گیاه دیفن باخیا

ثبت درخواست " نگهداری باغچه "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
گیاه دیفن باخیا

 

نام گیاه دیفن باخیا از نام فردی به نام جوزف دیفن باخ سر باغبان گیاهشناسی وین برداشت شده است. اصلیت گیاه دیفن باخیا به خانواده اراسه و بومی برزیل برمی‌گردد. دیفن باخیا از گیاهان زینتی همیشه سبز و چند ساله است. گیاه دیفن باخیا مقاوم بوده و به دلیل نگهداری ساده، به عنوان گیاه آپارتمانی در خانه دیده می شود. ارتفاع گیاه دیفن باخیا به حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر می رسد. گیاه دیفن باخیا دارای برگ های بزرگ، بیضی شکل، نوک تیز، سبز رنگ با نقوش زیبای سفید، کرم و زرد در قسمت میانی برگ است که از دو سمت برگ دیده می شود. طول برگ تا ۵۰ و عرض آن تا ۲۵ سانتیمتر هم می‌رسد. ساقه های این گیاه بدون انشعاب بوده و برگ های انتهایی در حال رشد هستند. برگ های پایینی کوچکتر دارند. گل دیفن باخیا با بالا رفتن ظاهر می شود و مانند گل گیاه اسپاتی فیلوم بوده که ارزش زینتی ندارد.

نام گیاه:دیفن باخیا

نام فارسی: سم برگ
نام انگلیسی:Dumb cane
نام علمی: Diffenbachia amonea
خانواده:Aracaee شیپوری
منشا: آمریکای مر‌کزی و جنوبی

 

لیست موضوعات دیفن باخیا

 

سمی بودن گیاه دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا را سمی می‌نامند و در فارسی هم به برگ سمی نام گذاری شده است. شیره گیاه دیفن باخیا باعث تحریک اعضای بدن میشود و برای حیوانات و کودکان مضر است. پس اگر در خانه خود حیوان یا کودکی دارید و از این گیاه را هم نگهداری میکنید مراقب حیوان و کودک خود باشید و گیاه را دور از دسترس نگهداری کنید حتی باید خودتان هم مراقب باشید. نام انگلیسی dumb cane به این معناست که شیره تند برگ و ساقه گیاه دیفن باخیا باعث سوزش و بی حسی دهان و گلو می‌شود،و حتی ممکن است باعث فلج شدن تارهای صوتی شود، یعنی اگراین گیاه را بخورید بعد از 15 دقیقه لکنت می‌گیرید.


سمی بودن گیاه دیفن باخیا

 

 

الزامات نگهداری از گیاه دیفن باخیا

نور : شدت نور برای این گیاه نیاز نیست زیاد باشد نور متوسط و غیر مستقیم برای آن کافی است . چون با نور زیاد رشد می‌کند و حالت علفی پیدا می‌کند. در واریته‌های برگ تیره تمایل آن‌ها به سایه بیشتر است.

دما: گیاه دیفن باخیا در دمای 20-25 درجه رشد می‌کند. در صورت گرم شدن هوا عمل غبار پاشی را انجام دهید، و خاک گلدان را عوض شده اگر مشاهده کردید که خاک گلدان خشک شده آن را آبیاری کنید.
گرم بودن هوا باعث لوله شدن برگ های گیاه دیفن باخیا میشود و اگر هوا گرم و خشک باشد ممکن است برگ‌ها بریزند که این ریزش در برگهای مسن تر امری طبیعی است. این ریزش باعث ایجاد فضا برای برگ‌های جوانتر می‌شود. اگر دمای هوا به زیر 10 درجه برسد برگ‌های گیاه خواهد ریخت و دقت داشته باشید که این گیاه را زیر پنگه یا کولر نگذارید زیرا باعث ریزش برگ‌ها و یا حتی از بین رفتن آن می‌شود.

 

الزامات نگهداری گیاه دیفن باخیا

 

خاک: خاک مرطوب قلیایی تا کمی اسیدی، مخلوطی از سه قسمت خاک جنگلی و یک قسمت خاک معمولی یا خاک باغچه یا یک قسمت خاک رس، یک قسمت کود حیوانی و دو قسمت برگ برای گیاه دیفن باخیا بسیار مناسب است.

تغذیه: برای تغذیه و تقویت گیاه دیفن باخیا کود به صورت مایع 30 گرم درلیتر هر دوهفته یکبار از فروردین ماه تا آبان ماه انجام دهید. بهترین فرصت برای تغذیه گیاه دیفن باخیا بین این ماه ها است.

آبیاری: آبیاری گیاه دیفن باخیا باید به طور منظم در فصول رشد و مخصوصا در تابستان باشد، زیرا سطح خاک تا چهار سانت معمولا خشک می‌شود و باید اقدام به آبیاری کنید و آبیاری حتما با آب بدون املاح باشد. آبیاری بیش از اندازه گیاه دیفن باخیا باعث زردی برگ های موجود در قسمت پایین گیاه می‌شود و ایجاد نواحی قهوه ای رنگ بر روی پهنه برگ می‌شود. گیاه دیفن باخیا بهتر است در هوای مرطوب باشد. پس در هوای گرم و خشک حتما عمل غبارپاشی را انجام دهید. اما این عمل را در زیر نور آفتاب انجام ندهید زیرا باعث لکه‌های سوختگی بر روی برگ ها می‌شود. در تابستان اسپری برگی پیشنهاد می‌شود.
اگر قصد دارید مکان گیاه را تعویض کنید، چند روز آبیاری آن را به تاخیر بیاندازید، زیرا برگ های گیاه دیفن باخیا بعد از آبیاری ترد و شکننده می‌شود و ممکن است در هنگام جابجایی صدمه ببیند و برگها بریزند و حتی باعث از بین رفتن گیاه شود.

 

• برگ زرد و تارعنکبوت زیر برگ: آسیب کنه قرمز/ تیمار: سم پاشی با سم کنه کش دو هفته یکبار حتما انجام شود.
• برگ خشک شده و به زمین افتاده: هوای گرم و خشک/ تیمار: آبیاری و اسپری برگی و حتما انتقال گیاه را به مکانی خنک تر انتقال دهید. (سوختگی بخاطر آبپاشی در افتاب و لکه های سوخته بر روی برگ)

• پوسیدگی ساقه و برگ‌ها: یکی از بیماری‌های گیاه دیفن باخیا که در هوای سرد و مرطوب ایجاد می‌شود، قارچ بوتریتیس است.
برای حل این مشکل غبار پاشی را کم کرده و گیاه را در دمای ۱۶ درجه نگهداری کنید و برای ریشه کنی قارچ‌ها از قارچ‌کش طبق دستور آن استفاده کنید.
• برگ رنگ پریده و روشن: هنگامی که  نور یا سرما زیاد باشد رخ می‌دهد یا این اتفاق زمانی می‌افتد که نیاز به کوددهی داشته باشد.
• برگ‌های پایینی زرد با لکه‌های قهوه ای: زمانی که آبیاری بیش از اندازه انجام شود این مسئله رخ میدهد
• لکه‌های سوخته روی برگ: این بیماری به دلیل انجام غبار پوشی در برابر تابش مستقیم خورشید ایجاد می‌شود.
• لکه‌های سفید پنبه ای روی برگ: حشره آفت/ تیمار: سمپاشی با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار انجام شود.
• ایجاد زخم‌های آبدار روی برگ‌ها: این بیماری باکترایی بوده و یا در اثر سرمازدگی ایجاد می‌شود.
احتمال پخش شدن بیماری بر روی سطوح برگ وجود دارد به همین خاطر باید با قلمه گیری قسمت‌های آسیب ندیده را جدا نمود.

 

آفات و بیماری‌های گیاه دیفن باخیا

نحوه تکثیر دیفن باخیا:

اولین نکته ای که باید در مورد تکثیر گیاه دیفن باخیا رعایت شود پوشیدن دستکش درهنگام انجام عمل تکثیر است. تکثیر این گیاه با استفاده از قلمه علفی یا قلمه چوبی از اواسط بهار تا اوایل تابستان انجام میپذیرد. ریشه دهی قلمه ممکن تا دوماه طول بکشد.
با بالا رفتن سن گیاه دیفن باخیا ساقه‌های گیاه لخت و خالی از برگ و بلند تر شدند. اگر گیاهتان بسیار بلند و بدون برگ شده است ، می‌توانید آن را قلمه بزنید وبا روش تقسیم ساقه و پاجوش می‌شود آن را تکثیر کنید.
برای تکثیر باید ساقه را با کمی فاصله از قسمت رویش برگ‌ها جداکنید . این قسمت راکه در واقع قسمت بالایی و سر گیاه است، از قسمت ساقه درون آب قرار دهید تا ریشه بزند.

 

تکثیرگیاه دیفن باخیا
​​​​​​

روش تمیز کردن گیاه دیفن باخیا:

برای تمیز کردن برگ های زیبای این گیاه اسفنج مرطوب رو به فاصله 2 هفته یکبار روی برگ‌ها بکشید و از هیچ ماده شوینده ای استفاده نکنید چون باعث بسته شدن روزنه‌های برگ می‌شود.یادتون باشه که گیاه سمی است؛ پس برای تمیز کردن آن حتما از دستکش استفاده کنید.

 

تمیز کردن گیاه دیفن باخیا

کلام آخر:

گیاه دیفن باخیا گیاهی زینتی و بسیار حساس است، که باید به دقت از آن مراقبت شود اما بخاطر سمی بودن برگ‌هایش باید مراقب خود کودک و حیوان درخانه باشید.

4.5 امتیاز از 3099 رای


نگهداری باغچه
برای سرویس نگهداری باغچه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین