انواع لولا درب

ثبت درخواست "نصب درب و پنجره"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
 انواع لولا درب

در ساخت در و پنجره از انواع لولا استفاده می‌شود، در این مطلب به بررسی انواع لولا درب می‌پردازیم. لولا  وسیله‌ای است که سازه‌های چوب و ام دی اف را به بدنه یا چارچوب متصل می‌کند. لولا انواع مختلفی دارد که از هر کدام برای مصارف مختلف استفاده می‌شود. نیاز به لولا در تهیه بسیاری از وسایل احساس می‌شود. می‌توان گفت عملکرد لولا همانند عملکرد مفصل در بدن انسان است.

کاربرد انواع لولای درب

مهم ترین کاربرد لولا برای باز و بسته کردن و اتصال پخش های ثابت به بخش متحرک است. نوع لولا با توجه به پارامترهای متفاوتی مثل نوع درب، جنس، وزن و مدل آن انتخاب می‌شود. همچنین باید توجه داشت وزن مناسب لولا براساس دربی، انتخاب می‌شود. می‌توان گفت مهم‌ترین کاربردی که لولا ها دارند در درب قفسه ها، درب کمد، درب کابینیت، تخت خواب های تاشو و انواع پنجره ها است. اگر شما لولا نامناسبی را برای درب خود انتخاب کنید یا در اتصال آن دچار اشتباه شوید باعث می‌شود که در باز و بسته کردن در دچار اختلال شوید. همچنین ممکن است لوله تحمل وزن درب را نداشته باشد و به سمت پایین خم شود یا در نهایت جدا شود.

 

انواع لولا

 

انواع لولا

می توان گفت به طور کلی لولا از دو برگ و یک پین تشکیل شده است، همان طور که در بالا اشاره شد لولا ها انواع مختلفی دارند و با توجه به کاربری درب شما، وزن، نوع درب و موارد دیگر انتخاب می‌شود. در ادامه به معرفی انواع لولاها می‌پردازیم.

 

لولا معمولی

  • یکی از پر استفاده‌ترین لولا ها در صنایع چوبی لولا معمولی است. لولاهای معمولی 3 نوع مختلف دارند، لولای دکمه دار، لولای جدا شدنی و لولای جدا نشدنی.
  • در لولاهای دکمه دار بعد ار برداشتن پین برگه های لولا مشخص می‌شود و برای جدا کردن آن از در کافیست پین آن را جدا کنیم. در نصب دربهای سنگین مهمولا از نوع بلبیرنگ دار آن استفاده می‌شود.
  • در لولای جدا شدنی پین قابل جدا شدن نمی باشد و به نوعی با آن متصل است، همچنین برای جدا کردن لولا از در حتما باید پیچ ها را جدا کنیم.
  • در لولای جدا شدنی در یک قسمت برگه لولا به پین ثابت است و در برگه دیگر سوراخی وجود دارد که برگه پین دار وارد آن می‌شود.

 

انواع لولا درب

 

لولای لب به لب

در تهیه درب‌های  اجسام کوچک از لولاهای لب به لب استفاده  میشود. این لولاه بسیار ظریف و کوچکند و به اشکال مختلفی در بازار موجود می‌باشند.

 

لولا متری

نوع دیگری از لولا، لولای متری است این لولا را می‌توانید در اندازه دلخواه تهیه کنید و هم به صورت یک سره استفاده کنید و هم به کمک اره می‌توانید اندازه دلخواه خود را برش دهید.

 

لولای قابلمه

لولای قابلمه برای جلوگیری از ورود گرد و غبار تهیه شده اند. این لولا به دلیل خمیدگی که در برگه آن وجد دارد به این اسم خوانده می شود و از سایز 6 سانت به بالا استفاده می‌شود.

 

لولای دو طرفه یا بادبزنی

این لولا برای درب هایی که از دو طرف باز می‌شوند استفاده می‌شود. این لولاها برای درب‌های رستوران یا بیمارستان که نیاز است از دو طرف باز شود، کاربرد دارد.

 

لولای تزئینی

از این لولا در زمانی که بخواهیم روی درب لولا نصب شود استفاده می‌شود، چرا که اشکال زیباییی دارد و باعث ایجاد جلوه زیبایی به در می‌شود. یکی از برگه های این لولا ها کوچک است که در چارچوب قرار می گیرد و برگه دوم که بزرگ و تزیینی است بر روی چوب درب قابل نصب است.

 

لولای پاشنه ای

یکی از لولاهایی که پس از نسب قابل مشاهده نیست لولای پاشنه ای است. به طور کلی این لولا در کنار نصب نمی‌شود و در بالا و پایین پنجره، درب شیشه ای، بوفه و کابینت قرار می‌گیرد.

 

لولای مخفی

نصب این لولا کمی متفاوت است و برای نصب آن سوراخی اندازه برگه ایجاد می کنند و لولا را در سوراخ قرار می دهند این نوع نصب باعث می‌شود که لولا معلوم نشود. این لولاها مانند قیچی روی هم قرار می‌گیرند و باز و بسته می‌شوند.

 

لولای پروانه ای

این لولا از دو برگه نامساوی و پین تشکیل شده است. برگه کوچک تر آن شبیه بال پروانه است و برگه بزرک آن ساده است که برگه کوچک درون آن قرار می‌گیرد.

 

لولای آرام بند

در ساختار لولای آرام بند یا لولای پمپ بند، پمپی استفاده شده است که باعث می شود در به آرامی بسته شود و هنگام بسته شدن صدایی ایجاد نشود.

 

علت بسته نشدن درب چوبی

می‌توان گفت علت بسته نشدن درب چوبی ارتباط مستقیم با لولای آن دارد. گاهی اوقات به خاطر آسیب در لولا درب هنگام باز و بسته شدن صدای ناهنجار می‌دهد که در این صورت باید تعمیر و یا تعویض شود، اما گاهی با روغن کاری به لولاها این سرو صداها کم می‌شود. همچنین گاهی اوقات پس از مدتی درب درست بسته نمی‌شود که در این صورت احتیاج به رگلاژ  آن است. 

 

لولا درب چوبی

 

سخن آخر:

در این مطلب درباره انواع لولا درب و ضرورت آن در صنایع چوبی سخن گفتیم. همچنین به این موضوع پرداختیم که هر کدام از لولاها کاربردی مختلفی دارند و برای درب‌ها با کاربردی مختلف استفاده می‌شود. چنانچه برای نصب لولا درب و پنجره نیاز به نیروی ماهر داشتید، می‌توانید به راحتی در بازار آنلاین "خدمت از ما" ثبت سفارش دهید و از خدمات بهترین نصابان درب و پنجره بهره بگیرید.

همچنین می‌توانید با خواندن نظرات سایر کاربرانی که از این خدمات استفاده کردند، انتخاب بهتری داشته باشید و به رایگان از نصابان درب و پنجره در "خدمت از ما" استعلام قیمت بگیرید.

نصب درب و پنجره
برای سرویس نصب درب و پنجره از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading