راهنمای کامل دوغاب ریزی کاشی

راهنمای کامل دوغاب ریزی کاشی

طرز تهیه دوغاب برای کف دستشویی

دوغاب ریزی کاشی یا ترمیم دوغاب بین کاشی یکی از خدماتی است که علاوه بر درخواست از متخصص کاشی کاری برای انجام آن، خودتان نیز می‌توانید با تهیه دوغاب آماده (دوغاب سرامیک یا کاشی) و انتخاب بهترین روش دوغاب کاشی، به انجام آن بپردازید. 

در این نوشته برای شما، علاوه بر شرح نحوه آماده کردن دوغاب (در صورتی که به دوغاب آماده دسترسی ندارید) و نحوه دوغاب ریزی کاشی، شرحی بر تفاوت‌های جزئی دوغاب ریزی برای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام نیز داده‌ایم. 

دوغاب ریزی کاشی

دوغاب یکی از مصالحی است که علاوه بر استحکام مناسبی که دارد، به صورت معمول برای پر کردن شکاف میان کاشی، موزاییک و سرامیک استفاده می‌شود. 

به خصوص در سرویس بهداشتی و حمام، دوغاب نقش عایق ضد آب برای نفوذ نکردن رطوبت به داخل کاشی‌ها و موزاییک‌ها را دارد و از همین رو، دوغاب ریزی کاشی حمام و سرویس بهداشتی، توسط متخصصین مجرب کاشی کاری انجام می‌شود تا در طول زمان، دوغاب ریزی انجام شده به کمترین ترمیم نیازمند شود.

یکی از کاربردهای دوغاب ریزی کاشی، به هنگامی است که دوغاب میان کاشی و موزاییک تغییر رنگ می‌دهند؛ و باکتری و قارچ‌هایی در جداره‌ی میان کاشی و سرامیک شروع به رشد می‌کنند. 

ترمیم دوغاب کاری، روشی است تا علاوه بر برگرداندن دوباره سفیدی به جداره‌ی میانی سرامیک و موزاییک‌ها، از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها به خصوص در محیط‌های مرطوبی مانند حمام و سرویس بهداشتی، جلوگیری کنیم. 

 

نحوه دوغاب ریزی /  روش دوغاب ریزی سرامیک

دوغاب ریزی کاشی بهترین روش دوغاب کاشی طرز تهیه دوغاب کاشی دوغاب موزاییک فیلم دوغاب

 

مراحل طرز تهیه دوغاب کاشی

طرز تهیه دوغاب کاشی بدین شکل است که در یک سطل، به ترکیب آب، کچ و پودر سنگ مشغول شوید. میزان پودر سنگ به کچ، یک به یک است؛ و آب را تا زمانی به این دو اضافه کنید تا دوغابی کمی شل به دست آید که به راحتی فرم می‌گیرد. 

در صورتی که خودتان نمی‌خواهید دوغاب را در خانه تهیه کنید، می‌توانید از دوغاب آماده که برای موزاییک و کاشی در دسترس است بهره ببرید؛ و از دوغاب آماده برای فرایند دوغاب ریزی کاشی یا دوغاب ریزی موزاییک بهره ببرید. طرز استفاده از دوغاب آماده همانند دوغابی است که خودتان در خانه تهیه می‌کنید و تفاوتی میان این دو نیست. 

در صورتی که می‌خواهید برای کف دوغاب تهیه کنید، در طرز تهیه دوغاب کف، به این مورد توجه کنید که از پودر سنگ بیشتری استفاده کنید تا دوغاب شما غلیظ‌تر شود و استحکام بیشتری پیدا کند. 

 

[مطلب مرتبط: بندکشی کاشی و سرامیک]

 

ابزارآلات لازم جهت دوغاب ریزی کاشی و موزاییک

هم‌اینک که دوغاب و آستری دوغاب را تهیه کردیم، برای انجام دوغاب کاری (دوغاب ریزی)، نیاز به آن داریم که ابزارآلات زیر را تهیه کنیم و با استفاده از آن‌ها این فرایند را ادامه بدهیم؛ البته به این مورد نیز توجه کنید که بیشتر ابزارآلات زیر، تنها برای متخصصین ارزش خرید دارند و شما می‌توانید بدون تهیه تمامی ابزارآلات زیر، دوغاب کاری خودتان را انجام دهید. 

 • توری نازک (همانند توری‌هایی که در پنیز سازی از آن استفاده می‌شود)
 • کمچه دوغاب کاری (چاقوی گچ زنی)
 • تیغه برای تراشیدن سطوح کاشی
 • یک مسواک (رجیحا قدیمی)
 • قلم مو رنگ 
 • اسفنج برای جمع کردن دوغاب به جا مانده بر روی سطح کاشی‌ها و موزاییک‌ها
 • دستکش 

 

رنگ دوغاب

به صورت معمول، رنگ دوغاب سفید رنگ است. به همین دلیل در ترکیبات مورد نیاز برای تهیه دوغاب، از کچ سفید استفاده می‌شود تا رنگ سفید مرواریدی مدنظر را ایجاد کند. 

به هنگام خرید دوغاب آماده، از فروشنده درخواست دوغاب سفید رنگ کنید؛ چرا که رنگ‌های متفاوتی برای دوغاب ارائه شده است. 

 

روش استفاده از دوغاب آماده

دوغاب موزاییک دوغاب آماده دوغاب آماده سرامیک دوغاب کاشی شکسته طرز تهیه دوغاب کف

 

شروع دوغاب کاری

دوغاب کاری کاشی یا موزاییک، شامل 8 مرحله اصلی است که هر کدام را در ادامه شرح داده‌ایم. 

 1. برای دوغاب کاری، باید یک شبانه روز از آخرین زمان نصب موزاییک یا کاشی‌ها بر سطح مدنظر بگذرد. به این مورد نیز باید توجه کنید که دیوارهای سرویس بهداشتی و حمام خود را با یک لایه عایق بپوشانید تا احتمال جذب رطوبت کاهش یابد. 
 2. پس از گذشت یک تا دو روز از زمان نصب سرامیک و کاشی‌ها، به آرامی به تمیز کردن جداره‌های میان آن‌ها مشغول شوید. در صورتی که این مرحله را به خوبی انجام ندهید، دوغاب به خوبی میان جداره‌ها جای نمی‌گیرد. 
 3. در صورتی که مصالح میان جداره‌ها به خوبی تمیز نشدند، اسفنج را کمی به آب آغشته کنید و با آن مصالح را پاک کنید. پس از آن، با مسواک، تمامی جداره‌ها را تمیز کنید. 
 4. کمی از مخلوط دوغابی که تهیه کرده‌اید را با کمچه دوغاب کاری بردارید و با کمی شتاب، به سمت جداره موزاییک‌ها پرتاب کنید و با حرکت کمجه، باقی دوغاب را در میان جداره‌های پیش رویتان، پخش کنید. 
 5. در صورتی که بخشی از جداره‌های دیوار به خوبی دوغاب به خود نگرفت، با انگشت شصت خود می‌توانید دوغاب را در جداره‌ها فرو کنید. 
 6. پس از اتمام مرحله اول دوغاب کاری، پانزده تا چهل‌و‌پنج دقیقه صبر کنید تا دوغاب سفت شود. اینک اسفنجی که داشتید را کمی با آب خیس کنید و بر روی سطح کاشی‌ها بکشید تا باقی دوغاب‌های باقی مانده بر سطوح سرامیک و موزاییک‌ها پاک شوند. این فرایند را برای چندین مرتبه انجام دهید تا مطمئن شوید دیگر دوغابی بر سطوح کاشی‌ها نمانده است. 
 7. پس از اتمام شستشوی کاشی‌ها با اسفنج مرطوب، با توری خشک‌تان، رطوبت سطوح خیس را خشک کنید. 
 8. بگذارید یک شبانه روز از این فرایند بگذرد. در صورتی که هنوز برخی جدارها بدون دوغاب هستند، یک مرتبه دیگر این فرایند را تکرار کنید. 

 

سخن پایانی دوغاب ریزی کاشی

آنچه شرح دادیم، شرح مختصری بر دوغاب ریزی کاشی بود. فراموش نکنید شما می‌توانید از رنگ‌های دیگری مانند آبی یا سبز برای رنگ دوغاب خود استفاده کنید؛ و جلوه بی‌نظیری به حمام یا دستشویی خانه‌تان بدهید. اگر در حال دوغاب ریزی موزاییک آشپزخانه هستید، می‌توانید رنگی متناسب با موزاییک‌های آشپزخانه انتخاب کنید. امیدواریم مقاله دوغاب ریزی کاشی برایتان مفید واقع شود. در صورت داشتن دیدگاهی، می‌توانید آن را در بخش کامنت‌ها مطرح کنید.

کاشی‌ کاری و نصب کاشی
برای سرویس کاشی‌ کاری و نصب کاشی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading