نحوه نصب لوستر در سقف گچی و کاذب

ثبت درخواست " نصب لوستر "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه نصب لوستر در سقف گچی و کاذب

نصب لوستر سنگین در سقف کاذب امروزه بیش از گذشته مورد استقبال واقع شده است. در گذشته از چراغ‌های ساده استفاده می‌شد؛ اما اکنون چراغ‌های قدیمی جای خود را به لوستر داده‌اند. همچنین سقف‌های ساده نیز جای خود را به سقف‌های کاذب داده‌اند. اما باید توجه کرد که نصب لوستر در سقف‌های کاذب نیازمند تخصص و مهارت مخصوص به خود است. اگر نصاب لوستر مهارت و تخصص لازم را نداشته باشد؛ نصب آن می‌تواند خطر آفرین باشد.

برای بسیاری از افراد نحوه نصب لوستر در سقف کناف بسیار سخت و پیچیده است؛ چراکه نه ابزارهای لازم برای آن را می‌شناسند و نه با نحوه اتصالات برق پس از نصب لوستر در سقف کاذب آشنایی دارند. نصب لوستر در سقف کناف، کاذب و گچی نیاز به ابزارهایی دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد. شیوه استفاده هر یک از این ابزارها را جهت نصب لوستر در سقف گچی و انواع کاذب را خواهیم گفت. همچنین با روش نصب اتصالات برقی که از سقف کاذب برای نصب لوستر قرار دارد آشنا خواهید شد.

 

شناخت سقف کاذب جهت نصب لوستر

سقف‌های کاذب انواع مختلفی دارند. از جمله این سقف‌ها به سقف کاذب رابیتس، سقف کاذب پی وی سی، سقف کاذب چوبی و سقف کاذب گچی می‌توان اشاره کرد. سقف‌های کاذب پایین‌تر از سقف اصلی وصل می‌شوند. به سقف‌های کاذب، سقف کناف نیز گفته می‌شود. علت استفاده از این سقف‌ها، پنهان کردن عیب‌ها و ایرادات سقف اصلی قبل از نصب لوستر در سقف کاذب و همچنین زیبایی است. بر روی سقف‌های کاذب می‌توان نورپردازی تعبیه کرد. همچنین این سقف‌ها محافظ خوبی در برابر زلزله هستند.

در سقف‌های کاذب گچی گاهی برای استحکام بیشتر پی وی سی یا آلومینیوم به کار می‌رود. در این سقف‌ها تنها لایه نازکی از گچ کشیده شده تا سقف تمیز و یکدستی حاصل شود. برای نصب لوسترهای سنگین در سقف کناف یا سقف کاذب باید نکاتی را رعایت کرد.

 

نحوه نصب لوستر در سقف کناف

 

نکات مهم نصب لوستر در سقف

برای نصب لوستر سنگین در سقف گچی باید حتما از قلاب و زنجیر استفاده کرد. زنجیری که قرار است لوستر به آن وصل شود باید تحمل وزن لوستر را داشته باشد. این زنجیر باید به سقف اصلی متصل شود. اگر نصاب فراموش کند که زنجیر را برای نصب لوستر تعبیه کند باید قسمتی از کناف که زیر لوستر قرار دارد را خراب کرد.

 اما اگر سقف دارای زنجیر محکم باشد کار سختی را پیش رو نخواهیم داشت. برای نصب لوسترهای معمولی بر سقف کناف که وزن زیادی ندارند؛ می‌توان از قلاب‌های پروانه‌ای استفاده کرد.

 

[لینک پیشنهادی: نصب لوستر در سقف تیرچه بلوک]

 

ابزارهای لازم برای نصب لوستر سنگین بر سقف گچی و سقف کاذب

اگر نصاب سقف کاذب، قلابی را در هنگام نصب سقف گچی برای آویز کردن لوستر تعبیه نکرده باشد؛ برای نصب لوستر در سقف کاذب باید قلاب و زنجیر را در سقف نصب کنید. برای این کار نیاز به ابزارهایی نظیر پیچ گوشتی، دریل، رول پلاک، انبر دست، پیچ و رول بولت پروانه‌ای دارید. در ادامه خواهیم گفت که برای نصب لوستر در سقف کناف و گچی چگونه باید از این ابزارها استفاده کرد.

 

ابزار برای نصب لوستر سنگین بر سقف گچی و سقف کاذب

 

نصب لوستر در سقف کاذب برای انواع لوسترها یکسان است؟

لوسترهای سقفی انواع مختلفی دارند. لوسترهای ال ای دی، اس ام دی و لوستر ریسه‌ای از انواع لوسترهای سقفی محسوب می‌شوند. این لوسترها برخلاف لوسترهای سنگین از یک نقطه به سقف متصل نمی‌شوند. این لوسترها برای اینکه تعادل در نصب را حفظ کنند؛ باید از چند نقطه به سقف کاذب متصل شوند. بنابراین نصب لوستر در سقف کاذب علاوه بر وزن لوستر به مدل لوستر نیز وابسته است و برای انواع لوستر یکسان نیست.

 

[لینک پیشنهادی:نصب لوستر ال ای دی]

 

روش نصب لوستر در سقف گچی

برای نصب لوستر در سقف گچی ابتدا باید قلاب و زنجیر را در سقف گچی نصب کرد. اگر هنوز گچکاری سقف انجام نشده است و ساختمان نیمه کاره است؛ برای نصب لوستر در سقف گچی، بهترین کار جوش دادن زنجیر به تیرآهن‌های سقف است. اینکار ایمنی نصب را بالاتر می‌برد.

اگر در ساختمانی که ساخته شده و گچکاری سقف انجام شده است بخواهید لوستر نصب کنید باید به روش زیر عمل کنید:

 

نحوه نصب لوستر سنگین در سقف گچی

 اگر نوع سقف از جنس کاذب نیست برای نصب لوستر سنگین در سقف گچی باید از رول بولت استفاده کنید. رول بولت‌ها اندازه‌های مختلفی دارند. توانایی تحمل رول بولت‌ها حداکثر تا وزن 15 کیلوگرم است. برای نصب لوستر در سقف گچی، هرچه لوستر سنگین‌تر باشد؛ باید از رول بولت بزرگ‌‌تری استفاده کنید.

 

نصب لوستر سنگین در سقف گچی

 

 در اولین قدم برای نصب لوستر سنگین در سقف گچی باید سقف را با دریل به اندازه‌ رول بولت سوراخ کنید. رول بولت را با فشار کمی در سقف جا کنید. قدم دوم نصب لوستر سنگین در سقف گچی این ست که قسمت چنگک مانند رول بولت را با انبر دست بچرخانید تا پره‌های آن در سقف باز شود. قدم سوم برای نصب لوستر سنگین در سقف گچی، آویزان کردن لوستر در چنگک رول بولت است. در نهایت باید سیم‌های برقی که از سقف آویزان شده‌اند را به سیم‌های لوستر متصل کرد. برای این کار هم بهتر است به محتوای جامع "سیم کشی لوستر" از مجله خدمت از ما مراجعه کنید.

 

نصب لوستر سبک در سقف گچی

اگر نوع سقف گچی و وزن لوستر یا آباژور کم تر از 5 کیلوگرم باشد؛ برای نصب لوستر در سقف گچی، می‌توان از پیچ و رول پلاک استفاده کرد. بنابراین باید سقف گچی را سوراخ کنید. بهتر است سوراخی را که برای نصب لوستر در سقف گچی ایجاد می‌کنید به صورت اریب باشد تا رول پلاک در سقف محکم‌تر شده و به راحتی خارج نشود.

 

نحوه نصب لوستر در سقف کاذب یا کناف

سقف‌های کاذب تحمل بار زیاد را ندارند بنابراین نحوه نصب لوستر در سقف کناف یا کاذب متفاوت از نصب لوستر در سقف گچی است. وزن لوستر در چگونگی نصب لوستر در سقف کاذب بسیار تاثیر گذار است. در ادامه به نحوه نصب لوستر سنگین و سبک در سقف کناف می‌پردازیم.

 

نحوه نصب لوستر سنگین در سقف کاذب

اگر نوع سقف از جنس سقف کاذب یا سقف کناف باشد؛ برای نصب لوستر در سقف کاذب، می‌توان از رول بولت‌های پروانه‌ای استفاده کرد. اما نهایت وزن لوستر برای سقف کاذب باید 10 کیلوگرم باشد. اگر وزن لوستر بیش از 10 کیلوگرم باشد خطر سقوط لوستر و تخریب سقف کاذب پس از نصب لوستر در سقف کناف وجود دارد. در ادامه نحوه نصب لوستر در سقف کناف یا کاذب آورده شده است. اولین گام برای نصب لوستر سنگین در سقف کاذب سوراخ کردن سقف برای نصب رول بولت پروانه‌ای است.

 

نصب لوستر در سقف کاذب

 

مته‌ای که برای دریل کردن سقف استفاده می‌کنید بهتر است مته شماره 16 باشد. پروانه‌های رول بولت را برای نصب لوستر در سقف کناف باید بسته و آن را در سوراخ سقف فشار دهید. پروانه‌ها پس از عبور از ضخامت سقف کاذب در بالای آن باز می‌شوند. در این مرحله باید مثل روش قبل قسمت چنگک مانند رول بولت را بچرخانید تا محکم شود. در نهایت برای نصب لوستر سنگین در سقف کاذب یا کناف باید لوستر را به چنگک آویزان کرده و اتصالات برقی آن را وصل کنید.

 

نصب لوستر در سقف کاذب

 

نصب لوستر سنگین در سقف کناف

اگر نوع سقف از جنس سقف کاذب باشد و لوستر برای سقف کاذب بالای 10 کیلوگرم وزن داشته باشد؛ برای نصب لوستر در سقف کاذب، باید به روش دیگری اقدام کرد. قسمتی از سقف کناف که قرار است در آنجا لوستر نصب شود را باید از بین برد. سپس برای نصب لوستر در سقف کناف، قلاب را باید به سقف اصلی جوش داد. همچنین می‌توان از روش اول استفاده کرد و رول بولت را به سقف اصلی متصل کرد.

در نهایت باید گفت که نصب لوستر در سقف کاذب نیاز به مهارت، تخصص‌ و ابزارهای خاص خود را دارد. در اینجا تمام نکات از خرید ابزار تا نحوه استفاده از آن و نحوه نصب لوستر در سقف کناف و گچی را به تشریح بیان شد. همچنین توضیح داده شد که نحوه نصب لوستر در سقف کناف و کاذب با نصب لوستر در سقف گچی متفاوت است.

اما اگر نحوه نصب و کارکردن با ابزارها برایتان سخت و دشوار است، می‌توانید برای نصب چراغ دیواری یا نصب لوستر سقفی از متخصصین نصاب فعال در «خدمت از ما» کمک بگیرید. 

4.4 امتیاز از 3994 رای


نصب لوستر
برای سرویس نصب لوستر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین