سمپاشی مگس به صورت اصولی

ثبت درخواست " سمپاشی منازل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
سمپاشی مگس به صورت اصولی

اهمیت سمپاشی مگس از آن جایی روشن می‌شود که این حشره می‌تواند عامل بیماری‌های مختلفی در انسان شود. مگس نوعی حشره است که خود زیرشاخه‌های متنوعی دارد و از رسته دو بال‌ها به شمار می‌آید. پرواز و فرود روی سطوح مختلف برای مگس، به دلیل آناتومی خاص بال‌هایش بسیار سهل و آسان است و همه چیز خواری این حشره باعث می‌شود بتواند عامل بیماری‌های مختلفی باشد.

اگرچه که همزیستی مگس در کنار انسان از بسیاری جهات مشکل‌زا است ولی نمی‌توان منکر نقش پررنگ این حشره در اکوسیستم و چرخه غذایی شد. مگس‌ها رول مهمی در گرده افشانی گیاهان بازی می‌کنند. خود، غذای موجودات دیگری مثل پرندگان، قورباغه‌ها، مارمولک‌ها، وزغ‌ها و ... هستند؛ از طرفی به دلیل تغزیه از لاشه یا مدفوع حیوانات دیگر، به تسریع تجزیه آن‌ها کمک می‌کنند و دقیقا به همین علت می‌توانند عوامل بیماری‌زا را به انسان منتقل کنند.

در این مقاله با هم خواهیم دید که خطرات بهداشتی همزیستی با مگس تا چه حد جدی است و چطور می‌توانیم به سمپاشی مگس بپردازیم. البته همان طور که ذکر شد، مگس انواع گوناگونی دارد. بعضی از آن‌ها می‌توانند انسان را نیش بزنند و برای فرد، التهابات پوستی و آلرژی ایجاد کنند. بعضی نیز به عنوان آفت گیاه شناسایی می‌شوند و در صورت حمله به مزارع، نیاز به سمپاشی مگس ایجاد خواهد شد.

چه زمانی نیاز به سمپاشی مگس داریم؟

هرگاه مگس‌ها در اندازه گسترده ای وارد محیط منزل شوند، برای رهایی از آزار این حشرات و همچنین جلوگیری از بیماری زایی آن‌ها باید به سمپاشی مگس در منزل اقدام نماییم. زیاد شدن مگس، باعث می‌شود تخم‌ها و لاروهای این حشره در نقاط غیر قابل دسترسی از سقف، مثلا گوشه‌های سقف کاذب جمع شوند. در این حالت حتما به سمپاشی تخصصی مگس نیاز می‌شود.

 البته لازم است بدانیم ازدیاد مگس‌ها صرفا محدود به محیط منزل نمی‌شود. مگس‌ها به صورت دسته‌جمعی می‌توانند به عنوان آفت به باغ‌ها و مزارع حمله کنند و به محصولات کشاورزی خسارت بزنند. در این صورت نیز به سمپاشی مگس به صورت تخصصی نیاز پیدا خواهیم کرد. در کنار موارد ذکر شده، حمله مگس به دامداری‌ها نیز امکان پذیر است. همان قدر که مگس برای انسان بیماری زا است، به همان میزان ممکن است برای دام نیز خطر آفرین باشد.

 

بهترین راه سمپاشی مگس

 

مگس‌ها چگونه به محیط منزل راه پیدا می‌کنند؟

راه‌های متعددی برای ورود مگس به داخل خانه وجود دارد. اصلی‌ترین آن‌ها باز گذاشتن درب و پنجره بدون توری محافظ است. این اتفاق در شب‌های تابستان رایج‌تر است، زیرا مگس‌ها به هوای گرم بیشتر تمایل نشان می‌دهند. مگس می‌تواند از طریق بعضی مواد غذایی به خصوص که به صورت فله خریداری می‌شوند نیز به درون منزل راه پیدا کنند. این مورد درباره مواد غذایی‌ای مثل میوه‌ها و سبزیجات بیشتر صدق می‌کند.

پس هنگام خرید میوه و سبزی این نکته را در نظر داشته باشید. عدم رعایت بهداشت، به هر نوعی می‌تواند علت تجمع مگس‌های پوسیده‌خوار باشد. باقی ماندن جسد حشره یا حیوانی مرده در نقاط غیر دسترس خانه، یکی از مثال‌های این حالت است. رعایت نکردن اصول نظافت در سرویس‌های بهداشتی، مثالی دیگر از این حوزه است.

برای پیگشیری از این اتفاقات، راه‌کارهای زیر کمک‌کننده خواهند بود:

 • برای درب و پنجره، توری محافظ نصب کنید.
 • در هنگام خرید مواد غذایی به خصوص میوه و سبزی، و ورود آن‌ها به منزل دقت کافی به خرج دهید.
 • زباله‌های منزل را به صورت بهداشتی دفع نمایید.
 • برای خوراکی‌ها، ظروف درب دار در نظر بگیرید.
 • بهداشت تمام قسمت‌های خانه را به خوبی رعایت نمایید.

 

عدم سمپاشی مگس، چه مشکلاتی را می‌تواند به وجود آورد؟

دست و پاهای مگس، به تنهایی حامل میلیون‌ها میکروارگانیسم آسیب زا است که در حین جابجایی بین محیط‌های متعدد، می‌تواند به راحتی این میکروب‌ها را منتقل می‌کند. مثلا می‌تواند آلودگی زباله‌های بیمارستانی را حمل کرده و به روی سطح یک میوه انتقال دهد.

در کل مگس می‌تواند از طریق تماس با سطوح، تماس با مواد غذایی و تماس مستقیم با انسان یا حیوان، موجب بیماری شود. از این رو، سمپاشی مگس حائز اهمیت است. البته همه این موارد، جدای از خساراتی است که مگس آفت می‌تواند به محصولات کشاورزی وارد کند. از جمله بیماری‌هایی که مگس می‌تواند به انسان منتقل کند، به شرح زیر است:

 • مسمومیت غذایی
 • مشکلات گوارشی و اسهال
 • عفونت‌های خونی
 • وبا
 • سالمونلا
 • ممنژیت
 • هپاتیت
 • و ...

 

سمپاشی تخصصی مگس

 

سمپاشی مگس و از بین بردن آن‌ها، از چه طریقی ممکن است؟

چند راه مختلف برای سمپاشی مگس و دفع آن وجود دارد. این روش‌ها را می‌توان به روش‌های فیزیکی و شیمیایی تقسیم کرد. از جمله راه حل‌های فیزیکی دفع مگس می‌توان به حشره کش‌های الکتریکی اشاره کرد. این ابزار بیشتر در محیط‌هایی که فروشنده مواد غذایی هستند، مثل قنادی‌ها به کار برده می‌شود. استفاده از کاغذها و چسب‌های حشره کش نیز در رده دفع فیزیکی مگس قرار می‌گیرد.

راه حل شیمیایی دفع مگس، در واقع همان سمپاشی مگس است که آن هم به روش‌های مختلفی صورت می‌پذیرد. استفاده از اسپری‌های حشره کش معمولی، ساده ترین راه سمپاشی مگس است. این قلم را می‌توانید مستقیما به مگس اسپری کنید تا از بین برود. سم‌های پودری و قرصی نیز در بازار وجود دارند که بعد از رقیق کردن آن‌ها با آب می‌توانید در جای جای منزل و گوشه و کنار محیط برای سمپاشی مگس استفاده کنید.

در مواردی که مشکل وجود مگس، حاد و از کنترل خارج شود، نیاز به سمپاشی مگس به صورت تخصصی حس می‌شود. مثلا بیشتر از حد شدن تعداد مگس‌ها در منزل، حمله گستره مگس آفات گیاهان به مزارع و یا حمله مگس به دامداری‌ها به طور حتمی نیازمند سمپاشی مگس توسط متخصصان این امر خواهید بود.

سخن آخر

مگس‌ها نقش مهمی در اکوسیستم بازی می‌کنند. همین نقش مهم و روند زندگی و تغذیه آن‌ها باعث می‌شود مگس عامل بیماری زایی در انسان، حیوان و محصولات کشاورزی نیز باشد. در صورت شیوع گسترده مگس در محیط منزل، فروشگاه‌های مواد غذایی، مزارع، دامداری‌ها و ... حتما و حتما باید از سمپاشی مگس به صورت تخصصی کمک گرفت.

در مورد راه‌های پیشگیری از ورود این حشره، انواع روش‌های سمپاشی مگس و بیماری‌ها و مشکلاتی که این موجود می‌تواند ایجاد کند، در این مقاله به تفصیل صحبت کردیم. امیدواریم نکات ذکر شده، مورد استفاده عزیزان واقع شود.

4.5 امتیاز از 990 رای


سمپاشی منازل
برای سرویس سمپاشی منازل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین