چگونه لوستر نصب کنیم؟

ثبت درخواست "نصب لوستر"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
چگونه لوستر نصب کنیم؟

طریقه نصب لوستر به سقف در مقایسه با نصب لوستر دیواری از آنچه تصور می‌کنید مشکل تر است زیرا نیاز به دقت بیشتری دارد و مراحل نصب لوستر سقفی پر از جزییات است.

در واقع عوامل متعددی که نحوه نصب لوستر و انتخاب روش مناسب را تحت تاثیر قرار می‌دهد باعث می شود تا بستن لوستر روی سقف کار حساسی باشد. وزن لوسترها، نوع سقف و نوع لوستر عواملی هستند که در نحوه بستن لوستر تاثیرگذار هستند.

در این مطلب از مجله «خدمت از ما» هر آنچه که شما برای نصب لوستر سقفی نیاز دارید، آموزش داده شده است. با ما در این نوشته همراه شوید تا آموزش نصب لوستر را به صورت حرفه ای و با توجه به نوع سقف و وزن لوستر خود بیاموزید.

 

لوازم مورد نیاز برای نصب لوستر به سقف

مثل هر کار دیگری بهتر است اول لوازم مورد استفاده را آماده داشته باشید تا مراحل نصب لوستر به سقف را سریعتر و راحت تر انجام دهید. ابزارهایی مانند قلاب و زنجیر لوستر را هنگام خرید لوستر در اختیارتان قرار می دهند که در ادامه بقیه ابزارهایی که به آنها نیاز پیدا می کنید را لیست کرده ایم.

 

نحوه نصب لوستر سقفی

 

  • دریل برای سوراخ کردن سقف
  • فازمتر برای چک کردن برق
  • سیم چین و انبردست برای مراحل سیم کشی لوستر
  • پیچ و رولپلاک یا رول بولت برای نصب لوستر به سقف

 

عوامل موثر در انتخاب نحوه نصب لوستر

قبل از اینکه به سراغ مراحل نصب لوستر بروید باید بدانید کدام نحوه نصب لوستر به شرایط شما نزدیکتر است و سپس با  توجه به آن شروع به نصب لوستر خود کنید.

اگر سقف ساده باشد محدودیتی برای وزن لوستر وجود ندارد اما اگر سقف شما از نوع کاذب یا یونولیتی است، برای نصب لوستر سنگین در سقف تیرچه بلوک باید به سقف اصلی راه پیدا کنید تا مقاومت مورد نیاز را ایجاد کنید.

انتخاب ابزار هم کاملا به وزن لوستر و نوع سقف بستگی دارد، برای مثال در نصب لوستر در سقف گچی، اگر وزن لوستر شما کمتر از 10 کیلو باشد، باید از رول بولت پروانه ای برای نصب استفاده کنید.

 

آموزش طریقه نصب لوستر سقفی

حالا که نوع سقف را مشخص کرده‌اید می‌توانید به سراغ مراحل نصب بروید. طریقه نصب لوستر آشپزخانه تفاوتی با طریقه نصب لوستر سقفی در مکان های دیگر ندارد، برای یک نصب صحیح و ایمن مراحل زیر را قدم به قدم اجرا کنید.

 

نحوه بستن لوستر

 

مرحله اول: رعایت ایمنی در نصب لوستر سقفی

حوادث ناشی از برق گرفتگی بسیار آسان اتفاق می افتد، برای اینکه تمام نکات ایمنی را رعایت کرده باشید، بهتر است جریان برق را در همان ابتدا قطع کنید. اگر برای هر بخش از منزل شما یک فیوز جداگانه تعبیه شده است، فقط فیوز همان قسمت را قطع کنید.

 

مرحله دوم: جدا کردن لوستر قبلی و آماده سازی برای نصب لوستر جدید

اگر جای لوستر خالی است و قبلا لوستری نصب نشده است می‌توانید به مرحله بعد بروید اما اگر قبلا یک لوستر نصب شده است برای باید با کمک یک فازمتر از قطع بودن جریان برق مطمئن شوید و بعد لوستر قبلی را به آرامی از قلاب جدا کنید و پایین بیاورید.

 

طریقه نصب لوستر سقفی

 

مرحله سوم: طریقه نصب لوستر به زنجیر سقف

انتخاب ارتفاع مناسب برای نصب لوستر به کوتاه یا بلندی سقفتان بستگی دارد، توصیه می‌شود لوستر را در ارتفاعی نصب کنید که با سر دیگران برخورد نداشته باشد. اکثر زنجیرهای لوستر این قابلیت را دارند که بتوانید آنها را در صورت نیاز کوتاه کنید، به کمک یک انبردست می توانید زنجیر لوستر خود را دانه دانه در بیاورید تا به ارتفاع دلخواهتان برسد.

حالا نوبت نصب قلاب لوستر یا همان رول بولت به سقف است، برای این کار طبق مراحل زیر پیش بروید:

  1.  اگر سقف ساده نیست با دریل و مته مناسب سقف را تا جایی که به سقف اصلی یا همان بتن سقف برسید، سوراخ کنید و اگر سقف ساده است از شماره 2 به بعد پیش بروید.
  2. حالا سقف را با دریل سوراخ کنید و رول بولتی که سایز آن را با توجه به وزن لوستر انتخاب کرده اید را نصب کنید.
  3. حالا زنجیر لوستر را به قلاب وصل کنید.

 

برای نصب لوستر ال ای دی، بهتر است که صفحه لوستر را مستقیماً به سقف وصل کنید. اگر پلیت لوستر را با زنجیر متصل کنید، لوستر از سقف فاصله می گیرد و از زیبایی آن کاسته می شود.

 

مرحله چهارم:وصل کردن سیم ها

بهترین روش برای وصل کردن سیم‌های برق سقف به سیم‌های لوستر استفاده از ترمینال برق است. اگر لوستر شما تعداد شاخه هایش زیاد باشد بهتر است از کلید دو پل استفاده کنید در غیر اینصورت از کلید یک پل استفاده کنید تا تمام لامپ های لوستر باهم روشن شوند.

 

آموزش نحوه نصب لوستر

 

نحوه نصب لوستر سقفی یک پل آسان تر از طریقه نصب لوستر سقفی دو پل است. شما به یک ترمینال دو شاخه ای نیاز دارید. معمولا دو سیم در سقف وجود دارد که یکی از آن سیم ها فاز است و دیگری نول است.

 برای تشخیص فاز و نول بودن می توانید از فازمتر استفاده کنید، سیمی که برق دارد سیم فاز است و سیمی که برق ندارد نول است، معمولا سیم های نول را با رنگ آبی مشخص می‌کنند. شما باید سیم فاز لوستر را به سیم فاز سقف و سیم نول سقف را به سیم نول لوستر وصل کنید.

 

مرحله آخر: زیباسازی محل نصب لوستر

اگر برای نصب لوستر سقفی نیاز بوده به سقف اصلی راه پیدا کنید پس خرابکاری زیادی در سقف ایجاد شده، در اینصورت باید آن قسمت را گچکاری کنید یا از یک گچکار کمک بگیرید، سپس سیم های اضافی را زیر صفحه لوستر پنهان کنید تا زیبایی نمای لوستر و سقف حفظ شود.

 

آموزش نصب لوستر

 

حالا که آموزش طریقه نصب لوستر سقفی را به طور کامل بیان کردیم، می دانیم چطور لوستر نصب کنیم که احتمال سقوط لوستر به صفر برسد.

یادتان باشد که مهمترین نکته در نحوه نصب لوستر به سقف ایمن بودن آن است، البته اگر از برقکاری هراس دارید می توانید از یک نصاب لوستر ماهر کمک بگیرید.

نصب لوستر
برای سرویس نصب لوستر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading