راهنمای جامع نصب لوستر در سقف تیرچه بلوک

ثبت درخواست " نصب لوستر "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
راهنمای جامع نصب لوستر در سقف تیرچه بلوک

قبل از اینکه به سراغ آموزش نصب لوستر در سقف یونولیت برویم، اول با مزایای استفاده از لوستر در فضاهای داخلی آشنا می‌شویم. نصب لوستر یک گزینه جذاب برای نورپردازی فضای خانه یا محل کار است، لوسترها علاوه بر افزایش روشنایی می توانند سبک معماری منحصر به فردی به فضای شما بدهند، هر چه اندازه لوستر و سبک لوستر متناسب با فضای شما باشد کاربرد و زیبایی آن هم بیشتر است.

نحوه نصب لوستر سنگین در سقف تیرچه بلوک یونولیتی کمی با نصب لوستر در دیگر سقف‌ها متفاوت است. برای اینکه بتوانید لوستر خود را اصولی نصب کنید باید به امنیت، مقاومت و مصالح به کار رفته در سقف خانه خود دقت کنید. با دنبال کردن گام به گام آموزش زیر می توانید به صورت اصولی و با ایمنی بالا نصب لوستر در سقف یونولیتی را انجام دهید.

 

آشنایی با سقف های یونولیتی

پلاستوفام همان ماده ای است که همه آن را به نام یونولیت می شناسند، آنها نوعی پلیمر سفید رنگ هستند که عایق صوت، حرارت و رطوبت هستند. یونولیت های سقفی به خاطر مزایای بسیاری که دارند در صنعت ساختمان بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند اما در کنار تمام این مزایا در نصب لوستر کمی دردسرساز هستند.

 

نصب لوستر روی سقف یونولیت

 

ابزار مورد نیاز برای نصب لوستر به سقف یونولیت

برای نصب لوستر به سقف یونولیت باید ابزار و لوازم مورد نیاز را قبل از شروع آماده و تهیه کنید. لوازمی که برای نصب لوستر سقفی به آن نیاز پیدا می کنید شامل موارد زیر است:

 • دریل و مته های گردبر برای سوراخ‌کاری سقف
 • رول بولت در سایز مورد نیاز
 • پیچ گوشتی برای تراشیدن یونولیت
 • انبردست برای چرخاندن رول بولت
 • فازمتر برای تشخیص سیم فاز و سیم نول

 

[لینک پیشنهادی: نصب چراغ دیواری]

 

مراحل نصب لوستر در سقف یونولیت

نصب لوستر در سقف‌های یونولیت بسیار زمانبر است چون برای یک نصب ایمن باید زنجیر و قلاب را به سقف اصلی یا همان بتنی برسانید. مهمترین مرحله در نصب لوستر سقفی سنگین به سقف یونولیتی وصل کردن قلاب و زنجیر به سقف است چون ایمنی لوستر به همین مرحله بستگی دارد.

مراحل وصل کردن لوستر، به نوع و مدل لوستر هم بستگی دارد. مثلاً برای نصب لوستر سقفی ال ای دی، در ابتدا باید صفحه لوستر جدا شود که در یک مطلب جداگانه مفصلاً به آن پرداخته ایم.

 

نصب لوستر سنگین در سقف تیرچه بلوک

 

مرحله اول : سوراخ کاری روی سقف و نصب قلاب و زنجیر به آن

وزن لوستر همیشه در فرآیند نصب مهم است اما در سقف یونولیتی این مورد بیشتر حائز اهمیت است. قالب‌های یونولیت استقامت پایینی دارند و برای نصب لوسترهای سنگین مناسب نیستند، بنابراین مراحل نصب با توجه به اینکه وزن لوستر شما چقدر سنگین باشد متفاوت است.

 

نصب لوستر سبک به سقف یونولیت

برای نصب لوسترهای سبک که حداکثر 7 کیلو وزن دارند باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا باید با دریل و مته گردبر شماره 3 یک سوراخ به ارتفاع 8 سانتی متر (بستگی به اندازه رول بولت دارد) در محلی که می خواهید نصب را انجام دهید ایجاد کنید.
 2. بعد رول بولت پروانه‌ای را با کمی فشار وارد سوراخ کنید .
 3. حالا شروع به چرخاندن چنگک آن به داخل سقف کنید تا جایی که پره های رول بولت باز شود و در جای خود محکم قرار بگیرد.

 

نصب لوستر سنگین در سقف تیرچه بلوک یونولیتی

همانطور که در بالا اشاره کردیم، نصب لوستر سنگین در سقف تیرچه بلوک، کمی متفاوت است. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. برای نصب لوستر سنگین در سقف یونولیتی باید با دریل و مته گردبر شماره 10 یک سوراخ در سقف ایجاد کنید.
 2. حالا با کمک پیچ گوشتی آکاستیوها را به ارتفاع 20 تا 25 سانتی متر (بستگی به ارتفاع قالب یونولیت دارد) بتراشید تا به بتن برسید.
 3. سپس برای نصب لوستر در سقف بتنی باید با دریل یک سوراخ کوچک بر اساس قطر رول بولت ایجاد کنید.
 4. اکنون انبردست رول بولت را داخل سقف آنقدر بچرخانید تا محکم شود.

 

رول بولت پروانه ای در نصب لوستر در سقف بتنی

 

اگر می خواهید لوستر را در سقف هایی از جنس گچ یا کناف و سقف کاذب وصل کنید به مطلب نصب لوستر در سقف گچی سر بزنید.

 

مرحله دوم: وصل کردن کابل برق لوستر به برق ساختمان

در این مرحله چون قرار است با سیم های برق در تماس باشید توصیه می‌شود فیوز مربوطه را قطع کنید. در مطلب سیم کشی لوستر بیان کردیم که در کلیدهای تک پل دو عدد سیم وجود دارد، یکی از آن ها سیم فاز (رنگ قرمز) و دیگری سیم نول (رنگ آبی) است.

 فقط توجه داشته باشید که سیم‌های فاز برق‌دار هستند و سیم های نول بدون برق هستند. هر کدام از سیم های فاز لوستر را به یک سیم فاز سقف و تک سیم نول لوستر را به تک سیم نول سقف وصل کنید.

 

نصب لوستر سنگین در سقف یونولیتی

 

اگر لوستر 3 سیم داشت و در سقف شما فقط 2 سیم وجود داشت باید سیم جفتی لوستر را بعد از آنکه لخت کردید به هم وصل کنید و بعنوان یک فاز در نظر بگیرید و سیم تکی را هم سیم نول در نظر بگیرید و مثل مراحل بالا سیم‌های لوستر را به سیم‌های سقف متصل کنید.

 

مرحله سوم: نصب لوستر به قلاب و زیباسازی محل نصب

قبل از نصب لوستر در سقف یونولیتی بهتر است زنجیر آن را اندازه کنید، بهتر است لوستر شما فاصله مناسبی از سقف داشته باشد تا حرارت لامپ‌های آن سقف را خراب نکند. حالا نوبت وصل کردن زنجیر است، زنجیر را به قلابی که در مراحل قبل به سقف وصل کردید آویزان کنید.

اگر لوستر شما از نوع صفحه ای باشد لوستر روی خرابی سقف را می‌پوشاند، پس نیازی به پر کردن سوراخی که در سقف ایجاد کرده اید نیست اما اگر لوستر شما از نوع آویزان باشد باید با گچ یا بتونه سوراخ روی سقف را پر کنید و حتی می‌توانید از یک گچ‌کار کمک بگیرید.

 

نکات مهم نصب لوستر در سقف تیرچه بلوک یونولیتی

در مراحل نصب کردن لوستر به سقف یونولیتی به نکات زیر توجه کنید:

 • به هیچ عنوان لوستر را به تیرچه‌های سقف نصب نکنید، این کار ممنوع است زیرا هر نوع دستکاری در تیرچه‌های ساختمان باعث کاهش استحکام در سازه ساختمان می‌شود.
 • به هیچ عنوان نباید از رولپلاک استفاده کنید چون خطر سقوط لوستر را افزایش می‌دهد بلکه باید از رول بولت در اندازه‌های مختلف استفاده کنید.
 • هر چه لوستر سنگین‌تر باشد باید از رول بولت بزرگتری در نصب لوستر در سقف بتنی استفاده کنید.
 • تشخیص سیم‌های فاز و نول علاوه بر رنگ آنها با فازمتر هم امکانپذیر است.

نصب لوستر در سقف‌های تیرچه بلوکی کمی مشکل است چون نیاز به خراب کردن سقف دارد و ابزار تخصصی لازم دارد، بنابراین اگر انجام مراحل بالا برای نصب لوستر سنگین در سقف یونولیت برای شما مشکل است یا ابزار مناسب برای انجام آن را ندارید، می‌توانید از نصاب لوستر تهران ماهر و باتجربه کمک بگیرید.

4.4 امتیاز از 1998 رای


نصب لوستر
برای سرویس نصب لوستر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین