پمپ پکیج چیست؟

ثبت درخواست " سرویس و تعمیر پکیج "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
پمپ پکیج چیست؟

پمپ پکیج چه نقشی در کارکرد پکیج دارد؟ سوالی است، که اکثر افراد در هنگام استفاده و تنظیم پکیج‌های دیواری و شوفاژ با آن مواجه می‌شوند.

در یک جمله ساده می‌توان پاسخ سوال پمپ پکیج چیست؟ را بیان کرد. پمپ پکیج یکی از قطعات مهم مدار گرمایشی پکیج است و عامل ایجاد جریان آب گرم پیوسته به سمت رادیاتورهاست.

پمپ پکیج یکی از قطعات حساس و مهم در پکیج‌های دیواری است. با داشتن آشنایی پیرامون طرز کار و قطعات پمپ پکیج می توانید کار تست پمپ پکیج و در صورت لزوم تنظیم پمپ پکیج را خودتان انجام دهید. برای آموزش ساده این موارد با ما همراه باشید.

 

پمپ پکیج چیست؟

در مقدمه اشاره مختصری به نقش پمپ پکیج در طرز کار پکیج داشتیم. اینکه بدانیم پمپ پکیج چیست؟ و چه کاربردی دارد، از موارد مهم در شناخت سیستم گرمایشی انواع پکیج می‌باشد. پمپ پکیج از اصلی ترین قطعات پکیج در جریان دادن آب در رادیاتور‌ها و در واقع راه اندازی سیستم گرمایشی در پکیج‌های دیواری و شوفاژ می‌باشد.

در واقع پمپ پکیج آب گرم تولید شده در مبدل حرارتی را در لوله کشی رادیاتور به جریان می‌اندازد تا آب گرم به شوفاژ و رادیاتور برسد. در بسیاری از پکیج‌ها، قیمت پمپ پکیج نسبت به قطعات دیگر بالاست. یکی از دلایل گرانقیمتی پمپ پکیج می‌تواند، کم یابی قطعات پمپ پکیج باشد. طراحی و سالم بودن قطعات پمپ پکیج در انجام درست این فعالیت تاثیر مستقیم دارند. با انجام تست و تنظیم پمپ پکیج میتوان ایرادات این قطعات را تشخیص داد و برطرف کرد.

در پکیج تک مبدله، پمپ پکیج فقط در حالت مدار گرمایشی روشن است و زمانی که آب گرم مصرفی باز است، پمپ کار نمی کند. اما در پکیج دومبدل در هر دو حالت پمپ پکیج کار می‌کند تا آب به سمت مبدل اصلی یا ثانویه هدایت شده و گرم شود.

 

تنظیم پمپ پکیج

 

آشنا شدن شما با تست پمپ پکیج، قطعات پمپ پکیج و تنظیم پمپ پکیج مواردی است، که کمک می کند تا اختلال در عملکرد پمپ پکیج را به موقع شناسایی و رفع کنید. در صورتی که پمپ پکیج به هر علتی به درستی کار نکند، جریان آب گرم در رادیاتورها متوقف می‌شود. به دنبال این اتفاق سیستم گرمایشی و گرم کننده آب مختل شده و عملاً کارکرد شوفاژ و هدف از نصب پکیج دیواری تأمین نمی‌شود.

شاید در عیب یابی و تعمیر پکیج، اسامی مثل پمپ سیرکولاسیون (circulation water pump)، پمپ سیرکولاتور آب یا پمپ گردش آب شوفاژ به گوشتان رسیده باشد، منظور از این اسامی همین پمپ پکیج است.

 

تست پمپ پکیج یا پمپ سیرکولاتور پکیج

 

قطعات پمپ پکیج

آشنایی با قطعات پمپ پکیج برای مواقعی که، پکیج با مشکل مواجه شود، ضروری است.

قطعات پمپ پکیج شامل 8 جزء تشکیل دهنده هستند:

 1.  Stator یا سیم پیچ
 2. Rotor یا شفت
 3. توربین یا پروانه
 4. جعبه تقسیم برق
 5. کلید تغییر سرعت پمپ (تنظیم سه حالت سرعت پمپ)
 6. Housing یا هوزینگ
 7. خازن موتور (ذخیره کننده انرژی برای راه اندازی الکتروموتور پمپ)
 8. پیچ تنظیم سرویس کار یا پیچ بازدید

شاید بهتر باشد با اصطلاحات پیرامون قطعات پمپ پکیج دیواری هم بیشتر آشنا شوید:

 • پمپ سیرکولاتور آب: قبل از مبدل اصلی در پکیج‌های دو مبدله نصب می‌شود. وظیفه این پمپ، گردش آب در مدار بسته گرمایشی و داخلی در پکیج های شوفاژ دیواری دو مبدل است.
 • هد پمپ: میزان قدرت و توانایی پمپ جهت انتقال آب در شرایط استاندارد بر حسب متر را هد می‌نامند.

 

قطعات پمپ پکیج

 

 • دبی در گردش پمپ: دبی در واقع به میزان گردش آب در واحد زمان می‌گویند. مقدار دبی نیز بر حسب لیتر بر ثانیه، دقیقه یا ساعت بیان می‌شود. 
 • سیستم ضد گیرپاژ پمپ: از قطعات سیستم ایمنی پمپ است. قفل کردن پمپ به دلیل فنی گیرپاژ نامیده می‌شود. در صورت استفاده نکردن پمپ به مدت طولانی، پمپ 20 ثانیه می‌چرخد تا گیرپاژ نکند.
 • سیستم Anti Freeze یا ضد یخ زدگی: جهت جلوگیری از یخ زدن آب در مدار دستگاه پکیج و آسیب زدن، زمانی که دمای آب زیر 7 درجه سانتیگراد شود، آب را به جریان می اندازد.

یک نکته قابل تامل در شناخت قطعات پکیج این است، که سیستم ایمنی پمپ پکیج تنها در زمان روشن بودن عمل می‌کند، بنابراین پمپ پکیج حدالامکان نباید از برق جدا شود.

 

تست پمپ پکیج

روی هر پمپ پکیج یک قسمت بازدید وجود دارد. در صورت کار نکردن پمپ پکیج، می‌توان آن را باز کرده و نحوه عملکرد پمپ را بررسی نمود. در صورت گیرپاژ بودن پمپ با یک پیچ گوشتی محور روتور را بچرخانید، تا محور خلاص و به گردش در بیاید.

برای تست خازن، مولتی متر را در حالت تست ظرفیت قرار داده و مقدار ظرفیت آن را اندازه گیری کنید. این مقدار باید با مقدار نوشته روی آن مطابقت داشته باشد. موارد بیان شده، نمونه ای از تست پمپ پکیج است. در صورت بروز مشکل یا قبل از خرید برای تست درستی عملکرد پمپ پکیج می‌توانید، تست پمپ پکیج را انجام دهید.

 

تنظیم پمپ پکیج ایران رادیاتور و بوتان

 

تنظیم پمپ پکیج

هر گونه بهم خوردن تنظیم سرعت پمپ پکیج یا تنظیم دیگر قطعات پمپ پکیج، متوقف شدن عملکرد پکیج را به دنبال دارد. گاهی وجود هوا در سیستم گرمایشی پکیج تمامی عملکرد پمپ پکیج را بهم ریخته و در این حالت با یک بار اجرای هواگیری پکیج می‌توانید، مشکل پمپ را برطرف نمایید.

 1. ابتدا پیچ های پمپ پکیج را باز کنید.
 2. روتور پمپ را خارج کنید و سعی کنید با دست آن را بچرخانید.
 3. اگر روتور به خوبی نمی چرخد، ابتدا رسوب اطراف آن را پاک کرده و در صورت نیاز با کمی مایع ظرفشویی آن را بشویید.
 4. روتور را در جای خودش قرار داده و پیچ های پمپ را مجدداً ببندید.
 5. با کلید تنظیم سرعت پمپ، سرعت مناسب را براساس متراژ فضایی که قرار است گرم شود، انتخاب کنید.

برای تنظیم پمپ پکیج آشنایی با قطعات پمپ پکیج ضرورت دارد. این آشنایی از طریق دفترچه راهنما یا تکنسین نصب قابل انجام است. بعد از شناخت قطعات پمپ و تست پمپ باید تنظیم پمپ پکیج را از کارشناس مربوطه یاد بگیرید.

 

تنظیم سرعت پمپ پکیج

 

علائم خرابی پمپ پکیج چیست؟

خرابی پمپ پکیج با یک سری علائم در نحوه عملکرد پمپ پکیج همراه است. جام کردن پمپ و خرابی سیستم ایمنی پمپ پکیج، بهم خوردن تنظیمات قطعات پمپ پکیج همگی در نحوه عملکرد پمپ در نتیجه خرابی پمپ تاثیر دارند.

برخی از علائم بارز آسیب دیدگی پمپ پکیج یا فرسودگی آن در اثر استفاده طولانی عبارتند از:

 • پمپ کار نمی کند.
 • از پمپ سروصدای زیاد می آید.
 • پمپ نشتی آب دارد.
 • آب گرم به رادیاتورها نمی رسد.

 

علائم خرابی پمپ پکیج

 

در برخی موارد شاهد آن خواهید بود که پمپ در دوران است، اما به هنگام روشن شدن پکیج، حرکتی از پمپ مشاهده نمی‌شود. در آن زمان لازم است ابتدا ولتاژ را روی قطعه ترمینال پمپ را به خوبی بررسی کنید. در صورت قطع بودن جریان سیم‌های رابط و سوکت‌ها و در نهایت به بررسی برد بپردازید. در صورت وصل بودن جریان و عدم گردش پمپ، لازم است گیر پاژ بودن محور پمپ، خرابی خازن و استاتور را بررسی کنید.

گیرپاژ پمپ پکیج حالتی است که پمپ کار نکند، برخی به این حالت جام شدن یا جام کردن پمپ هم می‌گویند. برای رفع این حالت کافیست پیچ بازدید را باز کرده و با یک پیچ گوشتی روتور را بچرخانید تا محور آن روان شود.

اگر همچنان در یافتن علت خرابی پمپ پکیج سردرگم بودید، با ثبت سفارش، تکنسین و تعمیرکار پکیج را مطلع و تعمیر و رفع مشکل پمپ پکیج را به آنها بسپارید.

 

اموزش تعمیر پمپ پکیج به چه صورت است؟

در قسمت‌های قبلی رفع گیرپاژ پمپ پکیج، تست خازن پمپ و تنظیم سرعت پمپ پکیج را به شما آموزش دادیم. یادآوری می‌کنیم که تعمیر پکیج در بیشتر موارد نیاز به تخصص و داشتن اطلاعات فنی در خصوص عملکرد قطعات پمپ پکیج می‌باشد. از این گذشته گاهی تعمیر پمپ پکیج با یک هواگیری یا تست سرعت برطرف نمی‌گردد.

در این موارد ممکن است، دلیل خرابی پمپ پکیج معیوب شدن یکی از قطعات اصلی باشد. بهتر است در مواجهه با مشکلات این چنینی به اموزش تعمیر پکیج از روی کتاب راهنما اکتفا نکرده و قبل از دستکاری پمپ و سایر قطعات پکیج، از فرد متخصص تعمیر و تنظیم پمپ پکیج کمک بگیرید.

 

تعمیر علت داغ شدن پمپ پکیج

 

در این مطلب سعی کردیم به زبان ساده، طرز کار پمپ پکیج و اهمیت آن در عملکرد مطلوب پکبج دیواری را توضیح دهیم. در ادامه شما را با قطعات پمپ پکیج و اجزای سیستم ایمنی آن آشنا کردیم.

داشتن آشنایی با اجزا پمپ پکیج کمک می کند تا بتوانید برای رفع علائم خرابی پمپ پکیج اقدام کنید. البته تصور نکنید که دانستن علائم خرابی پمپ پکیج و همین طور نحوه تست پمپ پکیج برای انجام تعمیر پمپ پکیج در منزل توسط خود شما کفایت می‌کند.

در صورت خرابی قطعات و یا بهم خوردن تنظیمات کلی پمپ پکیج بهتر است، از افراد متخصص در این زمینه بهره ببرید. زیرا تعویض قطعات و یا تنظیم پمپ پکیج نیاز به دانش و مهارت بیشتری در خصوص نصب و تعمیر پکیج دارد.

4.5 امتیاز از 3157 رای


سرویس و تعمیر پکیج
برای سرویس سرویس و تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین