چگونه آبگرمکن را روشن کنیم؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
چگونه آبگرمکن را روشن کنیم؟

چگونه آبگرمکن را روشن کنیم؟ نحوه و طريقه روشن كردن آبگرمكن ديواري چگونه است؟ چگونه شمعک آبگرمکن دیواری را روشن کنیم؟ این ها سوالاتی است که در هنگام راه اندازی و استفاده از انواع آبگرمکن مطرح می‌شود. 

حال نگران نباشید خیلی از افراد شرایط مثل شما برایشان پیش امده و از خود می‌پرسند که چگونه آبگرمکن را روشن کنیم؟ این کار بسیار ساده است و تنها لازم است با راهکارهای ساده روشن کردن آبگرمکن آشنا باشید.

در ادامه این مقاله با مجله خدمت از ما همراه باشید تا چگونگی روشن كردن آبگرمكن ديواري بوتان و آبگرمکن برقی را یاد بگیریم.

 

 آیا روش روشن کردن آبگرمکن دیواري در تمامی برندها یکسان است؟

همانطور که می‌دانید؛ آبگرمکن‌ها در مدل و برندهای مختلف طراحی شده و در بازار به فروش می‌رسند. مارک‌هایی هم مانند آبگرمکن بوتان، آبگرمکن پلار، سوزان و ایران شرق در بازار فروش خوبی دارند. این آبگرمکن‌ها نه تنها در برند، بلکه از نظر نوع مدل نیز متنوع هستند.

اما خب سوال اینجاست که چگونه آبگرمکن را روشن کنیم؟ نحوه روشن کردن آبگرمکن دیواري بوتان، طریقه روشن كردن آبگرمكن ديواري پلار، برخی از آنها به روش دستی و بعضی دیگر به صورت اتوماتیک روشن می‌شوند. سوخت تعدادی از آبگرمکن‌ها برقی بوده و برخی دیگر گازی.

حال ما در ابتدا به نحوه روشن کردن آبگرمکن‌های دستی می‌پردازیم.

 

روشن کردن شمعک آبگرمکن دیواری به روش دستی

برای روشن کردن شمعک آبگرمکن دستی توصیه می‌کنیم از یک فندک بلند استفاده کنید، چرا که روشن کردن شمعک آبگرمکن بدون استفاده از فندک بلند واقعاً مشکل بوده و ممکن است با کبریت دستتان به قسمت شمعک آبگرمکن نرسد و برای روشن کردن آن متحمل دردسرهای زیادی شوید. پس یک فندک بلند در دست بگیرید و سپس مراحل زیرا برای روش روشن کردن آبگرمکن بوتان یا هر برند دیگری طی کنید.

در ابتدا برای روشن کردن شمعک آبگرمکن ایستاده و دیواری، باید درب شمعک که در قسمت پایین دستگاه قرار داده شده است را باز کنید. هنگامی که درب را باز می‌کنید می‌توانید شمعک آبگرمکن را مشاهده کنید. در این مرحله با یک دست دکمه مربوطه را فشرده و همزمان اندکی به سمت درجه پایین دستگاه بچرخانید. دقت داشته باشید که وقتی که دکمه را چرخاندید، آن را نگه داشته و با دست دیگر شعله را به سمت شمعک ببرید.

 

طریقه روشن کردن آبگرمکن

 

با نزدیک شدن شعله به شمعک، آبگرمکن روشن می‌شود. توجه کنید که در طول مدت ۳۰ ثانیه نگه داشتن دکمه، فندک را به نزدیکی شمعک برده و آن را روشن کنید. بعد از روشن کردن درجه حرارت موردنظر را تنظیم کرده و از آب گرم آن لذت ببرید.

اگر در زمان روشن کردن آبگرمکن با مشکلی روبرو شدید و به دنبال علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری یا علت انفجاری روشن شدن آبگرمکن دیواری بوتان هستید، نگاهی به مطالب مربوط به آن بیاندازید.

 

روش روشن کردن آبگرمکن اتوماتیک

معمولا طرز روشن کردن آبگرمکن‌ دیواری در همه مدل‌های امروزی و جدید با فشردن یک دکمه صورت می‌گیرد و کار سختی نیست. در واقع طرز روشن کردن آبگرمکن‌ دیواری اتومات آسان‌تر از دستی آنهاست. این دستگاه‌ها را به طور کلی به یک روش روشن می‌کنند.

البته ممکن است در برخی برندها و مدل‌ها تفاوت اندکی در مکان دکمه ی تعبیه شده وجود داشته باشد. اما باز هم روشن کردن آبگرمکن با فشردن یک دکمه انجام می‌شود.

نحوه روشن کردن آبگرمکن به صورت اتوماتیک اغلب آنها به این صورت است:

 1. اتصال برق به دستگاه را قطع کنید.
 2. لوله گاز و یا شلنگ آب متصل شده به آبگرمکن را جدا کنید.
 3. یک شلنگ به قسمت انتهایی مخزن جهت تخلیه مخزن دستگاه وصل کرده و یک تشت را هم در زیر آن قرار دهید.
 4. باید صبر کنید تا همه آب های داخل مخزن از دستگاه خارج شود.
 5. آب سرد را با فشار بالا باز کرده و تا ۵ الی ۱۰ دقیقه اجازه دهید که کاملا باز بماند.
 6. هنگامی که آب مخزن را کاملا خارج و مخزن را تمیز کردید، سپس آب را ببندید.
 7. دوباره آب مخزن را باز کرده و آن را با آب تازه پر کنید.
 8. تا این مرحله تخلیه، معمولا در همه آبگرمکن‌های مخزن دار یکسان است.
 9. در مرحله بعد شیر آب آبگرمکن را باز کرده تا هوای موجود در داخل آن با اندکی آب خارج شود.
 10. شیر آب را بسته و گاز را در حالت باز قرار دهید.
 11. سپس دکمه روشن کردن را فشرده و به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید.
 12. توجه داشته باشید که در مدت نگه داشتن دکمه روشن، باید صدای خارج شدن گاز شنیده شود. با نگاه کردن به پنجره آبگرمکن که در قسمت پایین آن قرار دارد در مورد روشن بودن شعله شمعک اطمینان حاصل کنید.
 13. بعد از روشن شدن دستگاه می‌توانید درجه حرارت آن را به دلخواه تنظیم کرده و روی آن ثابت کنید.

 

طرز روشن کردن آبگرمکن دیواری برقی

 

نحوه روشن كردن آبگرمکن برقی دیواری

پس از اینکه آبگرمکن برقی دیواری یا زمینی را طبق اصول و استانداردها نصب کردید، برای روشن کردن آبگرمکن برقی باید به یک سری نکات توجه کنید. در ادامه نکات مهم طرز روشن کردن آبگرمکن برقی دیواري و زمینی، جداگانه آورده شده است.

برای روشن کردن آبگرمکن های زمینی برقی، ولوم ترموستات را روی دمای دلخواهتان قرار دهید. اگر چراغ المنت به رنگ قرمز روشن شد، نشانه ی روشن شدن آبگرمکن است. اگر آبگرمکن برقی ایستاده، اتوماتیک باشد (مثل آبگرمکن برقی آزمون) نیازی نیست تا آبگرمکن مدام خاموش یا روشن شود و آبگرمکن همیشه برای استفاده مهیاست.

طریقه روشن كردن آبگرمكن ديواري برقی، بستگی به محل قرارگیری ترموستات دارد. اگر ترموستات مخفی است و ولوم آن را مشاهده نمی کنید، طبیعتاً نیازی به تنظیم آن نیست (درجه ترموستات به صورت ثابت روی زیاد قرار دارد). اما اگر درجه ولوم ترموستات را میبینید، آن را روی دمای مدنظرتان تنظیم کنید تا چراغ المنت روشن شود.

 

روشن كردن آبگرمكن ديواري بوتان، ایران شرق و پلار

 

طریقه روشن كردن آبگرمكن ديواري بوتان

آبگرمکن‌های بوتان، جزء پرطرفدارترین آبگرمکن های دیواری هستند. در دسترس بودن قطعات و آشنایی متخصصین تعمیر آبگرمکن با کلیه مشکلات آن‌ها در کنار سهولت روشن کردن آبگرمکن بوتان و استفاده، مهمترین دلایل این محبوبیت است. شاید برایتان جالب باشد بدانید، بوتان سومین تولید کننده آبگرمکن دیواری در دنیاست.

بطور کلی آبگرمکن های بوتان از نظر شیوه روشن کردن، دو دسته هستند. یکی آبگرمکن های نسل قدیم بوتان که بطور دائم شمعک روشن دارند و دیگری آبگرمکن های نسل جدید که با جرقه زدن هنگام باز کردن شیر آب گرم روشن می شوند. به این ها آبگرمکن های آیونایز یا بدون شمعک می‌گویند.

بنابراین ممکن است شما زمانی نیاز به روشن كردن شمعک آبگرمكن ديواري بوتان داشته باشید که در طرز روشن كردن آبگرمكن ديواري بوتان b3215 اصلاً نیاز نباشد.

 

روشن کردن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان

اگر قصد دارید یکی از مدل های نسل قدیم آبگرمکن بوتان را روشن کنید، باید ابتدا شمعک را روشن کرده و بررسی کنید تا آتش شمعک مطلوب باشد. آبگرمکن بوتان b3115، b3118 و B4115 از آبگرمکن های شمعک دار بوتان هستند.

همانطور که گفته شد نحوه روشن کردن آبگرمکن دیواري بوتان در مدل های مشابه یکسان است. حال برای روشن کردن آبگرمکن دیواری باید اول شمعک آن روشن شود. قبل از روشن کردن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان، در ابتدا صحت نصب دودکش آبگرمکن را بررسی کنید. پیچ روشن را که بچرخانید صدای گاز همزمان با صدای جرقه فندک شنیده می‌شود. در این هنگام شمعک روشن شده و بعد از مدتی آب گرم نیز به راحتی در اختیارتان قرار می‌گیرد.

 

روشن کردن آبگرمکن دیواری بوتان نسل جدید (بدون شمعک)

مدل های نسل جدید آبگرمکن بوتان بسیار متنوع هستند. آبگرمکن بوتان B3215i، B4215i Turbo، b3318 و B3315IF مدل آیونایز (بدون شمعک و دارای سیستم جرقه زن) هستند. پس از نصب آبگرمکن و دودکش، آبگرمکن بصورت خاموش و آماده به کار است. همانطور که گفتیم با باز کردن شیر آب و ایجاد جریان آب، جرقه زن شروع به کار می کند و گاز وارد محفظه احتراق می شود. پس از روشن شدن آبگرمکن، کار جرقه زن متوقف می شود.

نحوه روشن كردن آبگرمكن ديواري ایران شرق مدل کیانا بدون شمعک هم به همین صورت است.

 

روشن کردن آبگرمکن ایستاده

 

طرز روشن کردن آبگرمکن دیواری پلار

طرز روشن کردن آبگرمکن دیواری پلار همانند آبگرمکن دیواری بوتان است. یعنی در ابتدای کار، باید دودکش آبگرمکن را چک کرده در صورت صحت و استاندارد بودن می‌توانید اقدام به روشن کردن آبگرمکن کنید. البته به جای دکمه استوانه‌ای مشکی، باید پیچ مشکی رنگ را فشار داده و بر خلاف عقربه‌های ساعت چرخانده تا جرقه بزند. در این زمان باید صدای گاز شنیده شود.

در این هنگام شمعک روشن می‌شود. درجه حرارت آبگرمکن نیز با پیچ کناری آن تنظیم می‌شود.

 

طريقه روشن كردن آبگرمكن ديواري سوزان

سازوکار آبگرمکن دیواری سوزان (مدل های S115 و S118)، بسیار شبیه به آبگرمکن های دیواری شمعک دار بوتان است. برای روشن کردن آبگرمکن دیواری سوزان، پس از بررسی دودکش و موارد ایمنی، باید شمعک را روشن کنید. برای این کار، پیچ مشکی رنگ را به داخل فشار داده و همزمان پادساعتگرد بچرخانید. برای روشن ماندن شمعک، چند ثانیه آن را نگه دارید.

 

طريقه روشن كردن آبگرمكن ديواري سوزان

 

نکات ضروری قبل از روشن کردن آبگرمکن

مراحل ارائه شده برای روشن کردن آبگرمکن تا حدودی برای راه اندازی انواع پکیج نیز کاربرد دارد.

در حالت کلی چندین نکته ضروری در روشن کردن آبگرمکن وجود داشته که در تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان نیز نقش بسزایی دارد. با این موارد به ترتیب زیر آشنا می‌شویم. 

 • تست گازبندی آبگرمکن: حتما از عدم نشتی لوله های مربوط به گاز و رگولاتور گاز آبگرمکن اطمینان حاصل نمایید.
 • هواگیری آبگرمکن: دقت داشته باشید که نباید در داخل دستگاه بوتان هیچگونه هوایی وجود داشته باشد، درصورت وجود هوا، اقدام به هواگیری آبگرمکن دیواری بوتان کنید.
 • کنترل عملکرد درست پتانسیومر آبگرمکن: باید دما را کنترل کنید و مطمئن شوید که مشعل ها به موقع خاموش و روشن می‌شود.
 • کنترل دمای آب گرم مصرفی آبگرمکن: دمای آب مصرفی در ابتدای روشن کردن دستگاه باید ۴۵ درجه سلسیوس بیش از دمای آب سرد اولیه باشد.
 • کنترل فلوسوییچ آب: می‌توانید فلوسوییچ آب را با سه بار خاموش و روشن کردن آن بررسی کنید.
 • کنترل دمای مدار گرمایش: از فشار مناسب آب و خاموش و روشن شدن پکیج در دمای معین مطمئن شوید.
 • کنترل عملکرد جرقه زن آبگرمکن: روشن شدن مشعل به وسیله جرقه زن را با چشم کنترل کنید.

در دفترچه راه اندازی انواع آبگرمکن دیواری مراحل نصب و روشن کردن این مبدل‌های حرارتی به تفکیک تجهیزات توضیح داده شده است. تا اینجا شما با نحوه روشن کردن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان، طريقه روشن كردن آبگرمكن ديواري برقی و طرز روشن کردن آبگرمکن پلار و دیگر برندها آشنا شدید.

اگر برای روشن كردن آبگرمكن ديواري بوتان یا روشن کردن ابگرمکن زمینی به مشکل برخورده اید و فکر می‌کنید به کمک نیاز دارید؛ می‌توانید از طریق "خدمت از ما" به بهترین تعمیرکار آبگرمکن متصل شوید.

4.5 امتیاز از 1286 رای


تعمیر آبگرمکن و سرویس آبگرمکن
برای سرویس تعمیر آبگرمکن و سرویس آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین