علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری و شمعک آن

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری و شمعک آن

خاموش شدن آبگرمکن خصوصا در فصل زمستان مشکل عدم دسترسی به آب گرم را به دنبال دارد، از این رو دانستن علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری در روزهای سرد سال، از اهمیت بالایی برخوردار است. آشنایی با عوامل به وجود آورنده علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری در برندبهترین آبگرمکن دیواری و مدل‌های مختلف به افراد در رفع این ایراد رایج و مشکل ساز کمک می‌کند.

حتی در روند عملکرد بهترین آبگرمکن دیواری نیز ممکن است مشکلاتی مثل خاموش شدن ناگهانی شمعک و یا روشن نشدن صحیح پیش آید.

در این مقاله علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری که می‌تواند عامل جزئی یا عیب در یک قطعه اصلی بوده مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از مواجهه با مشکل، وقت و بی وقت خاموش شدن آبگرمکن دیواری مطالعه این مقاله از مجله خدمت از ما را از دست ندهید.

 

 

بررسی دلایل خاموش شدن آبگرمکن دیواری و رفع آن ها

علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری مانند دیگر ایرادات ایجاد شده در نحوه عملکرد این سبک آبگرمکن می‌تواند، تحت تاثیر عیب و نقص ایجاد شده در قطعات اصلی آبگرمکن باشد. از طرفی دیگر به هم خوردن تنظیمات خصوصا در نوع جدید آبگرمکن‌های دیواری می‌تواند از اساسی ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی آبگرمکن دیواری باشد.

اصلی‌ترین رلایل مشاهده خاموش شدن آبگرمکن و عیب یابی علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری به موارد زیر مربوط است:

 • قطعی‌ گاز ساختمان
 • بسته بودن شیر اصلی
 • گرفتگی در لوله مبدل و شیر احتراق
 • کارنکردن دیافراگم
 • عدم خروج گازهای احتراق

 

دلایل مختلفی برای خاموش شدن آبگرمکن وجود دارد که نیاز به بررسی برای رفع مشکل است

 

علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری بوتان و دیگر مدل‌های آبگرمکن دیواری با بررسی وضعیت دقیق عملکرد این آبگرمکن در هنگام سرویس و راه اندازی مجدد آن قابل تشخیص و رفع است. در این قسمت به بیشترین علائم و دلایل مشاهده شده در هنگام یافتن علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری اشاره می‌کنیم.

 

1- خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری

یکی از مواردی که افراد را از علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری آگاه می‌کند، به یکباره خاموش شدن شمعک آن است.

در یک مطلب بطور مفصل دلایل اینکه چرا شمعک آبگرمکن دیواری روشن نمی‌ماند و خاموش می شود را شرح داده ایم. بیشتر تعمیرکاران آبگرمکن دیواری بارزترین علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری را خرابی ترموکوپل و شیر مغناطیسی آبگرمکن های نسل قدیم (پیلوت دار) می‌دانند.

یکی از این موارد تست ترموکوپل که بیشتر برای یافتن علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری صورت می‌گیرد، فشار دادن سر هسته بویین به مدت 20 تا 30 ثانیه بعد از حرارت دادن سر ترموکوپل است. اگر بعد از رها کردن آن سر هسته به جای خود بازگردد، ترموکوپل بدون ایراد بوده و در غیر اینصورت باید به فکر تعویض این قطعه باشید.

اگر شمعک آبگرمکن دیواری روشن نشود، شاید سیم مربوط به ترموکوپل آبگرمکن دیواری قطع شده و باید تعویض شود. برای اطمینان از اینکه خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان به دلیل ایراد در نحوه عملکرد ترموکوپل بوده، چندین تست را می‌توانید روی آن انجام دهید. این تست‌ها به شما در کشف علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن کمک می‌کنند.

در برخی موارد نیز به صورت کلی مشکل از روشن نشدن شمعک آبگرمکن است که دلایل جداگانه ای دارد.

 

مشکل خاموش شدن شمعک می تواند عملکرد آبگرمکن دیواری را مختل کند.

 

2- عملکرد نامناسب واشر دیافراگم آبگرمکن

این ایراد نیز بیشتر مواقع علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری است. دیافراگم را به صورت کامل بررسی کنید و در صورت بروز مشکل و خرابی در واشر، می توانید اقدام به تعویض دیافراگم آبگرمکن کنید. 

مشکل و علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری در برخی مواقع با یک فاصله زمانی بعد از بستن شیر آب گرم رخ می‌دهد، که در آن صورت می‌توان دلیل این ایراد را در وضعیت لوله دیافراگم و شیپوره، شیر احتراق آهسته و اورینگ سوپاپ بررسی کرد.

 

خراب بودن واشر دیافراگم از دلایل خاموش شدن آبگرمکن دیواری است.

 

3- ایراد در لوله کشی ساختمان و خاموش شدن آبگرمکن دیواری

یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی آبگرمکن دیواری لوله‌کشی غیر اصولی ساختمان است. برخی مواقع نصب اشتباه شیر آب گرم و سرد علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری بوتان و دیگر برند‌های آب گرمکن دیواری است که باید به آن توجه جدی داشت. شیرر آب گرم باید در جایی نصب شود که بخش ترموکوپل و سنسور آبگرمکن را فعال کرده و بتواند آبگرمکن دیواری را روشن کند.

 

برای بررسی علت خاموش شدن ابگرمکن حتما لوله کشی ها را چک کنید.

 

4- رسوب جمع شده در فیلتر‌ها و لوله‌های آبگرمکن

گرفتگی ایجاد شده در فیلترها و لوله‌های منتهی به آبگرمکن دیواری را می‌توان یک علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری برشمرد. برای اطمینان از این مشکل حتما وضعیت لوله‌ها را مورد بررسی قرار داده و در صورت مشاهده رسوب در لوله‌ها و سر شیرها برای رفع آن اقدام نمایید.

در واقع هنگامی که فشار آب درون آبگرمکن کاهش پیدا کند، مشعل توانایی روشن ماندن را نداشته و به همین دلیل آبگرمکن بصورت ناگهانی خاموش می‌شود؛ علاوه بر این موارد گاها رسوب جمع شده در سر الکترود باعث خراب شدن این قطعه می شود و عملکرد آبگرمکن را برای روشن ماندن دچار مشکل می کند. بنابراین رسوب زدایی آبگرمکن دیواری را در هنگام تعمیر و سرویس آبگرمکن دیواری در راس اقدامات لازم قرار دهید. 

 

رسوب گیری آبگرمکن دیواری می تواند از خاموش شدن سریع آن خودداری کند.

 

5- مشکل در سنسور دودکش آبگرمکن دیواری 

اختلال در عملکرد صحیح سنسور دودکش آبگرمکن در دسته مواردی است که در بررسی علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری باید مورد توجه قرار گیرد. این مورد با خاموش شدن ناگهانی آبگرمکن بعد از روشن ماندن طولانی مدت رخ می‌دهد.

نصب استاندارد و صحیح دودکش در جلوگیری از بروز این مشکل بسیار تاثیر دارد. قبل از هر گونه اقدامی از اصولی بودن نصب دودکش آبگرمکن دیواری اطمینان حاصل کنید. در هنگام خاموش شدن آبگرمکن دیواری بوتان در مدل‌های مختلف، این مشکل به دلیل عدم رعایت فاصله در هنگام نصب دودکش بسیار دیده می‌شود. 

زمانی که دودکش درست نصب نشود، این سیگنال را به آبگرمکن می دهد که تخلیه دود گاز به درستی انجام نمی شود و با رسیدن دود به به بخش های آبگرمکن، به صورت خودکار خاموش می شود.

 

6- ضعیف بودن جریان آب در لوله‌ها

یک علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری که دلیل رایجی هم هست، کم بودن جریان آب در لوله‌های منتهی به آبگرمکن تحت تاثیر ایراداتی مثل وجود نشتی، خرابی منبع انبساط و قطع بودن آب است. زمانی که جریان آب گرم ضعیف باشد، آبگرمکن به درستی عمل نمی کند و نمی تواند به موقع روشن شود چون جریان آب گرمی که سیگنال روشن شدن آبگرمکن را بدهد وجود ندارد. در این مواقع در صورت بروز نشتی باید آن را برطرف و در صورت ضغیف بودن فشار آب شهر به فکر راهکارهای افزایش فشار آب باشید.

 

کاهش فشار آب، بخش شعله آب گرم کن را غیر فعال کرده و باعث خاموش شدن آن می شود.

 

موارد بررسی شده در این قسمت در علت خاموش شدن آبگرمکن پس از چند دقیقه یا چند ثانیه نقش اساسی داشته اند. با این همه مواردی مثل قطعی ناگهانی گاز یا بسته بودن شیر گاز نیز می‌تواند یک علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری باشد.

 

دو علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری بوتان بدون شمعک

آبگرمکن دیواری بوتان در دسته آبگرمکن‌هایی پر استفاده در منازل به شمار می‌آید. خاموش شدن ناگهانی این مدل و برند آبگرمکن دیواری با مشکلات زیادی برای افراد همراه است. قطعی آب گرم مورد نیاز و همین طور خاموش شدن وقت و بی وقت آبگرمکن دیواری بوتان از بارزترین ایرادات مشاهده شده در هنگام استفاده از این آبگرمکن است. در ادامه به بررسی علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری بوتان می پردازیم.

 

دلایل خاموش شدن آبگرمکن دیواری بدون شمعک ممکن است متفاوت با سایر مدل ها باشد.

 

در این قسمت به دو علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری بوتان بدون شمعک برای آشنایی بیشتر افراد در هنگام مواجهه با این مشکل اشاره خواهیم داشت.

این موارد شامل علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری بوتان b3115 نمی شود؛ چرا که آبگرمکن بوتان b3115 از نسل قدیم آبگرمکن های بوتان است که با پیلوت کار می کنند.

 

عدم رعایت اصول نصب دودکش آبگرمکن دیواری بوتان

مهم‌ترین علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان در مدل‌های مختلف از جمله بدون شمعک، عدم توجه به رعایت اصول در هنگام نصب دودکش آبگرمکن است. این امر با عملکرد سنسور دودکش و در نهایت خاموش شدن شعله آبگرمکن در هنگام کار همراه است.

اگر شعله مشعل آبگرمکن بوتان بدون شمعک بعد از 5 دقیقه کار، خاموش می شود، به دلایل زیر مربوط است:

 • دریچه تأمین هوا مشکل دارد و احتراق گاز، منواکسید کربن تولید می‌کند.
 • دودکش مناسب نیست و دی اکسید کربن حاصل از سوختن از کلاهک خارج نمیشود.

 

خاموش شدن شعله آبگرمکن همزمان با توقف جرقه زن

گاهی اوقات شعله آبگرمکن دیواری بوتان آیونایز (بدون شمعک) تا زمانی که جرقه زن کار می کند روشن است اما به محض توقف جرقه، خاموش می شود.

در این حالت خاموش شدن آبگرمکن بدون شمعک بوتان مربوط به یکی از دلایل زیر است:

 • خرابی در الکترود سنسور
 • خرابی برد آبگرمکن
 • شل بودن اتصال کابل سنسور و الکترود
 • شل بودن پیچ اتصال بدنه

 

عیب یابی خاموش شدن آبگرمکن دیواری شمعک دار و بدون شمعک

روشن نشدن شمعک و شعله آبگرمکن بوتان در مدل های b3115 و b3118

در برخی از مدل های شمعک دار بوتان که کمی قدیمی تر هستند، مشکل خاموش شدن شمعک و شعله بیشتر دیده می شود. به عنوان مثال می توان بوتان مدل b3115  و b3118 را مثال زد که مشکلات بیشتری در این زمینه دارند.  برخی از مشکلات و علت های خاموش شدن آبگرمکن بوتان b3115 و b3118 در بخش شمعک و شعله شامل موارد زیر است:

 

 • زنگ زدگی بخش های مختلف آبگرمکن که به دلیل استفاده طولانی ممکن است پیش بیاید و با تغییر رنگ آب مشخص می شود.
 • ایراد در بوبین و ترموکوپل که از جرقه زدن و روشن ماندن شمعک جلوگیری می کند.
 • وجود جرم و کثیف بودن بخش های مختلف آبگرمکن بوتان که با شستشوی کامل برطرف می شود.
 • خراب بودن بخش هایی از شیر مغناطیسی که ممکن است موجب خاموش شدن آبگرمکن بوتان شود
 • مشکلات مربوط به دودکش در مدل های b3115 و  b3118
 • ایجاد نشتی در بخش های مختلف که باعث کاهش فشار آب و آسیب در بلند مدت می شود.

 

علت روشن شدن انفجاری آبگرمکن دیواری

روشن شدن انفجاری و ناگهانی آبگرمکن دیواری نیز یکی از مشکلات رایج در حوزه پکیج و آبگرمکن است. از این رو در این بخش چند علت روشن شدن ناگهانی آبگرمکن دیواری را بیان خواهیم کرد:

 • وجود مشکل در بخش میله جرقه زن آبگرمکن دیواری
 • خرابی و وجود مشکل در شیر برق
 • تنظیم نبودن یا تنظیم نادقیق مسیر الکترود آبگرمکن
 • باز نبودن کامل شیر گاز (اگر شیر گاز به صورت نیمه باز باشد، احتمالا علت روشن شدن ناگهانی آبگرمکن دیواری همین خواهد بود)

جمع بندی

خاموش شدن ناگهانی آبگرمکن با توجه با نوع کاربری این وسیله یک معضل و مشکل اساسی به شمار می‌آید. سرد شدن آب در هنگام حمام کردن، قطعی آب گرم در مواقع ضروری و مواردی از این قبیل افراد را در هنگام استفاده از این وسیله کلافه و خسته می‌کند.

علاوه بر این، وقتی خاموش شدن شعله آبگرمکن به خاطر مشکل در دودکش و عدم خروج دی اکسید کربن باشد، مشکل حساس تر می شود. چرا که مسائل ایمنی و خطرات جانی مطرح است.

عیب‌یابی به موقع مشکل خاموش شدن این وسیله در نگهداری و استفاده طولانی مدت از آبگرمکن نقش موثری دارد. بنابراین بررسی چند علت خاموش شدن آبگرمکن بدون شمعک و شمعک دار هم در گرفتن جلوی خرابی دیگر قطعات اصلی آبگرمکن و هم در استفاده بهینه از این وسیله نقش موثری دارد. اگر آبگرمکن شما خاموش می‌شود، در اولین فرصت برای عیب یابی و تعمیر آن اقدام کنید. 

برند بوتان، از مارک‌های پرمصرف پکیج و آبگرمکن است؛ به همین علت بخشی را جداگانه به بیان علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری بوتان بدون شمعک اختصاص دادیم. دلایل بیان شده در بخش اول این مطلب، در مورد آبگرمکن دیواری بوتان b3115 هم صدق می‌کند.

4.5 امتیاز از 1287 رای


سرویس و تعمیر آبگرمکن
برای سرویس سرویس و تعمیر آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین