شستشوی فرش دستباف در منزل یا قالیشویی؟

ثبت درخواست " قالیشویی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
شستشوی فرش دستباف در منزل یا قالیشویی؟

شستشوی فرش دستباف معمولا یک چالش برای ما ایرانی‌ها است؛ به خصوص در سبک زندگی امروزی که امکان شستشوی فرش به صورت شخصی، کمتر فراهم است. همه ما می‌دانیم شستن فرش دستباف، اگر غیر اصولی باشد به فرش آسیب می‌زند و به همین جهت به سختی به یک قالیشویی فرش دستباف اعتماد خواهیم کرد.

از طرفی، قابل درک است که شستشوی فرش دستباف در منزل سختی‌ها و چالش‌های خاص خود را دارد. پس چگونه می‌توان روش درستی برای این کار برگزید؟ در این مطلب به بیان روش صحیح شستشوی فرش دستباف در منزل و همین‌طور فرآیند این کار در یک قالیشویی خوب برای فرش دستباف می‌پردازیم تا شما را در داشتن انتخابی هوشمندانه کمک کنیم.

روش اصولی شستشوی فرش دستباف در منزل

شستن فرش دستباف در خانه، منوط به داشتن شرایط آن است. اگر فضای کافی و مناسب برای شستشو و خشک کردن قالی را دارید، آموزش مراحل زیر برای شما کمک‌کننده خواهند بود. در غیر این صورت، تنها انتخاب شما سپردن این کار به قالیشویی است.

 

غبارگیری معمولی از فرش

این روزها به دلیل استفاده مداوم از جاروبرقی، لزوم غبارگیری به صورت سنتی کمتر از گذشته حس می‌شود. ولی بهتر است تا حد امکان پیش از شستن فرش دستباف، غبارگیری انجام شود تا ذرات گرد و غبار در تار و پود فرش باقی نماند. این کار باعث می‌شود شستشوی فرش دستباف موثرتر باشد و نتیجه بهتری حاصل شود. خیس شدن فرش بدون غبارگیری، امکان خارج شدن گرد و غبار را (به دلیل رطوبت)، کمتر می‌کند.

برای غبارگیری دستی در خانه، با جاروبرقی به خوبی آن را جارو بکشید. بهتر این کار را بدون سری اصلی جارو برقی و مستقیما با لوله دستگاه انجام دهید. همچنین قدرت مکش را روی بالاترین حالت تنظیم کنید تا هرگونه ذرات ریز در متن فرش را خارج کند.

 

 تست میزان رنگ‌دهی قالی

این مرحله، بخشی مهم در فرایند شستشوی فرش دستباف در منزل به شمار می‌آید و اگر این تست را انجام ندهید ممکن است پس از شستن فرش، شاهد رنگ پس دادن قسمت‌های تیره‌تر قالی به قسمت‌های روشن آن باشید. به این منظور یک دستمال نخی سفید رنگ تهیه کرده و آن را با آب ولرم خیس نمایید.

دستمال را به گوشه ای از فرش، محکم فشار دهید و توامان درحد چند میلی‌متر آن را جابه‌جا کنید. سپس بررسی کنید که آیا دستمال رنگی می‌شود یا خیر؟ و اگر پاسخ بله است، میزان این رنگ دادن در چه حد است. توجه کنید که دستمال را در سطح فرش حرکت ندهید و آن را روی قالی نکشید؛ زیرا در صورت رنگ پس دادن، ممکن است آن را پخش کند.

اگر با این تست متوجه شدید قالی رنگ پس نمی‌دهد، می‌توانید به شستشوی فرش دستباف در منزل، با خیال راحت ادامه دهید. اگر میزان رنگ پس دادن شدید و زیاد بود، بهتر است از ادامه فرآیند صرفه نظر کنید و این کار به یک قالیشویی خوب برای فرش دستباف بسپارید.

 

آماده کردن شوینده مناسب

شوینده فرش بهتر است قلیایی نبوده و PH خنثی داشته باشد. قلیایی بودن شوینده، بافت و تار و پود فرش را به شدت خشک و شکننده و آسیب‌پذیر می‌کند. علاوه بر آن باعث می‌شود که فرش رنگ بیشتری از دست بدهد. بهترین شوینده ای که می‌توانید برای شستشوی فرش دستباف انتخاب کنید، شامپو فرش است.

شامپو فرش با کمترین آسیب و تغییر رنگ فرش را می‌شوید، بوی مطبوعی دارد و بافت فرش را نرم می‌کند. مقداری شامپو فرش را مطابق دستورالعمل روی بسته در آب سرد حل کنید و برای شستشوی فرش، از آن استفاده کنید.

 

شستشوی فرش دستباف در منزل

 

مرحله اصلی شستن

فراموش نکنید همه مراحل شستشوی فرش دستباف، باید با آب سرد انجام شود. فرش را روی سطح مناسبی پهن کرده و آن را نم‌دار کنید. محلول شوینده که در مرحله قبل آماده کردید را روی سطح فرش بریزید. سپس با یک اسفنج یا برس نرم و یا حتی با دست به تنهایی، فرش را در جهت خواب تار و پود آن، تمیز کنید. سپس با فشار ملایم آب سرد، آن را آب کشی کنید.

 

آبگیری و خشک کردن

پس از شستشوی فرش، با یک پاروی مناسب یا ابزاری طی مانند، آب فرش را، به آرامی و ملاطفت خارج کنید. توجه کنید انجام همه این مراحل، در صورتی است که با تست رنگ‌دهی متوجه شده باشید فرش شما خیلی رنگ نمی‌دهد. بعد از آب‌گیری، فرش را در همان وضعیت رها کنید تا رطوبت آن کاسته شود.

این کار کمک می‌کند که در هنگام آویزان کردن فرش، آب در بافت فرش حرکت نکند و رنگ قسمت‌های مختلف در سطح فرش پخش نشود.  فرش را هرگز لوله نکنید. با کمک چند نفر آن را به نقطه مناسبی که هوا جریان داشته باشد ببرید و آویزان کنید تا خشک شود.

 

فرآیند شستن فرش در قالیشویی فرش دستباف

روش شستن فرش دستباف در قالیشویی سختی‌های کار را برای شما کم خواهد کرد و شما را به نتیجه مطلوب‌تری خواهد رساند. یک قالیشویی خوب برای شستن فرش دستباف، معمولا مراحل زیر را طی می‌کند:

 • غبارگیری مکانیکی با دستگاه
 • تست پایداری رنگ
 • شستشوی فرش با شوینده ملایم
 • تمیز کردن لکه‌های پایدارتر با روش‌های مخصوص
 • آب‌کشی فرش با فشار معقول توسط دوش‌های مخصوص
 • آبگیری از فرش توسط دستگاه‌های مکانیکی و غلتکی
 • پهن کردن فرش روی شن‌های مخصوص برای خشک شدن

 

روشی که در بالا ذکر شد، مخصوص شستشوی دستی یا نیمه اتوماتیک فرش است. در قالیشویی، بنا به تشخیص متخصص ممکن است شستشوی فرش دستباف شما، توسط دستگاه‌های تمام اتوماتیک انجام گیرد. این دستگاه‌ها به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • دستگاه شلاق‌زن: به صورت ضربه ای فرش را می‌شوید و برای شستن فرش دستباف به صورت اتوماتیک، معمولا از این دستگاه استفاده می‌شود.
 • دستگاه شستشوی ریلی: فرش توسط نوار نقاله زیر برس شستشو، حرکت داده می‌شود.

 

شستشوی فرش دستباف در قالیشویی فرش دستباف

 

عوامل موثر بر قیمت قالیشویی فرش دستباف

معیارهایی که بر قیمت قالیشویی فرش دستباف و نرخ اتحادیه تاثیر می‌گذارند، از قبیل زیراند:

 • متراژ
 • جنس فرش
 • روش شستشو (دستی یا اتوماتیک)
 • سرویس انتخابی (معمولی، اعلاشویی، خشک شویی در محل و...)

جمع‌بندی:

این مطلب به آموزش روش‌های شستشوی فرش دستباف اختصاص یافته است. روش شستشوی فرش دستباف در منزل مورد بررسی قرار گرفت و همین‌طور مراحل انجام آن در قالیشویی فرش دستباف به همراه عوامل تاثیرگذار بر قیمت قالیشویی فرش دستباف به اختصار بیان شد. هدف این متن، یاری رساندن به شما عزیزان در انتخاب یک روش مناسب برای شستن فرش دستباف و همچنین پیدا کردن یک قالیشویی خوب برای فرش دستباف است.

4.5 امتیاز از 1116 رای


قالیشویی
برای سرویس قالیشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین