باید چند ویژگی دیگر هم داشته باشد، برای نمونه:

 • جریان برق مطمئنی داشته باشد. اگر از امن بودن جریان برق مصرفی کولر مطمئن نیستید و چند وسیله پرمصرف دیگر هم از آن استفاده می‌کنند، یا دستگاه را جای دیگری نصب کنید، یا با سیم‌کشی برق مناسب آن را تامین کنید. در این مورد باید کاملا سختگیر باشید، چون تغییر در جریان برق می‌تواند فیوز را بپراند.
 • اگر ساکن یک ساختمان دوطبقه هستید، محل نصب کولر گازی پنجره ای را در طبقه دوم انتخاب کنید؛ چون هوای سرد به سمت پایین حرکت می‌کند، و به این ترتیب بهره‌وری دستگاه بیشتر خواهد بود. اگر از یک پنکه هم استفاده کنید، نیازتان کاملا برطرف خواهد شد.
 • در دو طرف محل نصب کولر گازی پنجره ای (هم داخل و هم خارج از خانه) هیچ مانعی وجود نداشته باشد، تا عملکرد دستگاه که دچار اختلال نشود.
 • دارای تهویه باشد و هوا در آن جریان پیدا کند (چه در بیرون و چه در داخل ساختمان). از طرفی، در معرض بارش باران و برف قرار نداشته باشد. البته از سایبان هم می‌توانید کمک بیگیرید.
 • باید تحمل وزن و لرزش کولر را داشته باشد، تا حوادث ناخوشایندی مانند سقوط کولر اتفاق نیفتند.

و در آخر، بهتر است این محل را طوری انتخاب کنید که صدای آن دیگران را آزار ندهد، البته برای انتخابی بهتر، می‌توانید محتوای "محل نصب کولر گازی" را که به طور کامل به این موضوع پرداخته است را مطالعه کنید. حالا که بهترین نقطه نصب این دستگاه‌ها را می‌دانید، در بخش‌های بعد به طریقه نصب کولر گازی پنجره ای و وسایل لازم آن می‌پردازیم.


اگر شما هم پیش از نصب کولر گازی، می خواهید بدانید که میزان مصرف آن چقدر است، می‌توانید به محتوای "میزان مصرف برق کولر گازی" مراجعه کنید.


 

محل نصب کولر گازی پنجره ای

 

طریقه نصب کولر گازی پشت پنجره ای

وقتی یک کولر گازی پنچره‌ای می‌خرید، مهمترین وسایلی که برای نصب آن نیاز دارید در بسته لوازم آن موجود است، از جمله:

 • پیچ‌ها
 • بست‌های L شکل
 • عایق چسب‌دار و عایق شیار قاب پنجره
 • پنل‌های کرکره‌ای
 • بست نگهدارنده
 • و مفصل لوله زه‌کش

توجه داشته باشید که اگر کولرتان پنل کرکره‌ای نداشت، باید از فوم به عنوان عایق (یا چیز دیگری با کاربرد مشابه) استفاده کنید. همچنین، همان‌طور که می‌دانید به ابزارهای دیگری مانند متر یا پیچ‌گوشتی هم احتیاج دارید. حالا ببینیم چگونه نصب کولر گازی پنجره ای را باید انجام دهیم:

 1. پنل‌های کرکره‌ای را درون شیار‌های بالا و پایین دستگاه بلغزانید. بعد از آن هم پرده‌های کرکره‌ای را روی دو طرف بدنه کولر ببندید، و آنها را با پیچ محکم کنید.
 2. نوار عایق چسب‌دار را به لبه داخلی بالای پنجره بچسبانید. لبه پایینی را هم با متر اندازه بگیرید، و آن را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید، تا جای نصب براکت‌ها بیا همان بست‌های L شکل مشخص شود. جایگذاری و درست محکم‌کردن این بست‌ها در آموزش نصب کولر گازی پنجره ای بسیار مهم است؛ چون کولرتان به دلیل وزن بالا به پشتیبان نیاز دارد.
 3. وقتی براکت‌ها خوب با پیچ محکم شدند، با دقت کولر گازی پنجره‌ای را طوری درون پنجره قرار دهید که کاملا به بست‌ها تکیه داشته باشد. توجه داشته باشید که هنگام جا زدن دستگاه روی پایه، چپقی یا سینی زیر کولر (مخصوص دستگاه‌های در ارتفاع برای تخلیه آب آن) آسیب نبیند.
 4. بعد از آن هم پنجره را تا پشت شیارهای پنل کرکره‌ای پایین بیاورید. توجه داشته باشید که وقتی پنجره را پایین می‌کشید، کولر باید کمی بیرون از پنجره به سمت پایین متمایل باشد.
 5. پس از پیچ کردن پنل کرکره‌ای به پنجره هم تنها باید عایق را در درز پنجره قرار دهید.

(محتوای پیشنهادی: کولر پرتابل چیست؟)

 

آموزش طریقه نصب کولر گازی پنجره ای

 

سایر نکات نصب کولر گازی پنجره ای

مواردی که مرور کردیم، مراحل اصلی روش نصب کولر گازی پنجره ای هستند؛ البته بسته به مدل دستگاهی که می‌خرید، ممکن است چند بست و پیچ و مهره دیگر هم در بسته نصب کولر ببینید. مثلا بست‌های L شکلی که باید به بالای پنجره پیچ کنید.

یا مثلا برای نصب محصولات گلدیران باید ابتدا قاب دستگاه را باز کنید، کارتن مقوایی روی کمپرسور کولر گازی را (که برای جلوگیری از آسیب دیدن لوله دیس‌شارژ هنگام جابه‌جایی آنجاست) بردارید، قاب را ببندید، و بعد مراحل نصب کولر گازی پنجره ای را دنبال کنید.

پس از انجام تمام این مراحل، باید شلنگ را به سینی زیر کولر وصل کنید، درزهای بین دستگاه و دیوار یا پنجره را خوب بگیرید، ترمینال برق را به درستی متصل کنید، دور کولرتان را (در صورت تمایل) تزئین کنید و تمام. فقط حتما توجه داشته باشید که برای برق‌رسانی هب دستگاه‌تان اصلا نباید از سیم سیار استفاده کنید.

بهترین راه تامین برق در طریقه نصب کولر گازی پنجره ای، سیم‌کشی از جعبه فیوز تا دستگاه است. برای انتخاب فیوز مناسب هم کافیست مشخصات دستگاه را بخوانید، حداکثر آمپر آن را پیدا کنید، و آن را در 8/1 ضرب کنید تا عدد فیوز مناسب پیدا شود؛ البته عدد 8/1 بسته به استاندارد برند می‌تواند از 7/1 تا 2 متغیر باشد.

نصب کولر گازی پنجره ای‌تان موفقیت‌آمیز بود؟

امیدواریم با مطالعه این راهنما به خوبی متوجه شده باشید که در چه محلی و چگونه نصب کولر گازی پنجره ای را انجام دهید. اگر هم انجام آن احیانا از تخصص فعلی شما فراتر است، می‌توانید از متخصصان این زمینه در شهرتان کمک بگیرید.

تنها باید درخواست‌تان را در اپ یا وبسایت «خدمت از ما» نصب کنید تا کارشناسان فعال در این زمینه با ارسال مبلغ پیشنهادی‌شان با شما ارتباط بگیرند. در نظر داشته باشید که مهم نیست که در کدام شهر هستید، شما به راحتی می‌توانید در کمترین زمان به نصاب کولر گازی اصفهان، مشهد، نصاب اسپیلت در شیراز و سایر شهرهای دیگر متصل شوید.

4.3 امتیاز از 1668 رای


تعمیر و سرویس کولر گازی پنجره ای
برای سرویس تعمیر و سرویس کولر گازی پنجره ای از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین