نحوه تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری

ثبت درخواست "سرویس و تعمیر آبگرمکن"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری

شناخت دیافراگم آبگرمکن دیواری و نحوه عملکرد آن در انواع آبگرمکن کمک می کند تا تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری به درستی انجام شود. این قطعه جز قطعات حساس آبگرمکن است و خرابی آن عملکرد آبگرمکن دیواری را مختل کرده و لازم است تعویض گردد.

معمولا زمانی که شعله آبگرمکن کوتاه باشد و آب را به دمای مطلوب نرساند، لازم است دیافراگم آبگرمکن دیواری تعویض شود. البته گاهی اوقات دیافراگم مشکلی ندارد و لازم است پیچ تنظیم دیافراگم آبگرمکن دیواری بوتان را بر اساس فشار آب تغییر داد تا شعله تنظیم و آب گرم شود.

علاوه بر آن، برخی مواقع علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری را می‌توان در عملکرد ضعیف این قطعه یافت. در این مطلب علاوه بر آشنایی کامل با نحوه عملکرد دیافراگم آبگرمکن دیواری، به بررسی روش تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری بوتان و تعمیر رگلاتور آبگرمکن دیواری بوتان در مجموعه اقدامات وابسته به  تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان و برندهای دیگر پرداخته شده است.

 

کار دیافراگم در آبگرمکن دیواری

 

آشنایی با نحوه عملکرد دیافراگم در آبگرمکن دیواری

از مهمترین نکات در هنگام شرح نحوه تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری اهمیت آشنایی کافی با کارکرد این قطعه در آبگرمکن می‌باشد. دیافراگم قطعه‌ای حساس برای جدا کردن دو سطح و حسگر فشار در آبگرمکن است. از آنجایی که مبنای اصلی کار تمامی آبگرمکن‌های دیواری، فشار آب است، بنابراین کارکرد دیافراگم از اهمیت بالایی برخوردار است.

در واقع فشار آب ورودی در آبگرمکن دیواری به قطعه ای به نام دیافراگم برخورد کرده و این قطعه طی مراحلی باعث بازشدن مسیر گاز و تشکیل شعله اصلی می‌شود. از این رو قطعه دیافراگم را می‌توان از تجهیزات اصلی و مهم آبگرمکن‌های دیواری برشمرد.

دیافراگم آبگرمکن دیواری، بخشی از رگلاتور آب است که فشار آب را از طریق میله سوپاپ به سوپاپ گاز منتقل می کند. وظیفه رگولاتور آب، نگه داشتن میزان آب خروجی از آبگرمکن در یک محدوده مشخص است.

 

آموزش تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری بوتان

 

نوع و شکل دیافراگم در هر نوع آبگرمکن دیواری وابسته به شکل تولیدی ریگلاتور آب در این دستگاه وابسته است. جنس اصلی دیافراگم آبگرمکن دیواری به دلیل اینکه حداقل 100 واحد فشار را در مصارف خانگی تحمل می‌کند، نوع لاستیک اتیلن-پروپیلن که اصطلاحا EPDM نامیده می‌شود. پس از آشنایی با کار دیافراگم در آبگرمکن دیواری در ادامه این مطلب به بررسی محورهای اصلی نحوه تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری و تعمیر این قطعه در مواقع ضروری می‌پردازیم.

 

گام‌های اصلی در تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری

از جمله معایب ابگرمکن دیواری، عدم عملکرد صحیح دیافراگم تحت تاثیر معیوب یا تنظیم نبودن است. تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری مانند دیگر تجهیزات این وسیله پرکاربرد باید طبق یک اصول صحیح و دقیق انجام شود. برای اینکه بتوانید این قطعه را بدون دردسر و ایجاد اشکال در دیگر قطعات آبگرمکن دیواری انجام دهید چندین نکته اشاره شده در این بخش را به خاطر بسپارید.

 

عوض کردن دیافراگم آبگرمکن دیواری لورچ

 

 1. بیشتر سهم توجه به قطعات وابسته به دیافراگم در هنگام تعویض را قطعه ریگلاتور آب به خود اختصاص داده است. از این رو در هنگام سرویس ریگلاتور آب در آبگرمکن دیواری نیاز به تعویض دیافراگم آبگرمکن محتمل است.
 2. برای تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری اولین کار قطع آب ورودی به ریگلاتور آب است. با انجام این کار امکان باز کردن لوله‌های متصل به ریگلاتور آب و دسترسی به قطعه دیافراگم در آبگرمکن دیواری امکان پذیر می‌باشد. شیر گاز را هم ببندید.
 3. 6 پیچ رگلاتور را باز کنید تا بتوانید دیافراگم را جدا کنید. 
 4. پس از دسترسی به قطعه دیافراگم آبگرمکن دیواری اقدام به تعویض تجهیزات معیوب و آسیب دیده هر کدام با رعایت اصول تعیین شده نمایید.
 5. پس از انجام کار تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری حتما از عدم نشت گاز با تست آب و صابون در اطراف آبگرمکن اطمینان حاصل نمایید.
 6. در کنار رگلاتور یک پیچ تنظیم دیافراگم آبگرمکن وجود دارد که میزان فشار دیافراگم آبگرمکن دیواری به پیستول خروج گاز را مشخص می کند. زمانی که دیافراگم خراب باشد، فشار لازم برای خروج جریان گاز و روشن شدن شعله را ایجاد نمی کند. توسط این پیچ می توانید ارتفاع شعله را تنظیم کنید.
 7. کار تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری یک امر تخصصی است که در صورت عدم اطلاعات کافی در زمینه تعمیرات آبگرمکن دیواری بهتر است از یک سرویسکار و تعمیرکار مجرب در این زمینه مشورت و راهنمایی بگیرید.

 

تصویر پیچ تنظیم دیافراگم آبگرمکن دیواری

 

پیچ تنظیم دیافراگم آبگرمکن دیواری

به شما توصیه می کنیم که در زمان تعویض دیافراگم با پیچ تنظیم دیافراگم آبگرمکن دیواری بوتان (فلش قرمز در تصویر بالا) کاری نداشته باشید. کار این این پیچ تنظیم فشار و سرعت عبور آب است. زمانی که مشکل آبگرمکن با تعویض دیافراگم برطرف می‌شود، دیگر نیازی نیست تنظیم پیچ را تغییر دهید، چراکه تغییر غیراصولی این پیچ باعث می شود دمای آب خروجی بسیار کم یا بسیار زیاد شود.

در واقع این پیچ، همان پیچ تنظیم دماست که سرعت خروج آب از رگلاتور را کنترل می‌کند. بر روی محور شیر تنطیم دما دو سوراخ با قطر کوچک و بزرگ وجود دارد که بنا به موقعیت قرارگیری آنها در مقابل منفذ کناری شیر تنظیم دما میزان دبی خروجی از حداقل تا حداکثر تنظیم میگردد.

 

قطعات داخلی پیچ تنظیم دیافراگم آبگرمکن (شیر تنظیم دما)

 

تعویض واشر دیافراگم آبگرمکن دیواری در مدل‌های مختلف

فرسوده شدن واشر لاستیکی دیافراگم در آبگرمکن‌های دیواری جزء موارد علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری است. همین امر افراد را به رفع عیب پیش آمده در این قطعه و در نهایت تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری ترغیب می‌کند. 

 

واشر دیافراگم آبگرمکن دیواری در مدل‌های مختلف

 

در این قسمت روش تعویض واشر دیافراگم آبگرمکن دیواری بوتان را بعنوان نمونه در مراحل دقیق و اصولی مشاهده می‌کنیم:

 • در وهله اول بدون دست زدن به پیچ تنظیم دیافراگم آبگرمکن دیواری بوتان اقدام به انجام تعویض واشر دیافراگم با مراحل زیر کنید.
 • جهت اطمینان از خراب بودن واشر لاستیکی دیافراگم، اول با یک پیچ گوشتی باریک اقدام به وارد کردن فشار به میله بین دو کاربراتور کنید. با این حرکت باید مشعل آبگرمکن دیواری روشن شود.
 • خرابی دیافراگم آبگرمکن دیواری در این حالت مانع ایجاد فشار بر روی این میله و در نتیجه عدم روشن شدن شعله آبگرمکن در هنگام باز کردن آب گرم می‌شود.
 • ورودی آب به کاربراتور آبگرمکن دیواری را در زمان تعویض واشر دیافراگم از رسوب پاک کنید.
 • به پیچ‌های اتصالی بدون آگاهی و رعایت اصول دست نزنید، تنها آب و گاز را قطع کرده و با باز کردن کاربراتور اقدام به تعویض واشر دیافراگم آبگرمکن کنید.
 • توجه داشته باشید واشر خریداری شده حتما به مدل و نوع آبگرمکن دیواری شما سازگار باشد.

 

نکات مهم در هنگام تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری

اطلاع دقیق از روش‌های تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری همانند دیگر قطعات وابسته به این وسیله از حساسیت و اهمیت بالایی برخوردار است. رعایت اصول تعیین شده در هنگام باز کردن قطعات وابسته به دیافراگم علاوه بر تعویض بدون نقص این قطعه از آسیب جدی دیگر تجهیزات جلوگیری می‌کند.

 

پیچ تنظیم دیافراگم آبگرمکن دیواری بوتان

 

در این قسمت چندین نکته مهم در هنگام تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری را برای برند‌های مختلف با هم مشاهده می‌کنیم:

 • از قیچی کردن قسمت منگوله این قطعه در تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری بوتان خودداری کنید.
 • توجه کنید دیافراگم آبگرمن دیواری بوتان را برعکس قرار ندهید، در این صورت آبگرمکن روشن نمی‌شود.
 • چنانچه از دیافراگم بوتان برای آبگرمکن دیواری سینجر استفاده می‌کنید ، قسمت منگوله آنرا حذف کنید.
 • هنگام تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری حتما سرویس رگولاتور آب نیز انجام شود.
 • در هنگام تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری سینجر تمامی اورینگهای موجود در رگولاتور آب را تعویض کنید.
 • در زمان اقدام به تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری سینجر به تعویض بوشهای پلاستیکی رگولاتور آب توجه داشته باشید.
 • دیافراگم آبگرمکن دیواری سینجر را فقط برای این برند استفاده کرده و از قرار دادن آن بر روی آبگرمکن دیواری لورچ، بوتان یا موارد دیگر جدا خودداری کنید.

در پایان بهتر است تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری را یک کار تخصصی بدانید، اگر در تعمیر و سرویس آبگرمکن دیواری سر رشته ندارید از افراد متخصص در این زمینه مشورت و راهنمایی بخواهید. با این کار علاوه بر تعویض دیافراگم آبگرمکن دیواری از سرویس همزمان دیگر قطعات آبگرمکن بهره برید.

گاهی اوقات ممکن است با تنظیم پیچ دیافراگم آبگرمکن دیواری، مشکل روشن نشدن شعله یا کوتاه بودن شعله آبگرمکن دیواری بوتان حل شود و نیازی نباشد تا برای عوض کردن دیافراگم هزینه کنید، بنابراین مشورت با تعمیرکار معتمد را در اولویت قرار دهید.

سرویس و تعمیر آبگرمکن
برای سرویس سرویس و تعمیر آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading