سرویس، عیب یابی و تعمیرات پمپ آب

ثبت درخواست " نصب پمپ آب و منبع "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
سرویس، عیب یابی و تعمیرات پمپ آب

سرویس پمپ آب برای افزایش طول عمر دستگاه و بهبود عملکرد آن انجام می‌شود؛ مخصوصا این روزها که هر مجتمع یکی از این پمپ‌ها دارد، که آسایش چند خانواده را تضمین می‌کند. برای نیاز کمتر به تعمیر پمپ آب، باید سرویس پمپ آب ساختمان را در زمان مناسبی انجام دهید.

گاهی سرویس کردن پمپ آب خانگی، تنها شامل تنظیم باد منبع تحت فشار، گاهی به دلیل خرابی پروانه و دیگر موارد است. بیشتر افراد تعمیر تخصصی پمپ آب را به کارشناس مجرب می‌سپارند؛ برخی هم برای سرویس پمپ آب خودشان دست به کار می‌شوند.

اگر شما هم جزو این گروه هستید و کم‌کم قصد دارید خرابی پمپ آب ساختمان را هم خودتان رفع کنید، این مطلب از «خدمت از ما» را از دست ندهید.

 

آموزش سرویس وتعمیر پمپ آب خانگی

نصب، سرویس و تعمیرات پمپ آب خانگی در بازار آنلاین «خدمت از ما» درخواست بالایی دارد. اما همان‌طور که گفتیم، برخی دست به آچار هستند و می‌توانند سرویس و تعمیر پمپ آب را تا حد خوبی خودشان انجام دهند.

از جمله مشکلات رایج پپ خانگی که با سرویس آن برطرف می‌شود، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • خاموش نشدن پمپ آب خانگی و کارکرد طولانی مدت آن
 • وجود اختلال در تنظیمات فشار شیر کنترل پمپ آب
 • خاموش و روشن شدن زیاد و غیرمعمول پمپ
 • کاهش باد داخل منبع تحت فشار
 • گیرپاژ کردن پمپ
 • آب‌دهی پمپ

 

سرویس پمپ آب ساختمان

 

رایج ترین دلایل برای تعمیر پمپ آب

همانطور که در بالا گفتیم خرابی پمپ آب با نشانه ها و علائمی همراه است که بهتر است بعد از بروز هر کدام اقدام به تعمیر پمپ اب کنید. به همین دلیل ما ادامه، آموزشی جامع به زبان ساده برایعیب یابی و رفع خرابی پمپ آب ساختمان را آماده کرده‌ایم.

 

روشن نشدن پمپ آب خانگی

روشن نشدن پمپ آب خانگی برای ساکنان طبقه بالای یک ساختمان از همه مهم‌تر است. جالب است بدانید که اساسی‌ترین علت روشن نشدن پمپ آب خانگی، نصب غیراصولی آن است.

البته وجود مشکل در ست کنترل پمپ یا اتومات مکانیکی آن هم می‌تواند علت روشن نشدن پمپ آب خانگی باشد. برای مشخص شدن مشکل بهتر است با یک متخصص مشورت کنید، تا پمپ آب بررسی و علت پیدا شود.

 

بالا نرفتن فشار پمپ آب 

گاهی اوقات پمپ کار می‌کند، اما فشار آن بالا نمیرود، اگر پمپ روشن است ولی فشار آب بالا نیست و به میزان مد نظر نمی‌رسد، به یکی از دلایل زیر است:

 • وجود مکش بالا در پمپ
 • هوا گرفتن پمپ یا وجود هوا در قسمت مکش پمپ آب
 • وجود خرابی در پروانه‌ها پمپ یا وجود جسمی خارجی بین پره‌های آن

برای رفع این مشکل، باید هریک موارد بالا را برای جلوگیری از بروز دوباره مشکل بررسی کرد. اما معمولا هوا گرفتن پمپ مهمترین علت آن است.

زمانی که پمپ آب هوا بگیرد، نمی‌تواند به درستی کار کند. در این حالت با وجود روشن بودن پمپ آب هم، دستگاه نمی‌تواند مکش آب را انجام دهد. تعمیر تخصصی پمپ آب در این موقعیت شامل هواگیری پمپ آب می‌شود.

البته گاهی هم دو یا چند دلیل همزمان علت بالا نرفتن فشار پمپ آب و عدم پمپاژ آب می‌شوند، که باید با سرویس پمپ آب ساختمان آنها را برطرف کرد.

 

منبع تحت فشار در تعمیر پمپ آب

یکی از مواردی که هنگام سرویس پمپ آب باید به آن توجه کرد، فشار داخل منبع تحت فشار است. فشار داخل این منبع باعث می‌شود که شیر کنترل پمپ آب در زمان و فشار مناسب روشن کند، و به این ترتیب از کارکرد اضافی پمپ جلوگیری کند.

این منبع بعد از اتصال به پمپ آب (با توجه به ظرفیت‌اش) دائما حجم مشخصی از آب را تحت فشار نگه می‌دارد. وقتی شیر آب باز می‌شود، تا زمانی که آب منبع تمام نشود پمپ کار نمی‌کند.

اگر منبع به درستی و متناسب با مصرف ساختمان انتخاب شود، پمپ دائم خاموش و روشن نمی‌شود، بیشتر عمر می‌کند و کمتر به تعمیر پمپ آب احتیاج پیدا خواهید کرد.

اگر پمپ آب بدون وقفه کار می‌کند یا فشار آب داخل لوله‌ها کم و زیاد می‌شود، ممکن است مشکل از منبع تحت فشار پکیج باشد. خرابی واشرها، نشتی یا کم شدن هوای داخل منبع تحت فشار هم می‌توانند باعث خرابی پمپ آب ساختمان و اختلال در عملکرد آن شوند.

توجه: منبع تحت فشار پمپ آب به سرویس دائم و منظم احتیاج دارد. اگر فشار هوای تیوپ منبع تحت فشار کم شود، تیوپ بعد از مدتی سوراخ می‌شود. در صوت عدم تعویض به موقع تیوپ؛ منبع فلزی هم آسیب می‌بیند.

 

سرویس پمپ آب

 

خاموش و روشن شدن بیش از حد پمپ

اگر پمپ آب ساختمان بیش از حد خاموش و روشن می‌شود، احتمالا باید دلیل آن را در خرابی یا عدم تنظیم شیر کنترل جست‌وجو کنید. وظیقه شیر کنترل این است که فرمان دهد پمپ در چه فشاری روشن، و در چه فشاری خاموش شود.

اگر شیر کنترل سالم باشد، برای رفع خرابی پمپ آب ساختمان تنها باید آن را تنظیم کرد. برای برای تنظیم شیر کنترل در پمپ آب خانگی مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا تمام شیرهای آب داخل خانه را ببندید، و تنها یک شیر را باز بگذارید.
 • محفظه رویی شیر کنترل را باز کنید، و آن را بردارید.
 • در قسمت زیر پوشش محفظه دو پیچ برای تنظیم فشار پمپ می‌بینید.
 • با چرخاندن این دو پیچ، فشار را به میزان دلخواه تنظیم کنید.

نکته مهم: هنگام رفع خرابی پمپ آب ساختمان، حتما به نوع لوله کشی توجه کنید. بیش از حد بالا بردن فشار آب ممکن است باعث ایجاد نشتی در اتصالات لوله‌های آب ساختمان شما شود.

توجه داشته باشید که بروز مشکل در شیر کنترل می‌تواند به دلیل خرابی کنتاکت‌ها، منبع تحت فشار و ... نیز باشد. در این حالت باید از خدمات یک کارشناس تعمیر تخصصی پمپ آب خانگی استفاده کرد، تا از ایرادات بیشتر جلوگیری شود.

 

صدای زیاد موتور پمپ آب

صدا دادن پمپ نشانه خرابی پمپ آب ساختمان نیست. اما اگر این صدا بیش از اندازه و با لرزش همراه باشد، باید برای رفع آن سریعا اقدام کرد.

وجود صدا و لرزش دلایل متعددی دارد که در ادامه به مهمترین آنها می‌پردازیم. با سرویس پمپ آب (و در موارد شدیدتر تعمیر پمپ آب) می‌توان این مشکلات را برطرف کرد:

 • معیوب بودن پروانه‌های پمپ آب و همچنین سیستم انتقال حرکت پمپ می‌تواند دلیل این سروصدا باشد. خرابی پره‌ها، وجود جسم خارجی بین پره‌ها یا ایراد در چرخش سیستم حرکتی پمپ می‌تواند باعث تولید صدای زیاد و لرزش شود.
 • وجود مشکل در پایه‌های بست موتور و محل بستن هم می‌تواند دلیل لرزش موتور باشد. به همین خاطر، بهتر است موتور را در محلی صاف و محکم نصب کنید، و از ضربه‌گیر و واشر‌های پلاستیکی برای بستن آن استفاده کنیدو با اینکار لرزش موتور صدایی ایجاد نمی‌کند، و پیچ‌ها هم شل نمی‌شوند.
 • خرابی یاتاقان و بلبرینگ‌ها (به دلیل بیش از حد کار کردن پمپ) هم با صدای زیاد همراه است. این مشکل می‌تواند باعث به وجود آمدن ایرادات جدی‌تر و نیاز به تعمیر پمپ آب شود؛ بهتر است سریعا آن را تعویض کنید.

نکته: گاهی سروصدایی که می‌شوید، در واقع از لوله‌های آب است. در این مورد، برای سرویس پمپ آب ساختمان این احتمالات را بررسی کنید:

 • بالا بودن فشار
 • وجود هوا در لوله‌های آب
 • وجود پیچ و تاب در لوله‌ها

 

رفع خرابی پروانه

تا اینجا متوجه شدید که یکی از دلایل پرتکرار خرابی پمپ آب ساختمان خرابی پروانه است، که می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات متعدد در شود.

برای جلوگیری از این مشکلات، یک راه بسیار ساده وجود دارد: نصب فیلتر مخصوص قبل از ورودی پمپ آب.

این فیلترها در بازار موجود هستند؛ هم خودتان می‌توانید آن را تهیه و نصب کنید، هم اینکه از نیروی متخصص بخواهید فیلتر را برای شما نصب کند. البته شرایطی هم هست که تنها با تعویض پروانه پمپ آب خانگی مشکل برطرف می‌شود. 

 

تعمیر پمپ آب ساختمان

 

گیرپاژ کردن موتور پمپ آب

گیرپاژ کردن موتور پمپ یکی از اتفاقاتی است که بدون تعمیر پمپ آب هم به راحتی رفع می‌شود. در ادامه رایج‌ترین دلایل این اتفاق را می‌بینیم که با سرویس پمپ آب ساختمان به سادگی رفع می‌شوند:

 

ورود اجسام خارجی داخل پروانه‌های پمپ آب

برای رفع این مشکل دو راه اصلی وجود دارد: قرار دادن فیلتر قبل از ورودی آب پمپ و سرویس پمپ آب و تمیز کردن پره‌های پمپ.

 

زنگ زدن قطعات پمپ

منظور از این قطعات بیشتر پره‌های داخلی محفظه پمپاژ و پروانه‌های مکش هواست. بهترین روش برای از بین بردن این چالش تمیز کردن و پاک کردن قطعات است، چون از نظر فنی با خرابی پمپ آب ساختمان سروکار نداریم.

 

خرابی بلبرینگ

روشن و خاموش شدن دائمی پمپ آب می‌تواند باعث خرابی بلبرینگ و در نتیجه گیرپاژ کردن موتور شود. خاموش و روشن شدن‌های مداوم باعث آمپر کشیدن موتور هم می‌شود، که در بلندمدت بالا رفتن هزینه برق و سوختن الکتروموتور را به دنبال دارد.

البته بلبرینگ یک قطعه با کارکرد بالاست. به همین دلیل، پندان عجیب نیست که پس از مدتی دچار مشکل شود. در صورت خرابی بلبرینگ، برای تعمیر پمپ آب حتما باید بلبرینگ‌های جلویی و عقبی موتور پمپ را عوض کرد.

  

خاموش نشدن پمپ آب خانگی

علت خاموش نشدن پمپ آب خانگی هم از سوالات پرتکرار صاحبان پمپ‌های آب است. تنظیم نبودن اتومات مکانیکی، بی‌آب شدن پمپ و خشک کار کردن آن، از مهم‌ترین علت خاموش نشدن پمپ آب خانگی و علت یکسره شدن اتومات پمپ آب است.

البته هوا کشیدن پمپ و متصل شدن کنتاکت‌های کلید اتومات مکانیکی هم می‌تواند باعث یکسره کار کردن پمپ آب شود. برای رفع علت روشن نشدن پمپ آب خانگی، باید پمپ مجددا توسط سرویسکار تنظیم شود.

 

تعمیر پمپ آب ساختمان

 

خراب شدن کلید اتوماتیک پمپ آب

تنظیم نبودن یا خراب شدن کلید اتوماتیک پمپ آب هم می‌تواند علت روشن نشدن پمپ آب خانگی باشد؛ اصولا این قطعه که در مقایسه با اجزای دیگر پمپ بیشتر دچار خرابی می‌شود، دستور قطع و وصل پمپ را صادر می‌کند.

 

کار کردن پمپ آب با وجود باز نبودن شیر آب

وجود نشتی در لوله آب می‌تواند علت این مشکل باشد. خراب بودن فلوتر توالت فرنگی یا فلاش تانک توالت هم از دلایل احتمالی دیگر است. بهتر است برای پیدا کردن دلیل اصلی و تشخیص نشتی از یک سرویسکار ماهر کمک بگیرید.


 

نیاز کمتر به تعمیر پمپ آب با انتخاب پمپ مناسب

هرچند که با سرویس پمپ آب ساختمان در زمان مناسب می‌توانید از بسیاری از هزینه‌های تعمیر تخصصی پمپ آب ساختمان جلوگیری کنید، اما قبل از آن و با انتخاب پمپ درست هم می‌توانید به این روند کمک کنید.

برای انتخاب و خرید پمپ آب مناسب باید به نکاتی مانند متراژ واحد، تعداد طبقات آپارتمان و میزان مصرف آب ساختمان توجه کنید. اگر به نتیجه دقیقی نرسیدید، حتما با یک کارشناس مشورت کنید.

برای تعمیر و سرویس پمپ آب به متخصص نیاز دارید؟

همان‌طور که دیدید، برای سرویس پمپ آب ساختمان تا تعمیر مواردی مثل بالا نرفتن فشار پمپ آب، روشن نشدن پمپ آب خانگی و ... حداقل باید با اجزای پمپ آب خانگی مانند سیل، یاتاقان، واشر و رینگ، سیم برق، پروانه و طرز کار آنها آشنا بود.

اگر دانش و مهارت، یا صرفا زمان کافی برای سرویس و تعمیر این وسیله را ندارید، می‌توانید از متخصصان این حوزه در شهرتان کمک بگیرید. کافیست درخواست‌تان را همین حالا در وبسایت یا اپ «خدمت از ما» نصب کنید، به رایگان از متخصصان شهرتان قیمت بگیرید و بهترین سرویسکار/تعمیرکار را انتخاب کنید.

4.5 امتیاز از 1728 رای


نصب پمپ آب و منبع
برای سرویس نصب پمپ آب و منبع از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین