پرشر هوا پکیج چیست؟

ثبت درخواست " سرویس و تعمیر پکیج "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
پرشر هوا پکیج چیست؟

پرشر هوا پکیج یک قطعه مکانیکی به کار رفته در این وسیله‌ی گرمایشی است. در حالت کلی وظیفه‌ی پرشر هوا کنترل عملکرد فن در پکیج می‌باشد. استفاده از پرشر هوا در پکیج برای اطمینان از روشن بودن یا نبودن فن در هنگام عملکرد دستگاه ضرورت داشته و بر طرز کار پکیج تاثیر می‌گذارد.

پرشر هوا پکیج در بالای محفظه احتراق و نزدیک به فن نصب شده و در این قسمت بنا بر طراحی صورت گرفته وظیفه کنترل این قطعه را بر عهده دارد. امروزه یکی از مراحل تست وضعیت انواع پکیج در زمان سرویس وابسته به مدل بررسی وضعیت پرشر هوا پکیج ایران رادیاتور، پرشر هوا پکیج بوتان و مواردی از این قبیل است.پرشر سوئیچ هوا پکیج

 

پرشر سوئیچ هوا در پکیج چیست؟

پرشر هوا در پکیج در کنار دیگر قطعات نصب شده در این وسیله گرمایشی به انجام یک وظیفه برای عملکرد بهتر پکیج مشغول است. پرشر هوا پکیج در واقع یک سوییچ فشار است که با کنترل احتراق و همین طور فن نصب شده در پکیج سلامت این وسیله را تضمین می‌کند. نصب و تعبیه پرشرهوا در جلوگیری از ایجاد خطر پکیج در هنگام کار ضرورت دارد.

پرشر هوا در پکیج بعنوان یک وسیله هشدار و ایمنی نیز معرفی می‌شود. دلیل این تعبیر غیر فعال کردن پکیج توسط تجهیزات به کار رفته در پرشر هوا در هنگام عملکرد نامناسب فن و عدم خروج کامل دود تولید شده در این وسیله گرمایشی در هنگام فعالیت است.

 

نصب و تعویض پرشر دود پکیج

 

علائم خرابی پرشر هوا در پکیج

مشاهده نشانه‌هایی مانند پرشر هوا باز است اما فن کار نمی کند، یا مواردی در این ردیف نشان دهنده یک ایراد در وضعیت پرشر هوا و فن پکیج می‌باشد. با داشتن اطلاعات کافی درباره علائم خرابی پرشر هوا در پکیج سلامت کاربرد آن در منزل را تضمین و با سرویس به موقع عمر عملکرد این دستگاه را افزایش دهید.

در ادامه چند نشانه ی خرابی پرشر سوئیچ پکیج را شرح می دهیم:

 • روشن نشدن فن پکیج از آنجایی که برد قبل از استارت این قطعه وضعیت پرشر هوا در پکیج را چک و بعد فرمان شروع کار را به فن داده یک نشانه خرابی پرشر هوا به شمار می‌آید.
 • در زمان خاموش بودن فن با جدا کردن لوله آنتی کندانس فن عکس العملی نشان ندهد اما با کشیدن یکی از سیم‌های پرشر هوا در پکیج فن روشن شود.
 • اگر فن روشن است با جدا کردن لوله آنتی کندانس از قسمت فن و مکش آن اگر جرقه زن وارد عمل شود، پرشر هوا پکیج سالم وگرنه معیوب است.

 

علائم خرابی پرشر هوا پکیج

 

حساسیت کار پرشر هوا به اندازه‌ای بوده که دو مرحله توسط مادربرد دستگاه کنترل می‌شود. دلیل این امر اطمینان ایجاد شده توسط قطعه پرشر هوا در پکیج برای سلامت این وسیله می‌باشد. دیگر دلیل ضرورت سلامت این قطعه این است که کارکرد فن پکیج توسط پرشر سوئیچ که با یک شیلنگ سیلیکونی به ونتوری فن وصل شده کنترل می‌شود.

 


پیشنهاد مطالعه: دلیل گرم نشدن آب پکیج و علت صدا دادن پکیج چیست؟


 

اهمیت کاربرد پرشر هوا در پکیج

اهمیت عملکرد صحیح پرشر هوا در پکیج در کنترل فن این وسیله برای انتقال دود ناشی از احتراق انجام شده در پکیج به خارج از ساختمان است. به عبارتی دیگر برای کنترل عملکرد مناسب فن و تجهیزات وابسته به آن مثل دودکش در پکیج از قطعه‌ای به نام پرشرهوا یا کلید فشار ایمنی دودکش در پکیج استفاده می‌شود.

عملکرد پرشر هوا در پکیج ایران رادیاتور و پرشر هوا در پکیج بوتان بر اساس وظیفه کلی معرفی برای این قطعه در این وسیله گرمایشی صورت می‌گیرد. در این قسمت به توضیح مختصری درباره اهمیت کارکرد پرشرهوا پکیج ایران رادیاتور و پرشر هوا پکیج بوتان می‌پردازیم.

 

عملکرد پرشر هوا پکیج ایران رادیاتور و پرشر هوا پکیج بوتان

این قطعه قبل از اینکه مادربرد دستگاه فن را روشن کند چک می‌شود تا کاملاً باز باشد و در صورت بسته بودن در همین مرحله کار متوقف‌شده و دستگاه ارور داده و خاموش خواهد شد. بنابراین گاهی علت روشن نشدن پکیج بوتان نقص در این قطعه است.

در صورت باز بودن مدار پرشر سوییچ هوا برد دستور روشن شدن فن در نتیجه روشن كردن پکیج ديواري بوتان را صادر می‌کند و بعد از روشن شدن فن برد دوباره مدار را کنترل می‌کند. بعنوان مثال علائم خرابی پرشر هوا پکیج ایران رادیاتور با ارور 40 و 60 و 80 مربوط بر روی برد پکیج نمایان می‌شوند.

 

پرشر سوئیچ پکیج

 

نحوه تست پرشر هوا در پکیج

برای اینکار چند روش وجود دارد، که برای امتحان کردن بعضی به یک اهم‌متر احتیاج دارید. هرکدام از این روش‌ها می‌تواند به شما نشان دهد که آیا این قطعه خراب است یا خیر:

 • روش اول: وقتی فن پکیج روشن است، لوله آنتی‌کنداکس را از بخشی که به فن وصل شده، جدا کنید. اگر دیدید عملکرد جرقه‌زن پکیج مختل شده است، یعنی پرشر هوا ایراد دارد.
 • روش دوم: وقتی فن پکیج خاموش است، لوله آنتی‌کنداکس را از فن جدا کنید. اگر فن روشن نشد، اما با جدا کردن یکی از سیم‌های پرشر روشن شد، یعنی پرشر هوا خراب است.
 • روش سوم: اهم‌متر را روی حالت بیزر قرار داده، و دو سرِ آن را به دو پایه‌ی پرشر سوئیچ هوا اتصال دهید. حالا داخل سوراخ دهش پرشر فوت کنید. اگر اهم‌متر بوق ممتد زد، پرشر هوا سالم است؛ وگرنه قطعه خراب است.
 • روش چهارم: این شاید ساده‌ترین نحوه تست پرشر هوا در پکیج باشد. وقتی پکیج و فن روشن است، یکی از فیش‌های پرشر را از دستگاه جدا کنید. اگر شعله و همچنین فن (پس از مدت کوتاهی) خاموش شد، پرشر سالم و در غیر این صورت خراب است.
 • روش پنجم: لوله آنتی‌کنداکس را از فن جدا کنید. دو سرِ سوکت وصل‌شده به پرشر هوا را هم جدا کنید. مدار پرشر هوا را با اهم‌متر بررسی کنید. اگر پرشر هوا با قطع کردن مدار قطع می‌شود، مشکلی نیست. وگرنه قطعه مشکل دارد.

در صورت تمایل، می‌توانید نحوه تست پمپ پکیج را نیز در مطلب دیگری مطالعه کنید.

 

عیب‌یابی بدون تست پرشر هوای پکیج دیواری

به عنوان یک نکته تکمیلی، یادآوری می‌کنیم اگر پکیج دیواری‌تان قابلیت نمایش کدهای خطا را داشته باشد، عملا احتیاجی به انجام نحوه تست پرشر هوا در پکیج ندارید. ارورِ مربوط به این قطعه در برندهای رایج به این شکل است:

 • ایران رادیاتور: 40، 60، 70 و E51
 • گلدیران: EA و E3
 • بوتان (اپتیما و کالدا ونزیا): چراغ قرمز ثابت

دقت داشته باشید که این ارور مخصوص پکیج‌های فن‌دار است. مدل‌های بدون فن، به جای پرشر سوئیچ هوا، از ترموستات حد 75 درجه دودکش استفاده می‌کنند.

 

نحوه تست پرشر هوا در پکیج

 

پرشر سوئیچ هوا در کجا نصب میشود؟

همان‌طور که در مقدمه گفتیم، پرشر هوا پکیج در بالای محفظه احتراق و نزدیک به فن نصب شده است. به طور دقیق‌تر، این قطعه در بالاترین قسمت داخلیِ انواع پکیج‌های دیواری و بالای محفظه احتراق (که نزدیک‌ترین نقطه به فن است) قرار دارد.

دلیل اینکه پرشر سوئیچ تا جای ممکن نزدیک به فن دستگاه نصب می‌شود این است که این قطعه باید پیش از راه‌اندازی فن، مطمئن شود که مسیر خروج دود حاصل از احتراق کاملا باز است.

 


در «خدمت از ما» به نمایندگی تعمیر پکیج ایران رادیاتور در همدان، تعمیر پکیج بوتان تبریز و ده‌ها شهر دیگر دسترسی دارید.


 

نحوه نصب پرشر سوئیچ هوا در پکیج

با نحوه تست پرشر هوا در پکیج آشنا شدیم. حال می‌خواهیم ببینیم که اگر قطعه معیوب بود، چطور باید آن را با نمونه‌ای جدید و سالم جایگزین کنیم.

پرشر هوا در بیشتر پکیج‌ها با چندپیچ به بالای محفظه احراق دستگاه و در کنار فن آن قرار دارد. برای تعویض آن، تنها باید پیچ‌های نگهدارنده را باز کنید، و بعد سوکت و دو شیلنگ رابط آن را از فن پکیج جدا کنید.

نحوه نصب پرشر سوئیچ هوا در پکیج هم به این صورت است که:

 1. ابتدا آن را با بستن پیچ‌ها به بدنه محکم کنید.
 2. سپس شیلنگ‌های رابط بین پرشر و فن را متصل کنید. برای اینکار، از علامت‌های مثبت و منفی درج‌شده روی پرشر کمک بگیرید.
 3. در آخر، سوکت پرشر سوئیچ را روی فن ببندید.

 

تست پرشر پکیج ایران رادیاتور

 

نحوه تعویض پرشر سوئیچ پکیج

نکته مهمی که در رابطه با پرشر سوئیچ هوا وجود دارد، این است که تمام بخش‌های این قطعه (از جمله دیافراگم و میکروسوئیچ داخل آن) پرسی هستند و امکان تعویض آنها وجود ندارد. این یعنی اگر پرشر سوئیچ پکیج دیوار مشکلی بهم بزند، تنها گزینه موجود تعویض است و تعمیر آن امکان‌پذیر نیست.

نحوه تعویض پرشر سوئیچ پکیچ هم به همان صورتی است که در بخش قبل توضیح دادیم. در صورت تمایل، می‌توانید اموزش تعویض سوپاپ بای پس پکیج را در مطلب دیگری مطالعه کنید.

در پایان

امیدواریم اطلاعاتی که درباره ی پرشر سوئیچ هوا در پکیج به شما دادیم برایتان مفید باشد. همانطور که گفتیم از علائم خرابی پرشر هوا پکیج، روشن نشدن فن پکیج است.

در نهایت شما می‌توانید تست و رفع عیب این قطعه را به افراد متخصص بسپارید با ثبت سفارش در سایت و اپلیکیشن خدمت از ما علاوه در درخواست خدمات می‌توانید از تکنسین‌های فعال برای هزینه سرویس پکیج ایران رادیاتور، تعمیر پکیج تاچی و دیگر برندها استعلام قیمت داشته باشید. 

4.5 امتیاز از 1256 رای


سرویس و تعمیر پکیج
برای سرویس سرویس و تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین