نحوه پاک کردن لکه چای از روی فرش

ثبت درخواست " قالیشویی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه پاک کردن لکه چای از روی فرش

دغدغه پاک کردن لکه چای از روی فرش، برای ما ایرانی‌ها حتما حداقل یک بار پیش آمده است. چای نوشیدنی محبوبی در ایران است که به کرات و به صورت روزانه در همه خانه‌ها مصرف می‌شود؛ به همین علت حادثه ریختن چای روی فرش و ایجاد لکه روی آن، اصلا پدیده دور از ذهنی نیست.

چای به دلیل رنگدانه‌های قوی‌ای که دارد، می‌تواند لکه‌های با ثباتی ایجاد کند. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که پاک کردن لکه چای از روی فرش از چه طریقی ممکن است. نگران نباشید، با اقلامی که در هر خانه ای موجود است می‌توانید به از بین بردن لکه چای از روی فرش کرم و یا دیگر رنگ‌های فرش بپردازید و آن را مثل روز اول تمیز کنید.

نحوه پاک کردن لکه چای از روی فرش دستباف تفاوت تکنیکی خاصی با فرش ماشینی ندارد، ولی باید نکاتی را در این باره رعایت کنید که در متن به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. توجه کنید چیزی که در مورد پاک کردن لکه چای فرش اهمیت دارد، سرعت عمل است. شما باید در اولین فرصت و پیش از تثبیت رنگ لکه، عملیات لکه بری را آغاز کنید. در ادامه با ما باشید.

 

تکنیک های از بین بردن لکه چای از روی فرش

همان طور که بیان شد می‌توانید با اقلام موجود در خانه، به پاک کردن لکه چای از روی فرش بپردازید. موادی که نیاز خواهید داشت، جوش شیرین، سرکه سفید، مایع ظرفشویی و نمک است. به طور کلی در نظر داشته باشید در هیچ کدام از روش‌ها از آب داغ یا گرم استفاده کنید. آب گرم به تثبیت لکه کمک می‌کند و نتیجه عکس دارد. سرعت عمل را نیز فراموش نکنید و پس از اتفاق، سریعا دست به کار شوید.

 

از بین بردن لکه چای از روی فرش کرم

 

روش اول: استفاده از ترکیب مایع ظرفشویی و سرکه سفید

به طور کلی از هر روشی که استفاده می‌کنید، باید ابتدا باقی مانده چای را از بافت فرش خارج کنید. این کار، عملیات لکه بری را موثرتر خواهد کرد. برای خارج کردن چای از قاشق کمک بگیرید و آن را روی بافت فرش بکشید تا چای خارج شده و در قاشق جمع شود. سپس با یک دستمال خشک و تمیز چند بار روی سطح فرش بکشید تا باقی مانده چای خارج شود.

یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و دو برابر آن مقدار، سرکه سفید را در دو لیوان آب سرد بریزید و به خوبی هم بزنید. محلول را روی لکه اسپری کنید و یا مستقیما روی فرش بریزید. با یک دستمال مرطوب روی لکه را به آرامی فشار دهید و یا روی لکه چای بکشید. این کار را تا جایی ادامه دهید که لکه به طور کامل محو شود.

سپس از یک دستمال خشک برای جذب کردن باقی مانده محلول استفاده کنید. مجددا می‌توانید از قاشق نیز برای این کار استفاده کنید. برای این که اثری از مایع ظرفشویی نماند، مقداری آب سرد را دوباره روی محل اسپری کنید و دوباره آن را با یک دستمال خشک پاک کنید تا آب جذب دستمال شود. حالا برای اتمام عملیات از بین بردن لکه از روی فرش کرم یا هر رنگ دیگر، فرش را با مکش زیاد جارو برقی بکشید.

 

روش دوم: استفاده از خمیر جوش شیرین و سرکه سفید

برای پاک کردن لکه چای از روی فرش، می‌توان از ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید استفاده کرد. جوش شیرین ماده خوبی برای پاک کردن و خنثی کردن هر لکه ای است. طبق معمول، در ابتدای کار باقی مانده چای را با قاشق و دستمال خشک  از بافت فرش خارج کنید. حالا مقداری جوش شیرین در ظرف بریزید و یک سوم مقدار جوش شیرین، سرکه سفید به آن اضافه کنید و به خوبی مخلوط نمایید تا یک خمیر حاصل شود.

خمیر را روی لکه چای بگذارید و آن را با پشت قاشق پخش کنید و روی لکه فشار دهید. چند دقیقه صبر کنید و خمیر را بردارید. حالا برای ادامه فرایند لکه بری، مقداری آب را با مقدار مساوی سرکه سفید مخلوط کنید و روی لکه اسپری کنید. سپس با یک دستمال سطح لکه را پاک کنید. شاید لازم باشد این کار را چند بار تا محو شدن کامل لکه چای ادامه دهید.

در انتها سطح لکه چای روی فرش را با یک دستمال خشک کنید و روی آن را با مکش بالا جاروبرقی بکشید تا باقی مانده مواد از بافت خارج شوند.

 

روش سوم: استفاده از ترکیب نمک و جوش شیرین و آب گازدار

آب گازدار به دلیل داشتن اسید سیتریک برای پاک کردن لکه چای از روی فرش اثر گذار است. باقی مانده چای را با قاشق و دستمال خشک از سطح فرش خارج کنید. جوش شیرین و نمک را با نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط کنید و این ترکیب را روی سطح لکه بپاشید. حالا در حد چند قاشق آب گاز دار را روی نمک و جوش شیرین بریزید.

توجه کنید که آب گازداری که می‌خرید حتما و حتما بدون قند باشد. قند داشتن آب گازدار باعث می‌شود فرش بدتر کثیف و چسبناک شود و مشکل جدیدی در این راستا برای شما ایجاد خواهد کرد. همچنین دقت کنید که بیش از حد و برای مدت طولانی از آب گازدار استفاده نکنید. زیرا اسید سیتریک موجود در آن ممکن است به بافت فرش آسیب بزند.

حالا یک دستمال تمیز و مرطوب روی لکه پهن کنید و برای چند دقیقه سطح دستمال را فشار دهید تا مواد به لکه نفوذ کنند. سپس دستمال را برداشته و در صورت کمرنگ شدن لکه، باقی مانده مخلوط نمک و جوش شیرین را از فرش خارج کنید. برای این کار می‌توانید از جارو برقی کمک بگیرید. سپس با یک دستمال خشک روی لکه بکشید تا آب گازدار جذب پارچه شود.

در مرحله نهایی و برای تکمیل کردن فرآیند، مقداری آب سرد روی محل اسپری کنید و با یک دستمال مرطوب، سطح فرش را از هرگونه مواد پاک کنید. در انتها دوباره فرش را با مکش بالا جارو برقی بکشید.

 

پاک کردن لکه چای از روی فرش دستباف

 

نحوه پاک کردن لکه چای از روی فرش دستباف

از بین بردن لکه چای از روی فرش دستباف فرق محسوسی با فرش ماشینی ندارد. نکته ای که مهم است این است که بعضی از انواع فرش دستباف، ثبات رنگ ندارند و در صورت به کارگیری روش‌های بالا ممکن است رنگ قاطی کنند. اگر فرش شما از این دست از فرش‌ها است، استفاده از روش‌های بالا توصیه نمی‌شود.

در این حالت، از یک متخصص یا قالیشویی برای پاک کردن لکه از روی فرش استفاده کنید و در حد فاصلی که نیروی کار قالیشویی به منزل شما برسد، به خارج کردن چای با قاشق و دستمال خشک از بافت فرش اکتفا کنید.

سخن آخر

این مقاله به بررسی روش‌های پاک کردن لکه چای از روی فرش اختصاص یافته است. سه روش موثر و بهینه در این راستا خدمت شما عزیزان معرفی شده است که می‌توانید از آن‌ها برای از بین بردن لکه چای از روی فرش کرم و دیگر رنگ‌ها استفاده کنید. نکته مهم برای پاک کردن لکه چای از روی فرش دستباف نیز ذکر شد.

اگر برای پاک کردن لکه ها از روی فرش به یک متخصص نیاز دارید، می توانید برای پیدا کردن قالیشویی خوب در تهران و سایر شهرها روی «خدمت از ما» حساب کنید.

4.5 امتیاز از 985 رای


قالیشویی
برای سرویس قالیشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین