آشنایی با سیستم چیلر خانگی (مینی چیلر)

ثبت درخواست "نصب چیلر"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آشنایی با سیستم چیلر خانگی (مینی چیلر)

چیلر خانگی، دسته ای از سیستم چیلر هستند که به منظور استفاده در منازل مسکونی استفاده می‌شوند. آشنایی با سیستم چیلر خانگی به شما در انتخاب سیستم تهویه هوای مناسب و بهترین نوع سیستم چیلر برای منزل مسکونی مطبوع کمک می‌کند. در سیستم چیلر خانگی، از مینی چیلرهای هوا خنک استفاده می‌شود. در ادامه با راهنمای استفاده از چیلر، قطعات مینی چیلر و مزایا و معایب سیستم چیلر خانگی آشنا می‌شویم.

 

سیستم چیلر خانگی چگونه است؟

چیلر خانگی از جمله سیستم‌های سرمایش و گرمایش است که امروزه برای خانه‌های مسکونی استفاده می‌شود. به طور کل سیستم‌های مختلفی را می‌توان برای تهویه هوای خانه یا محیط کار انتخاب کرد؛ که هر کدام از این سیستم‌ها نیز با توجه به شرایط، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. در این مطلب به طور ویژه به آشنایی با سیستم چیلر خانگی و مزایا و معایب آن می‌پردازیم. دستگاه‌های مینی چیلر که به عنوان سیستم چیلر خانگی مورد استفاده هستند، توانایی سرمایش و گرمایش ساختمان و خانه را دارند.

سیستم چیلر خانگی و مینی چیلر آپارتمانی دارای دو نوع هوا خنک و آب خنک هستند که عمدتا از نوع چیلر خانگی هوا خنک استفاده می‌شود. هوا خنک سیستمی است که در آن، خنک‌سازی دستگاه در بخش کندانسور و به کمک جریان هوا انجام می‌‌شود. (برای نصب چیلر و تعمیر چیلر به مقالات مرتبط مراجعه کنید)

قطعات مینی چیلر یا چیلر خانگی

قطعات مینی چیلر و اجزا سازنده آن شامل موارد زیر است:

 

بدنه مینی چیلر

 از آن جا که چیلرها در محیط باز نصب می‌شوند، لازم است بدنه آن‌ها در مقابل خوردگی و زنگ زدگی مقاوم باشد؛ به همین علت جنس بدنه مینی چیلرها و چیلر خانگی عموما از ورقه‌های آهنی ضد زنگ است.

 

کمپرسور مینی چیلر 

یکی دیگر از اجزای سیستم چیلر، کمپرسور است، که می‌توان آنرا قلب تپنده چیلرها دانست و مینی چیلرها نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ البته در مینی چیلر‌های خانگی، از کمپرسور‌های اسکرو یا اسکرال استفاده می‌شود؛ این کمپرسور چیلر خانگی، سر و صدای کمتر و توان بیشتری دارد.

 

کندانسور مینی چیلر

در مینی چیلر خانگی، کندانسور وظیفه خنک‌سازی دستگاه به کمک جریان هوا را دارد. همان طور که قبلا نیز گفتیم سیستم چیلر خانگی از نوع هوا خنک است.

 

فن مینی چیلر

از دیگر قطعات مینی چیلر می توان به فن ان اشاره کرد؛ فن در مینی چیلر، وظیفه به جریان انداختن هوا در اطراف سیستم چیلر خانگی را دارد. به کمک فن، کار کندانسور کامل می‌شود.

 

شیر انبساط در سیستم چیلر

در سیستم چیلر خانگی، یک سیکل تبریدی برای خنک‌سازی هوا وجود دارد. نقش شیر انبساط در این سیکل، عبور مبرد از بخش کندانسور به اواپراتور است.

 

اواپراتور مینی چیلر

آخرین قسمت تکمیل کننده سیکل تبریدی سیستم چیلر خانگی را کویل حرارتی اواپراتور تشکیل می‌هد. در اواپراتور عموما از لوله‌های مسی با ضریب انتقال حرارت بالا استفاده می‌کنند. کویل حرارتی اواپراتور به فن کویل‌های ساختمان وصل شده و عمل خنک‌سازی را انجام می‌دهند.

 

راهنمای استفاده از چیلر خانگی

 

راهنمای استفاده از چیلر خانگی

همان طور که اشاره کردیم، مینی چیلرهای خانگی نیز مانند بقیه چیلر‌ها از سیکل تبرید برای خنک‌سازی محیط استفاده می‌کنند. توانایی خنک کنندگی بالای چیلر‌ها و مینی چیلر‌ ها از مهم‌ترین دلایل انتخاب آن‌ها است. استفاده از یک سیستم چیلر خانگی برای محیط‌های بالاتر از 150 متر مربع بسیار معقولانه است

چیلر های خانگی در سرمایش محیط بسیار قدرتمند عمل می‌کنند و بسته به ظرفیت دستگاه، استفاده از یک چیلر خانگی برای خنک‌سازی محیط‌های بالاتر از صد و پنجاه متر مربع کاملاً مناسب است. توجه داشته باشید که برای انتخاب ظرفیت مینی چیلر، با توجه به مساحت و شرایط محیط مد نظر خود تصمیم بگیرید. همچنین با استفاده از یک فن کویل برای هر بخش خانه، می‌توانید دمای هر بخش را به طور مستقل تنظیم کنید؛ این مزیت علاوه بر رضایت بیشتر ساکنین، در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی زیادی انجام می‌دهد.

 

استفاده از گرمایش چیلر خانگی

برای استفاده از گرمایش چیلر خانگی برای محیط با استفاده ازسیستم چیلر خانگی، نیاز است که چیلر به یک منبع جربان آب گرم وصل شود، برای سیستم چیلر خانگی کافی است که مینی چیلر خود را به یک جریان آب گرم متصل کنید؛ این جریان آب گرم را می‌توان از پکیج‌های خانگی یا بویلرهای گازسوز دریافت کرد، بدون نیاز به خرید دستگاه جدیدی برای مینی چیلر. در هنگام گرمایش چیلر خانگی، عمل گرم سازی محیط تنها از طریق فن کویل‌ها انجام می شود.

 

آشنایی با سیستم چیلر خانگی - مینی چیلر

 

مزایای سیستم چیلر خانگی

سیستم‌های تهویه هوای مطبوع را می‌توان از دستگاه‌های قدیمی مثل کولر آبی و بخاری‌های گاز سوز گرفته تا اسپیلیت، داکت اسپلیت، ایر واشر و انواع چیلر برای منزل مسکونی در نظر گرفت. هر کدام از این سیستم‌ها مزایا و معایب خود را دارند؛ در ادامه به مزایای سیستم چیلر خانگی یا مینی چیلر ها نسبت به بقیه سیستم‌های تهویه می‌پردازیم.

  • قابل استفاده در تمام سال: از آن جا که مینی چیلر خانگی در سرمایش و گرمایش محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان از آن در طول سال استفاده کرد.
  • عدم نیاز به دیگر سیستم‌های تهویه و صرفه‌جویی در هزینه‌ها: با استفاده از سیستم چیلر خانگی، از نصب و خرید دیگر دستگاه‌های تهویه سرمایشی و گرمایشی بی نیاز می‌شوید.
  • صرفه‌جویی در هزینه‌ها با کاهش مصرف انرژی: همان طور که گفتیم، سیستم چیلر خانگی هوا خنک بوده و نیازی به جریان آب برای خنک‌سازی ندارند. همچنین مینی چیلر ها موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی الکتریکی نیز می‌شوند.
  • توانایی تنظیم دما در محیط‌های مختلف خانه: در صورت استفاده از چند فن کویل برای سیستم چیلر خانگی خود، می‌توانید دمای هر بخش خانه را مستقل از بقیه بخش‌ها تنظیم کنید.
  • قابل استفاده در تمامی شرایط جوی: مینی چیلر ها را می‌توان در تمامی شرایط جوی مرطوب یا خشک و ... استفاده کرد؛ در حالی که مثلا در هوای مرطوب نمی‌توان از ایر واشر‌ها یا کولر‌های آبی استفاده کرد.
  • نداشتن تجهیزات اضافه: استفاده از سیستم چیلر خانگی نیازی به تحهیزاتی مانند برج خنک کننده، هواساز یا موتور خانه ندارد.

 

گرمایش چیلر خانگی

 

معایب سیستم چیلر خانگی

با وجود تمامی مزایای مینی چیلر ها، این سیستم‌ها نیز بی نقص نبوده و مانند همه وسایل الکتریکی دارای معایب و محدودیت‌هایی هستند؛ این معایب عبارت‌اند از:

  • ظرفیت سرمایش مینی چیلر: در انتخاب ظرفیت مینی چیلر ها باید به فضای مورد نظر خود دقت کنید. این سیستم برای محیط‌های خانگی ساخته شده و در صورت بزرگ بودن محیط مورد نظر شما ممکن است بازده مد نظر را نداشته باشند.
  • هوای خروجی خشک مینی چیلر: از آن جا که سیستم مینی چیلر های خانگی هوا خنک است و امکان رطوبت زنی نیر در چیلر خانگی وجود ندارد، هوای خروجی از چیلر خشک خواهد بود.
  • هزینه‌ نگهداری از سیتم چیلر خانگی: با توجه به پیچیده‌تر بودن سیستم چیلر خانگی نسبت به کولر‌های آبی یا وسایل گرمایشی، برای نگهداری یا تعمیر آن‌ها نیاز به یک متخصص در این زمینه دارید و هزینه بیشتری را متحمل می‌شوید.

 

روش تنظیم دمای چیلر خانگی 

برای تنظیم دمای چیلر خانگی از ترموستات که درون خود چیلر خانگی قرار دارد، استفاده می‌شود. که برای راحتی بیشتر می‌توانید به وسیله کابل کشی ترموستات را به داخل خانه ببرید و تنظیم چیلر خانگی را از داخل اتاق‌ها داشته باشید. روش کار هنگام تنظیم دمای چیلر خانگی به این صورت است که بوسیله خود ترموستات و یا ریموت کنترل، دما را روی یک عدد مشخص تنظیم می کنید و بعد از این که دمای آب برگشتی از فن کویل‌ها به این عدد رسید، چیلر خانگی خاموش می‌شود.

 

بهترین سیستم سرمایشی منزل؛ چیلر برای منزل مسکونی

چیلر خانگی برای ساختمان‌های مسکونی می‌تواند وسیله سرمایشی و گرمایشی مناسبی باشد که در پشت بام نصب می‌شود. اما استفاده از سیستم چیلر برای متراژهای بالای۱۵۰ متر کاربرد دارد. زیرا چیلر نسبت به کولر گازی مصرف برق کمتری دارد و با نصب فن کویل به دستگاه چیلر مرکزی، می‌توان با هزینه کمتر اتاق‌ها را به هوای مطبوع مجهز کرد.

بهترین چیلر برای منزل مسکونی، چیلر جذبی است. زیرا هزینه خرید، راه اندازی و تعمیرات آن‌ به نسبت تعمیر چیلر تراکمی کمتر است. همچنین چیلر جذبی دو اثره صدای کمتری نسبت به چیلر تراکمی دارد و هنگام کار دچار لرزش نمی‌شود.

نصب چیلر
برای سرویس نصب چیلر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading