از بین بردن خط و خش بدنه خودرو

ثبت درخواست " لیسه گیری خودرو "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
از بین بردن خط و خش بدنه خودرو

از بین بردن خط و خش بدنه خودرو چه توسط خودتان، و چه توسط مرکز تخصصی رفع خط و خش خودرو اهمیت بالایی دارد. در صورت عدم توجه به از بین بردن خط و خش بدنه ماشین، هم ظاهر خودرویتان تحت تاثیر قرار می­‌گیرد، و هم از قیمت آن کاسته می‌­شود. البته، رسیدگی به موقع و از بین بردن خط و خش بدنه خودرو از آسیب­‌های جدی‌­تر به رنگ خودرو نیز جلوگیری می­‌کند. اگر به دنبال روش از بین بردن خط و خش بدنه خودرو در خانه و بدون مراجعه به مرکز تخصصی رفع خط و خش خودرو هستید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

انواع خش در از بین بردن خط و خش بدنه خودرو

پیش از توضیح روش‌ از بین بردن خش روی سپر و بدنه، باید انواع خط و خش را شناخت:

  1. اولین دسته خط و خش‌­های عمیقی هستند که علاوه بر رنگ خودرو، به سطح فلزی پنل­‌های بدنه نیز آسیب زده است. اگر خط و خش­‌های روی خودروی شما جز این دسته هستند، بهتر است از بین بردن خط و خش بدنه خودرو در منزل را فراموش، و به یک مرکز تخصصی رفع خط و خش خودرو مراجعه کنید. برطرف کردن چنین خش­‌های به تخصص نیاز دارد.
  2. دسته دوم خط و خش­‌های سطحی هستند که عمق زیادی ندارند. رفع خش در چنین مواردی را می‌­توان با روش‌­های مقرون به صرفه در منزل انجام داد. از آنجا که این خطوط سطحی بوده و به سطح فلزی بدنه آسیب نرسانده‌­اند، افراد عادی بدون مراجعه به مرکز تخصصی رفع خط و خش خودرو نیز می‌­توانند آنها را ترمیم کنند.

 

روش ترمیم خط افتادگی بدنه خودرو

 

روش ترمیم خط افتادگی بدنه خودرو

در ادامه روش از بین بردن خط و خش بدنه خودرو را مرحله به مرحله توضیح می‌­دهیم:

 

مرحله اول از بین بردن خط و خش بدنه خودرو: شستشوی خودرو

در اولین مرحله از از بین بردن خش روی سپر و بدنه (و حتی از بین بردن خط و خش موتور سیکلت)، باید ابتدا خودروتان را بشویید. اما این کار چه دلیلی دارد؟ دلیل اینکار آن ایجاد دید کافی بر روی خط و خش­‌هاست. البته این کار یک دیگری هم دارد. آلودگی بدنه خودرو باعث می‌‌تواند در خطوط ایجاد شده روی بدنه نفوذ کند و از کیفیت ترمیم بکاهد.

بنابراین، ابتدا قسمتی از بدنه که به رفع خش نیاز دارد را مشخص، و آن قسمت و اطرافش را کاملا تمیز کنید. توصیه می­‌کنیم حداقل این مرحله در از بین بردن خط و خش بدنه ماشین را در یک مکان سربسته انجام دهید. زیرا از ورود مجدد گرد و خاک داخل خط و خش­‌ها جلوگیری می­‌شود. همچنین، بهتر است خودرو را با مواد شوینده مخصوص ماشین انجام دهید، تا مواد شیمیایی سایر شوینده‌­ها (که ممکن است به رنگ آسیب برساند) به محل خط و خش نفوذ نکند.

 

از بین بردن خش روی سپر

 

مرحله دوم از بین بردن خط و خش بدنه ماشین: سنباده زدن

دومین مرحله در روش از بین بردن خط و خش بدنه خودرو در خانه، سنباده زدن محل خط و خش است. توجه داشته باشید که این مرحله حساسیت بالایی دارد. بنابراین مراحل ذکر شده در ادامه را با دقتی بیشتر انجام دهید. اولین و مهمترین نکته در این مرحله، استفاده از یک سنباده نرم با تراکم و کیفیت بالاست. شاید سنباده نرم با تراکم بالا و کیفیت خوب کمی گران­‌تر باشد، اما نتیجه از بین بردن خط و خش بدنه خودرو شما را قطعا راضی خواهد کرد.

اگر به مرکز تخصصی رفع خط و خش خودرو یا صافکاری­‌ها مراجعه کرده باشید، دیده­اید که قبل از رنگ‌­کاری، شخص رنگ­کار محل مورد نظر با یک سنباده بسیار نرم و با خیس کردن محل برای مدت طولانی سنباده می‌­زند. شما هم باید این کار را با احتیاط و به آرامی انجام دهید. یک سنباده نرم و باکیفیت تهیه کنید و محل خط و خش افتاده را سنباده بزنید. برای جلوگیری از خط و خش‌­های جدید، حتما سنباده و یا محل مورد نظر را با آب خیس کنید.

مرحله سوم رفع خش: استفاده از رقیق­‌کننده رنگ

پس از سنباده زدن، بایستی از رقیق‌­کننده رنگ در روش ترمیم خط افتادگی بدنه خودرو یا از بین بردن خط و خش موتور سیکلت استفاده کنید. اما رقیق­‌کننده رنگ دقیقا چیست؟ رقیق­‌کننده رنگ، ماده‌­ای مشابه پولیش‌­های خاص هستند. رقیق­‌کننده­‌ها رنگ خودرو تا حدودی نرم می‌­کنند و بدین وسیله، یک لایه بسیار نازک از سطح خودرو را برداشته، و به خودرو رنگی براق می‌­دهند.

به دلیل همین خاصیت رقیق­‌کننده‌­ها، برای از بین بردن خش روی سپر و بدنه نباید از رقیق­‌کننده قوی استفاده کنید؛ چون ممکن است به رنگ خودرو آسیب بزند. اگر نتوانستید رقیق‌­کننده­‌ای با این مشخصات را پیدا کنید، خمیر دندان مشکل شما را حل خواهد کرد. برای این منظور کافیست کمی خمیر دندان را با آب رقیق، و سپس با همان سنباده مجددا روی محل مورد نظر استفاده کنید. این عمل باعث رقیق شدن رنگ خودرو شده، با سنباده به محل خط و خش نفوذ، و آن قسمت را با رنگ خودرو پر می‌کند.

 

از بین بردن خط و خش بدنه ماشین

 

مرحله چهارم از بین بردن خش روی سپر و بدنه: پولیش

چیزی به اتمام مراحل روش ترمیم خط افتادگی بدنه خودرو نمانده است. پس از سنباده زدن، محل را با آب سرد بشویید و سپس با حوله خشک کنید. حتما توجه داشته باشید که رطوبت زیادی در بدنه خودرو باقی نماند. سپس، یک پولیش نرم تهیه کنید، و محل خط و خش را با یک پد یا دستمال نرم و بدون فشار دادن دست پولیش بزنید.

البته پولیش‌­هایی در بازار موجود هستند که بسیار قوی بوده، و نتایج مطلوب‌­تری به ما می‌­دهند. اما استفاده از آن‌ها، تخصص خاص مرکز تخصصی رفع خط و خش خودرو را می‌­طلبد. پس از اینکه از نتیجه کار راضی شدید، محل مورد نظر را دوباره بشویید و خودرو را زیر نور بررسی کنید. اگر از رفع خط و خش­‌ها مطمئن شدید به شما تبریک می‌گوییم. در غیر این صورت، دوباره گام چهارم را تکرار کنید.

توجه داشته باشید که پولیش زدن در انتهای مراحل روش ترمیم خط افتادگی بدنه خودرو (به دلیل لایه برداری) کمی حساس و آسیب­‌پذیر شود. به همین خاطر، در صورت تمایل یک واکس محافظ بدنه نیز تهیه و محل مورد نظر را به آن آغشته کنید. واکس محافظ بدنه وظیفه محافظت از رنگ خودرو را بر عهده دارد.

4.5 امتیاز از 1423 رای


لیسه گیری خودرو
برای سرویس لیسه گیری خودرو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین