آسان‌ترین راه‌های کاهش مصرف سوخت خودرو

ثبت درخواست " تعمیر موتور خودرو "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آسان‌ترین راه‌های کاهش مصرف سوخت خودرو

کاهش مصرف سوخت همیشه یکی از دغدغه‌های تمامی صاحبین خودرو جهت کارایی بیشتر دستگاه خود، در کنار کاهش هزینه‌ها می‌باشد. علاوه بر آن در  فصول سرد سال خصوصا در زمستان نیز نگرانی‌ها در مورد کاهش مصرف سوخت در زمستان به دلیل آب و هوای آن افزایش می‌یابد.

پس با ما همراه باشید تا در این مطلب از مجله اینترنتی "خدمت از ما" به بررسی ۱۰ روش آسان و موثر کاهش مصرف سوخت بر روی انواع خودروها بپردازیم.

 ۱۰ روش موثر کاهش مصرف سوخت 

 در ابتدا لازم است برای شما ذکر کنیم که تمامی این روش‌هاتایید شده توسط فدراسیون مصرف‌کنندگان آمریکا یا CAF می‌باشد؛ که در نتیجه انجام آن‌ها کاهش مصرف سوخت تا حدود ۱۳ درصد  تخمین زده شده است. به یاد داشته باشید که عوامل متعددی در کاهش یا افزایش مصرف سوخت تاثیر خواهند گذاشت؛ اما ما در ادامه سعی می‌کنیم به مواردی که تنها به نحوه رانندگی و نگهداری از خودرو مربوط می‌شوند بپردازیم. 

 

روشن نگه نداشتن خودرو

 سوزاندن بنزین در زمانی که مصرف آن اثری در جابجایی خودرو ندارد، را ممکن است هنگام ایستادن در پشت چراغ قرمز مشاهده کرده باشید. خاموش کردن خودرو در صورت توقف بیش از ۳۰ ثانیه به شما کمک می‌کند تا از میزان سوخت خود مصرف بهینه تری داشته باشید.

 سیستم استاپ استارت امروزه به آسان‌تر کردن خاموش کردن خودرو در زمان‌های توقف کوتاه میان مسیر کمک بسیاری کرده است. به گونه‌ای که این سیستم در زمان توقف به صورت اتومات و خودکار موتور ماشین را خاموش و با شروع حرکت آن را روشن خواهد کرد.

 

چک کردن درپوش باک

ارزان‌ترین و ساده‌ترین راه کاهش مصرف سوخت، اطمینان از سالم بودن درپوش باک بنزین می‌باشد؛ که در اکثر ماشین‌ها با روشن شدن چراغ چک می‌توانید از نقض در کارکرد آن مطلع شوید. معیوب یا شکسته بودن درپوش باک بنزین، موجب بخار شدن بنزین و به تبع آن آلودگی محیط زیست در کنار کاهش میزان پیمایش خواهد شد.

 

10 روش موثر کاهش مصرف سوخت

 

 استفاده از روغن موتور مرغوب

 استاندارد بودن روغن موتور و کیفیت آن در سلامت موتور و افزایش کارایی خودرو بسیار مهم می‌باشد. تحقیقات نشان دادند که استفاده مداوم از روغن موتور مرغوب و تنظیم به موقع آن، باعث کاهش ۲ تا ۳ درصدی مصرف سوخت در انواع خودروها شده است. رعایت این نکته در کاهش مصرف سوخت در زمستان نیز تاثیر بسیاری دارد.

 

 اندازه گیری فشار تایرها

اندازه، میزان ساییدگی سطح تایر و نوع عاج، همگی می‌توانند به نحوی در کاهش مصرف سوخت موثر باشند؛ اما از تمامی آنها مهم‌تر میزان فشار باد تایر در آن اهمیت چشمگیری دارد.

در توضیح این مورد لازم است ذکر کنیم که تحقیقات سازمان CAF نشان داده است که حدود ۲۵ درصد خودروها تنها به دلیل فشار تایر نامناسب خود دچار افزایش مصرف سوخت پیری زودرس تایرها و در نتیجه آن افزایش هزینه‌های مصرفی شده‌اند.

 

معاینه فنی دوره ای

 انجام معاینه فنی به صورت مرتب و دوره‌ای موجب برطرف شدن عیوب احتمالی خودروی شما در کمترین زمان و جلوگیری از آسیب به قطعات دیگر و صد البته مصرف سوخت بیشتر خواهد شد. خودروهایی که در معاینه فنی از آزمونهای آلاینده نتیجه خوبی نمی‌گیرند، در حدود ۴ پیمایش کمتری نسبت به خودروهای سالم خواهند داشت.

 

مرتب کردن صندوق عقب خودرو

 کمتر بودن وزن خودرو تاثیر مستقیمی بر کاهش سوخت مصرفی خواهد داشت؛ چرا که در این صورت خودرو به قدرت کمتری جهت حرکت نیاز دارد. هر وزن بیشتر درون خودرو، مصرف سوخت آن حدود یک تا دو درصد بیشتر خواهد شد. لذا توصیه می‌شود از قرار دادن وسایل بی استفاده درون صندوق خودرو خود جهت کاهش مصرف سوخت خودداری کنید.

 

 رانندگی با سرعت مناسب 

رانندگی لازم است با توجه به شرایط و مکانی که در آن رانندگی می‌کنید لازم است با سرعت مناسب انجام گیرد؛ اما به یاد داشته باشید که به ازای هر هشت واحد افزایش سرعت ۷ درصد افزایش مصرف سوخت را خواهید داشت. به شما توصیه می‌شود که در اتوبان ها با سرعت مجاز و نه بیشتر یا کمتر از آن به رانندگی با خودروی خود بپردازید.

 

 تنظیم فرمان خودرو

تنظیم فرمان خودرو را جدی بگیرید چراکه چک کردن دوره ای آن می تواند تا حدود ۱۰ درصد از میزان سوخت مصرفی شما را کاهش دهد. متمایل شدن فرمان به طرفین هنگام صاف بودن چرخ‌ها و صاف نیاستادن فرمان نشانه از مشکلات جدی در جلوبندی و سیستم فرمان خودروی شما خواهد بود؛ که باید هرچه سریع‌تر به رفع آن بپردازید.

 

پرهیز از تغییر سرعت ناگهانی

 به یاد داشته باشید که هرگونه تغییر ناگهانی سرعت طی می‌تواند موجب افزایش مصرف سوخت شما شود. لذا هنگام رانندگی دقت کنید که تا حد امکان از افزایش سرعت به صورت ناگهانی یا ناگهان ترمز کردن جداً خودداری کنید.

 

خودداری از نگه داشتن ترمز حین رانندگی

 تحقیقات نشان داده اند که بعضی از راننده‌ها رانندگی به منظور استراحت بر روی پدال ترمز قرار می دهند که این کار آن‌ها موجب افزایش ۳۵ درصدی مصرف سوخت خودرو خواهد شد. علاوه بر آن آسیب به سیستم ترمز نیز موجب افزایش هزینه‌های مصرفی فرد می‌شود.

 

نکات کاهش مصرف سوخت در زمستان

 

7 نکته مهم کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان 

در فصول سرد سال به دلیل بیشتر بودن غلظت هوای سرد نسبت به هوای گرم خودرو برای حرکت سوخت بیشتری را مصرف می کند. راه‌های زیر کمک بسیاری در کاهش مصرف سوخت در زمستان خواهند کرد.

  • بررسی تنظیمات موتور خودرو در ابتدای فصل

  • اطمینان از بالانس بودن میزان باد چرخ‌های خودرو

  • گرم کردن اصولی خودرو قبل از شروع به حرکت

  • اطمینان از سالم بودن شمع خودرو و تعویض آن در صورت مشاهده هرگونه نقص

  • تمیز کردن و یا تعویض فیلتر هوا

  • تمیز کردن انژکتور‌های خودرو

  • چک کردن میزان سلامتی سنسورهای خودرو خصوصاً سنسور اکسیژن

جمع بندی

 برای کاهش مصرف سوخت خودرو شما نیاز به انجام هیچ کار عجیبی ندارید؛ بلکه تنها کافی است به رعایت چند نکته حین رانندگی بپردازید. در کنار آن برای کاهش مصرف سوخت در زمستان تنها رعایت چند نکته ساده می تواند به شما کمک بسیاری کند.

اگر با وجود رعایت تمامی مطالب گفته شده باز هم متوجه افزایش مصرف سوخت خودروی خود شدید، می‌توانید همین الان با ثبت درخواست خود در بازارآنلاین "خدمت از ما" از مجرب‌ترین متخصصان جهت رفع عیوب احتمالی یا خودروی خود کمک بخواهید.

4.5 امتیاز از 1069 رای


تعمیر موتور خودرو
برای سرویس تعمیر موتور خودرو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین