اصول انتخاب کوسن برای مبل

ثبت درخواست " دوخت کاور مبل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
اصول انتخاب کوسن برای مبل

انتخاب کوسن برای مبل، بیش از آن که سلیقه‌ای باشد، نیازمند رعایت نکاتی از منظر زیبایی شناسی است. در واقع برای برقرار کردن تعادل بصری در هر زمینه‌ای، باید به رعایت مجموعه‌ای از نکات، شامل رنگ شناسی، ترکیب مناسب بافت‌های مختلف در کنار هم، انتخاب طرح و سبک مناسب و ... توجه کرد. در هنگام انتخاب کوسن نیز هرچند در نگاه اول، امر ساده و پیش پا افتاده ای به نظر بیاید، باید به این قواعد توجه کرد.

در این مطلب باهم خواهیم دید که اصول و قواعد انتخاب کوسن برای مبل به چه صورت است و چگونه باید این کار را به درست‌ترین شکل ممکن انجام دهیم تا دکوراسیون منزل را شیک و جذاب به نظر برسد.

نکات کلیدی انتخاب کوسن مناسب

استفاده از کوسن معمولا به دو جهت اتفاق می‌افتد:

  • به عنوان اکسسوری تزیینی در راستای طراحی دکوراسیونی جذاب‌تر
  • فراهم کردن شرایط راحتی بیشتر در هنگام استفاده از مبل

پس برای انتخاب کوسن، باید هر دوی این گزینه‌ها را در نظر داشته باشیم. در این بخش، ابتدا به اصلی‌ترین نکات زیبایی شناسانه که در هنگام انتخاب کوسن باید آن‌ها را در نظر بگیریم اشاره می‌کنیم؛ سپس در مورد انتخاب کوسن‌های راحت‌تر و باکیفیت‌تر نیز مطالبی بیان خواهیم کرد.

 

انتخاب کوسن برای مبل

 

توجه به سبک دکوراسیون منزل

برای انتخاب کوسن، در قدم اول باید به سبک دکوراسیون خود، و به طور مشخص به سبک مبلمان خود توجه کنید. اگر مبلمان شما کلاسیک یا استیل است، دست شما برای انتخاب کوسن کمی بسته‌تر است. اغلب افراد برای جهت انتخاب کوسن برای مبل کلاسیک، از پارچه خود مبلمان کمک می‌گیرند. این یعنی هنگام خرید مبل، باید از تولیدی مبل خود بخواهید که برایتان کوسن بدوزد.

البته این تنها راه نیست، بسته به این که مبلمان کلاسیک شما دقیقا چه شمایلی دارد، می‌توانید پارچه‌های متفاوت از پارچه مبل ولی با طرح‌های کلاسیک و لوکس انتخاب کنید. چیزی که مهم است این است که قطعا کوسن‌های اسپرت‌تر برای مبلمان کلاسیک مناسب نیست. اگر نوع مبل شما راحتی باشد یا از سبک‌های مدرن‌تر و ساده‌تر مبلمان استفاده می‌کنید، گزینه‌های بیشتری برای انتخاب کوسن خواهید داشت.

در این صورت، سبک‌های مختلفی مثل بوهو، هاوایی، مینیمال، رستیک و ... می‌تواند مناسب مبل شما باشد. صرفا باید از بین گزینه‌های گسترده موجود، یک مدل متناسب را انتخاب کنید.

 

توجه به رنگ

به طور کلی برای انتخاب رنگ کوسن، به سه طریق می‌توانید عمل کنید:

  • انتخاب رنگ‌های مکمل
  • انتخاب رنگ‌های هم‌تناژ
  • انتخاب رنگ‌های جیغ‌تر با سچوریشن بالا برای مبلمان با رنگ خنثی

رنگ‌های خنثی در اصطلاح رنگ شناسی به جفت رنگ‌هایی گفته می‌شود که ترکیب آن‌ها با هم، یک رنگ خنثی (طیفی از خاکستری، سفید یا مشکی) را می‌سازد. هنر رنگ شناسی به ما می‌گوید استفاده از این رنگ‌ها کنار یکدیگر، تعادل بصری و هارمونی ایجاد می‌کند. رنگ‌های مکمل به این شرح اند:

  • آبی و نارنجی
  • زرد و بنفش
  • سبز و قرمز

استفاده از رنگ‌هایی با طیف رنگ‌های ذکر شده در کنار هم، می‌تواند مناسب باشد. اگر تمایل یا جسارت استفاده از رنگ‌ها به صورت مکمل را ندارید، می‌توانید از رنگ‌های هم تناژ با رنگ مبلمان خود استفاده کنید. می‌توانید دقیقا هم رنگ پارچه مبل، کوسن انتخاب کنید و یا می‌توانید رنگ‌ها را با کمی کنتراست در نظر بگیرید.

اگر مبلمان شما رنگ‌های خنثی و ملایم دارند، (مثل سفید، مشکی، خاکستری، کرم و ...) می‌توانید از رنگ‌های شادتر و هارش‌تر برای انتخاب کوسن استفاده کنید. انتخاب این نوع رنگ‌ها می‌تواند فضای منزل شما را شاداب‌تر کند و به آن روح ببخشد.

 

توجه به تعداد انتخاب کوسن 

تعداد کوسنی که برای کاناپه انتخاب می‌کنید، مقوله مهمی است. برای مبلمان رسمی و کلاسیک، انتخاب کوسن در تعداد بالا به هیچ وجه اقدام درستی نیست. مبل‌های استیل و سلطنتی به اندازه کافی شلوغ هستند؛ استفاده تعداد زیاد کوسن آن‌ها را شلخته نشان می‌دهد و سبک لوکس آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در صورتی که مبل شما مدرن و راحتی باشد و به طور کلی طراحی داخلی منزل‌تان خلوت باشد، می‌توانید از تعداد بیشتری کوسن استفاده کنید. این کار جذابیت بصری به منزل شما می‌بخشد. البته در نظر داشته باشید افراط و زیاده روی در هیچ کاری مناسب نیست. در بیشترین حالت، چهار تا پنج کوسن روی هر کاناپه در نظر بگیرید.

 

توجه به طرح مبلمان و کوسن

سعی کنید اگر پارچه مبلمان به خودی خود طرح‌های ملموس و شلوغ دارد و یا از لمسه کاری در آن‌ها استفاده شده، کوسن‌های ساده‌تر انتخاب کنید. طرحدار بودن جفت این المان‌ها، ممکن است در نظر بیننده اغتشاش بصری ایجاد کند.

در حالت مقابل و ساده بودن مبلمان، می‌توانید کوسن‌های طرحدار را انتخاب کنید که تنوع بی‌شماری هم دارند. البته این بدین معنا نیست که نمی‌توانید از کوسن‌های ساده برای مبلمان ساده استفاده کنید. استفاده از کوسن ساده برای مبلمان ساده با انتخاب یک ترکیب رنگی مناسب، می‌تواند زیبا و دلپذیر باشد.

 

روش و نکات انتخاب کوسن

 

توجه به اندازه کوسن

اندازه کوسن نیز از آن مواردی است که به خصوص اگر مبلمان کلاسیک در خانه دارید، حتما باید به آن توجه کنید. راستش را بخواهید، کانسپت کوسن به طور کلی با ذات مبلمان کلاسیک هم‌خوانی ندارد. مبلمان کلاسیک القاگر حس رسمی بودن است؛ درحالی که کوسن از ابتدا برای راحتی بیشتر طراحی شده است.

البته این بدان معنا نیست که هرگز نباید از کوسن برای مبلمان استیل استفاده کرد؛ اما باید در نظر بگیرید هنگام انتخاب کوسن برای مبل کلاسیک، سعی کنید خفیف و ملایم عمل کنید. پس حتما متوجه شدید که انتخاب کوسن با اندازه بزرگ برای این سبک از مبلمان چندان مناسب نیست.

به طور کلی الزامی وجود ندارد که همه کوسن‌هایی که برای مبل انتخاب می‌کنید، هم‌اندازه باشند. می‌توانید چند کوسن در سایز متفاوت خریداری کنید؛ گاهی کمی جسارت در طراحی داخلی، می‌توان وجهه منزل شما را دگرگون کند.

 

انتخاب کوسن با کیفیت

کوسن به صورت مداوم در تماس با بدن اعضای خانواده هست. گاهی ممکن است آن را بغل کنید؛ گاهی ممکن است آن را زیر سر بگذارید؛ گاهی نیز به آن تکیه می‌دهید. به هرحال تماس کوسن با بدن افراد و تعریق، می‌تواند آن را به مرور زمان آلوده کند. پس هنگام انتخاب کوسن برای مبل، توجه کنید که پارچه قابل شستشو داشته باشد.

برای پر کردن داخل کوسن می‌توان از پر، پشم شیشه، الیاف پلی‌استر و یا فوم استفاده کرد. استفاده از پر برای کوسن این روزها چندان باب نیست و کوسن را نیز سنگین می‌کند. اما شاید به دلیل راحتی بی‌نظیری که ارائه می‌دهد، کماکان ترجیح خیلی از افراد باشد. پشم شیشه و پلی‌استر، در عین راحتی نسبی و خوبی که دارند، سبک هم هستند و برای پر کردن کوسن گزینه مطلوبی به شمار می‌آیند.

استفاده از فوم نیز نرمی و راحتی زیادی به همراه دارد؛ اما باید توجه کنید عمر فوم در قیاس با سایر متریال‌های پر کننده کوسن پایین است و به سرعت آسیب می‌بیند و دفرمه می‌شود. بالاخص در مجاورت با رطوبت و خیسی به سرعت تغییر شکل می‌دهد.

سخن آخر

انتخاب کوسن آن قدرها هم که بعضی فکر می‌کنند فعل پیش پا افتاده ای نیست و به راحتی می‌تواند در جلوه ظاهری منزل، تغییر ملموسی ایجاد کند. در این مطلب نکات مهم انتخاب کوسن برای مبل را به تفکیک برای شما عزیزان توضیح داده شده است. انتخاب کوسن چه از منظر زیبایی شناسی و چه از منظر کیفیت، مورد بررسی قرار گرفته است. امیدواریم مقاله فوق مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

4.5 امتیاز از 940 رای


دوخت کاور مبل
برای سرویس دوخت کاور مبل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین