اصول نگهداری کاکتوس در خانه

ثبت درخواست " نگهداری باغچه "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
اصول نگهداری کاکتوس در خانه

رعایت اصول نگهداری کاکتوس در خانه یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در طول عمر این گیاه می باشد، نگهداری این گیاه در منزل مثل هر گیاه دیگری اصول مربوط به خود را دارد، مقاوم بودن کاکتوس و سازگاری اش با محیط از عواملی است، که اصول نگهداری کاکتوس در خانه را آسان می کند. از دیگر موارد موثر در راحتی اصول نگهداری کاکتوس در خانه رشد آسان و سریع این گیاه می باشد.

اصول نگهداری کاکتوس در خانه با روش های گوناگونی همراه است، شیوه نگهداری کاکتوس در شرایط گوناگون و وابسته به محیط می تواند متفاوت باشد، برای آشنایی با شرایط خاص و موارد متنوع در اصول نگهداری کاکتوس در خانه با ما همراه باشید.

 

 

 

از موارد قابل بررسی و توجه در اصول نگهداری کاکتوس در خانه می توان به موارد متنوعی اشاره کرد، نگهداری کاکتوس در دستشویی و حمام، نگهداری کاکتوس در گلخانه و...که در این مطلب به یک سری از نکات مهم در اصول نگهداری کاکتوس در خانه پرداخته می شود.

 

نگهداری کاکتوس در خانه

 

 

اصول نگهداری کاکتوس در خانه

کاکتوس به علت رشد آسان و مقاومت بالایی که دارند، از سری گیاهان پرطرفدار در میان گیاهان گلدانی و خانگی است. اما کاکتوس هم مثل هر گیاهی برای شادابی و رشد به شرایط نسبتا خاصی نیاز دارد. کاکتوس گیاهی است،از تیره کاکتوسیان، تیره‌ای از میخک‌سانان که اغلب خاردار و گوشتی هستند،که آب و املاح معدنی و مواد مغذی را در خود ذخیره می کند و خود را برای مواجه با شرایط سخت آماده می‌ نمایند.

در بین گونه های مختلف کاکتوس ها برای نگهداری در منزل؛ نگهداری کاکتوس خیاری و نگهداری کاکتوس گوشتی، بیشتر مورد توجه می‌باشد. کاکتوس هم مانند تمامی گیاهان یک سری اصول نگهداری در خانه دارد که به چند مورد در این قسمت اشاره می‌شود.

 

اصول نگهداری کاکتوس در خانه

 

اصول نگهداری کاکتوس در خانه - آب کافی

فصول رشد کاکتوس ها از بهار تا پاییز می باشد، در طول فصل رشد، آنها حداقل یک بار در هفته آب می خورند، هنگامی که بزرگتر می شوند نیاز به آب بیشتری دارند، گلدان ها از آب به طور کامل پر کنید، در این نحوه آبیاری مواظب باشید ساقه های کاکتوس در آب باقی نماند، که باعث ایجاد پوسیدگی و قارچ در گیاه می‌شود. در کل نسبت به گیاهان دیگر به آبیاری کمتری نیاز دارد؛ با بیش از حد آب دادن به این گیاه آن را ازبین می برید.

 

 اصول نگهداری کاکتوس در خانه -آب کافی

 

اصول نگهداری کاکتوس در خانه - توجه به دوره کمون

در طول ماه های زمستان، کاکتوس از آب و دما کم بهره می برد. برای درجه حرارت توصیه می شود که گیاهان بین 45 تا 55 درجه فارنهایت (7 و 13 درجه سانتیگراد) نگه دارید. دمای خنک و خشکی خاک گیاه را "سخت" می کنند و جوانه های گل را بارور می کنند. پشت یک پنجره می تواند محیطی خوب برای نگهداری کاکتوس در زمستان در خانه باشد. در این دوره کود دادن به گیاه کاکتوس را متوقف کنید.

 

اصول نگهداری کاکتوس در خانه -توجه به دوره کمون

 

اصول نگهداری کاکتوس در خانه - کود دهی

در طول فصل رشد، اضافه کردن کود هر بار که آب به کاکتوس می دهید می تواند مناسب باشد. کود‌های حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم برای کاکتوس مناسب است.

 

 

اصول نگهداری کاکتوس در خانه -کود دهی

 

اصول نگهداری کاکتوس در خانه - نور مناسب

یکی از اصول نگهداری کاکتوس در خانه تنظیمات نور متناسب با رفتار و نیاز گیاه است، به طور کلی کاکتوس ها نور غیر مستقیم را ترجیح می دهند، با نگاهی دقیق به رفتار آنها می توانید متوجه تمایل آنها به چه اندازه نور را متوجه شوید؛ اگر کاکتوس نور بیش از حد دریافت کند، ممکن است سفید شود یا هاله های نارنجی ، زرد ایجاد شود. همچنین خورشید می تواند با تابش مستقیم گیاه را بسوزاند بنابراین اگر گیاه را پشت پنجره می گذارید مراقب باشید از سوی دیگر، در صورتی که نور کمتری دریافت کند ممکن است گیاه شروع به ارتجاع کند، که به عنوان کمبود کلروفیل شناخته می شود. این به ویژه در کاکتوس گرد دیده می شود، جایی که به نظر می رسد نقطه رشد در مرکز است. برای مدت طولانی گیاه را در چنین شرایطی قرار ندهید همچنین اطمینان حاصل کنید که گلدان را به طور منظم جابه جا کنید تا حتی از هر طرف رشد کند.

 

اصول نگهداری کاکتوس در خانه -نور مناسب

 

اصول نگهداری کاکتوس در خانه - گلدان مناسب

 یکی از اصول نگهداری کاکتوس در خانه توجه به گلدان این گل ها می باشد، کاکتوس ها معمولا در گلدان های پلاستیکی یا گلدان سفالی رشد می کنند. آنها در هر دو نوع رشد خواهند کرد.بسیاری معتقدند که یک نسبت خوب برای کاکتوس مخلوط کردن یک سوم مواد آلی، یک سوم ماسه و یک سوم شن است.

 

اصول نگهداری کاکتوس در خانه -گلدان مناسب

 

فواید نگهداری کاکتوس در خانه

گیاه کاکتوس در کنار راحتی حمل و نگهداری در خانه فواید زیادی دارد؛

  • یک تمیز کننده هوای قوی می‌باشد؛ کاکتوس ها بر خلاف گیاهان دیگر که در شب آزاد کردن اکسیژن را متوقف می کنند، کل شبانه روز در حال تصفیه و آزاد دن اکسیژن در هوا هستند.
  • ذهن را باز و روحیه انسان را شاداب می کند؛ داشتن کاکتوس در خانه یا محل کار ، روز شمارا پربارتر و آرام تر میکند.
  • خاصیت درمانی و شفادهنده کاکتوس؛ این خواص می تواند شامل بهبود زخم ها ، سوختگی ها و سایر درمان ها باشد.
  • کاکتوس ها با هر محیطی سازگارند؛ اگر شما علاقه ی زیادی به استفاده از گیاهان دارید اما فضای آن را ندارید حتما کاکتوس هارا انتخاب کنید . ساکولنت ها و کاکتوس ها بهترین گزینه برای اضافه کردن کمی چاشنی سبز به خانه های کوچک و دلگیر هستند.

 

فواید نگهداری کاکتوس

 

مضرات نگهداری کاکتوس در خانه

بعضی گونه از کاکتوس ها سمی می باشند، که می توانند ایجاد حساسیت یا مسمومیت در افراد کنند. بنابراین نگهداری از این نوع کاکتوس در خانه هایی که کودک دارند می تواند، خطرناک و مضر باشد. از دیگر موارد قابل ذکر در این مورد این است، که نگهداری از این نوع کاکتوس ها در هنگام گلدان عوض کردن و یا اصلاح برگ ها با احتیاط و استفاده از دستکش انجام شود. زیرا خراش و زخم ناشی از این گیاهان می تواند برای سلامتی مضر باشد.

 

مضرات نگهداری کاکتوس در خانه

 

نگهداری چند کاکتوس در یک گلدان

با قلمه زدن دریت کاکتوس ها می توان چندین کاکتوس را در یک گلدان نگهداری کرد و از آن به عنوان یک گلدان تزیینی برای زیبا تر کردن فضای خانه استفاده نمود، از آنجایی که نگهداری از گونه های کاکتوس مشابه هم می باشد.، به راحتی می توان این کار را انجام داد. از این نوع گلدان برای مصارف زینتی و همین طور هدیه دادن استفاده می کنند.

 

نگهداری چند کاکتوس در یک گلدان

 

اهمیت نگهداری از گیاه کاکتوس 

کاکتوسها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد می کنند. همین گیاهان مقاوم و زیبا در صورت رعایت نکردن اصول نگهداری؛ مثل هر گیاه دیگری آسیب دیده و به مرور از بین می روند، بنابراین توجه به اصول نگهداری کاکتوس در خانه یک امر مهم در سلامت و عمر طولانی این نوع گیاه است.

4.5 امتیاز از 1647 رای


نگهداری باغچه
برای سرویس نگهداری باغچه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین