چگونه آبگرمکن را روشن کنیم؟

ثبت درخواست "سرویس و تعمیر آبگرمکن"
چگونه آبگرمکن را روشن کنیم؟

چگونه آبگرمکن را روشن کنیم؟ نحوه روشن کردن آبگرمکن دیواری چگونه است؟ چگونه شمعک آبگرمکن دیواری را روشن کنیم؟ و در نهایت طرز کار پکیج و آبگرمکن دیواری سوالاتی است که در هنگام راه اندازی و استفاده از انواع آبگرمکن و پکیج مطرح می‌شود. 

در حالت کلی بهترین آبگرمکن دیواری هم برای ارائه خدمات مطلوب نیاز نصب اصولی برای روشن شدن صحیح دارد. حال نگران نباشید خیلی از افراد شرایط مثل شما برایشان پیش امده و از خود می‌پرسند که چگونه آبگرمکن را روشن کنیم؟ این کار بسیار ساده است و تنها لازم است با راهکارهای ساده روشن کردن آبگرمکن آشنا باشید.

برد پکیج بوتان و انواع آبگرمکن دیواری به صورتی طراحی و نصب شده که مسئولیت کنترل قطعات اصلی این وسیله را بر عهده دارد. در ادامه این مقاله با مجله خدمت از ما همراه باشید تا با هم یاد بگیریم چگونه آبگرمکن را روشن کنیم.

 آیا روش روشن کردن آبگرمکن دیواری در تمامی برندها یکسان است؟

همانطور که می‌دانید؛ آبگرمکن‌ها در مدل و برندهای مختلف طراحی شده و در بازار به فروش می‌رسند. مارک‌هایی هم مانند آبگرمکن بوتان، آبگرمکن پلار، سوزان و ایران شرق در بازار فروش خوبی دارند. این آبگرمکن‌ها نه تنها در برند، بلکه از نظر نوع مدل نیز متنوع هستند.

اما خب سوال اینجاست که چگونه آبگرمکن را روشن کنیم؟ نحوه روشن کردن آبگرمکن دیواری بوتان، طرز روشن كردن آبگرمكن ديواري پلار، برخی از آنها به روش دستی و بعضی دیگر به صورت اتوماتیک روشن می‌شوند. سوخت تعدادی از آبگرمکن‌ها برقی بوده و برخی دیگر گازی.

حال ما در ابتدا به نحوه روشن کردن آبگرمکن‌های دستی می‌پردازیم.

 

روشن کردن شمعک آبگرمکن دیواری به روش دستی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که علت روشن نشدن مشعل آبگرمکن مخزنی گازی را ندانید. برای روشن کردن شمعک آبگرمکن دستی توصیه می‌کنیم از یک فندک بلند استفاده کنید، چرا که روشن کردن شمعک آبگرمکن بدون استفاده از فندک بلند واقعاً مشکل بوده و ممکن است با کبریت دستتان به قسمت شمعک آبگرمکن نرسد و برای روشن کردن آن متحمل دردسرهای زیادی شوید. پس یک فندک بلند در دست بگیرید و سپس مراحل زیرا برای روشن کردن آبگرمکن طی کنید.

در ابتدا برای روشن کردن شمعک آبگرمکن، باید درب شمعک که در قسمت پایین دستگاه قرار داده شده است را باز کنید. هنگامی که درب را باز می‌کنید می‌توانید شمعک آبگرمکن را مشاهده کنید. در این مرحله با یک دست دکمه مربوطه را فشرده و همزمان اندکی به سمت درجه پایین دستگاه بچرخانید. دقت داشته باشید که وقتی که دکمه را چرخاندید، آن را نگه داشته و با دست دیگر شعله را به سمت شمعک ببرید.

 

روشن کردن آبگرمکن

 

با نزدیک شدن شعله به شمعک، آبگرمکن روشن می‌شود. توجه کنید که در طول مدت ۳۰ ثانیه نگه داشتن دکمه، فندک را به نزدیکی شمعک برده و آن را روشن کنید. بعد از روشن کردن درجه حرارت موردنظر را تنظیم کرده و از آب گرم آن لذت ببرید. علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری یا  علت انفجاری روشن شدن آبگرمکن دیواری بوتان از جمله مواردی است که در هنگام تعمیر و سرویس انواع آبگرمکن دیواری با این مراحل از نصب آن‌ها ارتباط مستقیم دارد. 

 

روش روشن کردن آبگرمکن اتوماتیک و برقی

معمولا طرز روشن کردن شمعک آبگرمکن‌ دیواری در همه مدل‌های امروزی و جدید با فشردن یک دکمه صورت می‌گیرد و کار سختی نیست. در واقع طرز روشن کردن آبگرمکن‌ دیواری اتومات آسان‌تر از دستی آنهاست. این دستگاه‌ها را به طور کلی به یک روش روشن می‌کنند.پس از اطمینان کامل از  نصب دودکش آبگرمکن و انجام صحیح اتصالات اقدامات لازم برای تست و تنظیمات آبگرمکن را شروع کنید. 

البته ممکن است در برخی برندها و مدل‌ها تفاوت اندکی در مکان دکمه ی تعبیه شده وجود داشته باشد. ولی خب نحوه روشن كردن آبگرمكن ديواري ایران شرق، روشن كردن شمعک آبگرمكن ديواري بوتان، طرز روشن كردن آبگرمكن ديواري بوتان b3215 و دیگر مدل های جدید با فشردن یک دکمه انجام می‌شود. نحوه روشن کردن آبگرمکن به صورت اتوماتیک اغلب آنها به این صورت است:

 1. اتصال برق به دستگاه را قطع کنید.
 2. لوله گاز و یا شلنگ آب متصل شده به آبگرمکن را جدا کنید. وضعیت  ورودی و خروجی آبگرمکن دیواری را برای انواع لوله کشی مورد بررسی قرار دهید. 
 3. یک شلنگ به قسمت انتهایی مخزن جهت تخلیه مخزن دستگاه وصل کرده و یک تشت را هم در زیر آن قرار دهید.
 4. باید صبر کنید تا همه آب های داخل مخزن از دستگاه خارج شود.
 5. آب سرد را با فشار بالا باز کرده و تا ۵ الی ۱۰ دقیقه اجازه دهید که کاملا باز بماند.
 6. هنگامی که آب مخزن را کاملا خارج و مخزن را تمیز کردید، سپس آب را ببندید.
 7. دوباره آب مخزن را باز کرده و آن را با آب تازه پر کنید.
 8. تا این مرحله تخلیه، معمولا در همه آبگرمکن‌های مخزن دار یکسان است.
 9. در مرحله بعد شیر آب آبگرمکن را باز کرده تا هوای موجود در داخل آن با اندکی آب خارج شود.مراحل انجام شده مشابه هواگیری پکیج بوده و باید با دقت کافی انجام شود. 
 10. شیر آب را بسته و گاز را در حالت باز قرار دهید.
 11. سپس دکمه روشن کردن را فشرده و به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید.
 12. توجه داشته باشید که در مدت نگه داشتن دکمه روشن، باید صدای خارج شدن گاز شنیده و علائم  مصرف گاز پکیج مشاهده شود. با نگاه کردن به پنجره آبگرمکن که در قسمت پایین آن قرار دارد در مورد روشن بودن شعله شمعک اطمینان حاصل کنید.
 13. بعد از روشن شدن دستگاه می‌توانید درجه حرارت آن را به دلخواه تنظیم کرده و روی آن ثابت کنید.

 

روشن کردن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان

همانطور که گفته شد نحوه روشن کردن آبگرمکن دیواری در مدل های جدید یکسان است. حال برای روشن کردن آبگرمکن دیواری باید اول شمعک آن روشن شود. قبل از روشن کردن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان، در ابتدا دودکش آن را بررسی کنید. پیچ روشن را که بچرخانید صدای گاز همزمان با صدای جرقه فندک شنیده می‌شود. در این هنگام شمعک روشن شده و بعد از مدتی آب گرم نیز به راحتی در اختیارتان قرار می‌گیرد.

 

روشن کردن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان

 

طرز روشن کردن آبگرمکن دیواری پلار

طرز روشن کردن آبگرمکن دیواری پلار همانند آبگرمکن دیواری بوتان است. یعنی در ابتدای کار، باید دودکش آبگرمکن را چک کرده در صورت صحت و استاندارد بودن می‌توانید اقدام به روشن کردن آبگرمکن کنید. البته به جای دکمه استوانه‌ای مشکی، باید پیچ مشکی رنگ را فشار داده و بر خلاف عقربه‌های ساعت چرخانده تا جرقه بزند. در این زمان باید صدای گاز شنیده شود.

در این هنگام شمعک روشن می‌شود. درجه حرارت آبگرمکن نیز با پیچ کناری آن تنظیم می‌شود. بنابراین پیچ تنظیم شمعک آبگرمکن مخزنی و دیواری را در این قسمت برای روشن کردن آبگرمکن دیواری در نظر داشته باشید. 

 

 

نکات ضروری قبل از روشن کردن آبگرمکن

مراحل ارائه شده برای روشن کردن آبگرمکن تا حدودی برای راه اندازی انواع پکیج نیز کاربرد دارد. اما در این میان از نکات حائز اهمیتی که  تفاوت پکیج و آبگرمکن را ایجاد کرده‌اند غافل نشوید. در حالت کلی چندین نکته ضروری در روشن کردن آبگرمکن وجود داشته که در تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان نیز نقش بسزایی دارد. با این موارد به ترتیب زیر آشنا می‌شویم. 

 • تست گازبندی آبگرمکن: حتما از عدم نشتی لوله های مربوط به گاز و رگولاتور گاز آبگرمکن اطمینان حاصل نمایید.
 • هواگیری آبگرمکن: دقت داشته باشید که نباید در داخل دستگاه پکیج و سیستم بوتان هیچگونه هوایی وجود داشته باشد، درصورت وجود هوا، اقدام به هواگیری آبگرمکن دیواری بوتان کنید.
 • کنترل عملکرد درست پتانسیومر آبگرمکن: باید دمای شوفاژ را کنترل کنید و مطمئن شوید که مشعل ها به موقع خاموش و روشن می‌شود.
 • کنترل دمای آب گرم مصرفی آبگرمکن: دمای آب مصرفی در ابتدای روشن کردن دستگاه باید ۴۵ درجه سلسیوس بیش از دمای آب سرد اولیه باشد.
 • کنترل فلوسوییچ آب: می‌توانید فلوسوییچ آب را با سه بار خاموش و روشن کردن آن بررسی کنید.
 • کنترل دمای مدار گرمایش: از فشار مناسب آب و خاموش و روشن شدن پکیج در دمای معین مطمئن شوید.
 • کنترل عملکرد جرقه زن آبگرمکن: روشن شدن مشعل به وسیله جرقه زن را با چشم کنترل کنید.

سخن آخر

در دفترچه راه اندازی و   راهنمای خرید پکیج و انواع آبگرمکن دیواری مراحل نصب و روشن کردن این مبدل‌های حرارتی به تفکیک تجهیزات توضیح داده شده است. تا اینجا شما با نحوه روشن کردن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان، طرز روشن کردن آبگرمکن پلار و دیگر برندها آشنا شدید. حال اگر برای روشن کردن آبگرمکن خود فکر می‌کنید به کمک نیاز دارید؛ می‌توانید روی ما حساب کنید.

سرویس و تعمیر آبگرمکن
برای سرویس سرویس و تعمیر آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading