نوار نقاشی چیست؟ و نحوه استفاده از آن، چگونه است؟

ثبت درخواست " نقاشی ساختمان "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نوار نقاشی چیست؟ و نحوه استفاده از آن، چگونه است؟

اگر قصد نقاشی دیوارهای منزل‌تان را داشته باشید، نام نوار نقاشی را بین تجهیزات لازم خواهد دید و ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که "نوار نقاشی چیست؟".

استفاده از نوار نقاشی تضمین‌کننده نقاشی به منظم‌ترین و تمیزترین حالت ممکن است.نوار مخصوص نقاشی از رنگی شدن قسمت‌هایی که باید، جلوگیری کرده؛ و کار شما هنگام نقاشی را ساده‌تر می‌کند. بدون نوار نقاشی باید آنقدر در پروسه رنگ‌آمیزی دقت به خرج داد که ممکن است خسته‌کننده باشد.

در این مطلب به شما خواهیم نوار نقاشی چیست، چگونه می‌توان از آن استفاده کرد، و همچنین پرایمر رنگ چیست.

 

نوار نقاشی چیست؟

همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم، نوار نقاشی لبه‌های کار شما را هنگام نقاشی ساختمان پوشانده، و از آنها در برابر رنگی شدن محافظت می‌کنید. استفاده از نوار نقاشی به شما کمک می‌کند تا بتوانید رنگ را بدون اینکه به قسمت‌های دیگر پخش شود و سرایت کنید، اجرا کنید. نوار مخصوص نقاشی معمولا برای پوشاندن لبه‌های سقف، قرنیزها، چارچوب درب و پنجره، کلیدها، پریزها، دیوارها و ... به کار می‌رود.

همچنین، برای اجرای طرح‌های مینیمال و هندسی، استفاده از نوار نقاشی بسیار رایج است.همانند انواع چسب کاغذ دیواری برای نصب این نوع دیوارپوش، نوارنقاشی یک ابزار کاربردی در بهتر انجام شدن نقاشی ساختمان است. 

 

نوار نقاشی

 

نوار نقاشی را از کجا تهیه کنیم؟

حالا که می‌دانید نوار نقاشی چیست، شاید برایتان سوال باشد که از کجا می‌توان آن را تهیه کرد. نوار نقاشی را می‌توانید تقریبا در هر فروشگاهی در کنار سایر لوازم نقاشی پیدا کنید. انواع نوار نقاشی قیمت مناسبی دارند و در ابعاد مختلف و در بیشتر مواقع در رنگ‌های سبز، سفید و آبی به فروش می‌رسند.

توصیه می‌کنیم هرگز از نوار چسب به جای نوار نقاشی استفاده نکنید. نوار نقاشی پس از پایان کار شما (حتی اگر بیشتر از حد معمول طول بکشد) به راحتی از سطوح مختلف کنده خواهد شد. نوارهای نقاشی برخلاف سایر چسب‌ها، نه به سطوح آسیبی می‌زنند؛ و نه ردی چسبناک از خود به جای می‌گذارند و نه رنگ سطوح را می‌کند.

ممکن است نوار چسب‌های زیادی در بازار ببینید که مانند نوار نقاشی به نظر برسند، اما مورد استفاده آنها چیز دیگری باشد. به همین دلیل، هنگام خرید نوار نقاشی دقت کنید تا بعدا به کار شما آسیبی وارد نشود.

یک نکته دیگر نیز هنگام خرید نوار نقاشی وجود دارد که باید به آن دقت کنید. روی این نوار چسب‌ها اعدادی وجود دارد، که نشان‌دهنده تعداد روزهایی است که نوار نقاشی می‌تواند روی یک سطح (بدون ایجاد مشکل) بماند.

اعداد 14 (چهارده)، 30 (سی) و 60 (شصت) معمول‌ترین دوره‌های زمانی درج‌شده روی این نوارها هستند. استفاده از نوار نقاشی 60 روزه احتمالا بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این نوار نقاشی، بسیار سبک بوده و می‌تواند زمان بسیار زیادی روی سطوح بماند و مشکلی هم ایجاد نکند.

 

نوار مخصوص نقاشی

 

نحوه استفاده از نوار مخصوص نقاشی

استفاده از نوار نقاشی بسیار ساده است. کافی است این نوار را به هرجا که ممکن است طی فرآیند رنگ‌آمیزی رنگی شود، بچسبانید.در کنار دیگر ابزار نقاشی مثل پرایمر، سیلر، ابزار پخش رنگ روی دیوار و مواردی از این قبیل تهیه نوار نقاشی به تمیز جلوه دادن نتیجه رنگ آمیزی کمک می‌کند. 

مثلا اگر می‌خواهید دیوارها را رنگ کنید، باید لبه‌های سقف، قرنیزها، چارچوب درب و پنجره، کلیدها و پریزها و... را با استفاده از نوار نقاشی بپوشانید؛ یا اگر می‌خواهید پنجره‌ای را رنگ کنید، باید دستگیره‌ها و قفل آن را با استفاده از نوار نقاشی کاملا بپوشانید.

توصیه می‌شود پیش از چسباندن نوار نقاشی و به طور کلی پروسه رنگ‌آمیزی، کلیه سطوح را از هرگونه چربی و گردوغبار تمیز کنید. برای تمیز کردن دیوار یا پنجره‌ها می‌توانید از یک اسفنج نرم و مقداری آب گرم و صابون استفاده کنید. توجه داشته باشد که کلیه سطوح باید پیش از رنگ‌آمیزی یا استفاده از نوار نقاشی کاملا خشک شده باشند.( چگونه رنگ روغن را خشک کنیم)

هنگام چسباندن نوار، اگر بسته به شرایط لازم است چند لایه را کنار هم بچسبانید، نوارهای نقاشی را کمی روی هم قرار دهید تا راه نفوذی بین آنها وجود نداشته باشد و رنگ بین‌شان نفوذ نکند. برای اینکه ابتدا و انتهای انواع نوار نقاشی به خوبی به سطح بچسبد، می‌توانید قطعه کوچکی از ابتدا و انتهای آن را گرم کنید و سپس روی سطح قرا دهید تا کاملا به سطح بچسبد.

 

نوار نقاشی چیست

 

چگونه نوار مخصوص نقاشی را جدا کنیم؟

روش جدا کردن نوار نقاشی نیز مانند خرید و استفاده از آن نکات مخصوص به خود را دارد. هرگز نوار نقاشی را به محض تمام شدن پروسه رنگ‌آمیزی از سطوح جدا نکنید. با اینکار رنگ به سایر بخش‌ها پخش خواهد شد و نتیجه مطلوب را به دست نخواهید آورد.

با این وجود، صبر کردن تا خشک شدن کامل کار نیز زمان مناسبی برای جدا کردن نوار مخصوص نقاشی نیست؛ زیرا ممکن است باعث بلند شدن رنگ در لبه‌ها شود و تمیزی و یکدستی رنگ‌آمیزی را تحت تاثیر قرار دهد. پس چه زمانی باید نوار نقاشی را جدا کرد؟

بهترین زمان برای جدا کردن نوار نقاشی، یک ساعت بعد از پایان پروسه رنگ زدن است. برای جدا کردن نوار نقاشی، لبه آن را بگیرید و با زاویه ۴۵ درجه آن را بکشید. اگر قسمتی از نوار گیر کرده و نمی‌توانید آن را به راحتی از سطح جدا کنید، با یک چاقو به آرامی لبه نوار نقاشی را نگه دارید و سپس آن را بکشید. همچین، دقت کنید تا نوار را با فشار زیاد جدا نکنید، زیرا ممکن است نوار پاره شود و یا رنگ آسیب ببیند.

اما اگر نوار بیشتر از زمان مشخص شده رو سطح مانده باشد، روش جدا کردن نوار نقاشی چیست؟ در این حالت باید پارچه‌ای را با کمی آب گرم خیس کنید و روی محل مورد نظز بکشید. اگر باز هم نتوانستید نوار را جدا کنید، از باد گرم سشوار کمک بگیرید و با استفاده از لبه تیغ به آرامی نوار نقاشی را از روی سطح جدا کنید.

جمع بندی

امیدواریم با مطالعه این مقاله، با نوار نقاشی آشنا شده باشید و نحوه استفاده و جدا کردن آن از دیوار را آموخته باشید. پیشنهاد می‌کنیم برای کارهای تخصصی نقاشی خود، درخواست خود را برای متخصصین نقاشی ساختمان فعال در خدمت از ما ثبت کنید تا در کمتر از 30 دقیقه، از 5 نقاش به رایگان قیمت بگیرید.

4.5 امتیاز از 1300 رای


نقاشی ساختمان
برای سرویس نقاشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین