مراحل اسید شویی چیلر

ثبت درخواست " سرویس و تعمیر چیلر "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
مراحل اسید شویی چیلر

اسید شویی چیلر یکی از مراحل مهم در سرویس و تعمیر چیلر است که بسیار مهم و ضروری است. در واقع اسید شویی چیلر اقدامی است که در راستای بهبود عملکرد، افزایش راندمان و انتقال حرارت در انواع چیلر صورت می‌گیرد که با رفع رسوبات تشکیل شده در مسیر لوله‌های این دستگاه همراه است.

ما در این محتوا از "مجله خدمت از ما" به توضیح اهمیت و مراحل اسیدشویی چیلر می‌پردازیم و از آنجایی که قیمت اسید شویی چیلر و مواد پاک کننده و اسیدهای مخصوص این کار از نمونه موارد پر اهمیت قبل از شروع اسیدشویی چیلر است، عوامل موثر بر هزینه این کار را هم بررسی می کنیم؛ پس تا انتهای این محتوا با ما همراه باشید.

 

ضرورت اسید شویی چیلر چیست؟

اسید شویی چیلر در هنگام راه اندازی و یا تعمیر و نگهداری چیلر، جهت از بین بردن رسوبات، خوردگی و زنگ زدگی یا زیست توده‌های میکروبیولوژیکی امری ضروری است. برای انجام این کار از مواد تمیزکننده مثل اسید، مواد خنثی کننده و مواد استاندارد اسید شویی استفاده می‌شود، همچنین برای جلوگیری از رسوب گرفتگی لوله های چیلر که باعث کاهش انتقال حرارت و افزایش مقدار خوردگی در این دستگاه می‌شود نیاز به اسید شویی وجود دارد.

اما علت نیاز به اسید شویی چیلر و بوجود آمدن رسوب چیست؟ نمک و املاح موجود در آب و یا گرد و خاک باعث ایجاد و شروع رسوب در چیلرها می کند. این رسوب ها و زیاد شدنشان در طول زمان مثل یک عایق عمل کرده و از انتقال حرارت جلوگیری می‌کند؛ همچنین این رسوب ها درون لوله ها جمع شده و باعث می‌شود که مایع مبرد به راحتی و به میزان مورد نیاز در بخش های مختلف چیلر انتقال پیدا نکند.


(برای آشنایی با ساز و کار و ساختار چیلر، می‌توانید محتوای جامع "چیلر چیست" را مطالعه کنید.)


 

اسید شویی چیلر

 

چه زمانی نیاز به اسیدشویی چیلر است؟

نیاز به اسیدشویی و رسوب زدایی هم با بروز علائمی در انواع چیلر همراه است که شما متوجه می‌شوید که باید اینکار را برای افزایش راندمان دستگاه انجام دهید؛ از جمله دلایل و عوامل نیاز به اسیدشویی در چیلر تراکمی و جذبی به شرح زیر است:

 • علائم نیاز به اسیدشویی چیلر تراکمی
  • ممکن است شاهد بالا بودن آمپر کمپرسور نسبت به حالت نرمال باشید.
  • شاهد تغییر شکل روغن هستید، که به دلیل گرم شدن بوجود می‌آید.
  • زیاد شدن فشار رانش
  • بالا بودن دمای دهش
 • علائم نیاز به اسید شویی چیلر جذبی
  • شاهد افزایش مصرف گاز موتورخانه 
  • زیاد شدن دمای سینی آبریز
  • اختلاف دمای محلول ورودی به آبزرور و دمای محلول خروجی از آن

 

قیمت اسید شویی چیلر

 

اسید شویی چیلر در دو نوع قبل از راه اندازی برای پاک کردن مسیر نصب لوله‌های چیلر و حین استفاده از آن که در هنگام سرویس و نگهداری چیلر صورت می‌گیرد. هر دو نوع اسیدشویی در چیلر با هدف رفع رسوبات و بهبود عملکرد دستگاه انجام می‌شود.

 

دلایل رسوب گذاری در چیلرها

همانطور که اشاره داشتیم هدف اصلی اسید شویی چیلر پاک کردن لوله‌های انتقال دهنده آب و حرارت از رسوب‌ها، جلبک‌ها و موادمعدنی به جای مانده از جریان آب است. بنابراین مواد حمل شده با جریان آب و آهک و رسوبات به جای مانده از تبخیر آب در این مسیر دلایل اصلی رسوب گذاری چیلرها است.

این مواد که به مرور زمان مسیر جریان آب را در چیلر مسدود کرده با فشار بر روی کمپرسور و کندانسور دستگاه همراه است. سوختن این قطعات و ضعف در جریان و انتقال هوای مطبوع در محیط از مشکلات پیش آمده به دنبال رسوب گذاری چیلر است.

 

اسیدشویی چیلر

 

مراحل اسید شویی چیلر

در این بخش مراحل اسید شویی چیلر با ترکیبات مناسب و ضد خورندگی مس به شرح ذیل قابل ارائه است.

 1. ابتدا سر و ته کندانسور را باز کنید و درون آن را کاملا بررسی کنید و از مسیر و وجود رسوب در آن مطمئن شوید.
 2. اگر درون لوله ها رسوب باشد، باید با یک میله نوک تیز که از جنس برنج است، رسوبات را خارج کنید تا بتوانید اسیدشویی را انجام دهید.
 3. سپس کندانسور را ببندید و اسید شویی را برای قسمت های مختلف شروع کنید.
 4. شیر‌های ورودی و خروجی چیلر را برای شروع اسید شویی ببندید اگر از آب بندی شیرها اطمینان ندارید، آب درون مدار را به طور کامل خارج کنید تا اسید منتقل نشود)
 5.  دستگاه را ایزوله کنید.
 6. حالا به کمک دو شیلنگ که به قسمت ورودی و خروجی کندانسور وصل می‌شود و وصل کردن آن به مخزن اسید و کمک گرفتن از یک پمپ، یک مدار برای اسید شویی چیلر ایجاد کنید، با گردش اسید در این مدار، عملیات اسید شویی به طور کامل انجام می‌شود.
 7. توجه داشته باشید که برای اتصال شیلنگ و سایر موارد دیگر در این مدار اسید شویی، از تفلون استفاده کنید، زیرا اسید خاصیت خورندگی دارد.
 8. در طی روند اسید شویی چیلرکنترل PH مدار بسیار اهمیت دارد.
 9. بر اساس زمانبندی تعیین شده فرصت حل شدن رسوبات چیلر را ایجاد کنید تا اسید شویی چیلر تمام شود.
 10. در این مرحله پمپ را خاموش، اتصالات را جدا و درین را برای فلاش سیستم وصل کنید.
 11. با خروج رسوبات باید میزان آب بیشتری را برای مدار تامین کنید؛ پس آب را به مدار اضافه و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه سیرکولاسیون را ادامه دهید.
 12. در آخر کافی است که چیلر را به مدار اصلی برگردانید و شیر ها را وصل کنید.

پیشنهاد می کنیم که در صورت عدم اطلاعات کافی در این زمینه حتما از افراد متخصص برای انجام اسید شویی و انتخاب اسید مناسب راهنمایی بخواهید. شما می‌توانید جهت خدمات تعمیر چیلر در تهران، تعمیر چیلر در اصفهان و سایر شهرهای دیگر از متخصصین "خدمت از ما" کمک بگیرید.

 

اسید شویی چیلر

 

جهت اسید شویی چیلر از چه موادی می توان استفاده کرد؟

در اسید شویی چیلر معمولا از اسید هیدروکلریک و یا اسیدسولفامیک استفاده می­ شود، این اسیدها دارای غلظتی بین ۲۳% – ۲۷% می‌باشند غلظت متفاوت وجود دارد که بین استفاده می­ گردد. از آنجایی که اسید یک ماده خورنده فلزات رنگی مثل مس بوده در هنگام انجام این کار حتما به استاندار اسید شویی چیلر توجه داشته باشید.

از دیگر ماده هایی که جهت اسید شویی چیلر استفاده می‌شود دی اسکلر اسید می‌باشد که مسیر گرفته شده را پاکسازی و در رفع عیوب بوجود آمده در مسیر عملکرد چیلر خانگی و سایر مدل های دیگر، تاثیر بسزایی دارد. در ادامه موارد استفاده از هر یک از این اسیدها را بیان می کنیم:

 • اسید هیدروکلریک: از نوع اسید بیشتر برای از بین بردن زنگ زدکی و رسوباتی مثل کلسیم و کربنات استفاده می‌شود.
 • اسیدسولفامیک: مناسب برای اسید شویی سطوح فلزی و سرامیک است.
 • دی اسکلر اسید: بیشتر زمانی استفاده می‌شود که رسوبات روی سطوح فلزی قدیمی شده باشد. این نوع اسید به شکل پودر است و باید با آب مخلوط شود.

 

موارد ایمنی هنگام اسیدشویی و رسوب زدایی چیلر؟

هنگام اسید شویی چیلر، توجه به نکات ساده و رعایت ایمنی از بروز اتفاقات و مشکلات غیر قابل جبران جلوگیری می‌کند، پس لازم است پیش از شروع رسوب زدایی چیلر، این موارد را مطالعه و رعایت کنید.

 • از محکم بودن اتصالات هنگام ایجاد مدار اسیدشویی که در بالا توضیح دادیم مطمئن شوید، زیرا اسید در واکنش با رسوب ایجاد حباب و لرزش شدید می کند.
 • توجه داشته باشید در حین انجام اسید شویی چیلر در نوع تراکمی و جذبی حتما از ماسک و دستکش مخصوص استفاده کنید.
 • توجه کنید که حتما اسید را به آب اضاف کنید و نه آب را به اسید، زیرا هنگام برخورد این دو با هم شاهد واکنش زیاد هستید.
 • اسید شویی با تولید کف همراه است، زمانی که دیگر کف تولید نمی‌شود به این معنی است که یا رسوبی وجود ندارد و یا اسید خاصیت خود را از دست داده است، به همین دلیل برای مطمئن شدن در این مرحله، کمی اسید اضافه کنید اگر باز هم کف تولید نشد، مراحل اسیدشویی به پایان رسیده است.

 

هزینه اسید شویی چیلر

 

قیمت اسید شویی چیلر

قیمت اسید شویی چیلر بر اساس نوع آن و نحوه اسید شویی متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد، هزینه در نظر گرفته شده برای اقدامات لازم در اسید شویی قبل از راه اندازی و اسید شویی چیلر حین استفاده و جهت تعمیر و نگهداری با هم متفاوت است و به عوامل زیر بستگی دارد:

 • میزان کار انجام شده و مواد اولیه کاربردی 
 • نوع اسید مصرفی
 • نوع چبلر
 • میزان رسوب موجود در چیلر
 • عمر چیلر، رسوب زدایی چیلرهای قدیمی زمان بر تر است.

برای دسترسی به قیمت اسید شویی چیلر و انجام اصولی خدمات تعمیر چیلر در کرج و سایر شهرهای دیگر، با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. این کار علاوه بر فراهم آوری شرایط برآورد قیمت صحیح کیفیت مطلوب در عملکرد و نوع اسید شویی چیلر را به همراه دارد. امیدواریم که محتوای اسید شویی چیلر، به شما کمک کرده باشد.

4.5 امتیاز از 1129 رای


سرویس و تعمیر چیلر
برای سرویس سرویس و تعمیر چیلر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین