لخت کردن سیم و جداسازی روکش سیم

ثبت درخواست " رفع اتصالی برق "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
لخت کردن سیم و جداسازی روکش سیم

لخت کردن سیم یا به عبارتی دیگر جداسازی روکش سیم از سری مسائل فنی است که ممکن در هنگام انجام سیم کشی یا برقکاری موردنیاز باشد. نحوه اصولی لخت کردن سیم و جداسازی روکش سیم در یادگیری روش صحیح اتصال دو سیم بسیار کاربرد دارد. برای لخت کردن سیم یک سری ابزارات مخصوص برداشتن پوشش و روکش سیم طراحی شده است، اما با یک چاقوی برنده نیز می‌توانید در صورت داشتن مهارت در این کار بدون زخمی کردن سیم به راحتی پوشش آن را جدا نمایید. اما این روش در سیم‌های نازک مسی به دلیل آسیب پذیری بالای آن پیشنهاد نمی‌شود.

 

لخت کردن سیم - جداسازی روکش سیم

 

در صورت نداشتن ابزار لازم با حتما برای برداشتن روکش سیم و لخت کردن سیم مسی از یک سطح ساینده برنده مثل کاغذ ماسه ریز می‌توانید استفاده کنید. لخت کردن سیم در انواع سیم و کابل‌ها برای برداشتن پوشش و همین طور روکش بردار کابل استفاده می‌شود. قیمت ضایعات سیم و کابل با لخت کردن سیم و استفاده از ضایعات سیم و کابل مرتبط است. در این متن به آموزش لخت کردن سیم بطور اصولی پرداخته‌ایم.

 

لخت کردن سیم یا جداسازی روکش سیم

بهترین پیشنهاد و راهکار برای لخت کردن سیم و برداشتن روکش سیم، در محیط‌های فنی برای سیم کشی و مصارف دیگر استفاده از ابزار و سطوح مناسب برای انجام این کار است. این ابزار متناسب با پوشش سیم و نوع سیم می‌تواند متفاوت باشد. دیگر نکته‌ای که در لخت کردن سیم و جداسازی روکش سیم باید به آن توجه ویژه داشت، انجام این کار بصورت اصولی و با دقت و مهارت کافی و بدون آسیب رساندن به سیم است.

 

جداسازی روکش سیم - قیمت ضایعات سیم و کابل

 

حتما قبل از انجام کار محل دقیق لخت کردن سیم و همین طور کاری که قرار است با سیم بدون پوشش صورت گیرد را مورد بررسی قرار دهید. در ادامه مطلب با مشاهده چندین راهکار اصولی با نحوه‌ی اصولی لخت کردن سیم آشنا می‌شویم.

 

نحوه انجام عمل لخت کردن سیم

عمل لخت کردن سیم مستلزم استفاده از یک سری ابزار و انجام اصولی این کار می‌باشد. در یک محیط فنی مطمئنا ابزار انجام این کار موجود بوده و طریقه جداسازی سیم هم برای افراد فنی کار امری ساده به نظر می‌آید، ما در این قسمت با معرفی چندین ابزار و نحوه کاربرد آنها لخت کردن سیم را برای افراد مبتدی تشریح می‌کنیم. انتخاب ابزار مناسب با نوع سیم از مهم ترین و اصلی ترین نکات جداسازی روکش سیم است.

 

نحوه انجام عمل لخت کردن سیم - روکش بردار کابل

 

ابزار مناسب و لازم برای لخت کردن سیم

ابزار لخت کننده سیم شکلی مشابه انبردست با این تفاوت که تعدادی شکاف در تیغه خود برای گرفتن و برش دادن روکش سیم دارد. اندازه‌ی این شکاف‌ها متناسب با نوع سیم و روکش سیم متغیر می‌باشد. مثلا اندازه شکاف انبر مخصوص لخت کردن سیم برای سیم‌های برقی، کابل‌های کواکسیال و همین طور سیم‌های نازک مسی متفاوت است.

 

ابزار مناسب و لازم برای لخت کردن سیم

 

طریقه لخت کردن سیم با انبر مخصوص

  • اندازه شکاف‌ها بر روی انبر با اعداد مختلف نشان داده شده است، در واقع متناسب با اندازه سیم خود شکاف مناسب را انتخاب کرده و سیم را در آن شکاف قرار دهید.(در صورت نداشتن اطلاعات در این خصوص یا شماره گذاری نشدن انبر سیم را روی تمام شکاف‌ها امتحان کرده تا شکاف مناسب را بیابید.)
  • سیم را بین دو شکاف که قرار دادید دو دسته انبر یا اصطلاحا فک انبر را روی هم قرار دهید، توجه داشته باشید در صورت عدم انتخاب مناسب شکاف سیم، فشار وارده بر روی سیم در این حالت ممکن است آن را معیوب کند.
  • در این حالت باید قطع کامل عایق یا روکش سیم برای لخت کردن سیم صورت گیرد برای اطمینان از این امر انبر را روی سیم بصورت جهت دار حرکت دهید تا روکش سیم از آن جدا شود.
  • برای جداسازی کامل ضایعات انبر را تا انتهای سیم کشیده و روی سیم را کامل پاکسازی کنید.

 

لخت کردن سیم - طریقه لخت کردن سیم با انبر مخصوص

 

در این حالت می‌توانید از ابزارهای نگهدارنده و همین طور مگنت آهنربایی و سطح ساینده‌ی آن که امروزه برای کارهای فنی کاربرد دارد استفاده نمایید. توجه داشته باشید قبل از انجام کار با هر کدام از این ابزار حتما اصول استفاده از آنها بدانید.

 

ابزارنگهدارنده سیم برای لخت کردن سیم

این ابزار مثل یک کولیس با درجه مختلف برای سیم‌ها با سایزهای متفاوت است. کار این دستگاه نگهداشتن سیم و محکم قرار دادن آن در یک مکان برای جداسازی روکش سیم و لخت کردن آن است.

 

لخت کردن سیم - ابزارنگهدارنده سیم برای لخت کردن سیم

 

ابزار مگنت آهنربایی و سطح ساینده برای لخت کردن سیم

این ابزار با استفاده از یک سنباده و کاغذ ماسه‌ای اقدام به لخت کردن سیم و از بین بردن عایق روی سیم می‌کند. با تماس مکرر سیم با سطح کاغد ماسه‌ای از یک سیمت و سنباده از سمت دیگر کار جداسازی روکش سیم صورت می‌گیرد.

ابزارهای مختلفی تحت عنوان انبر، گیره و ... برای جداسازی روکش‌های پلاستیکی، عایقی و ... سیم وجود دارد که متناسب با نوع سیم می‌توانید هر کدام را برای لخت کردن سیم انتخاب نمایید.

 

استفاده از چاقو برای جداسازی روکش سیم

در صورتی که ابزار مخصوص لخت کردن سیم در دسترس شما قرار ندارد، برای جداسازی روکش سیم می‌توانید، با احتیاط کامل و رعایت اصول لخت کردن سیم برای این کار از چاقوی مناسب استفاده کنید. بیشتر از این روش برای جداسازی کابل از روی سیم مسی استفاده می‌شود. در این قسمت طریقه‌ی انجام این کار را با هم مشاهده می‌کنیم:

  • چاقو را از سطح برنده به آرامی روی قسمتی از سیم که باید شود قرار دهید. برای لخت کردن سیم در این حالت سیم را روی یک قسمت مسطح قرار دهید.
  • چاقو را روی نقطه‌ی قطع قرار دهید و آن را روی سیم بچرخانید.
  • سطح عایق دار سیم را با احتیاط کامل از سیم جدا کنید.

 

لخت کردن سیم - استفاده از چاقو برای جداسازی روکش سیم

 

روش صحیح اتصال دو سیم

از سری موارد مهمی که لخت کردن سیم کاربرد فراوانی دارد، می توان به اتصال دو سیم در نصب و یا راه اندازی یک سیستم نام برد. در این قسمت توضیح مختصری درباره روش صحیح اتصال دو سیم در جهت تکمیل شدن مطلب لخت کردن سیم ارائه می‌دهیم.

ابزار مختلفی برای اتصال اصولی دو سیم متناسب با جنس سیم و همین طور کاربرد آن سیم‌ها وجود دارد، که حتما قبل از انجام لخت کردن سیم و رسیدن به مرحله اتصال دو سیم به یکدیگر باید با این ابزار و نحوه کار اوصولی با آنها آشنا شوید.

 

روش صحیح اتصال دو سیم با استفاده از لخت کردن سیم

 

در این مطلب با ارائه چندین راهکار و همین طور معرفی تعدادی ابزار برای لخت کردن سیم و جداسازی روکش سیم‌های مختلف با شما همراه بودیم. توجه به اصول فنی کار، رعایت ایمنی و مشورت با افراد کاربلد را قبل از انجام هر گونه کار فنی فراموش نکنید.

4.5 امتیاز از 1459 رای


رفع اتصالی برق
برای سرویس رفع اتصالی برق از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین