روش نصب کاشی با چسب

ثبت درخواست "کاشی‌ کاری و نصب کاشی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
روش نصب کاشی با چسب

روش نصب کاشی با چسب، بخشی از فرایند ساخت و ساز بسیاری از ساختمان‌ها است. روش نصب کاشی با چسب روی دیوار از متودهای جدید برای کاشی کاری است و قدمت چندان طولانی‌ای در صنعت ساختمان ندارد. سهولت روش چسباندن کاشی با چسب باعث شده که این تکنیک محبوبیت زیادی بین افراد پیدا کند.

اگر سطح مورد نظر شما برای کاشی کاری، تراز بوده و زیرسازی‌های لازم را داشته باشد، حتی خودتان نیز می‌توانید به صورت شخصی اقدام به روش نصب کاشی با چسب نمایید. در این مقاله شما را با آموزش نصب کاشی با چسب آشنا خواهیم کرد و شما عزیزان خواهید دید که نصب کاشی با چسب روی دیوار، نصب کاشی با چسب روی سیمان، نصب کاشی با چسب روی گچ و به طور کلی هر سطح تراز دیگر (حتی کاشی‌های قدیمی) نیز ممکن است.

چسب کاشی به دو صورت خمیری و پودری (پودری که با آب مخلوط می‌شود)، در بازار قابل تهیه است. پیش از این فقط انواع خارجی چسب کاشی در ایران موجود بود؛ اما امروزه کارخانه‌های متعددی در داخل کشور نیز چسب کاشی تولید می‌کنند تا فرایند کاشی کاری با چسب را برای هموطنان تسهیل کنند. در این مطلب با مزایا و معایب نصب کاشی با چسب هم آشنا خواهیم شد. با ما باشید.

مراحل مختلف روش نصب کاشی با چسب

روش نصب کاشی با چسب، پروسه چندان پیچیده‌ای نیست. صرفا به دقت و ظرافت و همچنین چسب کاشی مرغوب نیاز دارد. چسب پودری به طور معمول کمی ارزان‌تر از چسب خمیری است. شما بسته به نیازتان و مشورت با فروشنده، می‌توانید مدل مناسبی از چسب را برای کار خود انتخاب کنید.

در این بخش به آموزش نصب کاشی با چسب خواهیم پرداخت. آموزش چسب کاشی با چسب پودری و چسب خمیری، مشابه هم است. همچنین آموزش نصب کاشی کف با چسب نیز مشابه روش نصب کاشی با چسب روی دیوار است. نحوه کار با چسب کاشی را در ادامه خواهید خواند. مواردی که ذکر خواهد شد در مورد نصب کاشی استخر با چسب نیز با اندکی تفاوت، مصداق دارد.

 

نصب کاشی با چسب روی دیوار

 

مرحله اول: زیر سازی

در مرحله اول روش نصب کاشی با چسب، باید اقدام به زیرسازی محل نمایید. در این راستا بررسی کنید که دیوار یا کف شکستگی نداشته باشد، کاملا تراز و یکسان باشد، تمیز باشد و آلودگی خاصی روی سطح وجود نداشته باشد. اگر سطح دیوار یا کف، دارای کاشی کاری قدیمی است سعی کنید خطوط عمیق بندکشی و دوغاب را پر کنید.

اگر دیوار یا کف گچی، سیمانی یا چوبی است باید ماده ای به اسم پرایمر زیرسازی تهیه کنید و آن را قلموی بزرگ روی سطح بمالید و به خوبی پخش کنید. این کار برای آن است که رطوبت موجود در گچ و چوب و سیمان، بعدها به چسب کاشی آسیبی نرساند. حالا دیوار یا کف، برای نصب کاشی با چسب حاضر است. اندازه‌گیری‌های لازم را نیز در این مرحله انجام دهید و در صورت نیاز، به خطکشی و جانمایی سطح اقدام نمایید.

 

مرحله دوم: آماده کردن ملات چسب کاشی

اگر برای نصب کاشی با چسب روی دیوار و کف، از چسب کاشی خمیری استفاده می‌کنید، نیاز به آماده سازی خاصی وجود ندارد. اما اگر از چسب پودری استفاده می‌کنید، نیاز به حاضر کردن چسب دارید. روی بسته‌های چسب پودری، دستورالعمل مشخصی وجود دارد که باید طبق آن عمل کنید. پودر را ذره ذره به میزان معین آب اضافه نمایید و آن را با مته یا میکسر به خوبی مخلوط کنید.

توجه کنید در روش نصب کاشی با چسب، حتما باید از چسب خمیری یا پودری مخصوص به این کار استفاده کنید. نصب کاشی با چسب 123 به عنوان یک روش معمول اصلا توصیه نمی‌شود. تنها در صورت جدا شدن یک قطعه کاشی به تنهایی از کف و نه دیوار، می‌توانید از روش نصب کاشی با چسب یک دو سه استفاده کنید. استفاده از آن روی دیوار ممکن است خطرآفرین باشد.

 

مرحله سوم: پخش کردن ملات چسب روی سطح یا کاشی

مخلوط آماده شده را با استفاده از یک ماله شیاردار روی دیوار یا کف بمالید. البته می‌توانید چسب کاشی را به پشت قطعات کاشی نیز بزنید، اما مالیدن چسب به دیوار یا هر سطح مورد نظر دیگر، کار را تمیزتر خواهد کرد. نحوه چسباندن کاشی با چسب اصلا کار سختی نیست، فقط در هنگام پخش چسب با ماله شیاردار، باید دقت و ظرافت کافی به خرج دهید.

پس از پخش ملات، باید کاشی‌ها را با دقت هرچه تمام‌تر از یک سو به ترتیب به سوی دیگر بچسبانید. در طریقه ی نصب کاشی با چسب باید به این نکته توجه کنید که 3 الی 4 ساعت صبر کنید تا چسب کاشی خودش را بگیرد و کاشی‌ها به دیوار یا کف به خوبی بچسبند تا برای مرحله بعدی آموزش کاشی کاری با چسب آماده شویم.

 

مرحله چهارم: بندکشی

در مرحله آخر  بعد از زمان دادن سه الی چهار ساعته برای خشک شدن چسب کاشی، نوبت به بند کشی می‌رسد. برای بند کشی، ملات دوغاب سیمان را حاضر کنید و به سرعت آن را استفاده کنید. دوغاب سیمان سریعا سفت می‌شود برای همین باید هنگام استفاده از آن، سرعت کافی را به خرج دهید. دوغاب را در فواصل خالی ما بین کاشی‌ها بریزید و اضافات آن را با یک اسفنج یا حوله مرطوب پاک کنید.

 

روش چسباندن کاشی با چسب

 

نحوه نصب کاشی با چسب، به طور کامل در چهار مرحله بالا توضیح داده شد. جالب است بدانید که کاشی کاری با چسب روی کاشی نیز امکان پذیر است. به این معنی که برای نصب کاشی با چسب روی دیوار یا کف، نیازی به کندن کاشی‌های قبلی نیست و می‌توان روی آن‌ها نیز کاشی‌های جدید را چسباند.

 

معایب نصب کاشی با چسب

نصب کاشی با چسب در کنار مزایایی که دارد، مثل سهولت نصب، سرعت بالا، عدم نیاز به کندن کاشی‌های قبلی، کثیف‌کاری کم و سرعت مناسب، معایبی نیز دارد. معایب نصب کاشی با چسب بیشتر به مسئله میزان استحکام آن برمی‌گردد. چسب از هر نوعی که باشد هیچ گاه به اندازه ملات‌های مختلف بنایی استحکام ندارد.

از این رو، روش چسباندن کاشی با چسب بیشتر در مورد دیوار و کف مصداق دارد. برای چسباندن کاشی روی سقف (هرچند این کار به طور کلی مرسوم نیست)، از روش نصب کاشی با چسب استفاده کنید. برای محیط‌هایی که رطوبت زیادی دارند، مثل اقلیم‌های شرجی، یا نصب کاشی استخر با چسب، نباید انتظار عمر طولانی مدت و با کیفیت داشته باشید.

سخن آخر

در این مقاله طریقه نصب کاشی با چسب کاشی را به صورت کامل بیان کردیم. روش نصب کاشی با چسب از تکنیک‌های نوین ساختمان‌سازی است که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است. روش چسباندن کاشی با چسب در مورد موارد زیادی مصداق دارد. مثلا روش نصب کاشی با چسب روی دیوار و یا روی کف، به راحتی قابل انجام است.

کاشی‌ کاری و نصب کاشی
برای سرویس کاشی‌ کاری و نصب کاشی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading