پمپ پکیج چیست؟

ثبت درخواست "سرویس و تعمیر پکیج"
پمپ پکیج چیست؟

پمپ پکیج چیست؟ سوالی است، که اکثر افراد در هنگام استفاده از پکیج‌های دیواری و شوفاژ با آن مواجه شوند. در یک جمله ساده می‌توان پاسخ سوال پمپ پکیج چیست؟ را بیان کرد. پمپ پکیج عامل جریان آب گرم از رادیاتور‌است. در واقع پمپ پکیج آب گرم تولید شده در رادیاتور را در لوله‌ها به جریان می‌اندازد.

پمپ پکیج در پکیج‌های دیواری و شوفاژ از قطعات حساس است. در بسیاری از پکیج‌ها، مثل شوفاژ، قیمت پمپ پکیج نسبت به قطعات دیگر بالاست. یکی از دلایل گرانقیمتی پمپ پکیج می‌تواند، کم یابی قطعات پمپ پکیج باشد. در هنگام خریداری و نصب پکیج، تست پمپ پکیج و یادگیری تنظیم پمپ پکیج را فراموش نکنید.

 

تست پمپ پکیج، قطعات پمپ پکیج و تنظیم پمپ پکیج مواردی است، که در نحوه عملکرد پمپ پکیج تاثیر دارد. در صورتی که پمپ پکیج به هر علتی به درستی کار نکند، جریان آب گرم در رادیاتورها متوقف می‌شود. به دنبال این اتفاق سیستم گرمایشی و گرم کننده آب مختل شده و عملا کارکرد شوفاژ و پکیج‌های دیواری با ضعف مواجه می‌شود.

در معرفی انواع پمپ پکیج برای لوازم گرمایشی مثل پکیج دیواری، شوفاژ و همین طور پمپ خانگی مطمئنا اسامی مثل پمپ سیرکولاتور آب و پمپ گراندفوس به گوشتان رسیده است.

 

پمپ پکیج چیست؟ تست پمپ پکیج - پمپ سیرکولاتور - پمپ گراندفوس

 

پمپ پکیج چیست؟

در قسمت ابتدایی به معرفی مختصری از پمپ پکیج اشاره کردیم. اینکه پمپ پکیج چیست؟ و چه کاربردی دارد، از موارد مهم در شناخت سیستم انواع پکیج می‌باشد. پمپ پکیج از اصلی ترین قطعات پکیج در جریان دادن آب در رادیاتور‌ها و در واقع راه اندازی سیستم گرمایشی در پکیج‌های دیواری و شوفاژ می‌باشد. طراحی قطعات پمپ پکیج در انجام درست این فعالیت تاثیر مستقیم دارند. بنابراین تست و تنظیم پمپ پکیج یک نکته اساسی در عملکرد درست پمپ پکیج است.

 

پمپ پکیج چیست؟ آشنایی با قطعات پمپ پکیج

 

پمپ پکیج چیست؟ - قطعات پمپ پکیج

آشنایی با قطعات پمپ پکیج برای مواقعی که، پکیج با مشکل مواجه شود، ضروری است. در این مطلب بعنوان نمونه قطعات پمپ پکیج شوفاژ دیواری را معرفی می‌کنیم.

  • پمپ سیرکولاتور آب: قبل از مبدل اصلی در پکیج‌های دو مبدله نصب می‌شود. وظیفه این پمپ، گردش آب در مدار بسته گرمایشی و داخلی در پکیج های شوفاژ دیواری دو مبدل است. اجزای تشکیل دهنده این نوع پمپ، Stator یا سیم پیچ، Rotor یا شفت، توربین یا پروانه، جعبه تقسیم برق، کلید تغییر سرعت پمپ، Housing یا هوزینگ، پیچ تنظیم سرویس کار میباشد.
  • هد پمپ: میزان قدرت و توانایی پمپ جهت انتقال آب در شرایط استاندارد بر حسب متر را هد می‌نامند.

 

پمپ پکیج پیست؟ - قطعات پمپ پکیج

 

  • دبی در گردش پمپ: دبی در واقع به میزان گردش آب در واحد زمان می‌گویند. مقدار دبی نیز بر حسب لیتر بر ثانیه، دقیقه یا ساعت بیان می‌شود. 
  • سیستم ضد گیرپاژ پمپ: از قطعات سیستم ایمنی پمپ است. فقل کردن پمپ به دلیل فنی گیرپاژ نامیده می‌شود. این قطعه مانع رخ دادن این اتفاق در پمپ پکیج است.
  • سیستم Anti Freeze یا ضد یخ زدگی: جهت جلوگیری از یخ زدن آب در دستگاه پکیج شوفاژ دیواری و لوله ها، می‌باشد. عملکردی مشابه سیستم ضد گیرپاژ دارد.

*یک نکته قابل تامل در شناخت قطعات پکیج این است، که سیستم ایمنی پمپ پکیج تنها در زمان روشن بودن عمل می‌کند، بنابراین پمپ پکیج حدالامکان نباید از برق جدا شود.مصرف گاز پکیج و دیگر انرژی‌ها با عملکرد صحیح این قطعه نیز در ارتباط است. 

 

پمپ پکیج چیست؟ - تست پمپ پکیج

روی هر پمپ پکیج یک قسمت بازدید وجود دارد. در صورت عدم عملکرد پمپ پکیج می‌توان آن را باز کرده و نحوه عملکرد پمپ را بررسی نمود. در صورت گیرپاژ بودن پمپ با یک پیچ گوشتی محور روتور را بچرخانید، تا محور خلاص و به گردش در بیاید. یا بطور مثال برای تست خازن، مولتی متر را در حالت تست ظرفیت قرار داده و مقدار ظرفیت آن را اندازه گیری کنید. این مقدار باید با مقدار نوشته روی آن مطابقت داشته باشد. موارد بیان شده، نمونه ای از تست پمپ پکیج است. در صورت بروز مشکل یا قبل از خرید برای تست درستی عملکرد پمپ پکیج می‌توانید، تست پمپ پکیج را انجام دهید.

 

پمپ پکیج پیست؟ - تست پمپ پکیج

 

پمپ پکیج پچیست؟ - تنظیم پمپ پکیج

برای تنظیم پمپ پکیج آشنایی با قطعات پمپ پکیج ضرورت دارد. این آشنایی از طریق دفترچه راهنما یا تکنسین نصب قابل انجام است. بعد از شناخت قطعات پمپ و تست پمپ باید تنظیم پمپ پکیج را از کارشناس مربوطه یادبگیرید. هر گونه بهم خوردن تنظیم سرعت پمپ پکیج یا تنظیم دیگر قطعات پمپ پکیج، متوقف شدن عملکرد پکیج را به دنبال دارد. گاهی وجود هوا در سیستم گرمایشی پکیج تمامی عملکرد پمپ پکیج را بهم ریخته و در این حالت با یک بار اجرای هواگیری پکیج می‌توانید، مشکل پمپ را برطرف نمایید.

 

پمپ پکیج پیست؟ - تنظیم پمپ پکیج - تنظیم سرعت پمپ پکیج

 

علائم خرابی پمپ پکیج چیست؟

خرابی پمپ پکیج با یک سری علائم در نحوه عملکرد پمپ پکیج و یک سری تغییرات در طرز کار پکیج همراه است. جامپ کردن پمپ و خرابی سیستم ایمنی پمپ پکیج، بهم خوردن تنظیمات قطعات پمپ پکیج همگی در نحوه عملکرد پمپ در نتیجه خرابی پمپ تاثیر دارند.تشخیص هر چه سریعتر خرابی پمپ پکیج با داشتن اطلاعات کافی از نشانه‌های بهترین پکیج و علائم خرابی این قطعه امکان پذیر است. 

همانند قطعاتی مثل پرشر سوئیچ هوا که با عملکرد برد پکیج بوتان و دیگر برندها در ارتباط بوده خرابی این قطعه نیز بی نشانه نخواهد بود.در ادامه با برخی از علائم بارز آسیب دیدگی پمپ پکیج یا فرسودگی آن در اثر استفاده طولانی مدت آشنا می‌شویم. 

 

پمپ پکیج پیست؟ -علائم خرابی پمپ پکیج

 

در برخی موارد شاهد آن خواهید بود که پمپ در دوران است، اما به هنگام روشن شدن پکیج، حرکتی از پمپ مشاهده نمی‌شود. در آن زمان لازم است ابتدا ولتاژ را روی قطعه ترمینال پمپ را به خوبی بررسی کنید. در صورت قطع بودن جریان سیم‌های رابط و سوکت‌ها و در نهایت به بررسی برد بپردازید. در صورت وصل بودن جریان و عدم گردش پمپ، لازم است گیر پاژ بودن محور پمپ، خرابی خازن و استاتور را بررسی کنید.

دلایل تفاوت پکیج و آبگرمکن را در هنگام بررسی وضعیت این قطعه در نظر داشته باشید. اگر با وجود راهنمای خرید پکیج و تعمیرات آن همچنان در یافتن علت خرابی پمپ پکیج سردرگم بودید، با یک تماس تکنسین و افراد وارد به این کار را مطلع و تعمیر و رفع مشکل پمپ پکیج را به آنها بسپارید.

 

اموزش تعمیر پمپ پکیج به چه صورت است؟

تعمیر پکیج در بیشتر موارد نیاز به تخصص و داشتن اطلاعات فنی در خصوص عملکرد قطعات پمپ پکیج می‌باشد. از این گذشته گاهی تعمیر پمپ پکیج با یک هواگیری مشابه هواگیری آبگرمکن دیواری بوتان یا تست سرعت برطرف نمی‌گردد.

در این موارد ممکن است، دلیل خرابی پمپ پکیج معیوب شدن یکی از قطعات اصلی باشد. بهتر است در مواجهه با مشکلات این چنینی به اموزش تعمیر پکیج از روی کتاب راهنما اکتفا نکرده و قبل از برشمردن این مشکل در لیست معایب پکیج افراد متخصص در زمینه در ارتباط باشد.

 

اموزش تعمیر پمپ پکیج - تعمیرات و تنظیمات پمپ پکیج

 

اموزش تعمیر پمپ پکیج دیواری یا پمپ پکیج شوفاژ زیر مجموعه اموزش تعمیر پکیج دیواری است. تنها دانستن علائم خرابی پمپ پکیج و همین طور نحوه تست پمپ پکیج برای انجام تعمیر پمپ پکیج در منزل توسط خود شما کفایت می‌کند.

در صورت خرابی قطعات و یا بهم خوردن تنظیمات کلی پمپ پکیج بهتر است، از افراد متخصص در این زمینه بهره ببرید. زیرا تعویض قطعات و یا انجام یک سری تنظیمات قطعات پمپ پکیج نیاز به دانش و مهارت بیشتری در خصوص نصب و تعمیر پکیج دارد.

سرویس و تعمیر پکیج
برای سرویس سرویس و تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading