تهیه کود خانگی

ثبت درخواست "نگهداری باغچه"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تهیه کود خانگی

چه در آپارتمان زندگی کنید و چه در خانه حیاط­‌دار، تهیه کود خانگی و استفاده از آن موجب شادابی بیشتر گیاهان شما خواهد شد. با تهیه کود خانگی برای گیاهان خود، دیگر نیازی به استفاده از کودهای شیمیایی که در درازمدت به خاک آسب می­‌زنند نخواهید داشت. تهیه کود خانگی در خانه با ساده‌­ترین مواد، بدون پرداخت قیمت کود گیاهی، و ساده‌­تر از آن چیزیست که فکرش را می‌کنید. با ما همراه باشید تا روش تهیه کود خانگی برای گیاهان و بهترین کود برای رشد گیاهان آپارتمانی را به شما آموزش دهیم.

 

مزایای تهیه کود خانگی برای گیاهان

مهمترین مواد مورد نیاز گیاهان شامل 3 مورد اصلی است که هرکدام نقش مهمی در رشد و سلامت گیاهان دارند:

  1. نیتروژن، که مسئول رشد برگ‌ها و بلندشدن ساقه‌هاست.
  2. فسفر، که به گل‌دهی و داشتن ریشه‌ای سالم و قوی کمک می‌کند.
  3. پتاسیم، که موجب تولید پروتئین می‌شود؛ و به رشد گیاه، مقاومت در برابر آفت‌ها، عمر بیشتر، دور کردن حشرات و استفاده موثرتر از آب کمک می‌کند. کمبود پتاسیم در برخی مواقع موجب زردشدن برگ‌ها می‌شود.

جدا از قیمت کود گیاهی، کودهای شیمیایی از ترکیب مواد غیرطبیعی ساخته شده، و معمولا غلظت نیتروژن، فسفر و پتاسیم در آنها بالاست. هرچند این کودها سریع‌تر عمل می‌کنند، اما قادر به غنی‌ کردن خاک نیستند؛ و به‌ مرور زمان سازواره‌های مثبت خاک را از بین می‌برند. این کودها در طولانی‌مدت موجب تاخیر در رشد گیاهان نیز می‌شوند. تهیه کود خانگی برای گیاهان در عین اثربخشی، هیچکدام از این مشکلات را ایجاد نمی‌­کند.


 

1. تهیه کود خانگی برای کاکتوس

به دلیل محبوبیت کاکتوس، تهیه کود خانگی برای کاکتوس نیز طرفداران زیادی دارد. این گیاه مقاوم در عین زیبایی همیشه از اولین گزینه‌­های تهیه گل و گیاه برای خانه‌­هاست. اگر اهل نوشیدن قهوه هستید، مهمترین قدم برای تهیه کود خانگی برای کاکتوس را برداشته­‌اید. تهیه کود خانگی برای کاکتوس با دانه‌های قهوه نیتروژن مورد نیاز گیاه را فراهم می‌­کند؛ و برای گیاهانی که خاک اسیدی دوست دارند نیز عالیست. برای تهیه کود خانگی برای کاکتوس، 2 روش وجود دارد:

  1. تهیه کود خانگی برای کاکتوس (خشک): دانه‌های قهوه را کاملا خشک کرده و سپس روی خاک بریزید. توجه داشته باشید که مقدار آن نباید زیاد باشد. حتی گیاهان اسید دوست نیز در اسیدیته زیاد دچار آسیب خواهند شد. 1 قاشق غذاخوری کافی است.
  2. تهیه کود خانگی برای کاکتوس (مایع): باقیمانده 6 فنجان قهوه را در 5 گالن آب حل کرده و به آن دو تا سه روز زمان دهید. سپس خاک اطراف گیاه را با آن آبیاری کنید. این کار نباید بیش از اندازه انجام شود.

 

تهیه کود خانگی برای کاکتوس

 

2. تهیه کود خانگی با پوست موز

تهیه کود خانگی با پوست موز یکی از بهترین کود برای رشد گیاهان آپارتمانی است. موز در تمام فصول در دسترس است و تقریبا در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. گیاهان (و مخصوصا گل‌های رز) عاشق پتاسیم هستند. برای تهیه کود خانگی با پوست موز، زمانی که گیاه را می‌کارید، یک پوست موز را زیر خاک آن قرار دهید تا پتاسیم مورد نیاز گیاه تامین شود. شما برای تهیه کود خانگی با پوست موز می‌توانید پوست موز را روی سطح خاک نیز قرار دهید.

روش دیگر برای تهیه کود خانگی با پوست موز این است که پوست موز را خشک کنید، آن را بکوبید تا خرد شود، و سپس پودر را به عنوان کود گیاهی به گلدان اضافه کنید.

 

3. تهیه کود از تفاله چای

علاوه بر تفاله قهوه که برای تهیه کود از تفاله چای به کار بردیم، تهیه کود از تفاله چای نیز می­‌تواند بهترین کود برای رشد گیاهان آپارتمانی باشد.

برای تهیه کود از تفاله چای آب باقی­‌مانده در تفاله را خالی کنید. در گلدان یا ظرف بزرگی که از قبل آماده کرده‌اید یک لایه خاک بریزید. سپس یک لایه نازک تفاله چای را روی خاک پهن کرده و سپس با لایه‌ای از خاک روی تفاله‌ها را بپوشانید. ۲ الی ۳ ماه دیگر تهیه کود از تفاله چای به پایان رسیده و شما می‌توانید از این خاک به عنوان یک خاک مغذی در گلدان‌هایتان استفاده کنید.

 

تهیه کود از پوست میوه

 

4. طرز تهیه کود برگ

در طرز تهیه کود برگ، به برگ خشک نیاز دارید. بنابراین بهترین زمان برای جمع آوری برگ‌های خشک از درخت­‌ها و گیاهان برای استفاده در طرز تهیه کود برگ پاییز است. اگر برگ‌ها ابعاد بزرگی دارند، تا جای ممکن آن‌ها را کوچک کنید. در ادامه طرز تهیه کود برگ، آنها را در ظرف یا گلدان بزرگی که گیاه ندارد با خاک مخلوط کنید. این خاک را برای مدتی طولانی (چند ماه) کنار بگذارید تا به مرور طرز تهیه کود برگ تمام و آماده استفاده شود.

 

5. تهیه کود از پوست میوه

برای تهیه کود خانگی برای گلدان، تهیه کود از پوست میوه یکی از روش­‌های بدون دردسر و رایج است. برای تهیه کود از پوست میوه، پوست میوه‌ها و حتی باقیمانده سبزیجات را جدا کنید. قسمتی را در باغچه خود مشخص کرده و برگ­های آفت زده را از آن دور کنید. چاله‌ای کوچک حفر کنید؛ مواد را داخل آن قرار دهید؛ و کمی آب داخل آن بریزید. در ادامه تهیه کود از پوست میوه، روی آن را با خاک بپوشانید؛ هر سه یا چهار روز خاک را برداشته و کمی آب ریخته و با بیل مخلوط را کمی بالا و پایین کنید و دوباره روی آن خاک قبلی را بریزید.

پس از حدود یک ماه یا کمی بیشتر که تمام مواد شما سیاه شد، تهیه کود از پوست میوه به پایان رسیده است. تهیه کود از پوست میوه به دلیل داشتن میکروارگانیسم‌ها و تمام مواد مغذی بسیار برای گیاهان مفید است.

 

تهیه کود خانگی با پوست موز

 

6. تهیه کود خانگی برای سبزی

علاوه بر تهیه کود خانگی با پوست موز، تهیه کود از تفاله چای، طرز تهیه کود برگ، تهیه کود از پوست میوه و...، مواد طبیعی دیگری نیز در تهیه بهترین کود برای رشد گیاهان آپارتمانی کاربرد دارد. یکی از این مواد پوست تخم مرغ است. پوست تخم مرغ پر از کلسیم کربنات است و می‌تواند کلسیم زیادی به خاک تزریق کند یا به عنوان آهک باغچه به کار رود.

برای تهیه کود خانگی برای سبزی با تخم مرغ، تخم مرغ‌ها به خوبی با آب بشویید؛ آنها را شکسته، پوست سفید درون آنها را جدا کنید، و اجازه دهید که خشک شود. بعد از خشک شدن در مخلوط کن کاملا آن را پودر کنید و در باغچه بپاشید.


 

همانطور که دیدید، بسیاری از پسماندهای ساده مواد فوق‌­العاده ای جهت تهیه کود خانگی برای گیاهان هستند. با استفاده از این مواد، می­‌توانیم تهیه کود خانگی برای گل­‌ها و گیاهان را انجام دهیم؛ بدون اینکه نگران قیمت کود گیاهی شیمیایی یا مواد مضر آنها باشیم.

نگهداری باغچه
برای سرویس نگهداری باغچه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading