بای پس پکیچ چیست و چه کاربردی دارد؟

ثبت درخواست "سرویس و تعمیر پکیج"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بای پس پکیچ چیست و چه کاربردی دارد؟

بای پس پکیج قطعه‌ای کاربردی است که برای جلوگیری از کم آبی دستگاه وسوختن پمپ از آن استفاده می‌شود. در واقع بای پس پکیج برای جبران فشار کم آب و ممانعت از سوختن پمپ در هنگام رسوب گیری لوله‌ها در پکیج تعبیه شده است. در نتیجه سلامت این قطعه در روند و طرز کار پکیج تاثیر بسزایی دارد.

بای پس پکیج در صورت عملکرد مناسب در هنگام گرفتگی لوله‌های پکیج و پایین آمدن سطح فشار آب تحت تاثیر این مشکل از ایجاد فشار بر پمپ پکیج و خرابی آن جلوگیری می‌کند. این موارد بر اهمیت آشنایی با علائم خرابی بای پس پکیج و تعمیر و تعویض به موقع آن می‌افزاید.

 

 

در هنگام بررسی و آشنایی با عملکرد بای پس پکیج مواردی مانند علائم خرابی پای پس پکیج، قیمت تعویض بای پس پکیج و همین طور عملکرد شیر بای پس در پکیج در بین کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مطلب با بررسی ماهیت بای پس پکیج با نحوه عملکرد آن و ارتباطش با  رسوب گیری پکیج در مدل‌های مختلف آشنا می‎‌شویم.

 

تعویض سوپاپ بای پس پکیج ایران رادیاتور

 

بای پس پکیچ چیست و چه کاربردی دارد؟

قطعات تشکیل دهنده‌ی پکیج با عملکرد کاملا وابسته به هم طراحی شده‌اند. در این میان یکی از این وابستگی‌ها را می‌توان در رفتار حفاظتی قطعه بای پس پکیج از پمپ آب پکیج در هنگام واجهه با مشکلاتی مثل گرفتگی رسوب لوله‌های این دستگاه مشاهده نمود.

وظیفه بای پس پکیج ایجاد یک راه میانبر در مسیر لوله‌‎های آب در پکیج بوده که قبل از رسیدن جریان آب گرم به رادیاتور از آن مسیری به سمت پمپ آب پکیج ایجاد می‌کند. این اتصال از طریق یک انشعاب از لوله آب با ورودی پمپ آب از طریق بای پس پکیج انجام می‌شود.

 

فنر بای پس ایران رادیاتور

 

بای پس پکیج این توانایی را دارد که در هنگام افت فشار مقدار گرمایش، در مدت زمان یک ساعت حدودا 350 لیتر آب را از خود عبور دهد. این امر به تنهایی بر اهمیت کاربردی بای پس پکیج اشاره دارد. بای پس پکیج از قسمت‌های مختلفی مثل شیر یکطرفه بای پس پکیج تشکیل شده که در هنگام تعویض و تعمیر این قطعه در سرویس پکیج آشنایی با عملکرد آنها بسیار اهمیت دارد. 

 

تعویض و تعمیر بای پس در سرویس پکیج 

یکی از قطعاتی که در هنگام سرویس پکیج باید وضعیت عملکرد آن به دقت بررسی شود، بای پس پکیج است. در این هنگام در صورت مشاهده علائم و نشانه‌های خرابی که در ادامه در مورد آن صحبت شده است، باید سریعا نسبت به تعویض یا تعمیر این قطعه اقدام شود. 

 

تعویض و تعمیر بای پس در سرویس پکیج 

 

برای پیشگیری از اقداماتی مثل تعویض زود به زود و سرویس پکیج در فواصل زمانی کم  تعویض فیلتر رسوب گیر پیکج و پکیج پیشنهاد می‌شود. بهترین پکیج نیز در گذر زمان با مشکلاتی مثل فرسودگی قطعه بای پس و ضعف در سیستم گرمایشی خود همراه است. بنابراین با درک کاملی از فاکتورهای مختلف پکیج نسبت به نگهداری و سرویس به موقع این دستگاه حساس باشید. 

در این میان آشنایی با قطعات تشکیل دهنده بای پس پکیج و نحوع عملکرد آنها در تشخیص سریع مشکلات احتمالی این قطعه تاثیر بسزایی دارد. از این رو در این قسمت با نحوه عملکرد دو بخش اصلی بای پس پکیج برای دریافت اطلاعات بیشتر آشنا می‌شویم. 

 

نحوه عملکرد شیر بای پس در پکیج

در کنار سیستم بای پس پکیج قطعه‌ای به نام شیر بای پس وجود دارد که می توان از آن به تنهایی در مسیرهای لوله کشی سیستم حرارتی پکیج استفاده کرد. بنا به نظر کارشناسی افراد متخصص در این زمینه شیر بای پس پکیج از نوع اتوماتیک بوده و برای تضمین کارایی پکیج در کنار اقداماتی مثل رسوب زدایی پکیج استفاده از این شیر بسیار ضروری است.

 

نحوه عملکرد شیر بای پس در پکیج

 

در واقع شیر بای پس پکیج قطعه‌ای تعبیه در سیستم حرارتی و قرار گرفته در بین پکیج و رادیاتور می‌باشد. از دیگر موارد کاربردی این قطعه می‌توان به کنترل میزان جریان آب در چرخه گرمایش بر اساس فشار آب اشاره داشت. علاوه بر این دلیل اصلی استفاده از شیر بای پس پکیج ثابت نگه داشتن حداقل جریان آب عبوری از پکیج و محدود کردن فشار آب چرخشی در زمان بسته بودن تمام شیرآلات می‌باشد.

 

نحوه عملکرد فنر بای پس پکیج

یکی از دلایل عدم تامین گرمای مطلوب علی رغم کارکرد مناسب پکیج فرسوده شدن فنر بای پس پکیج در اثر رسوب گرفتن دریچه آب و تعبیه نشدن رسوب گیر پکیج است. این امر نشان دهنده‌ی اهمیت سالم بودن تجهیزات وابسته به بای پس پکیج برای عملکرد مناسب این قطعه و جلوگیری از افت فشار گرمایش و کاهش جریان هوای گرم است.

در کنار در نظر گرفتن قطعاتی مثل برد پکیج بوتان و دیگر مدل‌ها و تجهیزات وابسته به آن‌ها، توجه کافی به بای پس پکیج نیز در روند جریان سازی هوای گرم و آب مصرفی ساختمان بواسطه پکیج تاثیر مستقیم دارد. بنابراین کیفیت این قطعات در فاکتورهای مزایا و معایب پکیج در ساختمان نقش مهمی دارند. 

 

نحوه عملکرد فنر بای پس پکیج

 

علائم خرابی بای پس پکیج چیست؟

داشتن اطلاعات کافی درباره نشانه‌ها و علائم خرابی بای پس پکیج یکی از مهمترین نکات در جلوگیری از بوجود آمدن مشکلات ناشی از این مساله می‌باشد. در این بخش به برخی از علائم خرابی بای پس پکیج در هنگام استفاده از آن به شرح ذیل می‌پردازیم.

  • سیستم آب گرم مصرفی گرمای مطلوب را ندارد، علی رغم روشن بودن پکیج گرمای آن کافی نمی‌باشد. در این حالت علت گرم نشدن آب پکیج می تواند به خرابی این قطعه ارتباط دارد.
  • آب مصرفی مناسب و کافی بوده ولی سیستم گرمایشی پکیج به درستی کار نمی‌کند، دلیل این مشکل می‌تواند بازماندن سوپاپ بای پس در نوع تک مبدله باشد.
  • دمای مدار گرمایش خوب است ولی دمای آب مصرفی کم است یکی از دلایل این ایراد خرابی سوپاپ بای پس در نوع دو مبدله در پکیج است. 
  • سیستم گرمایش کار میکند ولی رادیاتور‌ها گرمای مطلوب را ندارند، این ایراد به دلیل از بین رفتن فنر بای پس پکیج در اثر رسوبات می‌باشد.مصرف گاز پکیج در این حالت علی رغم استفاده کاربردی افزایش می‌یابد.

مطلب پیشنهادی: (راهنمای خرید پکیج)

علائم خرابی بای پس پکیج

 

استفاده از بای پس پکیج بنا به دلایل بیان شده در خصوص سلامت پمپ آب پیکج و تاثیر مستقیم عملکرد این قطعه در مشاهده یک سری ایراد اصلی در نوع عملکرد پکیج می‌باشد. تعویض و تعمیر به موقع بای پس پکیج در عملکرد مناسب انواع پیکج تاثیر بسزایی دارد.

با توجه کافی به وضعیت این قطعه و تعویض به موقع آن در کاهش هزینه سرویس پکیج ایران رادیاتور و سایر برندهای دیگر تاثیر مستقیم بگذارید. 

سرویس و تعمیر پکیج
برای سرویس سرویس و تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading