علت برق داشتن بدنه پکیج چیست؟

ثبت درخواست "سرویس و تعمیر پکیج"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت برق داشتن بدنه پکیج چیست؟

بررسی علت برق داشتن بدنه پکیج، نه فقط برای جلوگیری از حس آزاردهنده‌ای که ایجاد می‌کند بلکه برای سلامت دستگاه و پیشگیری از آسیب‌ها و خسارات بیشتر، امری لازم است. حتما برایتان پیش آمده که با دست زدن به بدنه بسیاری از وسایل برقی، شوک الکتریکی ناچیزی را در بدن خود حس می‌کنید.

این شوک در اثر انتقال جریان اضافه برق مدارهای داخلی دستگاه به بدنه آن است. درواقع برق داشتن بدنه پکیج نیز از همین جریان اضافی برق ناشی می‌شود؛ ولی دلیل ایجاد این جریانات اضافی چیست؟ در این مقاله، به صورت مشخص علت برق داشتن بدنه پکیج و ریزدلایل آن را بررسی می‌کنیم. با ما باشید.

نقش فیوز در پکیج

فیوز پکیج، قطعه ای کوچک و ارزان قیمت است که در ابتدای مسیر اصلی جریان الکتریکی در پکیج قرار می‌گیرد. نقش این قطعه، کنترل جریان ورودی به دستگاه است. در واقع اگر ولتاژ ورودی بیش از حد مجاز باشد، فیوز می‌سوزد تا از آسیب رسیدن به سایر مدارها و بخش‌های پکیج جلوگیری کند.

گفته بودیم برق داشتن بدنه پکیج، به دلیل انتقال جریان برق اضافی موجود در دستگاه به بدنه آن است. پس حالا می‌توانیم بگوییم برق داشتن بدنه پکیج، نشانه ای از سوختن فیوز است. این یعنی فیوز سوخته شده باید تعویض شود تا از سوختن برد اصلی پکیج و خسارت مالی بیشتر، جلوگیری به عمل آید.

از طرفی متوجه شدیم برای بررسی علت برق داشتن بدنه پکیج باید علت سوختن فیوز را بررسی و آن را رفع کنیم. در صورت رفع نشدن این علت، هرچقدر هم فیوز را تعویض کنید، سوختن فیوز باز هم به صورت مکرر و پی در پی تکرار خواهد شد. کمترین مشکلی که فیوز سوخته ایجاد می‌کند، برق داشتن بدنه پکیج است؛ باز هم تاکید می‌کنیم که فیوز سوخته می‌تواند به بخش‌های اصلی دستگاه آسیب جدی بزند.

 

برق داشتن بدنه پکیج

 

دلایل سوختن فیوز و برق داشتن بدنه پکیج

تا به اینجا فهمیدیم برق داشتن بدنه پکیج به دلیل سوختگی فیوز است. در این بخش، دلایل احتمالی سوختن فیوز را بررسی می‌کنیم. اتصال فاز و نول، دلیلی است که باعث سوختن فیوز می‌شود. پس برای بررسی علت سوختن فیوز، باید قطعاتی که ممکن است اتصال کوتاه داشته باشند را بررسی کنیم. این قطعات به شرح زیر اند:

  • محافظ برق
  • پمپ سیرکولیشن
  • رله برد کنترل
  • فن
  • شیر موتوری

باید بررسی کنید کدام یک از این قطعات دچار سوختگی یا خرابی هستند تا در صورت لزوم آن را تعمیر و تعویض کنید. در غیر این صورت به طور مکرر با مشکل سوختگی فیوز و برق داشتن بدنه پکیج دست و پنجه نرم خواهید کرد.

برطرف کردن علت برق داشتن بدنه پکیج

برای حل مشکل باید سلامت هرکدام از قطعات بالا چک شود. به این منظور احتمالا به کمک یک تکنسین متخصص نیاز خواهید داشت. اما اگر بخواهید به صورت شخصی نیز این کار را انجام دهید، امکان آن برای شما فراهم است.

 

علت برق داشتن بدنه پکیج

 

در قدم اول باید تعدادی فیوز برای پکیج تهیه کنید. نگران نباشید، همان طور که پیشتر ذکر کردیم، قیمت فیوز پکیج زیاد نیست. فیوز سوخته را تعویض کنید. حالا در هر مرحله از تست، به ترتیب هرکدام از قطعاتی که در بخش قبل ذکر شد (محافظ، پمپ و ...) را با قطع کردن سیم، از مدار خارج کنید.

اگر باز هم در هر مرحله، فیوز سوخت به سراغ قطعه بعدی بروید تا جایی که بالاخره با قطع کردن یک اتصال، فیوز مجددا نسوزد. به این شکل، شما سرمنشاء مشکل را پیدا کرده اید. با تعمیر و تعویض قطعه ای که دچار مشکل است، مسئله سوختن مکرر فیوز حل می‌شود و دیگر جریان اضافی برق در دستگاه وجود نخواهد داشت تا بدنه پکیج را برق دار کند.

البته به هرحال بهتر است تعمیرات پکیج را به متخصص این کار بسپارید. حساب دو دوتا چهارتای هزینه را کنار بگذارید؛ زیرا وجود مشکل برق اضافی در نهایت منجر به سوختن برد اصلی پکیج می‌شود که تعمیر آن هزینه‌ای به مراتب سنگین‌تر را در پی خواهد داشت.

سخن آخر

برق داشتن بدنه پکیج در واقع نشان از وجود مشکلی حادتر در این دستگاه است. گفتیم علت برق داشتن بدنه پکیج، سوختن فیوز آن است که برق اضافی موجود در مدارها را در بدنه جاری می‌سازد. سوختن فیوز نیز، خود ناشی از مشکلی جدی‌تر است که ممکن است به برد پکیج آسیب بزند و هزینه سنگین‌تری بتراشد. در این مطلب دلایل سوختن فیوز و برق دار شدن بدنه پکیج بررسی شد. این مشکل را جدی بگیرید.

سرویس و تعمیر پکیج
برای سرویس سرویس و تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading