روش‌های مبارزه با موش خانگی

ثبت درخواست " سمپاشی منازل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
روش‌های مبارزه با موش خانگی

وجود موش برخلاف جثه ریزش، بسیار آزاردهنده است و مبارزه با موش خانگی کار چندان آسانی نیست. نفوذ موش به درون خانه یکی از بدترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای اعضای خانواده رخ دهد. این حیوانات علاوه بر ایجاد رعب و وحشت و همین‌طور برهم زدن آرامش ما، می‌توانند از لحاظ بهداشتی نیز بسیار خطر آفرین باشند.

موش‌ها به دلیل همه چیز خواری به همه ذخایر غذایی خانه شما و البته بیشتر غذاهای خشک مثل برنج و غلات و حبوبات حمله می‌کنند و از آنجایی که حتما پیش از منزل شما در محیط‌های آلوده‌ای مثل فاضلاب و یا مخازن زباله حضور داشته‌اند، به راحتی باعث انتقال انواع بیماری‌ها می‌شوند. پس در صورت حضور این جانور موذی در محیط زندگی خود باید سریعا به از بین بردن موش اقدام نمایید.

در این مطلب راه‌های از بین بردن موش در خانه را بررسی خواهیم کرد و البته از آن جایی که پیشگیری بهتر از دمان است، پیش از آن به روش‌های پیشگیری از نفوذ موش به خانه می‌پردازیم. مبارزه با موش خانگی عملی سخت اما امکان پذیر است که در این مقاله به صورت مرحله به مرحله به آن اشاره خواهیم کرد. با ما باشید.

پیشگیری از نفوذ موش به منزل

مسلما پیشگیری از نفوذ این حیوان، به مراتب کم دردسرتر از مبارزه با موش خانگی و از بین بردن موش است. پیشگیری از این اتفاق، با رعایت چند نکته ساده به راحتی انجام پذیر است. نکات زیر را به خوبی در خاطر داشته باشید تا مجبور به از بین بردن موش در خانه نشوید.

 

روش های از بین بردن موش

 

نظافت را رعایت کنید

هیچ چیز مثل یک خانه همیشه تمیز نمی‌تواند انواع موجودات آزاردهنده از جمله موش را از منزل دور نگه دارد. رعایت نظافت، بالاخص آشپزخانه احتمال نفوذ موش را به شدت کم خواهد کرد. دقت کنید که محیط خانه را همیشه جارو بزنید تا خرده‌های غذای جمع شده، باعث حضور موش نشود. ظرف‌های وعده‌های غذایی را در اسرع وقت بشویید.

باقی مانده غذا را به حال خود رها نکنید و هرچه زودتر آن‌ها را به ظرف دردار انتقال دهید. زباله‌ها را حتما و حتما حداقل روزی یک بار از خانه خارج کنید تا پساب آن باعث آلودگی و مطلوب شدن محیط برای موش نشود. سینک ظرفشویی و کابینت‌ها را همیشه تمیز نگه دارید و نظافت آن‌ها را کنترل کنید.

البته اگر موش به درون منزل شما نفوذ کرد لزوما به این معنی نیست که شما بهداشت را رعایت نکرده‌اید یا فرد تمیزی نیستید؛ اما رعایت بهداشت و نظافت، امکان حضور موش را به حداقل می‌رساند.

 

درزگیری کنید و سوراخ سنبه‌ها را بپوشانید

در کنار نظافت، مسدود کردن درزها و حفره‌های خانه می‌تواند راهی برای پیشگیری از حضور و مبارزه با موش خانگی باشد. موش را کوچکتر از چیزی که هست تصور کنید. یک حفره با قطر نیم سانتی متر نیز ممکن است برای عبور موش و نفوذ آن به خانه کافی باشد. تمام حفره‌ها و سوراخ‌هایی که در دیوارهای خانه وجود دارد با مواد فلزی مثل سیم ظرفشویی و یا ملات‌های بر پایه سیمان بپوشانید.

این مشکل در مورد منازل قدیمی‌تر و دارای زیر زمین، بیشتر صدق می‌کند. توجه کنید درزگیری با مواد پلاستیکی یا چوبی، شاید چندان اثرگذار نباشد؛ زیرا موش توانایی جویدن این اقلام را دارد. اما به هرحال برای محل‌هایی مثل پنجره و یا دریچه کولر از توری استفاده کنید و روی حفره چاه سنگ توالت از چاه‌بست استفاده کنید، زیرا در نهایت استفاده کردن از این ابزار بهتر از استفاده نکردن آن‌ها است.

البته در مورد توری‌های محافظ می‌توانید از انواع توری‌ای استفاده کنید که از جنس فلز هستد تا موثرتر واقع شوند. از درز ما بیی زمین و در ورودی غافل نشوید. این درز را با اضافه کردن یک لایه سنگ روی پوشش زمین، پر کنید. درز در می‌تواند راه ورود موش را بسیار سهل و آسان کند

 

بسته بندی صحیح مواد غذایی

مواد غذایی مختلف را درست بسته بندی و نگهداری کنید. نگهداری مواد غذایی مختلف در ظروف در بسته و محکم باعث می‌شود امکان ردیابی بوی غذا را از موش بگیرد. هیچ گونه مواد غذایی از جمله نان، آجیل، شیرینی و ... را برای مدت طولانی بدون محافظ روی میز یا هر محیط باز دیگر نگهداری نکنید.

کشوها و کابینت‌های آشپزخانه را به طور مداوم چک کنید تا از خرده‌های مواد غذایی پاک باشند. برای نگهداری مواد غذایی قندی مثل مربا و عسل و شربت، دقت کافی را به خرج دهید تا قطرات آن‌ها محیط اطراف را آلوده نکند. توجه کنید که رعایت این نکات ساده، شما را وادار به از بین بردن موش نخواهد کرد.

 

از بین بردن موش در خانه

 

مبارزه با موش خانگی در سه مرحله

برای از بین بردن موش، معمولا سه مرحله اصلی طی می‌شود. البته در صورتی که شرایط حاد نشده باشد، به مرحله سوم نیازی نخواهید داشت.

 

مرحله یک: شناسایی موش برای مبارزه با موش خانگی

برای این که موش را از بین ببرید، باید مطمئن شوید که این حیوان در خانه شما لانه کرده است. به غیر از دیدن مستقیم موش، وجود فضله موش در خانه بالاخص ما بین مواد غذایی خشک مثل برنج، وجود رد پای موش در گوشه و کنارهای خانه، ایجاد سر و صدا و جیر جیر، همگی می‌توانند نشانه ای از وجود این حیوان در خانه باشد

 

مرحله دوم: از بین بردن موش در خانه به وسیله زنده گیری

اگر تنها یک یا نهایتا دو موش در خانه پیدا شده باشد، با زنده گیری می‌توانید موش را از بین ببرید. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد:

  • استفاده از انواع مختلف تله موش همراه با طعمه غذایی
  • استفاده از چسب موش: صفحات معمولا زرد رنگی که چسبناک‌اند و موش را در حین حرکت گیر می‌اندازند.
  • کمک گرفتن از گربه: نیازی نیست که این گربه حتما شکارگر باشد. وجود گربه و حس کردن بوی آن موجب فراری دادن موش می‌شود.

مرحله سوم: سمپاشی برای از بین بردن موش

اگر تعداد موش‌های در خانه محدود به یکی دوتا نباشد و یا در صورتی که راه‌های بالا، پاسخگوی نیاز شما نبودند، آخرین اقدام برای از بین بردن موش، سمپاشی و استفاده از سم موش است. سموم مختلفی برای از بین بردن موش در سطح بازار وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را تهیه و استفاده کنید. در صورت لزوم، باید از سمپاشی تخصصی کمک بگیرید. در این فرایند، تمام نقاط خانه، بالاخص گوشه‌هایی که بلا استفاده و یا کمتر در دسترس باقی مانده‌اند سمپاشی می‌شوند و موش‌ها را از بین می‌برند.

در آخر

این مطلب پیرامون مبارزه با موش خانگی جمع آوری و نوشته شده است. برای از بین بردن موش راه‌های مختلفی وجود دارد که در این مقاله بحث و بررسی شد. بهتر است با رعایت نکاتی ساده از نفوذ موش به درون منزل پیشگیری کنیم تا نهایتا مجبور به از بین بردن موش در خانه نباشیم.

4.5 امتیاز از 987 رای


سمپاشی منازل
برای سرویس سمپاشی منازل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین