12 مورد از گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا برای تصفیه هوای خانه

ثبت درخواست "نگهداری باغچه"
12 مورد از گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا برای تصفیه هوای خانه

آیا می‌دانید کدام گیاه اکسیژن بیشتری تولید می‌کند؟ گیاهان جاذب آلودگی هوا کدام‌اند؟ گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا برای تصفیه هوا چیست؟ بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه و اداره از نگاه ناسا چیست؟

محققان ناسا گیاهان آپارتمانی و خانگی مختلف را در معرض مواد شیمیایی قرار دادند و توانایی آن‌ها برای حذف آلودگی هوا را بررسی کردند و به نتایج مفیدی درباره گیاهان تصفیه کننده هوا رسیده‌اند. این تحقیق با هدف بهبود کیفیت زندگی فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) انجام شده است. در ادامه 12 مورد از گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا برای تصفیه هوای خانه را به شما معرفی می‌کنیم.

 

گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا

 

بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه و اداره از نگاه ناسا

هوای پاک یک حق اساسی است. با این حال ما به ندرت می‌توانیم هوای تمیز را به خصوص در شهر‌ها تنفس کنیم. با این وجود، تهیه یک تصفیه‌کننده هوا برای پاک سازی هوای محیط، گزینه معقولانه ای به حساب می‌آید. اما تصفیه‌کننده‌های هوا بسیار هزینه بر هستند. بنابراین چه کار باید کرد؟

در جواب باید گفت که بهترین گزینه سرمایه گذاری بر روی گیاهان جاذب آلودگی هوا است. گیاهان نه تنها محیط شما را شاداب می‌کنند بلکه همزمان هوا را از سموم و آلودگی‌ها نیز پاک می‌کنند. بنابراین یک وضعیت برد برد به حساب می‌آید. در ادامه 12 مورد از بهترین گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا برای تصفیه هوای خانه را می‌خوانیم و چگونگی مراقبت و محل قرار دادن آن‌ها را به شما آموزش می‌دهیم.

1. آرکا پالم

 

گیاهان مورد تایید ناسا

 

مانند همه‌ی گیاهان مورد تایید ناسا، آرکا پالم نیز به طور بیولوژیکی ساخته شده تا کربن دی اکسید گرفته و اکسیژن را خارج کند. اگرچه، آنچه که آرکا پالم را متمایز می‌کند، توانایی آن در تمیز کردن محیط نگه‌داری آن با از بین بردن مواد شیمیایی خطرناک مانند فرمالدئید، زایلن و تولوئن است.

توصیه و نگهداری: گیاه آرکا پالم در نور غیر مستقیم به خوبی رشد می‌کند و به صورت هر از چند گاهی نیاز به آبیاری معمولی دارد. به ازای هر نفر، چهار گیاه شانه بلند کافی است.

بهترین مکان: اتاق نشیمن

 

2. گیاه مار (شمشیری)

 

بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه و اداره از نگاه ناسا

 

این گیاه که به زبان مادر شوهر نیز معروف است، به خاطر تولید اکسیژن در شب، منحصر به فرد است؛ همچنین می‌تواند هوا را از طریق حذف بنزن، فرمالدئید، تری کلراتیلن، زایلن و تولوئن پاک سازی کند. بنابراین این گیاه را می‌توان از بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا ناسا دانست.

توصیه و نگهداری: گیاه مار، برای نور پنجره مناسب است و لازم است هر هفته آبیاری شود. برای هر نفر، 6 الی 8 گیاه تا ارتفاع کمر توصیه می‌شود. در اتاق ایزوله از هوا، این گیاهان قادر به تولید اکسیژن کافی برای تنفس نرمال هستند.

بهترین مکان: اتاق خواب

 

3. گیاه پول

 

بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا ناسا

 

گیاه پول، از گیاهان مورد تایید ناسا است که به عنوان تواناییش در حذف مواد شیمیایی و دیگر آلودگی‌ها از هوا شناخته شده است، به خصوص در حذف بنزن، فرمالدئید، زایلن و تولوئن. اگرچه، با وجود مزیت نرخ پاک سازی بالایش، این گیاه برای گربه، سگ و کودکان سن پایین سمی‌ است. البته در صورتی که برگ‌هایش توسط آن‌ها خورده یا جویده شود.

توصیه و نگهداری: گیاه پول نور غیر مستقیم را ترجیح می‌دهد و تقریبا هر هفته نیاز به آبیاری دارد. برای هر نفر، 3 گیاه نیم متری توصیه می‌شود.

بهترین مکان: هر اتاقی که در دسترس کودکان و حیوانات خانگی نباشد.

 

4. ژربرا دیزی (جربرا جامزونی)

 

گیاهان جاذب آلودگی هوا

 

اگر بگوییم در بین گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا، زیباترین گیاه ژربرا دیزی است بی‌راه نگفته‌ایم. این گیاه معمولا به عنوان قسمت تزئینی و دکور باغبانی استفاده می‌شود؛ اگرچه ژربرا دیزی به دلیل توانایی بالایش در تولید میزان زیادی اکسیژن در شب و حذف همزمان مواد شیمیایی مضر مانند بنزن و تری کلر اتیلن مورد توصیه است. نگهداری این گیاه در محل خواب، برای کسانی که از توقف تنفس در خواب (آپنه) یا مشکلات تنفسی هستند مفید است و خواب شما را بهتر می‌کند.

توصیه و نگهداری: گیاه ژربرا دیزی، نور روشن خورشید در طول تابستان، بهار و پاییز و نور غیر مستقیم در طول زمستان را ترجیح می‌دهد. آبیاری این گیاه باید به طور مداوم باشد به طوریکه خاک مرطوب نگه داشته شود. به دلیل ماهیت تزئینی این گل، توصیه میزان گیاه نگهداری به اختیار خود شما است.

بهترین مکان: اتاق خواب

 

5. همیشه سبز چینی

 

گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا

 

همیشه سبز چینی به دلایل خوبی، یکی از بیشترین گیاهان آپارتمانی مشترک در خانه‌ها است. این گیاه، محتوا اکسیژن زیادی را ساطع کرده و فضاهای داخلی را از مواد شیمیایی مضر مانند بنزن، فرمالدئید و دیگر سموم تمیز می‌کند. همان طور که از نام آن پیداست، این گیاه در چین بسیار محبوب است؛ مخصوصا به دلیل عملکرد بالایش در حذف آلودگی‌های مضر در هوا.

توصیه و نگهداری: همیشه سبز چینی سایه کامل برایش مناسب است، و تنها نیاز دارد تا هر از گاهی آبیاری شود، به طوریکه خاکش مرطوب بماند. تعداد گیاهان نگهداری به اختیار خود صاحب گیاه است.

بهترین مکان: اتاق نشیمن

 

6. گیاه عنکبوتی (گندمی)

 

بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه و اداره از نگاه ناسا

 

برای کسانی که در گیاهان خانگی تازه وارد اند، گیاه عنکبوتی ارتجاعی در بین گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا، انتخابی بی‌نظیر است. این گیاه کاملا با سموم شامل کربن مونواکسید و زایلن مبارزه می‌کند و حلال مورد استفاده در چاپ و صنایع لاستیکی است. اگر حیوان خانگی دارید، گیاه عنکبوتی از معدود گیاهان آپارتمانی است که برای حیوانات سمی ‌نیست.

توصیه و نگهداری: شما می‌توانید به راحتی خانواده‌ای از گیاه عنکبوتی را پرورش دهید که خودشان از خوشان مراقبت می‌کنند... و از شما!

بهترین مکان: اتاق خواب یا اتاق نشیمن

 

7. آلوئه ورا

 

بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا ناسا

 

گیاه التیامبخش آلوئه ورا، یک مکمل دوست داشتنی برای لبه پنجره آشپزخانه است که عاشق یک نقطه آفتابی است. در حالی که برای تسکین هرگونه سوختگی در آشپزخانه، آماده هستید، این گیاه شاداب هوا را از فرمالدئید و بنزن موجود در لعاب ظروف، لبه‌های کف زمین و مواد شوینده پاک می‌کند.

توصیه و نگهداری: این گیاه در مکان‌های آفتابی رشد می‌کند. به آبیاری مداوم نیز نیازی ندارد، پس برای کسانی که به تازگی صاحب گل و گیاه شده‌اند مناسب است.

بهترین مکان: هر لبه‌ی پنجره یا هر گوشه‌ی روشن که در راه ضربه خوردن نباشد.

 

8. نخل بامبو

 

کدام گیاه اکسیژن بیشتری تولید میکند

 

نخل بامبو حتی در بین گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا، از معدود گیاهان است که می‌تواند سطح آمونیاک موجود در محصولات پاک‌کننده را کاهش دهد. نخل بامبو رشد کرده، گران‌قیمت است، بنابراین شاید بخواهید که که نخلی کوچکتر یا دانه‌اش را خریداری کنید.

توصیه و نگهداری: عاشق رطوبت است؛ این گیاه از دست و دلبازی در آبیاری بسیار خوشحال می‌شود.

بهترین مکان: دستشویی و حمام، ورودی یا اتاق نشیمن. البته اگر در حمام نگه‌داری می‌کنید، آب کمتری به آن بدهید چون خودش مرطوب می‌ماند.

 

9. درخت اژدها (دراکانا لبه قرمز)

 

گیاهان جاذب آلودگی هوا

 

تری کلر اتیلن و زایلین از جمله آلودگی‌هایی هستند که توسط این گیاه تیغ مانند با رشد آرام از بین می‌روند. برگ‌های آن دارای تراش قرمز و روشن هستند که پرتویی از رنگ را به خانه شما اضافه می‌کند.

توصیه و نگهداری: این گیاه نیاز به میزان نور منطقی دارد.

بهترین مکان: از آن جا که این گیاه تا 5/2 متر پتانسیل رشد دارد، بنابراین آن را در اتاقی با سقف بلند قرار دهید؛ برای مثال یک گوشه روشن اتاق نشیمن یا بالکن.

 

10. گریه انجیر

 

گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا

 

این گیاه خاص آپارتمانی، از زمان سلطنت ملکه ویکتوریا معروف است. گیاه گریه انجیر می‌تواند با سطوحی از فرمالدئید، زایلن و تولوئن مقابله کند.

توصیه و نگهداری: این گیاه نسبتا ایرادگیر است و تغییر را دوست ندارد. گریه انجیر خود را در نور روشن و غیر مستقیم نگه دارید تا یک گیاه پاک‌کننده مطمئن برای سال‌های زیاد پیش‌ رو باشد.

بهترین مکان: بالکن یا گوشه‌ی پر نور اتاق نشیمن

 

11. گل داودی

 

گیاهان مورد تایید ناسا

 

از بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه و اداره از نگاه ناسا، گل داودی است. این شکوفه‌های زیبا کمک می‌کند تا مجموعه‌ای از سموم شامل آمونیاک و بنزن را پاک کنید؛ این سموم به طور معمول در پلاستیک‌ها، مواد شوینده و چسب‌ها پیدا می‌شوند.

توصیه و نگهداری: این گیاه به نور خورشید علاقه زیادی دارد، پس آن را در گوشه ای از یک پنجره آفتاب گیر قرار دهید.

بهترین مکان: از گل داودی می‌توانید برای زیبا کردن آشپزخانه یا اتاق نشیمن خود استفاده کنید.

 

12. گیاه کائوچو

 

گیاهان خاص آپارتمانی

 

گیاه کائوچو (فیکوس روبوستا) به عنوان گیاه آپارتمانی با نگهداری کم است؛ بر اساس مطالعات انجام شده توسط ناسا، هنگامی‌که این گیاه در حال رشد است، کیفیت هوا داخل را نیز بهبود می‌دهد. کائوچو را باید از بهترین گیاهان خانگی پیشنهادی ناسا دانست. برگ‌های بزرگ آن می‌تواند مواد شیمیایی موجود در هوا را جذب و تجزیه کرده و به شکل بی آزار رها ‌کند. کائوچو کربن دی اکسید بازدم را جذب کرده و به اکسیژن برای تنفس تبدیل می‌کند. همچنین باکتری‌ها و بذر قارچ‌های موجود در هوا را محدود می‌کند. بنابراین متجه شده اید که چرا کائوچو از بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا ناسا است.

توصیه و نگهداری: گیاه کائوچو تحمل غفلت را دارد و بنابراین می‌تواند به راحتی توسط کسانی که تجربه کمی ‌با گیاهان دارند، رشد کند. باید اجازه دهید بین فواصل آب دادن، خاک آن خشک شود. گیاه کائوچو آبیاری کمتر از حد لازم را بهتر از آبیاری بیش از حد کنترل می‌کنند. آن‌ها می‌توانند در نور کم رونق ببخشند، بنابراین در شرایط مختلف محیط داخل، عملکرد خوبی دارند. در شرایط مناسب، گیاه کائوچو می‌تواند در نهایت به 5/2 متر برسد، بنابراین باید در جایی که فضایی برای رشد آن وجود دارد، کاشت شود.

بهترین مکان: اتاق نشیمن یا اتاق خواب

به این مطلب امتیاز دهید

3.25 امتیاز از 16 رای

نگهداری باغچه

برای سرویس نگهداری باغچه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نگهداری باغچه

مطالب مرتبط با باغبانی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading