گچبری پیش ساخته چیست؟

ثبت درخواست " گچبری و گچ کاری "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
گچبری پیش ساخته چیست؟

امروزه استفاده از گچبری پیش ساخته به عنوان یکی از روش‌های سریع تغییر دکوراسیون محبوبیت بالایی دارد. گچ همیشه یکی از مواد پرکاربرد در تزیین ساختمان‌ها با گچبری بوده است. اما گچبری پیش ساخته روشی مدرن‌تر و ساده‌تر برای استفاده از گچ و شکیل کردن فصای ساختمان‌هاست.

استفاده از گچبری پیش ساخته برای دور لوستر و قسمت‌های مختلف ساختمان و همچنین گچبری سقف نمونه‌های پرکابرد گچبری، در دکوراسیون داخلی ساختمان است. این نمونه طراحی داخلی برای افراد علاقمند به نقش‌های تلفیقی مدرن و سنتی بر ساختار ساختمان یک پیشنهاد کاربردی به شمار می‌آید. 

 در صورتی که برای نصب گچبری نیاز به یک نصاب گچبری پیش ساخته دارید، به راحتی می توانید با چند کلیلک ساده در سایت یا اپلیکیشن "خدمت از ما" در کوتاهترین زمان به بهترین متخصص متصل شوید.

در این مطلب قصد داریم شما را با انواع گچبری و نحوه نصب و ساخت گچبری پیش ساخته آشنا کنیم و مزایا و معایب گچبری پیش ساخته، همچنین قیمت گچبری پیش ساخته دیوار را بررسی کنیم. اگر در فکر خرید گچبری پیش ساخته هستید، این مطلب را از دست ندهید.

 

گچبری پیش ساخته چیست؟

گچبری یک هنر قدیمی است که از ترکیب گچ و آب درست می‌شود و دارای درجه سختی متفاوت می باشد. گچبری پیش ساخته، شامل نقش زدن بر روی حجمی از گچ برای تزیینات و کاربردهای مختلف هنری با استفاده از ابزارهای مختلف می‌شود. اگرچه این روش همچنان مرسوم است، اما با پیشرفت تکنولوژی و همچنین برای سرعت در انجام پروژه‌ها، ساخت گچبری پیش ساخته و نصب گچبری پیش ساخته روز به روز رایج‌تر می‌شود.

 برای ساخت گچبری پیش ساخته، قالب‌های گچی تهیه شده از گچ فشرده همراه با برخی مواد اولیه دیگر قالب‌بندی می‌شوند. این محصول دارای تنوع بالایی در مدل و طرح بوده و خرید گچبری پیش ساخته با استقبال فراوانی از جانب مشتریان روبرو شده است.

 

انواع گچبری پیش ساخته

 

ممکن است نام گچبری پیش ساخته پلی یورتان یا یونولیتی و ... را نیز شنیده باشید. حتی در حین آشنایی با انواع گچ کاری‌ها با عبارت کناف هم مواجهه شده باشید که می توانید با آن در محتوای کناف چیست به طور کامل آشنا شوید. علاوه بر گچ، موادی مانند پلی یورتان، فوم‌های فشرده شده پلی استایرن، و برخی محلول‌ها و مواد شیمیایی از جمله مواد اولیه بکار رفته در ساخت گچبری پیش ساخته دور لوستر، سقف و... هستند.

هنگام نصب گچبری پیش ساخته، این قطعات به وسیله چسب‌های مخصوص در محل تعیین شده چسبانده می‌شوند. این چسب‌ها دارای مقاومت و درصد چسبندگی بسیار بالا هستند.

 

کاربرد گچبری پیش ساخته در دکوراسیون داخلی 

همانطور که در بخش معرفی گچبری پیش ساخته اشاره داشتیم مصارف کاربردی متنوعی برای این مدل گچ بری در ساختمان بر اساس مواد اولیه و محل اجرا در نظر گرفته شده است. در این بخش به نمونه‌های پر کاربرد گچبری پیش ساخته در دکوراسیون داخلی ساختمان‌های مسکونی و غیر مسکونی به شرح ذیل اشاره خواهیم داشت. 

 

گچبری پیش ساخته دور لوستر

 

گچبری پیش ساخته دور لوستر

از نمونه‌های متنوع و کاربردی گچبری پیش ساخته می‌توان به طرح‌های زیبا و متنوع دور و حاشیه نحل نصب لوستر اشاره داشت. این قبیل دکوراسیون داخلی ارمغانی به جای مانده در طراحی‌های سنتی ساختمان است. زیبایی فضا و دکوراسیون خانه شما با یک دور لوستری یا دور لامپی زیبا در سقف که از جنس گچبری است، می‌تواند چند برابر شود.

 

استفاده از طرح‌های خاص و متنوع و همین طور رنگ‌ها و حاشیه‌های مدرن در کنار ماهیت سنتی گچبری پیش ساخته آن را برای کاربرد در ساختمان‌های مدرن نیز مناسب کرده است. امروزه از قابلیت گچبری پیش ساخته لوستر در سقف سالن و نشیمن استفاده می‌شود. 

 

گچبری پیش ساخته سقف

در هنگام بازسازی ساختمان بهرمندی از گچبری پیش ساخته سقف در کنار دیگر تجهیزات دکوراتیو مدرن فضای خاصی را در سالن و نشیمن ایجاد می‌کند. کناره‌های سقف ،اطراف چراغ های نصبی و لوستر و حاشیه ستون از موارد اجرای گچبری پیش ساخته در سقف است.

از این مدل گچ بری پیش ساخته در سالن‌های پذیرایی و تالارها برای تزیین و دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. 

 

انواع گچبری پیش ساخته

به طور کلی، گچبری پیش ساخته به 3 دسته تقسیم می‌شود. هر یک از این انواع گچبری پیش ساخته مانند گچبری سنتی یک وظیفه دارند از جمله، جلوه بخشیدن، شکیل کردن نمای داخلی یا دکور داخلی خانه و محل کار. با این وجود، هر یک از آنها مزایا و معایبی دارد که در توضیحات بررسی خواهیم کرد.

 

نصاب گچبری پیش ساخته سقف

 

گچبری پیش ساخته پلی یورتان

گچبری پیش ساخته پلی یورتان، یکی از انواع گچ بری است که وارداتی است و به همین دلیل هزینه بیشتری نسبت به سایر مدل‌ها دارد. این نوع گچبری پیش ساخته از یک مغزی فومی تشکیل شده است و دارای یک رویه‌ی مقاوم از جنس PVC  می‌باشد. این نوع گچبری دارای مزایای زیر می‌باشد:

 • کم وزن و سبک است.
 • انعطاف پذیری زیاد و قابل نصب روی تمامی سطوح مختلف.
 • مقاوم در برابر آب و رطوبت.
 • بالا بودن سرعت نصب گچبری پیش ساخته پلی یورتان.
 • بمناسب برای استفاده در نمای داخلی و خارجی ساختمان.

اما از معایب گچبری پیش ساخته پلی یورتان، می‌توان به قیمت بالا، تنوع و مقاومت کمتر در برابر آتش نسبت به گچبری پیش ساخته یونولیتی اشاره کرد.

 

نصب گچبری پیش ساخته

 

ساخت گچبری پیش ساخته گچی

گچبری پیش ساخته گچی به 2 نوع گچبری پیش ساخته یونولیتی (پلیمری) و گچ ساده تقسیم می‌شود، که فرق این دو در این است که، برخی از کارخانه‌ها و شرکت‌ها با ایجاد تغییراتی در ساختار گچ‌های معمولی توانسته‌اند بر مقاومت و سبک‌تر بودن آن بیفزایند و گچبری پیش ساخته یونولیتی را تولید کنند. 

شما به راحتی می‌توانید با نصب گچبری پیش ساخته از نوع گچی که در طرح‌های مختلفی (برای مثال گچبری پیش ساخته دور لوستر و گچبری پیش ساخته سقف و گچبری ستون وسط پذیرایی) در بازار موجود است، برای چشم نواز کردن دکوراسیون داخلی منزلتان استفاده کنید. برخی از مزایای این مدل عبارت‌ است از:

 • نسبت به سایر مدل ها دیگر گچبری پیش‌ ساخته ارزانتر است.
 • در اکثر مکان‌ها می توان از این گچبری استفاده کرد.
 • مقاومت بالا حتی در برابر آتش که در انواع دیگر کمتر وجود دارد.
 • قابلیت استفاده از رنگ بر روی آنها، جهت داشتن گچ بری پیش ساخته رنگی.

 

گچبری پیش ساخته یونولیتی و گچی

 

با وجود این مزایا، یکی از معایب گچبری پیش ساخته در این مدل مقاومت معمولی آن در برابر رطوبت است. البته این مشکل با نصب گچبری پیش ساخته در محل مناسب و بررسی‌های دقیق توسط نصاب گچبری پیش ساخته قبل از نصب، قابل جلوگیری است.

 

گچبری پیش ساخته پلی استایرن

این نوع گچبری دکوراتیو در واقع همان ساختار گچبری پیش ساخته پلی یورتان را دارد، اما بدون روکش PVC. گچبری پیش ساخته پلی استایرن خود نیز به 3 دسته انبساطی، مقاوم، و معمولی تقسیم می‌شود. اما استفاده از این نوع گچ بری، این امکان را به شما می‌دهد که وسایلی مانند سیم تلفن، لوله و کابل ها را از گچبری عبور دهید که این مورد به زیباتر شدن فضا کمک بسیاری می کند.

همچنین این مدل نسبت به گچبری پیش ساخته پلی یورتان، دارای هزینه کمتری است و قابل شستشو می باشد. ویزگی کاربردی این نوع گچ بری که باعث استقبال افراد زیادی از آن شده است، قابلیت رنگ پذیری آن با رنگ‌های آکرلیک و پلاستیکی می‌یاشد. اما در کنار تمامی مزایایی که دارد، از معایب آن می‌توان به مقاوم نبودن آن در برابر حرارت اشاره کرد.

 

ساخت گچبری پیش ساخته

 

نحوه نصب گچبری پیش ساخته

مراحل نصب گچبری پیش ساخته مشکل نیست، اما اگر قبلا از این دست کارها انجام نداده اید، بهتر است که از یک متخصص و گچبر حرفه ای کمک بگیرید. در ادامه به ترتیب مراحل نصی گچ بری پیش ساخته را شرح می‌دهیم.

 1. اماده کردن دیوارها: نصب گچ بری پیش ساخته روی دیوارهای گچی راحت تر و بهتر است، اما شما هر گونه دیواری که دارید، قبل از نصب گچبری، لازم است که از هرگونه گرد و خاک و آلودگی پاک شود و تمام  برآمدگی و فرو رفتگی آن درست شود.
 2. برای اتصال دقیق و ظرافت در کار، بهتر است که محل نصب قطعات گچبری علامت گذاری شود.
 3. بعد از باز کردن قطعات گچبری از بسته بندی، باید گوشههای تیز و اضافی انهاسمباده کشیده شود و کف هر کدام با دستمال به طور کامل تمیز شود.
 4. حالا نوبت چسب کاری و نصب گچبری‌هاست، بهتر است از چسب ماستیک که مقاومت و چسبندگی بالایی دارد استفاده شود. و تمام سطح گچبری را به چسب آغشته کنید.
 5. بعد از چسباندن قطعات روی نقاط علامتگذاری شده، برای مقاومت بیشتر آنها، مرحله میخکوبی را انجام میدهید و آبزار را با میخ به دیوار وصل می‌کنید.
 6. اگر بین دو قطعه گچبری، فاصله ای وجود دارد آن را با گچ پر می‌کنید.
 7. در صورت تمایل، می توانید گچبری های پیش ساخته را با رنگ پلاستیکی یا آکرلیک رنگ‌آمیزی کنید.

 

مزایای کلی و قیمت گچبری پیش ساخته

 

مزایای کلی گچبری پیش ساخته

نصب گچبری پیش ساخته (گچبری پیش ساخته دور لوستر، گچبری پیش ساخته سقف و...) نکات مثبت زیادی دارد. علاوه بر جلوه خاصی که به محیط می‌بخشد به لحاظ ساختاری نیز در رقابت با دیگر تجهیزات دکوراتیو از با ویژگی‌های کاربردی همراه است. 

چندین مورد از مزایای نصب و اجرای گچبری پیش ساخته را در نکات زیر مشاهده می‌کنیم. 

 • طراحی مدرن، متنوع، و امکان استفاده از انواع روشنایی مانند هالوژنی اتوبوسی، گلویی و نور مخفی و هماهنگی با انواع کفپوش مثل سرامیک طرح پارکت و موارد مشابه 
 • عدم نیاز به زیرساخت‌های گچبری‌های سنتی مانند میلگردکشی، جوشکاری، و رابیتس‌کاری.
 • امکان نصب روی انواع سطوح مانند گچ، چوب، فلز، کاشی، و سیمان
 • نصب آسان و سریع، با قابلیت رنگ‌پذیری و بازسازی
 • وجود امکان سفارش با طرح‌های مورد نظر مشتری
 • قیمت مناسب نسبت به گچبری‌های دست‌ساز
 • استحکام بالا، ماندگاری و طول عمر زیاد
 • وزن سبک و حمل و نقل آسان
 • ضد رطوبت، گردوغبار و کپک
 • عایق صوتی

 

مزایا و معایب گچبری پیش ساخته

 

معایب گچبری پیش ساخته

معایب گچبری پیش ساخته نسبت به مزایای آن انگشت‌شمار است. در ادامه 2 مورد از مهمترین ایرادات گچبری پیش ساخته را می‌بینید:

 • مقاومت کم در برابر آب و رطوبت (هنگام استفاده این محصول در سرویس‌های بهداشتی و حمام باید دقت کرد؛ زیرا لایه‌های سفیدکاری شده گچ اصطلاحا طبله کرده و ظاهری نامناسب به آن می‌دهد).
 • زنگ زدگی و خوردگی در فلزات در محیط‌هایی با درجه رطوبت بالا ایجاد می‌کند.

 

همانند دیگر مصالح ساختمانی و نمونه‌های جدید ساختارهای دکوراتیور استفاده از گچبری پیش ساخته در محیط ساختمان با اصول و قلق خاصی همراه است. بنابراین قبل از انتخاب این قبیل طراحی‌های داخلی برای تغییر دکوراسیون و بازسازی منزل با یک نصاب گچبری پیش ساخته مشورت کنید. 

امیدواریم این محتوا، که پیرامون آشنایی با انواع گچبری پیش ساخته و نحوه ساخت و نصب گچبری پیش ساخته است، برای شما مفید بوده باشد.

 

4.5 امتیاز از 1365 رای


گچبری و گچ کاری
برای سرویس گچبری و گچ کاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین