صدای پمپ آب و راهکارهایی برای کاهش آن

ثبت درخواست " نصب پمپ آب و منبع "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
صدای پمپ آب و راهکارهایی برای کاهش آن

صدای پمپ آب نکته‌ای است که هنگام خرید پمپ آب خانگی باید به آن توجه کنیم. درست است که همه پمپ‌ها صدا تولید می‌کنند، و اصولا پمپ بی‌صدا وجود ندارد؛ اما میزان صدای آنها با یکدیگر متفاوت است. برای رفع مشکل صدای پمپ آب یا کاهش صدای غیرعادی پمپ آب چند راهکار‌ وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم. با «خدمت از ما» همراه باشید.

 

چطور صدای غیرعادی پمپ آب را تجربه نکنیم؟

شکایت از صدای پمپ آب بیشتر از آنچه فکرش را کنید بین افرادی که در آپارتمان یا منزل خود پمپ آب دارند، رایج است. با این اوصاف، نباید فراموش کنیم که این پمپ‌ها یک وسیله صنعتی هستند.

پمپ آب مانند هر وسیله صنعتی دیگر استانداردی برای میزان صدایی که تولید می‌کند دارد؛ و ایجاد صدای بیشتر از آن یا صدای غیرعادی پمپ آب، نشان‌دهنده مشکل فنی و خرابی یا بی‌کیفیت بودن قطعات آن است.

میزان صدای پمپ آب در بخش توضیحات آن قید شده است، و توجه به آن هنگام خرید به انتخاب وسیله‌ای بی‌صداتر کمک می‌کند. نمونه‌های با صدای کمتر گران‌تر هستند؛ اما خرید پمپی با کیفیت پایین و سروصدای زیاد، و بعد استفاده از راهکارهای رفع مشکل صدای پمپ آپ می‌تواند هزینه بیشتری را به شما تحمیل کند.

اما اگر پمپ را قبلا خریده‌اید یا شخص دیگری آن را برایتان نصب کرده، لازم نیست تعویض پمپ قدیمی‌تان را تعویض کنید. خوشبختانه روش‌های موثری برای کاهش صدای پمپ آب وجود دارد، که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

این روش‌ها صدای پمپ آب را صددرصد از بین نمی‌برند، اما با کاهش صدای غیرعادی پمپ آب به شما کمک می‌کند تا محیط آرام‌تری نسبت به قبل ایجاد کنید.

 

رفع مشکل صدای پمپ آب

 

علت صدای پمپ آب

برای رفع مشکل صدای پمپ آب ابتدا باید بدانیم چه چیزی باعث تولید این صدا‌ها می‌شود. زیرا بسته به دلیل سروصدا، راه‌حل رفع آن نیز متفاوت است. در ادامه دلایل و مشکلاتی که باعث تولید صدای پمپ آب می‌شوند را ملاحظه می‌کنید:

  • عدم نصب صحیح و لرزش پمپ
  • مناسب نبودن محل قرارگیری پمپ
  • مشکل داشتن اجزا هیدرولیکی داخل پمپ
  • آسیب دیدن پروانه‌ها
  • کیفیت پایین پمپ و مرغوب نبودن آن
  • عدم تعمیر و نگهداری مناسب

رفع مشکل صدای پمپ آب

حال که با علت‌های تولید صدای پمپ آب آشنا شدیم، می‌توانیم به رفع این مشکلات بپردازیم. این روش‌ها را در ادامه توضیح داده‌ایم:

 

مناسب بودن محل نصب پمپ آب

محل قرارگیری پمپ آب یکی از نکاتی مهمی است که هنگام نصب باید به آن توجه شود. بسیاری از صدا‌های ناشی از لرزش از جمله صدای تق تق پمپ آب، به دلیل عدم نصب صحیح و نامناسب بودن محل آن است.

بهتر است پمپ آب را روی یک سطح بتنی کاملا صاف و تراز نصب کنید، و مطمئن شوید که پمپ کاملا به سطح چسبیده و محکم است. رعایت همین مورد ساده به میزان قابل توجهی از سروصدای پمپ آب می‌کاهد.

 

صدای غیرعادی پمپ آب

 

جلوگیری از لرزش پمپ

صدای لرزش پمپ آب معمولا در پمپ‌هایی که روی دیوار یا کف نصب شده‌اند شنیده می‌شود. این صدای غیرعادی پمپ آب کاملا آزاردهنده و ناشی از ارتعاش پمپ روی دیوار یا کف است. برای رفع این مشکل کافی است پمپ آب روی محل نصب ثابت کنید.

 

عایق بندی صوتی پمپ آب

همان‌طور که می‌دانید، صدا از طریق اجسام حرکت می‌کند؛ اما میزان رسانایی صدا برای هر شئ متفاوت است. برای جلوگیری از انتقال صدای پمپ آب می‌توان از کارتن، شانه تخم مرغ و الیاف طبیعی استفاده کرد. اما موثرترین ماده برای عایق صوتی پمپ آب خانگی، بدون شک مواد آکوستیک مانند فیبر‌های مصنوعی است.

شما می‌توانید با استفاده از این مواد و یک جعبه کارتنی یا چوبی، یک باکس پمپ آب بسازید. این باکس عملا به عنوان صدا خفه کن پمپ آب عمل می‌کند، و با آن می‌توانید تا حدود 90 درصد از صدای پمپ آب را کاهش دهید.

مطمئن شوید که علاوه بر داخل باکس پمپ آب، در اطراف آن هم از عایق‌های صدا استفاده می‌کنید. همچنین، پیش از شروع توجه کنید که جعبه صدا خفه کن پمپ آب باید کمی‌ بزرگتر از خود پمپ باشد.

ساخت عایق صوتی پمپ آب خانگی ممکن است زمان‌گیر و تا حدودی هزینه‌بر باشد؛ اما با توجه به کاهش قابل توجه صدای پمپ آب، کاملا ارزشمند است.

 

عایق صوتی پمپ آب خانگی

 

تعمیر و نگهداری مناسب

اگر صدای پمپ آب شما از ابتدا آزاردهنده و بلند نبوده و اخیرا به این مشکل برخورده‌اید، مطمئنا علت تغییر صدای پمپ آب خانگی شما مشکل فنی یا ایراد پیدا کردن قطعات پمپ آب است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که پیش از استفاده از عایق صوتی پمپ آب خانگی، ابتدا این مشکلات را برطرف کنید.

روغن کاری قطعات خورده شده، تعویض قطعات معیوب با نمونه‌های جدید و سفت کردن قطعات و پیج‌های شل شده از کارهایی است که هنگام سرویس پمپ باید انجام شود. این چندکار مخصوصا برای از بین بردن صدای تق تق پمپ آب عالی هستند.

سرویس منظم، تعمیر و نگهداری پمپ آب علاوه بر کاهش صدای غیرعادی پمپ، باعث افزایش طول عمر این وسیله و کارکرد بهتر آن هم می‌شود.

 

بررسی پروانه‌ها برای رفع صدای پمپ آب

اگر مشکلی در خود وسیله وجود داشته باشد، استفاده از عایق صوتی پمپ آب خانگی صرفا آن را مخفی کرده و بعد شما را با خرابی‌های جدی مواجه می‌کند.

مثلا آسیب دیدن و خوردگی پروانه‌ها هم می‌تواند از دلایل ایجاد صدای پمپ آب باشد. استفاده از فیلتر مناسب در ورودی پمپ مانع ورود چیزهایی مانند شن، ماسه، خاک و برگ به درون آن می‌شود و به سالم ماندن پروانه‌ها (و البته رفع مشکل صدای پمپ آپ) کمک می‌کنند.

 

علت تغییر صدای پمپ آب خانگی

 

تعویض پمپ آب

در صورتی که باکس پمپ آب، سرویس پمپ و باقی راه‌حل‌های رفع مشکل صدای پمپ آب را انجام دادید و باز هم به نتیجه مورد نظر نرسیدید، وقت آن رسیده که پمپ آب خود را عوض کنید. برای انتخاب پمپ آب مناسب ابتدا باید متراژ مدنظر برای پمپاژ آب را محاسبه، و بعد نوع پمپ را تعیین مشخص کنید.

اخیرا پمپ‌های آب خانگی نیم اسب که در بازار به آنها بی‌صدا گفته می‌شود (البته گفتیم که پمپ بی‌صدا وجود ندارد و همه تا حدودی صدا تولید می‌کنند)، توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. اما این پمپ‌ها محدودیت دارند، و بیشتر مناسب مصارف خانگی برای یک واحد ساختمان هستند. این پمپ‌ها بسته به شیب مسیر آب، 40 تا 110 متر آب را پمپاژ می‌کنند.

اگر لازم است پمپاژ آن برای چند طبقه انجام شود، از پمپ‌های آب جت استفاده کنید. البته از آنجا که این پمپ‌ها صدای زیادی دارند، حتما از باکس پمپ آب و عایق صوتی پمپ آب استفاده کنید؛ و تنها در مواقعی سراغ آن بروید که پمپ‌های دیگر جوابگو نباشند.

نمونه‌های بشقابی و دو پروانه‌ای هم از پمپ‌های آبی هستند که بیشترین استفاده را برای ساختمان‌های 2 تا 4 طبقه دارند. این پمپ‌ها قدرت کمتری نسبت به پمپ‌های جتی دارند، اما صدای آنها بسیار کمتر است و کمتر به عایق صوتی پمپ آب نیاز دارند. علاوه بر آن، برای پمپاژ تا چند طبقه هیچ مشکلی ندارند.

 سخن پایانی

امیدواریم روش‌هایی که برای رفع مشکل صدای پمپ آب بررسی کردیم، مشکل شما را حل کند. بهتر است محاسبه و انتخاب مناسب پمپ آب خانگی را به کارشناس بسپارید تا هم آب با فشار بالا برای ساکنان فراهم باشد، هم به صدا خفه کن پمپ آب و روش‌های دیگر کمتر نیاز پیدا کنید.

در این صورت پمپ تهیه شده متناسب با نیاز شما خواهد بود، و موجب صرفه‌جویی در هزینه خرید هم می‌شود. جهت انتخاب بهترین متخصص شهرتان برای نصب و تعمیر پمپ آب می‌توانید به رایگان سفارش خود را در بازار آنلاین «خدمت از ما» ثبت کنید، و به رایگان از آنها قیمت بگیرید.

4.5 امتیاز از 1534 رای


نصب پمپ آب و منبع
برای سرویس نصب پمپ آب و منبع از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین