صدای پمپ آب و راهکارهایی برای کاهش آن

ثبت درخواست "نصب پمپ آب و منبع"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
صدای پمپ آب و راهکارهایی برای کاهش آن

صدای پمپ آب از نکاتی است که هنگام خرید پمپ آب خانگی باید به آن توجه شود. البته همه‌ی پمپ‌ها صدا تولید می‌کنند و اصولا پمپ بی‌صدا وجود ندارد اما میزان صدای پمپ آب‌های مختلف متفاوت است. جهت رفع مشکل صدای پمپ آب و یا کاهش آن راهکار‌هایی وجود دارد که در ادامه گفته خواهد شد.

 

صدای پمپ آب

 

شکایت از صدای پمپ آب دغدغه بسیاری از افرادی است که در آپارتمان و یا منزل خود پمپ آب دارند. اصولا برای هر وسیله صنعتی، استانداردی برای میزان صدای تولید شده توسط آن وجود دارد و ایجاد صدای بیشتر از آن نشان‌دهنده مشکل فنی و آسیب‌دیدن یا بی‌کیفیت بودن قطعات است. میزان صدای پمپ آب در قسمت توضیحات هر پمپ قید شده است که توجه به آن در هنگام خرید به انتخاب مناسب‌تر شما کمک می‌کند. هر چند پمپ‌های با صدای کمتر قیمت بیشتری دارند، اما خریدن یک پمپ با کیفیت پایین و پر سروصدا که نیاز به استفاده از روش‌های رفع مشکل صدای پمپآب است می‌تواند هزینه‌های بیشتری را به شما متحمل کند.

اما درصورتیکه شما از قبل اقدام به خرید پمپ کرده‌اید یا اینکه توسط شخص دیگری پمپ آب نصب شده باشد، اجباری به تعویض پمپ قدیمی‌نیست. خوشبختانه روش‌های موثری برای کاهش صدای پمپ آب وجود دارد. این روش‌ها مسلما صدای پمپ آب را به صورت صددرصد از بین نمی‌برند ولی به شما کمک می‌کنند محیط آرام تری نسبت به قبل ایجاد کنید.

علت صدای پمپ آب

برای رفع مشکل صدای پمپ آب ابتدا باید بدانیم چه چیزی باعث تولید این صدا‌ها می‌شود زیرا بسته به دلیل سروصدا راه‌حل رفع آن نیز متفاوت است. در زیر علت‌ها و مشکلاتی که باعث تولید صدای پمپ آب می‌شوند را نام می‌بریم:

  • عدم نصب صحیح و لرزش پمپ
  • مناسب‌‌نبودن محل قرارگیری پمپ
  • مشکل‌داشتن اجزا هیدرولیکی داخل پمپ
  • آسیب‌دیدن پروانه‌ها
  • کیفیت پایین پمپ و نامناسب بودن آن
  • عدم تعمیر و نگهداری مناسب

رفع مشکل صدای پمپ آب

حال که با علت‌های تولید صدای پمپ آب آشنا شدیم می‌توانیم به رفع‌کردن این مشکلات بپردازیم. این روش‌ها در ادامه توضیح داده شده‌اند:

 

مناسب بودن محل قرارگیری پمپ آب

محل قرارگیری پمپ آب از نکاتی است که باید در هنگام نصب به آن توجه شود.. بسیاری از صدا‌های ناشی از لرزش به دلیل عدم نصب صحیح و نامناسب بودن محل نصب است. بهتر است پمپ آب را روی یک سطح بتنی نصب کنید و اطمینان حاصل کنید که پمپ کاملا به سطح جسبیده و محکم است. رعایت این مورد به میزان قابل توجه‌ای از سر و صدای پمپ آب می‌کاهد.

 

جلوگیری از لرزش پمپ

صدای لزرش پمپ آب معمولا در پمپ‌هایی که بر روی دیوار یا کف نصب شده‌اند وجود دارد. وجود این صدا کاملا آزاردهنده بوده و ناشی از ارتعاش پمپ بر روی دیوار یا کف است. برای رفع این مشکل، اقدام به ثابت کردن پمپ آب بر روی محل نصب کنید.

 

رفع مشکل صدای پمپ آب

 

عایق بندی صوتی پمپ آب

همان‌طور که می‌دانید صدا از طریق اجسام حرکت می‌کند اما میزان رسانایی صدا برای هر جسم متفاوت است. برای جلوگیری از انتقال صدای پمپ آب می‌توان از کارتن، شانه تخم مرغ، الیاف طبیعی و موثرتر از همه مواد آکوستیک مانند فیبر‌های مصنوعی استفاده کرد. بنابراین با ساخت یک باکس کارتنی یا چوبی و استفاده از بقیه عایق‌های صدا در داخل و اصراف باکس تا حدود 90 درصد از صدای پمپ آب را کاهش دهید.

قبل از شروع توجه کنید که باکس باید کمی‌ بزرگتر از پمپ شما باشد. هر چند ساخت یک جعله ممکن است زمان‌گیر و هزینه‌بر باشد اما نسبت به کاهشی که صدای پمپ آب پیدا می‌کند ارزشمند است.

 

عایق صدای پمپ آب خانگی

 

تعمیر و نگهداری مناسب

درصورتی که صدای پمپ آب شما از ابتدا آزاردهنده و بلند نبوده و اکنون به این مشکل برخورده‌اید مطمئنا علت تغییر صدای پمپ آب خانگی شما مشکل فنی و یا قطعات پمپ آب است؛ بنابراین بهتر است قبل از عایق کاری اقدام به رفع این مشکل کنید.

روغن کاری قطعات خورده شده، تعویض قطعات خراب شده با قعات جدید و سفت‌کردن قطعات و پیج‌های شل شده از کارهایی است که هنگام سرویس پمپ باید انجام شود. همچنین تعمیر و نگهداری پمپ آب علاوه بر کاهش صدا باعث افزایش طول عمر پمپ و کارکرد بهتر آن نیز می‌شود.

 

چک‌کردن پروانه‌ها

آسیب‌دیدن و خوردگی پروانه‌ها نیز از دلایل ایجاد صدای پمپ آب هستند. استفاده از فیلتر مناسب در ورودی پمپ مانع ورود اشیائی مانند شن،ماسه، خاک و برگ می‌شود و به سالم ماندن پروانه‌ها کمک می‌کنند.

 

علت تغییر صدای پمپ آب خانگی

 

تعویض پمپ آب

در صورتی که راه‌حل‌های رفع مشکل صدای پمپ آب را انجام دادید و باز هم به نتیجه مورد نظر نرسیدید وقت آن رسیده که پمپ آب خود را عوض کنید.

برای انتخاب پمپ آب مناسب ابتدا باید متراژ مدنظر خود برای پمپاژ آب را محاسبه کنید؛ سپس نوع پمپ آب خود را تعیین نمایید.

پمپ‌های آب خانگی نیم اسب که در بازار به آن‌ها بی‌صدا گفته می‌شود (البته گفتیم که پمپ بی‌صدا وجود ندارد و همه آن‌ها تا حدودی تولید صدا می‌کنند) امروزه توجه زیادی به خود جلب کرده‌اند. اما این پمپ‌ها دارای محدودیت بوده و بیشتر مناسب مصارف خانگی برای یک واحد ساختمان هستند. این پمپ‌ها بسته به شیب مسیر آب، 40 تا 110 متر آب را پمپاژ می‌کنند.

 

صدا خفه کن پمپ آب

 

از پمپ‌های آب جت در مواقعی استفاده می‌شود که مصرف کننده نیاز به پمپاژ آب برای چندین طبقه را دارد. از آن جا که این پمپ‌ها صدای زیادی دارند، تنها در مواقعی استفاده می شوند که پمپ‌های دیگر جواب‌گو نباشند.

 

رفع مشکل صدای پمپ آب

 

پمپ آب بشقابی و دو پروانه ای نیز نوع دیگری از پمپ‌های آب هستند که بیشترین استفاده را برای مکان‌های 2 تا 4 طبقه دارند. این پمپ‌ها قدرت کمتری نسبت به پمپ‌های جتی دارند اما صدای تولیدی آن‌ها بسیار کمتر است و برای پمپاژ تا چند طبقه مشکلی ندارند.

 

علت صدای بد پمپ آب

 

 سخن پایانی

محاسبه و انتخاب مناسب پمپ آب آب خانگی از مواردی است که بهتر است توسط کارشناس متخصص آن انجام شود. در این صورت پمپ آب خریداری شده متناسب با میزان نیاز شما بوده و موجب صرفه‌جویی در هزینه خرید پمپ می‌شود. جهت انتخاب بهترین متخصص مورد نظر خود برای نصب و تعمیر پمپ آب می‌توانید به رایگان سفارش خود را در بازار آنلاین خدمت از ما ثبت کنید.

نصب پمپ آب و منبع
برای سرویس نصب پمپ آب و منبع از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading