آشنایی با انواع چیلر

ثبت درخواست "نصب چیلر"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آشنایی با انواع چیلر

برای آشنایی با انواع چیلر بهتر است ابتدا اطلاعاتی در مورد نحوه کار آن‌ها پیدا کنیم. همچنین در این مطلب، کاربرد‌های استفاده از انواع چیلر صنعتی و چیلر ساختمان را بهتر شناخته و با قسمت‌های مختلف آن‌ها آشنا می‌شوید. انواع چیلر براساس ساختمان و طرز کار، به دو دسته کلی متراکم و جذبی تقسیم می‌شوند. چیلر آبی، چیلر جذبی، چیلر گرمایشی، چیلر گازی از نام آشناترین انواع چیلر است.

 

آشنایی با انواع چیلر چه فایده‌ای دارد؟

چیلر چیست؟ چیلر را می‌توان از مهم‌ترین تجهیزات در سیستم تهویه و سرمایش دانست. در حقیقت چیلر یک سیستم از نوع پمپ گرمایی است. بدین صورت که با استفاده از سیکل تبرید تراکمی یا سیکل تبرید جذبی گرما را از مایع (عمدتا آب) گرفته و از مایع خنک‌ شده در تجهیزات تهویه مطبوع مانند هواساز و فن کوئل استفاده می‌کند. سپس گرمای گرفته شده از مایع از طریق برج خنک کننده یا کندانسور هوایی به محیط داده می‌شود یا برای افزایش بازدهی، در کاربردهای گرمایشی استفاده می‌شود.

برای چیلر ساختمان و چیلر های صنعتی می‌توان از انواع چیلر استفاده کرد. چیلر ساختمان زیر مجموعه نگهداری سیستم تهویه مطبوع حساب می‌شود. در این سیستم، آب سرد شده در چیلر برای خنک کردن و کاهش رطوبت هوا در واحد‌های اداری، تجاری و صنعتی استفاده می‌شود. از چیلر های مورد استفاده در ساختمان در تناژهای مختلف تبرید برای تامین سرمایش استفاده می‌شود. دمای آب سرد خروجی این تجهیزات تامین کننده، متناسب با نیاز بین 5/1 تا 7 درجه سانتی‌گراد متغیر است.

 

آشنایی با انواع چیلر و طرز کار چیلر

 

در صنعت، برای سردسازی کنترل شده محصولات، مکانیزم‌ها و ماشین آلات صنعتی از انواع چیلر صنعتی استفاده می‌شود. این نوع چیلر از نظر دمای سردکنندگی آب و مدت زمان فعالیت با چیلر ساختمان و غیرصنعتی متفاوت است.

انواع چیلرهای صنعتی بر اساس نوع کندانسور به سه دسته چیلر آبی خنک، چیلر تبخیری و چیلر هوا خنک تقسیم می‌شوند. همچنین چیلرها بر اساس کمپرسور شامل دو گروه کلی چیلر جذبی و چیلر تراکمی (تعمیر چیلر تراکمی) ‌هستند. از جمله استفاده چیلر های صنعتی می‌توان در صنایع پلاستیک، قالب سازی، ریخته گری، صنایع غذایی و دارویی نام برد.

انواع چیلر بر اساس کمپرسور

به طور کلی چیلرها شامل دو دسته جذبی و تراکمی هستند. برای سرمایش، چیلر تراکمی ‌از انرژی الکتریکی و چیلر جذبی از انرژی حرارتی به عنوان منبع تامین انرژی استفاده می‌شود.

از جمله شباهت‌های این دو نوع چیلر نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از گرمای آب تهویه ساختمان، برای تبخیر یک مبرد فرار فشار پایین در اواپراتور استفاده می‌شود.
 • گاز مبرد فشار پایین در اواپراتور، متراکم شده و با فشار بالا به کندانسور فرستاده می‌شود.
 • در کندانسور گاز مبرد تقطیر می‌شود.
 • مبرد همواره در حال گردش در یک سیکل است.

 

جهت آشنایی با انواع چیلر، مزایای چیلر جذبی نسبت به چیلر تراکمی ‌را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

صرفه جویی در هزینه‌های انرژی الکتریکی: چیلر های جذبی انرژی الکتریکی بسیار کمتری نسبت به چیلر تراکمی ‌مصرف می‌کنند. این کم مصرف بودن در زمینه تجهیزات برق اضطراری نیز تاثیرگذار بوده و نیاز به هزینه کمتری دارد.


راندمان بیشتر دیگ‌ها در تابستان: در مجموعه‌هایی که تجهیزات آن در طول سال به بخار احتیاج دارند، با نصب چیلر جذبی بخار می‌توان موجب افزایش بار و مصرف بخار در تابستان‌ها شده و در نتیجه کارکرد دیگ‌ها و راندمان آنها بهبود قابل توجهی خواهد یافت.


تولید صدا و ارتعاش کمتر: در چیلر جذبی صدای مزاحم تولید شده بسیار کمتر از چیلر متراکم است. دلیل آن هم این است که در چیلر متراکم، کمپرسور بخش اعظمی ‌از صدای تولید شده را بوجود می‌آورد اما در چیلر جذبی به دلیل عدم وجود کمپرسور و استفاده از چرخه تبرید جذبی میزان تولید صداها بسیار کاهش یافته و تنها صدای پمپ‌های کوچکی که برای به گردش در آوردن مبرد استفاده می‌شوند به گوش می‌رسد.


سازگاری با محیط زیست: در چیلر جذبی از هیچ گونه ماده CFC یا HCFC که موجب تخریب لایه اوزون می‌شوند، استفاده نشده است. به همین دلیل خطری برای محیط زیست ایجاد نمی‌کنند. همچنین میزان تولید گاز‌های گلخانه‌ای و آلاینده‌ها در این نوع چیلر بسیار کمتر از چیلر تراکمی ‌است.

 

آشنایی با انواع چیلر تراکمی

انواع چیلر تراکمی ‌براساس نوع سیستم کمپرسور به چهار دسته پیستونی، سانتریفیوژ، اسکرال و اسکرو تقسیم می‌شوند. عملکرد این چهار گروه به وسیله موتور الکتریکی، بخار یا توربین گازی انجام می‌شود.

 

انواع چیلر تراکمی

 

ساختمان چیلر تراکمی

چیلر تراکمی ‌از چهار قسمت اصلی چرخه تبرید تشکیل شده اند. این چهار قسمت شامل اواپراتور، کندانسور، کمپرسور و شیر انبساط می‌شود. در این چرخه معمولا از گاز‌های CFC و HCFC برای تبرید استفاده شده است. کمپرسور نقش نیروی محرک چرخه تبرید را در این چیلر بر عهده دارد. آب در قسمت اواپراتور سرد می‌شود. این قسمت از نوع مبدل حرارتی پوسته و لوله است. وظیفه کندانسور نیز تقطیر مبرد تبخیر شده در فرآیند است.

 

آشنایی با انواع چیلر جذبی

چیلر جذبی دو اثره از انرژی حرارتی به جای انرژی برقی برای تولید سرما استفاده می‌کنند. امروزه به دلیل مزیت‌های این چیلر نسبت به چیلر تراکمی ‌مورد استفاده اکثر مهندسان و صاحبان ساختمان‌ها قرار می‌گیرد.

همچنین این نوع چیلر دارای قطعات کمتری نسبت به چیلر های تراکمی ‌بوده و میزان خرابی آن‌ها به دلیل ماهیت چرخشی قطعات کمتر است.

به صورت کلی انواع چیلر جذبی را می‌توان در دو دسته چیلر های جذبی آب و آمونیاک و چیلر جذبی لیتیوم بروماید و آب قرار داد.

علت این دسته بندی نیز این است که در هرسیکل جذبی یک سیال مبرد و یک سیال جاذب وجود دارد. به عنوان مثال در سیستم آب و آمونیاک، آمونیاک سیال مبرد و آب سیال جاذب است. در سیستم لیتیوم بروماید و آب نیز، آب سیال مبرد و لیتیوم بروماید سیال جاذب است. همچنین تقسیم بندی دیگری نیز بر اساس اجزای سیستم انجام می‌شود.

 

آشنایی یا انواع چیلر های صنعتی

 

نحوه کار چیلر جذبی

نحوه کار چیلر جذبی در یک چرخه به صورت زیر است:

 1. ابتدا آب از طریق پمپ بر روی سطح لوله‌های اواپراتور پاشیده می‌شود.
 2. سپس لیتیوم نیز از طریق پمپ بر روی سطح خارجی لوله‌ها ریخته می‌شود.
 3. بخار آب از اواپراتور به سمت ابزربر کشیده شده و توسط لیتیم بروماید که بر روی لوله‌های ابزربر پاشیده شده است برده می‌شود.
 4. لیتیوم آب را جذب کرده و رقیق می‌شود، بنابراین برای برگرداندن غلظت آن، آب از طریق پمپ به درون ژنراتور ریخته میشود.
 5. ژنراتور از طریق گرمای دیگ به لیتیوم حرارت میدهد تا آب به شکل بخار از لیتیوم جدا شود.
 6. با عبور بخار آب از میان کندانسور، به لوله‌های سرد کندانسور برخورد کرده و گرمای خود را ازدست می‌هد. در نتیجه بخار مجددا به آب تبدیل می‌شود.
 7. با برگشت آب به درون اواپراتور چرخه مجددا تکرار می‌شود.

 

سخن پایانی

آشنایی با انواع چیلر به شما در انتخاب چیلر مورد نظر برای ساختمان یا کارگاه صنعتی خود کمک می‌کند. قبل از اقدام به خرید این سیستم باید مشخص کنید که می‌خواهید از چیلر خود به چه منظور استفاده کرده و چه انتظاراتی از آن دارید. بنابراین بهتر است قبل از این که تصمیم به خرید چیلر ساختمان یا صنعتی بگیرید، با مشاوران و متخصصانی که در این زمینه تجربه دارند مشورت کنید.

نصب چیلر
برای سرویس نصب چیلر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading