علت صدای کولر گازی پنجره ای و برطرف کردن آن

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت صدای کولر گازی پنجره ای و برطرف کردن آن

کولر گازی پنجره ای با ابعاد نسبتا کوچک و قیمت مناسبی که دارد، گزینه‌ای محبوب برای خنک کردن و تهویه هوای مکان های مختلف به حساب می‌آید.

کولرهای گازی پنجره ای بر خلاف کولرهای اسپلیت که دو تکه هستند، ساختاری یک تکه دارند. در اسپلیت‌ها چون بخش موتور و کمپرسور کولر جدا از پنل است، صدای موتور به داخل محیط منتقل نمی‌شود و کولر تقریبا هیچ صدایی ندارد. اما در کولر گازی‌ پنجره ای موتور و پنل سرهم و به صورت یکجا هستند. یعنی صدای موتور در کولر پنجره ای جزیی از ساختار آن است.

در نتیجه کولر گازی‌های پرتابل یا متحرک مانند کولر پنجره ای همانند کولرهای اسپلیت بی‌صدا نیستند. این صدا در حالت طبیعی و نرمال به اندازه‌ای نیست که آزاردهنده باشد. اگر صدای کولر گازی پنجره ای به حدی بلند و غیر نرمال است که تحمل گرما را به صدای کولر پنجره ای ترجیح می‌دهید، احتمالا مشکلی پیش آمده است. بهتر است هرچه سریعتر و قبل از آنکه خسارت جدی به کولر وارد شود، علت را پیدا کرده و رفع نمایید.

در این مقاله از مجله خدمت از ما علت صدای کولر گازی پنجره ای و انواع صدای جیرجیر در فن و سایر بخش ها را بررسی می‌کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

 

علت های صدای زیاد کولر گازی پنجره ای

با شنیدن هر صدای مزاحم و اضافه از کولر گازی پنجره ای به دنبال یافتن علت و رفع آن باشید. در این بخش متداول‌ترین علل صدای کولر گازی پنجره ای و نحوه رفع آن‌ها را توضیح می‌دهیم.


وجود اشیاء خارجی در کندانسور

مهمترین علت صدای زیاد کولر گازی پنجره ای، وجود جسم خارجی در کندانسور دستگاه است. شنیدن صدایی مانند تکان خوردن یک جسم خارجی در موتور یا پره‌ها، هنگام روشن کردن کولر گازی یا در زمان کار کردن دستگاه، نشان‌دهنده وجود شی اضافی در کندانسور است. بلافاصله کولر را خاموش کرده و با کمک چراغ قویه پنل کولر را بررسی کنید. اگر جسم خارجی را مشاهده کردید آن را خارج کنید. در غیر این صورت از متخصصین تعمیر کولر گازی پنجره ای کمک بخواهید.


صدای جیر جیر کولر گازی پنجره ای به دلیل تراز نبودن کولر

اگر صدای جیر جیر کولر گازی پنجره ای شما را آزار می‌دهد، دلیل آن تراز نبودن دستگاه است. هنگام نصب و راه‌اندازی کولر گازی پنجره ای از تراز بودن دستگاه مطمئن شوید. اگر کولر گازی تراز نباشد، مدتی پس از نصب صداهای مزاحم شبیه به جیرجیر کردن، ایجاد می‌کند. نصب کولر گازی را به نصاب‌های حرفه‌ای و باتجربه بسپارید.

 

شکستن یا کج شدن تیغه‌های فن علت صدا دادن فن کولر گازی پنجره ای

تیغه‌های فن کولر ممکن است به دلیل فشار یا وجود جسم خارجی کج یا شکسته شوند. پره‌های معیوب فن، اصلی‌ترین علت صدا دادن فن کولر گازی پنجره ای هستند. اگر کولر شما صدای گوش خراشی می‌دهد یکی از مواردی که حتما باید چک کنید، سلامت تیغه‌های فن است. تیغه‌هایی که تاب برداشته، دچار شکستگی یا انحنا شده‌اند باید در اولین فرصت تعویض یا تعمیر شوند.

از دیگر دلایل صدا دادن فن کولر گازی پنجره ای می‌توان به خرابی بلبرینگ فن، ایراد در بوش سر بلوور فن و ایراد در بلوور فن اشاره کرد.

 

صدای کولر پنجره ای به دلیل کثیف بودن فیلترهای هوا کندانسور

وقتی که فیلترهای هوا کندانسورهای داخلی کولر گازی کثیف باشند، علاوه بر شنیدن صدای غیرعادی، سوعت باد کولر نیز کاهش می‌یابد.

ذرات ریز گرد و غبار و آشغال در فیلترهای هوا گردباد کوچکی در کولر به راه می‌اندازد که با صدای آزاردهنده همراه است. اگر از کولر گازی پنجره ای صدای کلیک می‌شنوید و همزمان خنکی و شدت باد کولر کاهش پیدا کرده است، به احتمال زیاد ذرات ریز خارجی در فیلتر هوا کندانسورهای داخلی کولر گیر افتاده اند. کثیفی فیلترهای هوا اگر رفع نشود، ممکن است آسیب جدی به دستگاه وارد کند.

 

کثیف بودن فیلتر ها متواند باعث صدای اضافه در کولرگازی پنجره ای شود

 

صدای تق تق کولر گازی پنجره ای به علت محکم نبودن قاب

گاهی کولر گازی پنجره ای پس از نصب صدای تق تق می‌دهد. این صدا معمولا به دلیل شل بودن قاب جلویی کولر پنجره ای به گوش می‌رسد. شل بودن قاب علاوه بر ایجاد سروصدا، در تولید باد خنک و گردش استاندارد هوا نیز اختلال ایجاد می‌کند و در برخی مواقع موجب گرم شدن باد کولر گازی می شود.

هنگام راه‌اندازی کولر گازی پنجره ای به نصب محکم و ایمن تمامی قطعات از جمله قاب جلویی دقت کنید.

 

نصب غیر صحیح عامل ایجاد صدای زیاد کولر پنجره ای

کولر گازی پنجره ای برای اینکه به درستی و با صدای نرمال کار کند باید به طرز صحیحی نصب و راه اندازی شود. بلافاصله پس از نصب کولر پنجره ای آن را روشن کنید تا مطمئن شوید صدایش عادی است. در صورت شنیدن صدای غیرعادی از نصاب بخواهید مشکل را رفع کند.

همیشه نصب غیراصولی کولر گازی پنجره ای در ابتدا خود را نشان نمی‌دهد. اما به مرور زمان باعث شل شدن اتصالات و پایه‌های کولر می‌شود. نتیجه این اتفاق ایجاد سروصدای زیادی و مزاحم است.

کولر گازی پنجره ای هنگام نصب باید روی پایه‌های مخصوص قرار گیرد. برخی افراد پایه‌های کولر را روی پنجره نصب می‌کنند. این کار نه تنها باعث انتقال لرزش کولر و ایجاد صدای اضافه می‌شود بلکه به تدریج زنگ‌زدگی پنجره را نیز به دنبال دارد. برای نصب کولر گازی و اطمینان از انجام درست آن از متخصصان برتر خدمت از ما کمک بگیرید.

 

نصب نادرست کولر گازی پنجره ای می تواند موجب صدای زیاد آن شود

 

صدای کوبیده شدن در کولر پنجره ای به دلیل شل شدن قطعات داخلی

قطعات داخلی کولر پنجره ای با گذشت زمان و استفاده مکرر فرسوده و شل شده و از جای خود خارج می‌شوند. ساییدگی و جابجایی قطعات در کولر گازی پنجره ای صداهای ناهنجار تولید می‌کند. شنیدن صدایی شبیه به کوبیده شدن از کولر گازی، می‌تواند نشان دهنده شل شدن قطعاتی مانند یک پیچ پیستون، یک سیم رابط یا یک میل لنگ باشد.

صدای کوبش کولر پنجره ای همچنین ممکن است نشانگر عدم تعادل قسمت داخلی پاشش هوا یا نیاز دستگاه به تعویض کمپرسور یا موتور باشد. یکی دیگر از دلایل صدای کوبش کولر گازی، خراب یا کثیف بودن هواپاش‌ها یا بلوورها است.

در صورت شنیدن هرگونه صدای غیر نرمال از کولر گازی آن را خاموش کرده و قبل از یافتن علت، سرویس و تعمیر دستگاه آن را روشن نکنید. عدم توجه به محکم نبودن قطعات در جای خود می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری به بار آورد و باعث خاموش شدن کولر گازی به صورت ناگهانی شود.

 

صدای زیاد کمپرسور از علت های اصلی صدای کولر گازی

اصلی‌ترین علت صدای زیاد کولر گازی پنجره ای، صدای کمپرسور دستگاه است. کمپرسور در کولر گازی وظیفه جابه‌جایی جریان هوای گرم محیط و هوای خنک کولر را بر عهده دارد. کمپرسور از همان ابتدا و در زمان نو بودن کولر صدایی را تولید می‌کند که کم و قابل تحمل است.

هرچه از عمر کولر گازی می‌گذرد، قطعات به مرور فرسوده شده و هنگام کار صدای بیشتری تولید می‌کنند. صدای زوزه در کولر گازی پنجره ای نشان‌دهنده نیم‌سوز شدن سیم‌پیچ‌های کمپرسور یا بروز مشکل در روتر است. شنیدن صدای نویز یا زوزه معمولا با استشمام بوی سوختگی همراه است. کمپرسور معیوب باید هرچه سریعتر تعمیر یا تعویض شود.

کار کردن مداوم و بدون وقفه کولر گازی باعث داغ شدن کمپرسور شده و این قطعه زودتر فرسوده می‌شود و به صدا می‌افتد. برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور، در ساعاتی از روز کولر را خاموش کرده و اجازه دهید استراحت کند و خنک شود.

کلام آخر

در این مقاله مهم‌ترین علل ایجاد سروصدای اضافه در کولر گازی پنجره ای و نحوه رفع آن را بررسی کردیم. اگر تخصص و مهارت کافی در زمینه نصب، سرویس و تعمیر کولر گازی پنجره ای ندارید، برای حفظ ایمنی خود و سلامت دستگاه، عیب یابی و تعمیر کولر خود را به تعمیرکاران مجرب و حرفه‌ای بسپارید تا مشکل صدای کولر گازی پنجره ای را به طور کامل برای شما رفع کنند.

در صورتی که دستگاه شما به صورت دوره‌ای توسط تعمیرکار متخصص سرویس، عیب یابی و تعمیر شود، فرسودگی قطعات به تاخیر افتاده طول عمر آن افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر با سرویس به موقع کولر گازی پنجره ای، از بروز مشکلات جدی و خرابی کامل دستگاه جلوگیری کنید.


تعمیر و سرویس کولر گازی پنجره ای
برای سرویس تعمیر و سرویس کولر گازی پنجره ای از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین