آموزش نصب برق لوستر

ثبت درخواست "نصب لوستر"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آموزش نصب برق لوستر

امروزه یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها پس از خرید لوستر، نصب سیم کشی لوستر است. آموزش نصب برق لوستر، شما را قادر خواهد ساخت تا وصل کردن سیم لوستر را خودتان انجام دهید. نصب برق لوستر بستگی به نوع سیم کشی ساختمان دارد. اگر برای سیم کشی لوستر از کلید تک پل یا چند پل استفاده شده باشد؛ وصل كردن سيم لوستر نیز متفاوت خواهد بود.

در طریقه نصب لوستر دو پل، هم کلید و هم لوستر باید دوپل باشند اما برای نصب لوستر تک پل اهمیتی ندارد که سیم کشی ساختمان برای نصب لوستر دوپل بوده است یا خیر. نحوه نصب برق لوستر و وصل کردن سیم لوستر را در ادامه توضیح خواهیم داد. و خواهیم گفت که نصب لوستر چهار سیم و سیم کشی لوستر سه شاخه چگونه انجام خواهد شد.

 

شناخت انواع سیم مدارهای الکتریکی برای سیم کشی لوستر

در اولین گام از آموزش نصب برق لوستر، باید نقشه سیم کشی و برق کشی ساختمان و انواع سیم‌های به کار برده شده در سیم کشی لوستر را شناخت. هر مدار الکتریکی سه نوع سیم دارد که با هر یک از آن‌ها آشنا خواهید شد.

 

سیم فاز در نصب برق لوستر

سیم فاز را باید در نحوه نصب برق لوستر شناخت. خطرناک‌ترین سیم در مدار الکتریکی همین سیم فاز است. سیم فاز حامل بار الکتریکی بوده و در تماس با وسایل رسانا، بار الکتریکی خود را به آن‌ها منتقل می‌کند.

 

سیم نول برای وصل کردن سیم لوستر

سیم نول بر خلاف سیم فاز هیچ خطری ندارد و می‌توان آن را بدون برق گرفتگی لمس کرد. سیم نول در سیم کشی لوستر برای برقراری جریان الکتریکی و ایجاد یک مدار استفاده می‌شود.

 جریان خروجی از طریق سیم نول به منبع برمی‌گردد. اما اگر این مسیر برگشت از طریق سیم نول ایجاد نشود، جریان الکتریکی برقرار نخواهد شد. به عبارتی سیم نول باعث می‌شود لوستر در یک مدار الکتریکی بسته قرار گیرد.

 

سیم ارت در نصب لوستر دو پل

سومین سیمی که در آموزش نصب برق لوستر باید به آن توجه شود، سیم ارت است. تشخیص سیم ارت در نصب لوستر دو پل و چند پل اهمیت زیادی دارد. سیم ارت ممکن است در بسیاری از سیم کشی‌های ساختمانی تعبیه نشود.

همچنین بسیاری از وسایل الکترونیکی نیز ممکن است؛ سیم ارت را نداشته باشند. بنابراین مبدل‌هایی وجود دارد که امکان اتصال دستگاه‌هایی که ارت دارند را به سیم کشی برق بدون ارت فراهم می‌کند و برعکس.

 

سیم ارت در سیم کشی لوستر

[لینک پیشنهادی: طریقه نصب چراغ دیواری]

 

از آنجایی که اکثر دستگاه‌های الکتریکی بدنه فلزی داشته و رسانای جریان برق هستند؛ ممکن است بدنه آن‌ها حاوی برق شود. بنابراین خطر برق گرفتگی، شخص استفاده کننده از آن وسیله الکتریکی را تهدید می‌کند.

برای جلوگیری از برق گرفتگی و حفاظت از افراد، بدنه وسیله را با یک سیم به لوله آبی که با قسمت‌های مرطوب زمین متصل است، وصل می‌کنند. به این سیم، سیم ارت یا زمین می‌گویند.

اگر بدنه دستگاه برقی، برقدار شود سیم ارت باعث اتصال کوتاه شده و فیوز برق قطع می‌شود. چون جریان شدیدی یکباره از فیوز رد شده و باعث قطع شدن فیوز می‌شود. سیم ارت جریان‌های برقی که به آن وارد می‌شود را مستقیما به زمین منتقل می‌کند.

 

تشخیص سیم فاز و نول جهت نصب لوستر چند شاخه

یکی از روش‌های تشخیص سیم فاز و نول رنگ سیم‌ها است. سیم‌های برق توسط برقکار برای نصب لوستر از سقف گچی آویزان می‌شوند. این سیم‌ها در واقع دو رشته سیم تک به رنگ‌های آبی و قرمز (همان کلید تک پل) و یا یک تک رشته سیم آبی رنگ و دو رشته سیم تابیده در هم به رنگ قرمز هستند (همان کلید دو پل). سیم آبی رنگ همان سیم نول و سیم‌های قرمز رنگ همان سیم‌های فاز هستند.

 برای سیم کشی لوستر یا هر سیم کشی دیگری، سیم فاز ممکن است به رنگ مشکی باشد. البته در وصل کردن سیم لوستر باید بدانید که سیم فاز می‌تواند در رنگ‌های دیگری به جز رنگ‌های سفید، سبز و خاکستری باشد. همچنین رنگ سیم ارت به رنگ‌های سبز و زرد است.

ممکن است مجریان برقکار اصول رنگ‌بندی برق ساختمان در زمان سیم کشی را رعایت نکنند. در این صورت از روی رنگ سیم‌ها نمی‌توان نوع آن‌ها را تشخیص داد. بنابراین برای تشخیص فاز و نول بودن سیم‌ها قبل از نصب لوستر ال ای دی باید از فازمتر یا ولت متر کمک گرفت. در این روش‌ها حتما باید برق ساختمان در قسمت نصب لوستر وصل باشد. بنابراین نکات ایمنی را رعایت کنید.

تشخیص سیم فاز و نول جهت نصب لوستر چند شاخه

 

پس از تشخیص فاز و نول بودن سیم‌ها، زمان سیم کشی لوستر است. در هنگام نصب لوستر در سقف کاذب و برقراری اتصالات برقی، باید برق را از جعبه فیوز قطع کنید.

 

وصل كردن سيم لوستر پس از نصب لوستر

پس از نصب لوستر سقفی، باید نحوه نصب برق لوستر را دانست. سیم‌های برقی که از سقف آویزان شده اند شامل دو یا سه رشته سیم هستند. گاهی ممکن است از خود لوسترها فقط دو رشته سیم خارج شده باشد. بنابراین لوستر از نوع تک پل است. یک رشته سیم فاز و یک رشته سیم نول را باید به لوسترهای از نوع تک پل متصل کرد. اما اگر لوستر از نوع دو پل باشد؛ در این صورت سیم نول همان تک رشته سیم است و رشته سیم‌های به هم تابیده شده سیم‌های فاز هستند. در اینجا باید تک سیم نول را به تک رشته سیم نول لوستر و هر کدام از فازهای برق را به سیم فاز لوستر متصل کرد.

 

نحوه نصب برق لوستر

[لینک پیشنهادی: نصب لوستر در سقف یونولیتی]

 

حال به سراغ نحوه سیم کشی لوستر سه شاخه یا دوپل می‌رویم. در نصب لوستر دو پل که از سه رشته سیم تشکیل شده‌اند؛ برای روشن و خاموش کردن لوسترها معمولا از کلید دوپل استفاده می‌کنند. استفاده از کلیدهای دوپل باعث می‌شود که روشن شدن لوسترها در دو مرحله انجام شود. در نصب لوستر دوپل، دو رشته سیم از آن‌ها فاز و دیگری نول است.

 

نحوه سیم کشی لوستر سه شاخه

در این مقاله برای آموزش نصب برق لوستر و نصب سیم کشی لوستر ابتدا انواع سیم‌ها و تشخیص فاز و نول بودن آن گفته شد. سپس چگونگی نصب لوستر دوپل و چند شاخه نیز بیان گردید.

اگر با انجام امور فنی و برقکاری آشنایی ندارید یا لوستر شما چهار سیم دارد و نصب لوستر چهار سیم برایتان دشوار است؛ می‌توانید از نصاب لوستر کمک بگیرید. برای دسترسی به نزدیکترین متخصصین کافیست یک درخواست رایگان در وب سایت «خدمت از ما» ثبت کنید.

نصب لوستر
برای سرویس نصب لوستر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading