نحوه نگهداری و تعمیر چیلر تراکمی

ثبت درخواست "سرویس و تعمیر چیلر"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه نگهداری و تعمیر چیلر تراکمی

تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی برای بهبود عملکرد این دستگاه با یک سری اصول خاصی همراه است. تعمیر چیلر تراکمی در مواقع مشاهده ایراد با عیب یابی چیلر تراکمی و سرویس و رفع عیوب بصورت تخصصی صورت می‌گیرد.

سرویس و نگهداری چیلر تراکمی برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی در سیستم عملکردی این دستگاه با رعایت یک سری اصول انجام می‌شود. از آنجایی که چیلر‌های تراکمی منابع اصلی مصرف انرژی در موتورخانه‌ها به شمار می‌آید توجه به نصب چیلر تراکمی و سرویس آن از نظر هزینه و استفاده امری ضروری است.

مشاهده نقشه لوله کشی چیلر تراکمی برای نصب این تجهیزات، عیب یابی چیلر تراکمی در مواقع تعمیرات، آشنایی با شیر سرویس چیلر تراکمی از سری نکات پر اهمیت در تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی موتورخانه‌هاست.

 

تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی

 

تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی

نگهداری از چیلر تراکمی همانند دیگر تجهیزات تهویه هوا و جریان هوای خنک و مطبوع در ساختمان در بهبود عملکرد و بالا رفتن عمر استفاده ار آن تاثیر بسزایی دارد. بنابراین پر اهمیت ترین مورد پس از نصب چیلر تراکمی برای استفاده بهینه از این دستگاه اجرای نکات در خصوص تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی است.

 

چیلر تراکمی چیست؟

چیلر تراکمی دستگاهی برای کاهش دمای آب جریان پیدا کرده در سیستم تهویه و خنک کننده هوا در ساختمان و سرد کردن ماشین آلات و محصولات صنعتی است. اصلی ترین تجهیزات مورد نیاز در چیلر تراکمی کمپرسور و منبع تغذیه برق است.

 

تعمیرات چیلر تراکمی

 

چیلرهای تراکمی به دلیل ساختار تشکیل شده و نوع انرژی مصرفی برای کاهش دمای آب جریان یافته و انتقال هوای سرد به محیط به چیلرهای برقی نیز معروف اند.ساختمان داخلی چیلر تراکمی متشکل از کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و شیر انبساط یا شیر سرویس چیلر است.

 قابلیت‌های کاربردی چیلر تراکمی در گرو رعایت نکات اصولی و تعیین شده برای تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی بوده که در ادامه با اصلی ترین نکات در این خصوص آشنا می‌شویم.

 

10 نکته اساسی برای نگهداری چیلر تراکمی

چیلر تراکمی که بر اساس نوع ساختاری به سه نوع هوا خنک، آب خنک و تبخیری خنک تقسیم بندی شده برای استفاده کاربردی باید بطور مداوم سرویس و نگهداری شود. از نظر کمپرسور کاربردی چیلرهای تراکمی به چهار نوع رفت و برگشتی، سانتریفیوژ، اسکرو و اسکرال دسته بندی شده است.

 

عیب یابی چیلر تراکمی

 

رعایت نکات بیان شده در این بخش تا حد زیادی در تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی تاثیر دارد.

 

۱. ثبت گزارش از عملکرد چیلر تراکمی

اولین گام برای تعمیر و نگهداری انواع چیلر تراکمی در موتورخانه ساختمان یادداشت برداری از نحوه عملکرد قسمت‌های مختلف دستگاه (فشار نواحی مختلف، سطح سیال و نرخ جریان آب عبوری در کندانسور و اواپراتور)می‌باشد.

 

سرویس چیلر تراکمی

 

امروزه با دو روش کاربرد فن‌آوری‌های مانیتورینگ از راه دور و ثبت گزاراشات عملکرد چیلر تراکمی توسط مجریان و اپراتورها نحوه عملکرد این دستگاه بررسی می‌شود.

 

2. تمیز نگهداشتن مداوم لوله‌های چیلر تراکمی 

روند انتقال حرارت در این دستگاه بیشترین تاثیر را بر عملکرد چیلر تراکمی دارد. از آنجایی که انتقال حرارت از لوله‌های جریان آب عبوری نشات گرفته بنابراین توجه به تمیز کردن مسیر لوله‌ها و جلوگیری از رسوبات ایجاد شده در آنها در نگهداری چیلر تراکمی تاثیرگذار است.

 

تمیز نگهداشتن مداوم لوله‌های چیلر تراکمی 

 

بنابراین پاک کردن مسیر لوله‌های انتقال آب در چیلر تراکمی از جلبک، رسوب، آلاینده‌ها و مواد معدنی حل شده در آب را برای نگهداری چیلر تراکمی جدی بگیرید.

 

3. کنترل سختی آب جریان یافته در کندانسور چیلر تراکمی

از آنجایی که آب عبوری از کندانسور در مدار دستگاه جریان پیدا کرده و پس از فرآیند خنک سازی بخشی از آن بخار می‌شود، نیاز به کنترل سطح سختی آب در انواع چیلر تراکمی حس می‌شود. بالا رفتن سطح بیولوژیکی آب در اثر سختی و خوردگی‌های ناشی از آن در مسیر جریان آب با آسیب‌های جدی به بدنه لوله‌های کندانسور همراه است.

 

سرویس و نگهداری چیلر تراکمی

 

این موارد در صورت تداوم کاهش راندمان انتقال حرارت و افزایش درصد افت فشار در لوله‌های منتهی به کندانسور چیلر تراکمی را به دنبال دارند. با رسوب زدایی سالانه و اسید شویی چیلرهای تراکمی از بالا رفتن درصد مصرف انرژی این دستگاه تحت تاثیر موارد بیان شده جلوگیری کنید.

 

4. کنترل دمای آب ورودی به کندانسور

پایین نگهداشتن دمای آب ورودی کندانسور در چیلر تراکمی با هدف بهبود کارایی چیلر و افزایش راندمان این دستگاه صورت می‌گیرد. خطاهایی مانند بیش از حد پایین نگهداشتن دمای آب خروجی اپراتورها در هنگام هواگیری فن کویل و هواسازها برای جلوگیری از مشکلاتی مثل گرفتگی مسیر فیلترها سبب افزایش فشار کاری چیلر و مصرف بالای انرژی شده که باید به آن توجه ویژه داشت.

 

کنترل دمای آب ورودی به کندانسور

 

5. نگهداری سرعت جریان آب در قسمت‌های مختلف (۳ تا ۱۲ فوت بر ثانیه)

تغییرات مداوم سرعت و جریان آب روی عملکرد چیلر تراکمی تاثیر بسزایی دارد. کاهش زیاد سرعت جریان آب عبوری از چیلر با ضعف در کارایی این دستگاه همراه است. بنابراین نگهداری سرعت جریان آب چیلر در حالت استاندار امری ضروری در تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی است.

 

شیر سرویس چیلر تراکمی

 

حداقل و حداکثر سرعت جریان آب عبوری چیل تراکمی بر اساس استاندارهای تعیین شده بایستی بین ۳ تا 12 فوت بر ثانیه حفظ شود.

 

6. شارژ کافی برای مبرد دستگاه چیلر تراکمی

میزان مبرد جریان پیدا کرده در سیکل بواسطه عملکرد کمپرسور تامین کننده قدرت سرمایش چیلر است. بنابراین توجه کافی به اندازه استاندار شارژ مبرد و حفظ سطح مناسب مبرد در نحوه عملکرد دستگاه تاثیر بسزایی دارد.

 

شارژ کافی برای مبرد دستگاه چیلر تراکمی

 

کمبود شارژ مبرد و نشت آن با نفوذ رطوبت در چیلر تراکمی همراه بوده و علاوه بر افزایش فشار کاری کمپرسور، کاهش ظرفیت سرمایشی ،کارایی و قابلیت اطمینان دستگاه را به همراه دارد.

 

7. جلوگیری از ورود گازهای غیر قابل تقطیر

ورودگازهای غیر قابل تقطیر(هوا و رطوبت) به داخل اواپراتور یا قسمت مکش کمپرسور تحت تاثیر مشکلات پیش آمده کاهش کارایی چیلر تراکمی را به دنبال دارد. سیکل تبرید تراکمی تحت تاثیر ورود این گازها با کاهش راندمان واقعی چیلر نسبت به عملکرد بهینه مواجه است.

 

8. میزان روغن کمپرسور در تست وضعیت چیلر تراکمی

یکی از روش‌های کاربردی و موثر در تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی بررسی میزان روغن چیلر تراکمی است. فرآیند بررسی روغن کمپرسور روی کلیه عملکرد سرد سازی جریان آب، انتقال حرارت برای خنک سازی چیلر تراکمی و انتقال هوای مطبوع در محیط تاثیر بسزایی دارد.

 

روغن کمپرسور در تست وضعیت چیلر تراکمی

 

9. بررسی عملکرد قطعات و موتور چیلر تراکمی

در این مرحله کنترل‌های ایمنی چیلر تراکمی، بازبینی و کالیبراسیون حسگرهای آن بر اساس دستورالعمل‌های سازنده برای افزایش راندمان و بررسی وضعیت موتور دستگاه صورت می‌گیرد. همین طور اتصالات الکتریکی، سیم کشی‌ها و وضعیت تابلو برق‌های چیلر برای جلوگیری از وجود اتصالات ضعیف بررسی می‌شود.

 

نصب چیلر تراکمی

 

10-نصب درایور و اینورترهای دور متغیر در چیلر تراکمی

در این روش سرویس و نگهداری چیلر تراکمی با تغییر دور موتور کمپرسور بر اساس بار برودتی به کاهش مصرف انرژی در این دستگاه کمک می‌کنند. برای نصب درایور و اینورترهای دو متغیر روی چیلر تراکمی حتما با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

 

نحوه سرویس چیلر تراکمی

یکی از روش‌های پرکاربرد و موثر در تعمیر و نگهداری چیلر تراکمی سرویس به موقع این دستگاه با روش‌های اصولی است. پس از اجرای دقیق روش نصب چیلر تراکمی سرویس دوره‌ای این دستگاه در بهبود عملکرد آن به مرور زمان تاثیر بسزایی دارد.

 

نحوه سرویس چیلر تراکمی

 

بررسی وضعیت کمپرسورها با روغن کاری صحیح این قطعات، اجرای تست ازت در چیلر تراکمی، استفاده از نشت یاب الکتریکی برای کنترل حرارت، میزان گاز مبرد و همین طور وضعیت جریان آب در لوله‌ها، تمیز کاری فیلترها و مواردی از این قبیل در سرویس چیلر تراکمی انجام می‌شود.

 

اهمیت تعمیرات چیلر تراکمی

چیلر تراکمی همانند هر دستگاه تهویه مطبوعی پس از نصب در ساختمان نیاز به نگهداری ،سرویس و در صورت لزوم تعمیر دارد. (مثل نگهداری سیستم تهویه مطبوع) انجام به موقع تعمیرات چیلر تراکمی در استفاده بهینه، بهبود عملکرد و افزایش عمر استفاده از این دستگاه تاثیر بسزایی دارد.

 

روش نصب چیلر تراکمی

 

عیب یابی چیلر تراکمی و شناخت دلایل بروز مشکلات در روند عملکرد این دستگاه در اجرای سریع سرویس و تعمیر چیلر تراکمی نقش پر رنگی دارد. تعمیرات چیلر تراکمی نصب شده در ساختمان را در صورت بروز مشکلات به افراد متخصص بسپارید.

سرویس و تعمیر چیلر
برای سرویس سرویس و تعمیر چیلر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading