علت پریدن فیوز کولر گازی چیست؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت پریدن فیوز کولر گازی چیست؟

علت پریدن فیوز کولر گازی یا علت سوختن آن از سوالاتی است که برای بسیاری افراد که از این کولر گازی استفاده می‌کنند، پیش می‌آید. ممکن است در حال تماشای تلویزیون و لذت از باد خنک کولر گازی، یک دفعه متوجه پریدن فیوز کولر شوید و آن زمان است که ممکن است از خود بپرسید علت پریدن فیوز برق کولر گازی چیست؟ 

برای یافتن علت پریدن فیوز کولر گازی و رفع ایراد آن، بهتر است ابتدا با نقش فیوز آشنا شوید، و با آگاهی از اینکه فیوز کولر گازی کجاست، پس از پی بردن به علت پریدن فیوز کولر گازی، راه‌حل‌های رفع مشکل را انجام دهید. 

 

علت پریدن فیوز کولر گازی چیست

 

نقش فیوز در کولر گازی

فیوز یک رشته یا سیم فلزی است که معمولا در یک محفظه به شکل‌های مختلف وجود دارد. نقش فیوز محافظت از دستگاه شما، برای جلوگیری از مشکلات جدی‌تر است. هرگاه که اضافه بار (overload) برق رخ دهد، یا به عبارت ساده‌تر جریان بیش از حد مجاز از فیوز عبور کند، رشته فیوز آب می‌شود و جریان برق را قطع می‌کند. فیوز‌ها به افزایش بار خطرناک به سرعت واکنش می‌دهند و می‌سوزند. در بعضی مدل‌ها نیز وقوع اضافه بار، فیوز بالا می‌پرد و ارتباط را قطع می‌کند.

نقش فیوز در کولر‌های گازی بسیار مهم است و تمامی‌جریان برق مورد نیاز کمپرسور و فن‌های خارجی و پنل را از خود عبور می‌دهند. محل قرار گیری آن‌ها نیز در داخل پنل و روی برد الکترونیکی آن است.

علت سوختن فیوز کولر گازی چیست؟

سوختن فیوز کولر گازی می‌تواند به دلایل زیر باشد:

گاهی نوسانات برق ورودی می‌تواد از دلایل سوختن فیوز باشد و با تعویض آن مدار شروع به کار می‌کند. اما در صورت خرابی قطعات برد، پس از تعویض فیوز بلافاصله بعد از اتصال به برق فیوز مجددا می‌سوزد.

در اکثر مواقع، عدم استفاده فیوز مناسب برای کولر گازی، علت سوختن آن است. استفاده از فیوز مناسب برای کولر گازی با توان‌های مختلف بسیار مهم است. به طور مثال اگر از فیوز کوچک‌تر از ولتاژ مشخص شده استفاده کنید، ظرفیت تحمل مقدار ولتاژ کمتر از حد مجاز است و باعث سوختن یا بالا پریدن آن می‌شود. همچنین اگر از فیوز بزرگتر از مقدار مجاز استفاده کنید نیز فیوز عملکرد مناسب خود را از دست داده و امکان محافظت از قطعات را ندارد. زیرا ظرفیت فیوز بالا بوده و از ورود ولتاژ بیش از حد مجاز جلوگیری نمی‌کند.

 

علت پریدن فیوز مینیاتوری داکت اسپلیت

 

علت پریدن فیوز کولر گازی چیست؟

در مورد علت پریدن فیوز کولر گازی و علت پریدن فیوز مینیاتوری در صورتی که مرتبا رخ دهد، می‌تواند به دلیل ایراد در سیستم خنک کننده شما باشد. بنابراین بهتر است به جای تعویض فیوز یا جا زدن آن مشکل را به طور اساسی حل کنید. در زیر به چند مورد علت پریدن فیوز کولر گازی که شایع هستند اشاره می‌کنیم:

 

کم شدن گاز مبرد

اگر سطح گاز مبرد پایین باشد، کولر گازی مجبور به کار بیشتر است؛ و نیاز به شارژ گاز کولر گازی دارد. گاهی اوقات این تلاش بیشتر از سوی سیستم باعث لغزش و خرابی سیستم شما می‌شود. دلیل کم بودن گاز مبرد، عمدتا بخاطر نشتی لوله‌های انتقال گاز در کولر است. برای رفع این مشکل بهتر است از یک متخصص تعمیر کولر گازی کمک بگیرید.

 

مشکل در جعبه فیوز، مدار یا منبع برق مرکزی

عمده‌ترین دلیل منطقی سوختن یا پریدن فیوز، به وجود مشکل در اتصالات برقی، منبع تغذیه یا مداری که سیستم را تامین می‌کند است. برای رفع این مشکل نیز شما به یک تکنسین فنی نیاز دارید.

 

خرابی کمپرسور و علت پریدن فیوز کولر گازی

علت پریدن فیوز مینیاتوری را در خرابی کمپرسور نیز می‌توان جستجو کرد. کمپرسور یک قطعه حیاتی در کولرهای گازی است، که درست کار نکردن و یا کار نکردن آن می‌تواند فشار زیادی به فیوز وارد کند، و تبدیل به علت پریدن فیوز کولر گازی شود.

 

خرابی خازن در سیستم خنک‌کننده

خازن بخشی از سیستم خنک‌کننده کاندنسور است. این بخش کوچک به رگلاژ و تنظیم جریان برق کاندنسور کمک می‌کند. وجود مشکل در این قسمت که به راحتی قابل تعویض است نیز باعث پریدن فیوز می‌شود.

 

دمای زیاد و فیلتر‌های کثیف

احتمال سوم این است که کار کشیدن زیاد از کولر (به دلیل دمای بالای هوا) سیستم شما را مجبور به کار سخت‌تر برای عبور هوای مطبوع از طریق فیلتر کثیف و مسدود شده می‌کند که موجب وارد شدن فشار مضاعف به سیستم و پریدن فیوز می‌شود. گاهی اوقات، یک کویل کاندنسور کثیف نیز می‌تواند تاثیر مشابه‌ای داشته باشد. بنابراین بهتر است در ابتدای فصل گرما زمانی برای سرویس کولر گازی خود در نظر بگیرید.

 

بالا بودن عمر دستگاه علت پریدن فیوز کولر گازی

علت پریدن فیوز کولر گازی (و حتی علت پریدن فیوز کولر آبی) می‌تواند بالا بودن عمر دستگاه شما نیز باشد. وقتی سال‌های متمادی درحال استفاده از دستگاه باشید، که منجر به فرسوده شدن قطعات و کاهش توان آن می‌شود، نباید از علت پریدن فیوز مینیاتوری و سایر مدل‌ها تعجب کنید. کولرهای گاری مسن نمی‌توانند همیشه پاسخوی نیاز شما باشند، و احتمال سوختن فیوز آنها بالاست.

 

 

دلیل پریدن فیوز کولر گازی

 

چگونه از پریدن فیوز جلوگیری کنیم؟

 حال که با علت‌ پریدن فیوز کولر گازی آشنا شدیم؛ راه‌حل‌هایی نیز برای جلوگیری از اتفاق افتادن دوباره آن وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید. در صورتی که فکر می‌کنید با مشکل برقی جدی مواجه هستید؛ بهتر است از یک تکنسین و متخصص در این زمینه استفاده کنید. زیرا در بعضی مواقع تلاش اشتباه برای تعمیر یک وسیله منجر به آسیب بیشتر می‌شود.

 

فیلتر هوا را چک کرده یا تمیز کنید: با وجود اینکه فیلتر‌های هوا مشکل‌های زیادی را ایجاد می‌کنند، صاحبان خانه به اندازه کافی به آن‌ها توجه نمی‌کنند. شرایط فیلتر هوای دستگاه تان را چک کنید، و اگر کثیف است تعویض کنید. چک کردن فیلتر‌های هوا را هر سه ماه انجام دهید.

قسمت بیرونی دستگاه را تمیز نگه دارید: برای تمیز ماندن فیلتر‌های هوا، مهم است که از ورود علف، برگ و دیگر ذرات بیرونی جلوگیری کنید.

از فیوز مناسب کولر گازی خود را استفاده کنید: فیوز مناسب کولر گازی 24000، فیوز مناسب برای کولر گازی پنجره ای و ... را با مشورت یک متخصص پیدا کنید.

فیوز مناسب برای کولر گازی‌های مختلف (محاسبه آمپر کولر گازی)

به طور کلی برای کولر‌های گازی از فیوز مینیاتوری نوع C استفاده می‌شود. همچنین برای انتخاب سایز فیوز استفاده شده، باید توجه کنید که آمپر نوشته شده روی فیوز متناسب با جریان مصرفی کولر باشد (محاسبه آمپر کولر گازی ضروریست).

برای اطلاع از جریان مصرفی دستگاه خود ابتدا بایستی توان سرمایش و گرمایش کولر گازی را که روی برچسب و پلاک کولر درج شده یادداشت کنید. سپس این عدد را در 12 ضرب نموده و بر 3.5 تقسیم کنید. این عدد را British Terminal Unit یا به اختصار BTU می‌نامند. در بعضی مواقع BTU را نیز بر روی پلاک کولر درج می‌کنند. همچنین مدل کولر گازی موجود در بازار نیز بر اساس همین عدد نام گفته می‌شود.

با تقسیم BTU بر 2000، میزان جریان مصرفی کولر گازی شما بر حسب آمپر به‌دست می‌آید. در بعضی مدل‌ها مقدار جریان مصرفی نیز بر روی پلاک درج می‌شود، و دیگر نیازی به این محاسبات نیست. با این روش، پیدا کردن فیوز مناسب کولر گازی 24000 و سایر مدل‌ها بسیار ساده است.

 

فیوز مناسب برای کولر گازی 24000

 

سخن پایانی

هر چند که این راه‌کار‌های کوچک (مانند فیوز مناسب کولر گازی) به نگهداری بهتر از دستگاه و جلوگیری از پریدن فیوز شما کمک می‌کنند، اما به این معنی نیست که دیگر هیچ مشکلی برای دستگاه‌تان بوجود نمی‌آید. پیدایش مشکلات براساس فرسودگی و گذر زمان در کنترل ما نیست. در این مواقع بهتر است حتی به کوچک‌ترین صداهای ناخواسته که کولر گازی بوجود می‌آورد نیز توجه کنید.

همچنین اگر کولر گازی شما به سوزاندن یا پراندن فیوز ادامه داد، لازم است که از کمک متخصص آموزش‌دیده استفاده کنید. یک بازرسی کامل از دستگاه شما، باعث می‌شود بقیه مشکلاتی که ممکن است در دستگاه وجود داشته باشد نیز آشکار شوند.

4.5 امتیاز از 1536 رای


برچسب‌ها:
تعمیر کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین