آموزش دوغاب ریزی + طریقه درست کردن دوغاب سیمان و کاشی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آموزش دوغاب ریزی + طریقه درست کردن دوغاب سیمان و کاشی

ممکن است با گذشت زمان، دوغاب یا بند بین کاشی و سرامیک از بین رود؛ که این اتفاق منجر به نم و نشتی در بخش های مختلف ساختمان می شود؛ به همین دلیل طرز تهیه دوغاب سرامیک کف از جمله مراحل اساسی در نصب کاشی و سرامیک است. دانستن فرمول ساخت دوغاب سرامیک و نحوه دسترسی به دوغاب برای کف دستشویی در هنگام بازسازی و تعمیر ساختمان و تغییر کف پوش کاربرد زیادی دارد. 

دوغاب سیمان یک نوع ملات ساختمانی تهیه شده از سیمان، آب و مواد افزودنی متناسب با کاربرد آن است. طرز تهیه دوغاب سرامیک کف وابسته به محل نصب آن و نوع مصالح ساختمانی با درصد مواد اولیه مختلف ارائه می‌شود. در این مقاله به نحوه تهیه دوغاب سرامیک و ماهیت کاربردی آن اشاره شده است. 

 

دوغاب سرامیک

 

در این نوشته برای شما، علاوه بر شرح طرز درست کردن دوغاب (در صورتی که به دوغاب آماده دسترسی ندارید) و نحوه دوغاب ریزی کاشی، تفاوت‌های جزئی دوغاب ریزی برای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام را نیز شرح داده‌ایم. در ادامه تمامی سوالات پیرامون دوغاب ریزی و طرز تهیه دوغاب سرامیک کف را شرح می دهیم.

 

دوغاب سرامیک چیست؟ 

دوغاب کاشی و سرامیک یکی از مصالح مورداستفاده برای پر کردن درز کاشی و سرامیک است. دوغاب کاشی و سرامیک به مرور زمان در اثر مجاورت با رطوبت، تغییر رنگ می‌دهد و خاصیت ضدآب و چسبندگی خود را از دست می‌دهد. 

گاهی ممکن است دوغاب دچار ترمیم و شکستگی و یا دچار کپک و قارچ شود، در این صورت باید دست به کار ترمیم دوغاب کاشی شوید. ابتدا لازم است با طرز تهیه و فرمول ساخت دوغاب سرامیک آشنا شوید و سپس با استفاده از نحوه ترمیم دوغاب کاشی، حمام و سرویس بهداشتی خود را بازسازی کنید.

 

فرمول ساخت دوغاب سرامیک

 

دوغاب سیمان چیست و کاربرد آن کدام است؟

دوغاب سیمان، یکی از انواع دوغاب است که ترکیبی غلیظ از سیمان و آب می‌باشد و یکی از محکم‌ترین و با دوام ترین مصالح می‌باشد و با توجه به کاربرد و جایی که قرار است استفاده شود، مواد افزودنی لازم را به آن اضافه و نسبت هر یک را تغییر می‌دهند.

از دوغاب سیمان، در جاهای مختلفی استفاده می شود، به خصوص در کارهایی که نیاز به مصالح محکم و بادوام است. از کاربردهای دیگر آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترمیم و مرمت کردن سطوح و دیوارها
 • جلوگیری از نشتی و رخنه کردن رطوبت
 • ترمیم و مرمت ساختمان های قدیمی و فرسوده
 • استفاده از دوغاب سیمان، در اکثر ساخت و سازها

 

دوغاب سیمان

 

اهمیت دوغاب ریزی کاشی

در سرویس بهداشتی و حمام، دوغاب نقش عایق ضد آب برای نفوذ نکردن رطوبت به داخل کاشی‌ها و موزاییک‌ها را دارد، از همین رو، دوغاب ریزی کاشی حمام و سرویس بهداشتی، توسط متخصصین مجرب کاشی کاری انجام می‌شود تا با گذشت زمان، دوغاب ریزی انجام شده به کمترین ترمیم نیازمند شود.

یکی از کاربردهای دوغاب سیمان و سرامیک، هنگامی است که، دوغاب میان کاشی و موزاییک تغییر رنگ می‌دهند؛ و باکتری و قارچ‌هایی در جداره میان کاشی و سرامیک شروع به رشد می‌کنند. ترمیم دوغاب روشی است تا علاوه بر برگرداندن دوباره سفیدی به جداره‌ی میانی سرامیک و موزاییک‌ها، از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها به خصوص در محیط‌های مرطوبی مانند حمام و سرویس بهداشتی، جلوگیری کنیم. 

 

چه زمانی به دوغاب سیمان و سرامیک نیاز داریم؟

همانطور که بالاتر نیز گفتیم، رطوبت در حمام و سرویس بهداشتی بسیار زیاد است. در نتیجه دوغاب کاشی و سرامیک دچار تغییر رنگ و رشد کپک و قارچ می‌شود. اگر رنگ دوغاب زرد، قهوه‌ای یا خاکستری شد بدانید که دوغاب نیاز به ترمیم دارد. زیرا وجود کپک یا قارچ سلامتی افراد را به خطر می‌اندازد. پس ضروری است که بعد از مدتی دوغاب ترمیم شود.

گاهی اوقات نیز دوغاب بین کاشی و سرامیک دچار ترک و شکستگی می‌شود. در این صورت ممکن است آب به زیر کاشی و سرامیک نشت پیدا کند و به دیوار و کاشی‌ها آسیب برساند؛ در این صورت نیز برای جلوگیری از نشتی آب باید سریعا دوغاب جدید تهیه کنید و برای ترمیم دوغاب اقدام کنید. با این کار، هم زیبایی دوباره به حمام و سرویس بهداشتی می‌بخشید و هم از نشتی جلوگیری می‌کنید.

 

دوغاب برای کف دستشویی

 

فرمول ساخت دوغاب سرامیک و سیمان برای کف سرویس بهداشتی

دوغاب ریزی کاشی یا ترمیم دوغاب بین کاشی یکی از خدماتی است که علاوه بر درخواست از متخصص کاشی کاری برای انجام آن، خودتان نیز می‌توانید با تهیه دوغاب آماده (دوغاب سرامیک یا کاشی) و انتخاب بهترین روش دوغاب کاشی، به انجام آن بپردازید.  در ادامه نحوه درست کردن دوغاب سیمان و دوغاب سرامیک کف را شرح داده ایم.

 

درست کردن دوغاب سیمان

ماده اصلی برای تهیه دوغاب، سیمان است. دوغاب سیمان به طور معمول با پودر خاک سنگ ترکیب می‌شود، برای درست کردن دوغاب سرامیک و کاشی، کافیست در یک سطل، آب، سیمان و پودر سنگ را ترکیب کنید. میزان پودر سنگ به سیمان، برای درزگیری کاشی و سرامیک، یک به یک است؛ و آب را تا زمانی به این دو اضافه کنید تا دوغاب، کمی شل به دست آید که به راحتی فرم گیرد. 

در صورتی که خودتان نمی‌خواهید دوغاب پشت کاشی را در خانه تهیه کنید، می‌توانید از دوغاب آماده که برای موزاییک کاری و کاشی کاری در دسترس است استفاده کنید؛ و از دوغاب آماده برای فرایند دوغاب ریزی کاشی یا موزاییک بهره ببرید. طرز استفاده از دوغاب آماده همانند دوغابی است که خودتان در خانه تهیه می‌کنید و تفاوتی میان این دو نیست. 

 

درست کردن دوغاب سیمان

 

طرز تهیه دوغاب سرامیک کف

در صورتی که می‌خواهید برای کف دوغاب تهیه کنید، در طرز تهیه دوغاب کف، به این مورد توجه کنید که از پودر سنگ بیشتری استفاده کنید تا دوغاب شما غلیظتر شود و استحکام بیشتری پیدا کند. این تنها نکته مهم در طرز تهیه دوغاب سرامیک کف است.  نسبت مخلوط کردن سیمان و پودر سنگ مهم است و بهتر است نسبت سیمان به پودر سنگ، یک به سه باشد.

پس ابتدا این دو پودر را با یکدیگر مخلوط کنید و از الک عبور دهید، پس از آن، کم کم آب به آن اضافه کنید تا کمی حالت مایع پیدا کند و بتواند به خوبی بین درزهای کاشی قرار گیرد. سپس دوغاب آماده شده را با کاردک‌های مخصوص در بین درزهای کاشی ریخته و سه الی چهار دقیقه صبر می‌کنند تا کاملا خشک شود و بعد از آن سطح کاشی را کاملا تمیز می‌کنند.

[مطلب پیشنهادی: بندکشی کاشی و سرامیک]

 

ابزار لازم جهت دوغاب ریزی کاشی و موزاییک

هم‌اینک که با فرمول ساخت دوغاب سرامیک و سیمان آشنا شدیم، برای انجام دوغاب کاری (دوغاب ریزی)، نیاز به آن داریم که ابزارآلات زیر را تهیه کنیم و با استفاده از آن‌ها این فرایند را ادامه بدهیم؛ البته به این مورد نیز توجه کنید که بیشتر ابزارآلات زیر، تنها برای متخصصین ارزش خرید دارند و شما می‌توانید بدون تهیه تمامی ابزارآلات زیر، دوغاب کاری خودتان را انجام دهید. 

 • توری نازک (همانند توری‌هایی که در پنیر سازی از آن استفاده می‌شود)
 • کمچه دوغاب کاری (چاقوی گچ زنی)
 • تیغه برای تراشیدن سطوح کاشی
 • یک مسواک (رجیحا قدیمی)
 • قلم مو رنگ 
 • اسفنج برای جمع کردن دوغاب به جا مانده بر روی سطح کاشی‌ها و موزاییک‌ها
 • دستکش 

 

درست کردن دوغاب سیمان و سرامیک

 

مراحل اجرای دوغاب سیمان و سرامیک

دوغاب کاری کاشی یا موزاییک، شامل 8 مرحله اصلی است که هر کدام را در ادامه شرح داده‌ایم:

 • برای دوغاب کاری، باید یک شبانه روز از آخرین زمان نصب کاشی یا موزاییک بر سطح مدنظر بگذرد. به این مورد نیز باید توجه کنید که دیوارهای سرویس بهداشتی و حمام خود را با یک لایه عایق بپوشانید تا احتمال جذب رطوبت کاهش یابد. 
 • پس از گذشت یک تا دو روز از زمان نصب سرامیک و کاشی‌ها، به آرامی به تمیز کردن جداره‌های میان آن‌ها مشغول شوید. در صورتی که این مرحله را به خوبی انجام ندهید، دوغاب آماده یا دست‌ساز به خوبی میان جداره‌ها جای نمی‌گیرد. 
 • در صورتی که مصالح میان جداره‌ها به خوبی تمیز نشدند، اسفنج را کمی به آب آغشته و با آن مصالح را پاک کنید. پس از آن، با مسواک تمامی جداره‌ها را تمیز کنید. 

 

درست كردن دوغاب سيمان

 

 • کمی از مخلوط دوغاب سیمانی که تهیه کرده‌اید (یا دوغاب آماده) را با کمچه دوغاب کاری بردارید و با کمی شتاب، به سمت جداره موزاییک‌ها پرتاب کنید و با حرکت کمچه، باقی دوغاب را در میان جداره‌های پیش رویتان، پخش کنید. 
 • در صورتی که بخشی از جداره‌های دیوار به خوبی دوغاب آماده را به خود نگرفت، با انگشت شصت خود می‌توانید دوغاب را در جداره‌ها فرو کنید. 
 • پس از اتمام مرحله اول دوغاب کاری، پانزده تا چهل و‌ ‌پنج دقیقه صبر کنید تا دوغاب آماده سفت شود. اینک اسفنجی که داشتید را کمی با آب خیس کنید و بر روی سطح کاشی‌ها بکشید تا باقی دوغاب‌های باقی‌مانده بر سطوح سرامیک و موزاییک‌ها پاک شوند. این فرایند را برای چندین مرتبه انجام دهید تا مطمئن شوید دیگر دوغابی بر سطوح کاشی‌ها نمانده است. 
 • پس از اتمام شستشوی کاشی‌ها با اسفنج مرطوب، با توری خشک‌تان، رطوبت سطوح خیس را خشک کنید. 
 • بگذارید یک شبانه روز از این فرایند بگذرد. در صورتی که هنوز برخی جدارها بدون دوغاب هستند، یک مرتبه دیگر طرز استفاده از دوغاب آماده را تکرار کنید. 

 

طرز تهیه دوغاب سرامیک کف

 

رنگ دوغاب

به صورت معمول، رنگ دوغاب سفید رنگ است؛ به همین دلیل در ترکیبات مورد نیاز برای تهیه دوغاب، از گچ سفید استفاده می‌شود تا رنگ سفید مرواریدی مدنظر را ایجاد کند. اگر قصد استفاده از دوغاب آماده را دارید، به هنگام خرید از فروشنده درخواست دوغاب سفید رنگ کنید؛ چرا که رنگ‌های متفاوتی برای دوغاب ارائه شده است. 

 

استفاده از دوغاب آماده برای کف دستشویی

انواع دوغاب آماده در بازار موجود است که در کنار روش آسان استفاده، مزایایی مانند ضدقارچ بودن هم دارند. علاوه بر بندکشی کاشی، موزاییک و سرامیک کف، برای بستن درز بین کف و دیوار در حمام و سرویس بهداشتی (اصطلاحاً آب بندی)، برای ترمیم سطح سیمانی، ترمیم کاشی آسیب دیده و مسدود کردن مسیر حشرات موذی می‌توان از دوغاب آماده استفاده کرد.

در هنگام خرید دوغاب برای کف دستشویی و آشپزخانه، به ضد آب بودن، ضد باکتری و ضد قارچ بودن آن توجه کنید. دوغاب های آماده به دو صورت پودری و مایع هستند. نوع مایع آماده استفاده است و نوع پودری، بسته به مواد و ترکیبات به کار رفته در آن، با آب یا محلول مخصوص که به همراه پودر به فروش می‌رسد، مخلوط می‌شود.

 

دوغاب برای کف دستشویی

 

روش های ترمیم دوغاب کاشی و سرامیک 

ترمیم دوغاب کاشی و سرامیک برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به ساختار زیرین این قبیل کف پوش‌ها خصوصا در محیط حمام و سرویس بهداشتی امری ضروری است. معمولا کار ترمیم دوغاب بین کاشی به دو روش انجام می‌شود. در ادامه این دو روش ترمیم با دوغاب سیمان را بیان کردیم.

 

روش اول ترمیم دوغاب کاشی

روش اول ترمیم دوغاب کاشی به این شکل است که کاشی کار پس از تمیز کردن درزهای بین کاشی و سرامیک، دوغاب آماده شده را با کمک کاردک بین درزها می‌ریزد. سپس به طور کامل با کاردک آن را می‌پوشاند و پس از خشک شدن دوغاب کاشی، محل را تمیز می‌کند.

 

فرمول ساخت دوغاب سرامیک

 

روش دوم ترمیم دوغاب کاشی

روش دوم ترمیم دوغاب کاشی، بندکشی نام دارد. در روش دوم باید با دقت بیشتر و با مشخص کردن هر بند درز کاشی، دوغاب سیمان را داخل درزهای کاشی بریزد. از این روش برای کاشی‌هایی که فواصل بسیار باریکی دارند استفاده می‌شود.

از این روش ترمیم دوغاب برای مواقعی که بازسازی و تعمیر کاشی حمام، سرویس بهداشتی و کف حیاط صورت گرفته استفاده می‌شود. ترمیم دوغاب کاشی و سرامیک در راستای جلوگیری از آسیب به این قبیل کف پوش‌ها به مرور زمان انجام می‌شود. 

 

ترمیم کاشی و سیمان با دوغاب آماده

 

مراحل کلی ترمیم دوغاب سرامیک و کاشی

ترمیم دوغاب کاشی و سرامیک، کار آسانی نیست و بهتر است برای این کار از نیروی ماهر و متخصص استفاده کنید. در صورتی که تغییر رنگ و شکستگی در دوغاب مشاهده کردید، می‌توانید کار ترمیم دوغاب را به متخصصان کاشی کار "خدمت از ما" بسپارید. 

اگر به دنبال روش دوغاب ریختن سرویس بهداشتی یا استفاده از دوغاب آماده برای ترمیم دوغاب سرامیک هستید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا باید دوغاب سرامیک قدیمی را بکنید. این مرحله کمی چالش برانگیز است. اما اگر کمی صبر و حوصله به خرج دهید، بسیار ساده است.
 2. با یک ابزار نوک تیز دوغاب‌های قبلی را کامل بتراشید. حین انجام این مرحله دقت داشته باشید تا به کاشی‌ها آسیب نرسد.
 3. پس از خالی کردن فضای بین کاشی‌ها از دوغاب سرامیک، گردوغبار به جا مانده را با دستمال یا جاروبرقی خوب تمیز کنید. در آخر نیز با یک اسفنج مرطوب، سطح مدنظر را پاک کنید. اکیدا توصیه می‌کنیم تا با شلنگ و آب فراوان گردوغبار دوغاب قدیمی سرامیک را پاک نکنید، تا احتمال نم و نشتی به واحد پایینی به حداقل برسد.

حالا می‌توانید طبق مراحل گفته شده برای روش دوغاب ریختن سرویس بهداشتی یا سطوح دیگر، دوغاب ریزی را از نو انجام دهید و آن را ترمیم کنید.

 

مدت زمان خشک شدن دوغاب چقدر است؟

لازم است که بعد از دوغاب ریزی، حتما زمانی را برای خشک شدن آن در نظر بگیرید. زمان لازم برای خشک شدن دوغاب  با توجه به مواد ترکیبی آن متفاوت است، معمولا مدت زمان خشک شدن دوغاب سیمان سیاه نصف روز طول می‌کشد و زمان خشک شدن دوغاب سیمان سفید کمی بیشتر طول می‌کشد.

سخن پایانی

در این محتوا سعی کردیم که شما را با موارد استفاده از دوغاب سیمان و سرامیک آشنا کنیم و بعد از آن برای بهتر و آسان شدن کار شما، شرح مختصری بر فرمول ساخت دوغاب سرامیک داشتیم و همچنین مراحل اجرای دوغاب ریزی کاشی و ترمیم آن را نیز شرح دادیم. فراموش نکنید شما می‌توانید از رنگ‌های دیگری مانند آبی یا سبز برای رنگ دوغاب خود استفاده کنید؛ و جلوه بی‌نظیری به حمام یا دستشویی خانه‌تان بدهید.

اگر در حال دوغاب ریزی سرامیک کف آشپزخانه هستید، می‌توانید رنگی متناسب با موزاییک‌های آشپزخانه انتخاب کنید. امیدواریم مقاله دوغاب ریزی کاشی برایتان مفید واقع شود، و دیگر لازم نباشد از خودتان بپرسید دوغاب آماده از کجا بخرم.

فراموش نکنید، که برای دسترسی به نصاب سرامیک در تهران و سایر شهرها، می‌توانید روی "خدمت از ما" حساب کنید.

4.5 امتیاز از 1662 رای


کاشی‌ کاری و نصب کاشی
برای سرویس کاشی‌ کاری و نصب کاشی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین