چیلر تراکمی چیست؟ + آموزش نصب چیلر تراکمی

ثبت درخواست "سرویس و تعمیر چیلر"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
چیلر تراکمی چیست؟ + آموزش نصب چیلر تراکمی

چیلر تراکمی نوعی رایج از چیلر است که وظیفه حذف گرما را دارد. بطور کلی چیلر ها دستگاه هایی هستند که به تهویه هوا و ایجاد دمای مطلوب برای محیط کمک میکنند که اغلب در ساختمان ها و کارخانه های صنعتی استفاده می شوند. به عبارتی دیگر چیلر یک دستگاه تولید هوای سرد بصورت غیر مستقیم است که با تولید آب سرد باعث خنک شدن هوای محیط می شود.

 

چیلر تراکمی چیست؟

چیلر تراکمی یکی از تجهیزات سرمایشی و تولید برودت از نوع خود بسنده است که در ساختمان ها و کارخانجات استفاده می شود. این دستگاه  از اواپراتور، کندانسور، شیر انبساط، فن و موارد دیگری ساخته شده است. چیلر بواسطه تولید آب سرد و سپس با کمک فن کویل و هواساز می تواند دمای محیط را پایین بیاورد.

بر خلاف بسیاری از دستگاه های تهویه مانند فن کویل، چیلر ها خود بسنده هستند. به شکلی که منبع برودت را به همراه خود دارند و برای فعالیت خود احتیاجی به دیگ یا پکیج ندارند.

چیلر ها نسبت به عملکرد و اجزایی که دارند به دو دسته تراکمی و جذبی نقسیم می شوند. هر دو نمونه چیلر اوپراتور، کندانسور و شیر انبساط را دارند اما نوع تراکمی دارای کمپرسور نیز می باشد.

(بیشتر بخوانید: چیلر یعنی چه)

 

روش کار چیلر تراکمی چیست؟

چیلربا استفاده از  مولفه های زیر کنترل دما، حفظ رطوبت و پاکسازی هوای محیط را انجام می دهد :

 • کمپرسور
 • شیر انبساط
 • کندانسور
 • اوپراتور

بصورت کلی شیوه کار چیلرهای تراکمی به این شکل است که آب داغ شده در اثر فعالیت های صنعتی را خنک می کند و با پمپاژ آن را به لوله های داخلی ساختمان میرساند. در این وسیله اوپراتور و کندانسور دو بخش مهم هستند که سرد ترین و گرم ترین بخش دستگاه را تشکیل می دهند.

 

چیلر تراکمی

 

 بین اوپراتور و کندانسور باید عایق مناسبی قرار گرفته باشد تا اختلاف دمای این دو بخش تاثیری بر عملکردشان نگذارد. میان بخش اوپراتور و کندانسور چیزی بجز مبرد قرار ندارد که آن هم مشغول کارهای بخصوص خودش می باشد.

 

مراحل کار چیلر تراکمی 

 1. ابتدا آب و میعانات با دمای بالا که بخاطر فعالیت های دستگاه صنعتی داغ و گرم است به اوپراتور چیلر وارد می شود.
 2. بخشی از این مایعات گرم بخاطر گرفتن گرما از محیط در این مرحله تبخیر می شوند و در فاز گازی قرار می گیرند.
 3. مناطقی که با مایع که اکنون بصورت گاز درآمده اند در تماس هستند کاهش دما پیدا می کنند.
 4. در این مرحله کمپرسور دستگاه  دمای گاز را افزایش می دهد و گاز را متراکم می کند.
 5. گاز متراکم شده از کمپرسور به کندانسور هدایت می شود.
 6. سپس کندانسور طی یک فرآیند فشار ثابت، گاز را به مایع اشباع شده تبدیل می کند.
 7. در مرحله آخر، شیر انبساط فشار را از روی مبرد گازی بر میدارد و آن را منبسط می کند.
 8. کل این مراحل در دمای 7  تا 37 درجه سانتی­گراد انجام می شود.
 9. نهایتا خروجی شیر انبساط مخلوطی از مایع و گازی است که به سمت اوپراتور می رود و وارد آن می شود.

 

انواع چیلر تراکمی

1. انواع چیلر تراکمی بر اساس نوع کندانسوری که دارند به هوا خنک و آب خنک تقسیم می شوند :

 

چیلر تراکمی هوا خنک:

همانطور که از اسم این نوع چیلر مشخص است، کندانسور این نمونه با گاز خنک می شود. به این شکل که فن های متعددی در کنار کندانسور قرار گرفته است تا گرمای کندانسور را دفع کند.

 

انواع چیلر تراکمی

 


"برای دریافت خدمات تعمیرات چیلر و قیمت اسید شویی چیلر روی لینک مورد نظر کلیک کنید"


 

چیلر تراکمی آب خنک:

بر خلاف نوع قبلی، این نمونه چیلر کندانسوری دارد که با کمک آب، خنک و سرد می شود. این دستگاه به برج خنک کننده احتیاج دارد تا قسمتی از فرآیند را انجام دهد.

 

2. شکل دیگری از تقسیم بندی چیلر ها به نوع کمپرسور آن ها برمی گردد. کارکرد و نوع کمپرسور، چیلر های تراکمی را به انواع مختلفی دسته بندی می کند:

 • اسکرال حلزونی
 • اسکرو یا مارپیچی
 • پیستونی یا ضربه ای یا رفت و برگشتی
 • سانتریفیوژ یا گریز از مرکز

 

چیلر اسکرال حلزونی:

در این نمونه تعداد دو چرخ دنده از نوع حلزونی قرار گرفته است. یکی از این چرخ دنده ها ثابت و دیگری متحرک است که ماده مبرد میان این دو چرخ دنده متراکم می شود. صدای چیلر اسکرال حلزونی نسبتا پایین است و عمر طولانی دارد.

 

چیلرهای تراکمی

 

اسکرو یا مارپیچی

در این نمونه چیلر، چرخ دهنده های متعددی برای متراکم کردن ماده مبرد وجود دارد. این نمونه صدای پایین، عمر طولانی و کنترل ظرفی بالایی نیز دارد.

 

چیلر تراکمی چیست

 

پیستونی یا ضربه ای یا رفت و برگشتی

چیلر های تراکمی از نوع پیستونی با یک رفت و برگشت عمل مکش و دهش را انجام می دهند و این خود باعث متراکم شدن ماده مبرد نیز می شود. برای استفاده بهتر است نوع پیستونی چیلر را با وسیله دیگری ادغامکنید تا مجموعه قوی بسازید. این نوع چیلر نسبت به سایر نمونه ها از قیمت پایین تری برخوردار است.

 

چیلر تراکمی پیستونی

 

سانتریفیوژ یا گریز از مرکز

در چیلر سانتریفیوژ متراکم شدن ماده مبرد بواسطه چرخش با سرعت زیاد و استفاده از نیروی گریز از مرکز با صدای بسیار پایین تر از نمونه های قبلی انجام می شود. هزینه این نوع چیلر نیز به نسبت سایر مدل ها پایین تر است.

 

اجزای چیلر تراکمی

 

(بیشتر بدانید: چیلر مسکونی)

 

نصب چیلر تراکمی

اغلب اوقات آسیب هایی که به چیلر وارد می شود، ناشی از اقداماتی است که به دلیل رعایت نکردن نکات مهم هنگام نصب چیلر انجام می شود. تا جاییکه کارکرد و بازدهی چیلر به نحوه نصب آن بستگی دارد. در ادامه نکات مهم در زمان نصب دستگاه را با هم بررسی می کنیم:

 

 • مکان مناسبی برای نصب انتخاب کنید:

بهترین مکان برای نصب چیلر تراکمی، محیط های باز و بیرون از ساختمان است. محلی را انتخاب کنید که مساحت و تهویه مناسبی داشته باشد.

 • زیر سازی دستگاه را انجام دهید:

پس از انتخاب محل مناسب برای چیلر، محیطی که برای نصب در نظر دارید را بررسی کنید. سطح زمین باید کاملا صاف و هموار باشد. در غیر اینصورت به دلیل تکان هایی که ایجاد خواهد شد، عملکرد دستگاه بهم میریزد.

 • چیلر به برق دسترسی داشته باشد:

دسترسی سریع چیلر به تابلو برق یکی از نکات مهمی است که هنگام نصب باید به آن توجه کنید.

 • از دستگاه تصفیه آب استفاده کنید:

چیلر تراکمی دستگاهی است که در تماس مستقیم با آب است. آب لوله کشی شهری دارای رسوبات و املاح است که به مرور باعث ایجاد اختلال خواهد شد. خوب است برای استفاده از چیلرهای تراکمی دستگا تصفیه آب بگذارید.

پس از رعایت نکات بالا میتوانید طبق دفترچه دستگاه و برندی که از آن چیلر را تهیه کرده اید اقدام به نصب چیلر کنید.

کلام آخر

در بازار انواع چیلر تراکمی وجود دارد که به بررسی ویژگی های هر کدام پرداختیم. این دستگاه نوعی وسیله ای سرمایشی است که اغلب در مراکز صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. توصیه ما در نصب چیلر تراکمی کمک گرفتن  از یک فرد متخصص و باتجربه است. همچنین شما با داشتن چیلر می توانید هوای مطبوعی در محیط ایجاد کنید.

سرویس و تعمیر چیلر
برای سرویس سرویس و تعمیر چیلر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading