کاربرد سیم ارت چیست؟

ثبت درخواست " سیم کشی ساختمان "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
کاربرد سیم ارت چیست؟

سیم ارت چیست و چگونه مانع از برق گرفتگی میشود؟

سیم ارت یا سیم اتصال به زمین یکی از روش‌های جلوگیری از برق گرفتگی است. اگر می‌خواهید بیشتر بدانید که سیم ارت چیست و چگونه مانع از برق گرفتگی می‌شود یا سیم ارت به چه دلیل استفاده می‌شود؟ سیم ارت را به کجا وصل کنیم؟ چگونه سیم ارت را وصل کنیم؟ با این نوشته از مجله خدمت از ما همراه شوید.

سیم ارت به چه دلیل استفاده می شود؟

تمام تجهیزاتی که دارای جریان الکتریکی می‌باشند، ممکن است که دچار نشتی جریان برق شوند.

  • سیم ارت ماشین لباسشویی
  • سیم ارت یخچال
  • سیم ارت در پریز
  • سیم ارت خودرو

 

سیم ارت ارت سیم ارت به چه دلیل استفاده می شود سیم ارت را به کجا وصل کنیم سیم ارت چیست سیم ارت به چه دلیل استفاده می شود؟

 

کاربرد سیم ارت چیست؟

نشتی جریان برق تحت تاثیر عوامل زیادی مانند پوسیدگی سطح عایق، ضربه، له شدگی، لخت بودن قسمتی از رسانا، رطوبت، گرد و غبار و... ممکن است، بوجود آید. حال اگر این نشتی جریان برق به سطح بیرونی وسایل الکتریکی منتقل شود، ما به محض دست زدن به آن‌ها، دچار برق گرفتگی خواهیم شد. برای حل این مشکل یک راه حل وجود دارد و آن هم سیم ارت به معنای سیم اتصال به زمین است. کاربرد سیم ارت یا سیم اتصال به زمین دقیقا همین جاست.

 

سیم ارت چیست و چگونه مانع از برق گرفتگی میشود؟

ممکن است شنیده باشید که شخصی در اثر تماس با یک وسیله برقی، دچار برق گرفتگی شده است. دلیل این برق گرفتگی چیست؟ زمانی که سیم‌های فاز و یا سیم نول به طریقی به بدنه دستگاه اتصال یابند و مدار الکتریکی دچار نشتی جریان برق شود، آنگاه با دست زدن به آن دچار برق گرفتگی خواهیم شد. حال سیم ارت با انتقال نشتی جریان، به زمین از برق گرفتگی، آتش سوزی و اتصالی دستگاه جلوگیری می‌کند.

 

سیم ارت به چه دلیل استفاده می شود

سیم ارت چیست؟ سیم ارت چیست و چگونه مانع از برق گرفتگی میشود چگونه سیم ارت را وصل کنیم ارت چیست

 

چطور یک سیستم ارتینگ ایجاد کنیم؟

سیستم ارتینگ از یک چاه ارت و یک سیم ارت تشکیل شده است. کارکرد اصلی آن انتقال جریان الکتریکی به زمین است. برای نصب آن باید بدنه دستگاه برقی یا هر نوع مصرف کننده برقی را به وسیله یک رشته سیم به سیم ارت وصل کنید. طرف دیگر سیم ارت هم به به چاه ارت و یا سیستم لوله‌کشی آب خانه متصل می‌شود.

 

یک اشتباه جبران ناپذیر!

مشاهده شده که در برخی موارد بدنه دستگاه‌های برقی را به لوله‌های آهنی آب و یا گاز و یا حتی اسکلت ساختمان اتصال می‌دهند. این عمل می‌تواند موجب خسارات جبران ناپذیر و به ویژه برق گرفتگی‌های کشنده شود. پس بهتر است سیم ارت را به چاه ارت وصل کنیم.

 

سیم ارت را به کجا وصل کنیم

سیم ارت به چه دلیل استفاده می شود؟ سیم ارت به چه دلیل استفاده میشود اتصال سیم ارت به نول

 

آنچه راجع به چاه ارت باید بدانید!

چاه ارت، یک حفره ی عمیق ته زمین است؛ دقیقا جایی که خاک به رطوبت نسبی رسیده باشد. درون چاه ارت یک صفحه مسی وجود دارد که توسط سیم مسی به صفحه جوش خورده است. اطراف صفحه نیز با مواد بنتونیت پوشانده شده و سیم مسی به بیرون چاه هدایت شده است. سیم مسی از این ناحیه به تمام دستگاه‌های الکتریکی متصل خواهد شد.

 

تنها شباهت سیم ارت و سیم نول!

تنها شباهت سیم ارت و سیم نول در ظاهر آن‌ها ست و اینکه هر دو بی برق هستند. عملا کارکرد‌های آن‌ها متفاوت است و هرگز نمی‌توان به‌جای سیم ارت از سیم نول استفاده کرد. همانطور که گفتیم سیم ارت برای محافظت بیشتر کاربرد دارد و وجود آن الزامی نیست؛ در صورتی که وجود سیم نول الزامی است. همچنین رنگ سیم ارت و سایز سیم ارت در مقایسه با سیم نول تنوع بیشتری دارد.

 

سیم ارت را به کجا وصل کنیم

سیم ارت اجاق گاز را به کجا وصل کنیم سیم ارت به چه دلیل استفاده می شود کاروفناوری نهم سیم ارت لباسشویی را به کجا وصل کنیم سیم ارت به چه دلیلی استفاده می شود سيم ارت

 

سیم ارت به چه دلیل استفاده می شود؟

  • جلوگیری از افزایش الکتریسیته ساکن
  • بالا بردن ایمنی و محافظت افراد یا دستگاه‌ها
  • محافظت از افراد در برابر برق گرفتگی و آتش سوزی
  • جلوگیری از آسیب دیدن عایق‌های مدار در اثر افزایش ولتاژ

لطفا خودتان دست بکار نشوید!

تا به اینجا همه می‌دانید که کاربرد سیم ارت چیست؟ و اینکه سیم ارت به چه دلیل استفاده می شود؟ در این نوشته سعی کردیم که کاربرد سیم ارت و سیستم ارتینگ را به زبان ساده برایتان توضیح دهیم. اما اگر به دنبال آموزش نصب سیم ارت و یا نحوه اتصال سیم ارت ماشین لباسشویی می‌گردید، احتمالا تخصص لازم برای پیاده سازی سیستم ارتینگ را ندارید. پس پیشنهاد می‌کنیم که حتما یک متخصص حرفه‌ای را پیدا کنید و از او مشاوره بگیرید. سایت "خدمت از ما" در پیدا کردن حرفه‌ای‌ترین متخصص‌ها به شما کمک می‌کند. تنها کافیست اولین درخواستتان را ثبت کنید.

4.5 امتیاز از 1669 رای


سیم کشی ساختمان
برای سرویس سیم کشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین