نحوه هواگیری پکیج (راهنمای گام به گام)

ثبت درخواست " سرویس و تعمیر پکیج "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه هواگیری پکیج (راهنمای گام به گام)

هواگیری پکیج را باید پیش از شروع سرما و راه‌اندازی سیستم گرمایشی آن را انجام داد، تا بازده آن بیشتر شود. اینکار چندین فاز و مرحله دارد، که بسته به برند دستگاه متفاوت خواهد بود. برای نمونه، نحوه هواگیری پکیج ایران رادیاتور با پکیج بوتان متفاوت است.

در ادامه قصد داریم نحوه هواگیری پکیج محبوب‌ترین برندها (یعنی ایران رادیاتور و بوتان) را به همراه کلیه نکات آن بررسی کنیم. با مجله آموزشی «خدمت از ما» همراه باشید. 

چرا هواگیری پکیج لازم است؟

یکی از رایج‌ترین ایرادات این سیستم‌ها، سرد بودن شوفاژها (با وجود روشن بودن پکیج) است. وقتی به طرز کار پکیج‌ها توجه کنیم، می‌بینیم که این مشکل به خاطر حبس شدن هوا در مدار آب گرم شوفاژ اتفاق می‌افتد.

از دیگر دلایل این اتفاق آزاد شدن گاز در لوله‌های فلزی‌ست به خاطر اکسیداسیون به خاطر مجاورت با آب و هواست، که در ساختمان‌های قدیمی با لوله‌کشی فلزی رایج‌تر است. در آپارتمان‌ها هم پکیج‌های طبقات بالا بیشتر به هواگیری احتیاج پیدا می‌کند؛ چون سطح آب در مدار آب گرم پکیج و رادیاتورها پایین‌تر است.

هواگیری پکیج ایران رادیاتور و سایر برندها، به معنی خارج کردن هوای اضافی از دستگاه و تنظیم فشار آن است. این‌کار بسته به عمر پکیج و مدل آن در بازه‌های مختلفی انجام می‌شود. هواگیریِ به موقع و اصولی چندین و چندمزیت دارد:

 • هزینه تعمیر پکیج و مصرف انرژی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
 • هوایی یکنواخت را برای منزل تامین می‌کند.
 • مانع از نوساناتِ آزاردهنده‌ی فشار و دمای آب می‌شود.
 • عمر دستگاه را بیشتر می‌کند.
 • جلوی نشت آب از رادیاتورها را می‌گیرد.

 

نحوه هواگیری پکیج بوتان

 

نشانه‌های نیاز به هواگیری پکیج دیواری

اینکار از مراحل ثابت خدمات سرویس کردن پکیج است که راندمان کلی دستگاه و البته ایمنی و امنیت کاربران را تضمین می‌کند. اما جدا از سرویس دوره‌ای، هرگاه نشانه‌های زیر را دیدید، باید برای هواگیری پکیج دیواری اقدام کنید:

 • آب به خوبی گرم نمی‌شود یا سرد و گرم می‌شود.
 • رادیاتور و شوفاژها به صورت یکنواخت گرم نمی‌شوند، یا به طور کلی سرد هستند.
 • پکیج و رادیاتورها زیاد صدا می‌دهند.
 • متوجه افت فشار bar دستگاه شده‌اید (که باعث می‌شود دستگاه به طور خودکار خاموش شود).

توجه: هواگیری موتورخانه مرکزی با شیر هواگیری اتوماتیک شوفاژ انجام می شود، و بیشتر از شوفاژهای معمولی به هواگیری احتیاج دارند.

 

نحوه هواگیری پکیج؛ چگونه پکیج را هواگیری کنیم؟

به طور عمومی، پکیج‌ها را می‌توان طبق مراحل زیر هواگیری کرد:

 1. ابتدا لوله آب گرم را باز کنید تا پکیج روشن شود.
 2. پیچ هواگیری پکیج را که معمولا انتهای پمپقرار دارد، پیدا کنید.
 3. پیچ را با یک پیچ‌گوشتی در خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید تا باز شود.
 4. هنگام باز کردن پیج، آب به همراه هوا از پکیچ خارج می‌شود. این آب بسیار داغ است؛ پس موارد ایمنی را برای جلوگیری از سوختگی رعایت کنید.
 5. برای جمع کردن آب خروجی، یک دستمال نانو یا میکروفایبر با جذب بالا را زیر پیچ هواگیری پکیج قرار دهید؛ می‌توانید از یک سطل یا ظرف مناسب هم استفاده کنید.
 6. خروج آب از پکیج با صدا همراه است، نگران نباشید. پس از این که صدا کمتر و فشار آب خروجی یکنواخت شد، یعنی هواگیری پکیج رو به پایان است.
 7. حالا پیچ پمپ را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا بسته شود. حتما پیچ را به خوبی و محکم ببندید.

 


در «خدمت از ما» به برترین متخصصان تعمیر پکیج در تهران، تعمیر پکیج در اصفهان، تعمیرات پکیج در کرج، تعمیرات پکیج در مشهد و ده‌ها شهر دیگر دسترسی مستقیم دارید.


 

بعد از هواگیری پکیج چه کاری باید انجام داد؟

بعد از تمام کردن مراحلِ نحوه هواگیری پکیج، کار شما دقیقا تمام نشده است. معمولا بعد از هواگیری خود پکیج، رادیاتورها هم باید هواگیری شوند. در آخر هم باید فشار پکیج را مجددا تنظیم کنید.

تمام اینکارها را در ادامه توضیح داده‌ایم. اما پیش از آن، اجازه دهید روش هواگیری پکیج ایران رادیاتور و بوتان را دقیق‌تر بررسی کنیم.

 

روش هواگیری پکیج ایران رادیاتور

 

روش هواگیری پکیج ایران رادیاتور مدل m24ff و ...

طبق دستورالعمل‌های موجود سایت این برند، روش هواگیری پکیج ایران رادیاتور به این شکل است:

 1. ابتدا پکیج را خاموش کنید.
 2. بعد از گذشت چنددقیقه، از طریق شیر هواگیری پکیج که روی هر رادیاتور قرار دارد، هریک را به صورت مجزا مانند مراحل بالا هواگیری کنید.
 3. فشار دستگاه را بین 1 تا 1.5 بار تنظیم کنید.
 4. حالا کافی‌ست پکیج را روشن کنید.

اساس کار بیشتر محصولات این برند همپوشانی زیادی با یکدیگر دارد. بنابراین، از این راهنما می‌توانید برای هواگیری پکیج ایران رادیاتور مدل m24ff و چندین مدل دیگر نیز استفاده کنید.

 

هواگیری پمپ پکیج ایران رادیاتور (AIRVENT)

در دستگاه‌های ایران رادیاتور یک شیر هواگیری پکیج خودکار (اتو ونت) وجود دارد، که وظیفه‌ی خارج کردن هوای موجود در مدار گرمایشی را به عهده دارد. این قطعه یا مستقل است، یا روی هوزینگ پمپ قرار دارد.

هرچه حجم هوا بیشتر شود، شناور داخل این شیر به دلیل سنگین بودن نسبت به هوا پایین می‌آید. این اتفاق باعث می‌شود که سوپاپ خروج هوا باز، و هوای اضافه تخلیه شود. در ادامه، وقتی سطح آب در داخل محفظه شناور بالا می‌رود، شناور شیر هواگیری پکیج هم بالا رفته و سوپاپ خروج هوا را می‌بندد.

توجه: اگر مدار گرمایشی پر از آب باشد، از شیر هواگیری پکیج آب خارج می‌شود (به جای هوا) که سوراخ شدن منبع انبساط را در پی دارد.

 


اگر هواگیری مشکل را رفع نکرد، اینجا درباره علت گرم نشدن آب پکیج و علت صدا دادن پکیج بیشتر بخوانید.


 

طریقه هواگیری پکیج بوتان

مشابه پکیج‌های ایران رادیاتور، هرگاه دیدید قسمتی از پکیج سرد است، آب گرما و فشارِ مناسب را ندارد، لوله‌های داخل پکیج سروصداهای عجیبی تولید می‌کنند، عقربه پکیج پایین بودن فشار را نشان می‌دهد و ...، احتمالا به هواگیری پکیج بوتان احتیاج دارید. برای اینکار، طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. ابتدا پکیج را روی حالت زمستانه قرار دهید.
 2. شیر هواگیری پکیج (رادیاتور) که بالای دستگاه قرار دارد را با آچار باز کنید. خواهید دید که هوا و کمی آب از آن خارج می‌شود.
 3. وقتی دیگر صدایی از پکیج نشنیدید، شیر را خوب (اما نه بیش از حد) سفت کنید.
 4. اگر متوجه شدید که فشار پس از هواگیری پکیج بوتان پایین آمده است، شیر مشکی‌رنگ زیر پکیج را باز کنید تا فشار به آرامی بالا برود. قبل از اینکه فشار به 2 بار برسد، شیر را ببندید.

توصیه می‌شود که پیش از هواگیری، تمام قسمت‌های دستگاه و اتصالات آن را چک کنید تا مطمئن شوید نشتی ندارند. همه شیرهای قطع و وصل جریان آب در مدار گرمایش پکیج هم باید باز باشند. در غیر این‌صورت باید دوباره هوای پکیج را بگیرید.

در آخر، فراموش نکنید که همیشه می‌توانید از کمک تکنسین تعمیر پکیج بوتان شیراز یا شهر سکونت خودتان کمک بگیرید.

 

چگونه پکیج را هواگیری کنیم

 

نحوه هواگیری رادیاتور (شوفاژ) پکیج

گفتیم که بعد از هواگیری، لازم است تا رادیاتورهای نصب‌شده در اتاق‌ها و سرویس های بهداشتی هم هواگیری شوند. رادیاتورها، همان پنل‌های فلزی هستند که جریان آب گرم در آن‌ها هوای محیط را گرم می‌کند.

در مطلب دیگری هواگیری شوفاژ را مفصل توضیح داده‌ایم و اینجا به مرور مراحل آن اکتفا می‌کنیم:

 1. ابتدا یک ظرف کنار رادیاتور قرار دهید تا آبی که از آن خارج می‌شود وارد ظرف شود، و فضای اتاق را خیس نکند.
 2. با پیچ‌گوشتی یا پیچ مخصوص، پیچ بالایی رادیاتور را باز کنید و اجازه دهید هوای آن خارج شود. دقت داشته باشید که پیچ را زیاد باز نکنید، زیرا آب زیادی از شوفاژ خارج می‌شود.
 3. پس از اینکه مقداری آب از رادیاتور خارج شد، پیچ را سفت کنید.
 4. اینکار را برای همه رادیاتورهای خانه که سرد هستند انجام دهید.

پس از هواگیری شوفاژ باید فشار پکیج دیواری بررسی، و در صورت نیاز مجددا تنظیم شود.


 

تنظیم فشار پکیج پس از هواگیری

فشار نرمال برای بیشتر پکیج‌ها بین 1.5 تا 2 بار است. اگر پس از هواگیری پکیج ایران رادیاتور، بوتان یا هربرند دیگر فشار دستگاه خارج از این محدوده باشد، باید به کمک یکی از روش‌های زیر تنظیم شود.

 

روش بالا بردن فشار پکیج

در صورتی که فشار پکیج کمتر از 1.5 بار باشد، لازم است که فشار را بالا ببرید. برای اینکار، شیر کوچک آبی رنگی که زیر پکیج وجود دارد را باز کنید.

سپس به درجه فشارسنج روی پکیج نگاه کنید و تا وقتی فشار به 1.5 برسد آن را باز نگه دارید. پس از رسیدن به فشار مدنظر، شیر آبی رنگ را ببندید.

 

روش پایین آوردن فشار پکیج

اگر پس از هواگیری، فشار پکیج به هردلیلی بالا رفت، برای کاهش آن میتوان از رادیاتور حوله خشک‌کن استفاده کرد. معمولا در اکثر حمام‌ها یک رادیاتور وجود دارد که به حوله خشک‌کن معروف است. برای پایین آوردن فشار پکیج معمولا این رادیاتور را هواگیری می‌کنند.

برای اینکار، پیچ هواگیری پکیج را باز کنید تا مقداری هوا و سپس آب خارج شود. پس از رسیدن فشار به حد مدنظر پیچ را ببندید. در آخر هم وضعیت مصرف گاز پکیج را چک کنید.

 

تنظیم فشار پس از نحوه هواگیری پکیج

 

خطرات بالا رفتن فشار پکیج

حتما در کنار طریقه هواگیری پکیج، به نحوه تنظیم فشار هم توجه کنید، تا مشکلی برای دستگاه ایجاد نشود. پکیج‌ها اکثرا طوری طراحی و ساخته می‌شوند که بتوانند فشارهای بالا را کنترل و خنثی کنند؛ و فشار تا 2 بار هم خطری ایجاد نمی‌کند.

اما فشارهای بیشتر از 3 بار می‌توانند خطرات جدی داشته باشند، از جمله:

 • ایجاد نم در ساختمان (به خاطر نشت آب از شیر اطمینان پکیج)
 • ایجاد زنگ‌زدگی و پوسیدگی در سیستم لوله‌کشی پکیج
 • آسیب رساندن به قطعات داخلی دستگاه

اگر مدام با این مشکل روبه‌رو می‌شوید، راهنمای جامع ما درباره دلیل بالا رفتن فشار پکیج را مطالعه کنید.


 

آیا هواگیری پمپ پکیج کافیست؟

اجازه دهید همین ابتدا بگوییم که "هواگیری پمپ پکیج" با "هواگیری پکیج" تفاوتی ندارد. در واقع چون هواگیری معمولا از پمپ و توسط پیچ مخصوص (پیچ هواگیری پکیج) انجام می‌شود، بعضا به این پروسه هواگیری پمپ هم گفته می‌شود.

با این حال، همان‌طور که دیدیدم، این قدم تنها بخشی از فرآیند هواگیریِ کامل سیستم است. پس از اینکار، لازم است هوای رادیاتورها هم با شیر هواگیری پکیج تخلیه شود تا بازده دستگاه به وضعیت قبل برگردد.

بهترین تعمیرکار برای هواگیری پکیج

امیدواریم حالا بدانید که چگونه پکیج را هواگیری کنیم و سایر اقدامات مربوط به آن را انجام دهیم. اگر با استفاده از نکات بالا نتوانستید هوای اضافه را از سیستم خارج کنید، می‌توانید از متخصص‌های این حوزه کمک بگیرید.

شما با ثبت رایگان سفارش‌تان در «خدمت از ما» هم می‌توانید هزینه را از تعمیرکارها استعلام کنید، هم سوابق، مجوزها و ... هریک را ببینید. همچنین، می‌توانید نظر افرادی که پیش‌تر از آنها برای هواگیری پکیج ایران رادیاتور، بوتان، ایساتیس یا تعمیر پکیج تاچی و دیگر برندها کمک گرفته‌اند را بررسی کنید.

در کنار امکان استعلام هزینه و استخدام به صورت کاملا رایگان، شما در «خدمت از ما» به صورت 24ساعته در تمام ایام هفته به تعمیرکارها و سرویس‌کارها دسترسی دارید، زمان و مکان دقیق اعزام تکنسین را خودتان مشخص می‌کنید و غیره. ما اینجاییم تا تجربه شما از دریافت خدمات گوناگون متحول کنیم.

4.5 امتیاز از 1766 رای


سرویس و تعمیر پکیج
برای سرویس سرویس و تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین