علت نرفتن کولر پنجره ای روی موتور

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت نرفتن کولر پنجره ای روی موتور

علت نرفتن کولر پنجره ای روی موتور معمولا سه دلیل رایج دارد: خرابی کمپرسور، خرابی ترموستات، یا ایراد پیدا کردن رله‌های موتور دستگاه.

از آنجا که مدام کار کردن دستگاه روی فن نه آنطور که باید هوا را خنک می‌کند، هم صدای آن از جایی به بعد واقعا کلافه‌کننده می‌شود، با ما همراه باشید تا قدم به قدم علت نرفتن کولر پنجره ای روی موتور و روش برطرف کردن آن را بررسی کنیم.

 

علت نرفتن کولر پنجره ای روی موتور و رفع آن

سه متهم اصلی این ایراد را نام بردیم. در اینجا دلایل مشکل به هم زدن این قطعات و روش تعمیر آنها را توضیح می‌دهیم.

 

ایراد پیدا کردن کمپرسور

کمپرسور، همان‌طور که از نام آن هم مشخص است، گاز سرمازا را فشرده و آن را به مایع تبدیل می‌کند. این مایع توسط کویل‌های برودتی به تبخیرکننده یا اواپراتور منتقل شده و سپس تبخیر می‌شود. نهایتا هم فن این هوای خنک (تبخیرشده) را درون فضای داخلی می‌دمد.

کمپرسور به چند دلیل ممکن است دچار مشکل شده باشد، از جمله:

 

کم بودن گاز مبرد

اگر میزان گاز سرمازا در سیستم از حد مشخصی کمتر شود، می‌توان آن را علت نرفتن کولر پنجره ای روی موتور به شمار آورد. چرا که اگر به اندازه کافی گاز مبرد در سیستم نباشد، کمپرسور کار نخواهد کرد.

در این حالت صرفا باید گاز کولر را شارژ کرد. مقدار موردنیاز مبرد با توجه به ظرفیت کمپرسور و روغن آن مشخص می‌شود.

 

کم بودن روغن کمپرسور

مشابه گاز سرمازا، کم بودن یا تمام شدن روغ کمپرسور هم می‌تواند منجر به درست کار نکردن کمپرسور و ماندن دستگاه روی فن شود.

نشتی، وجود رطوبت یا هوا در روغن کمپرسور و تغییر رنگ آن، همه از سیگنال‌هایی هستند که باید روغن را کامل تعویض کنید (اضافه کردن روغن پیشنهاد نمی‌شود). اگر اهل سرویس مرتب دستگاه‌تان باشید، معمولا این مسئله علت نرفتن کولر پنجره ای روی موتور نیست.

 

دلیل نرفتن کولر پنجره ای روی موتور

 

نفوذ مبرد مایع به کمپرسور

وجود سوراخ یا شکستگی در کویل‌ها و نفوذ مبرد مایع به کمپرسور هم می‌تواند منجر به ایراد پیدا کردن این قطعه شود.  برای بررسی این مشکل و رفع علت نرفتن کولر پنجره ای روی موتور در این حالت باید (پس از قطع برق) لوله‌ها را برای وجود نشتی با کف یا روش‌های دیگر تست کرد.

 

ولتاژ ورودی ضعیف یا متغیر

هنگامی که دنبال علت نرفتن کولر پنجره ای روی موتور می‌گردید، حتما برق ورودی آن را هم بررسی کنید. ولتاژ ورودی ضعیف یا متغیر نه تنها عملکرد کمپرسور را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه در صورت تداوم ممکن است به سایر بخش‌های سیستم هم آسیب بزند.

 

موقعیت نامناسب کولر

علت نرفتن کولر پنجره ای روی موتور بعضا از دایره ایرادات فنی هم خارج می‌شود؛ مانند زمانی که کولر شما در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد. به زبان ساده این موضوع جان کولر شما را می‌گیرد، تا حدی که ممکن است کمپرسور نتواند درست کار کند!

 

خرابی خازن الکتریکی

خرابی خازن دستگاه هم می‌تواند منجر به ایراد پیدا کردن کمپرسور و نرفتن کولر پنجره‌ای روی موتور شود. در بخش بعد بیشتر درباره خرابی این قطعه کوچک اما مهم توضیح داده‌ایم.

 

روی فن ماندن کولر پنجره ای

 

ایراد پیدا کردن خازن

کار خازن‌ها و وظیفه آنها در یک سیستم الکتریکی مشخص است: ذخیره و نگهداری انرژی الکتریکی. در سیستم یک کولر گازی پنجره‌ای، خازن نهایتا باعث راه‌اندازی کمپرسور و فن کولر گازی می‌شود.

در حالت خوشبینانه، صرفا تمام شدن عمر خازن (البته طبق انتظار و به صورت طبیعی) علت نرفتن کولر پنجره ای روی موتور است. در حالت نه چندان خوشبینانه، برخی اتفاقات عمر خازن را سریع‌تر تمام کرده‌اند:

  • بالا بودن دمای کولر هنگام کار
  • ورود ولتاژ بیش از حد به دستگاه
  • وجود جریان برق در سیستم به دلیل آسیب دیدن سیم‌پیچ‌ها

البته احتمال ترکیدن خازن هم وجود دارد. برای اینکه مطمئن شوید خرابی خازن علت نرفتن کولر پنجره ای روی موتور و ایراد در کمپرسور هست یا خیر، می‌توانید با یک مولتی‌متر آن را تست کنید.

گوش دادن به صدای کولر هم شاید بتواند راهنمایی‌تان کند؛ اگر هنگام روشن شدن کمپرسور صدای وز وز از آن می‌شنوید، احتمالا باید خازن جایگزین شود. خوشبختانه خازن از قطعات ارزان قیمت کولرهای گازی پنجره‌ایست، و تعویض آن هزینه زیادی روی دست‌تان نمی‌گذارد.

 

ایراد پیدا کردن رله یا برد کولر

رله کولر اصلی‌ترین قطعه برد دستگاه شماست که خرابی آن (و متعاقبا ایراد پیدا کردن برد الکتریکی کولر) می‌تواند علت نرفتن کولر پنجره ای روی موتور باشد. اصولا مشخص‌ترین نشانه خرابی رله هم همین است: تاثیر نامطلوب روی کارکرد کمپرسور و فن کولر گازی.

برای اطمینان از این موضوع، رله را از روی برد جدا و آن را با مولتی‌متر تست کنید. اگر رله سالم باشد، باز هم باید به تست سایر قطعات برد ادامه داد. چون خرابی برد هم می‌تواند منجر به روی فن ماندن شود.

علت نرفتن کولر پنجره ای روی موتور را پیدا کردید؟

امیدواریم با تست بخش‌های بالا موفق شده باشید قطعه مشکل‌دار را پیدا و آن را تعمیر کنید. اگر احیانا تعمیر هرکدام از این بخش‌ها از تخصص یا زمان آزاد شما فراتر است، می‌توانید با ثبت رایگان درخواست‌تان در «خدمت از ما» با بهترین متخصصان کولر گازی پنجره‌ای شهرتان ارتباط بگیرید.

تعمیر و سرویس کولر گازی پنجره ای
برای سرویس تعمیر و سرویس کولر گازی پنجره ای از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading