نکات و اهمیت شستن لباس نوزاد

ثبت درخواست "خشکشویی"
نکات و اهمیت شستن لباس نوزاد

شستن لباس نوزاد از کارهایی است که والدین باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند، زیرا که نوزادان دارای پوستی حساس و لطیف هستند و استفاده از شوینده نامناسب و رعایت نکردن بعضی نکات در شست و شوی لباس نوزاد باعث ایجاد حساسیت و خارش در پوست آنها و همچنین موجب نگرانی والدین می‌شود.

از آنجای که یکی از مراکز اصلی آلودگی برای نوزادان لباس‌های آنهاست، پس فقط شستشوی لباس نوزاد در ماشین لباسشویی کافی نیست، لباسها باید از هرگونه باکتری و میکروب پاک شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا به این سوال که، لباس نوزاد را با چی بشوریم پاسخ دهیم و با فوت و فن های شستشوی لباس نوزاد و بهترین شوینده لباس نوزاد آشنا شوید.

آیا شستن لباس نوزاد قبل از استفاده مهم است؟

یکی از موارد مهم در ضدعفونی کردن لباس نوزاد، شستن لباس نوزاد قبل از استفاده است. نو بودن لباس دلیل بر تمیز بودن آن نیست، زیرا که این لباس ها، از قبل از خرید تا زمان جابجایی یا حتی در خانه در معرض باکتری‌های مضر زیادی قرار گرفته‌اند و مشخص نیست که کجا بوده‌ و با چه چیزهایی در تماس بوده‌اند. روی بعضی از لباسهای نو ممکن است رنگ اضافی باشد که این مواد شیمیایی باعث حساسیت و خارش روی پوست نوزاد شوند.

پس باید بعد از خرید لباس آن را بشویید و بهتر است که دو مرتبه آبکشی کنید زیرا این کار باعث می‌شود تمام مواد شیمیایی و رنگ‌های اضافه از روی لباس پاک شود و نوزاد دچار حساسیت و مشکلات پوستی نشود.

 

شوینده مناسب برای شست و شوی لباس نوزاد چیست؟

قدم بعدی در شستن لباس نوزاد، شناخت و انتخاب شوینده مناسب برای شست و شوی لباس نوزاد می‌باشد.نکته مهم در انتخاب شوینده مناسب این است که، باید از شوینده‌هایی که بدون بو، بدون آنزیم و فاقد مواد سفید کننده و براق کننده هستند استفاده کنید. همچنین بهتر است که از مواد نرم کننده استفاده نشود.

بهترین گزینه برای شست و شوی لباس نوزاد، استفاده ازشوینده‌ لباس نوزاد است. ویژگی خوب این مواد این است که،  قدرت پاک‌کنندگی کافی را دارد و به دلیل داشتن آنزیم ویژه از ثابت شدن آلودگی و جای لک جلوگیری می‌کند. در برخی از شوینده‌ها نیز مواد نرم‌کننده وجود دارد، که لطافت و سایز و شکل لباس را حفظ می‌کند.

گزینه مناسب بعدی استفاده از صابون یا پودرهای صابونی مخصوص شستشوی لباس نوزاد و کهنه نوزاد است. زیرا که  صابون شوینده ملام‌تری است و ترکیبهای آزار‌دهنده ندارد. اما به دلیل اینکه خاصیت قلیایی‌اش از پودرهای شوینده کمتر است، قدرت تمیزکنندگی کمتری دارد.

بعضی از والدین هستند که برای شستن لباس نوزاد از همان پودرهای معمولی استفاده می‌کنند، حتی ممکن است مشکلی برای نوزاد پیش نیاید ولی از آنجایی که پودرها، معمولا لکه‌های پودری از خود به جا می‌گذارند واین لکه‌ها درست از تار و پود لباس پاک نمی‌شوند، بهتر است که از نوع مایع شوینده‌های ماشین لباسشویی استفاده کنید، زیرا همین لکه‌های پودری ممکن است باعث اگزما و بروز حساسیت در نوزاد شود.

 

شوینده مناسب برای شستن لباس نوزارد

 

 شستن لباس نوزاد با وایتکس

وایتکس یکی از شوینده‌های بسیار قوی است که استفاده از آن برای شستشوی لباس نوزاد اصلا پیشنهاد نمی‌شود. زیرا اگر برای بار اول پوست نوزاد به آن واکنش نشان ندهد، ممکن است در طولانی مدت باعث بروز مشکلات پوستی فراوانی شود. اگر لکههای روی لباس، شما را اذیت می‌کند بهتر است برای پاک کردن آنها به جای وایتکس، از مواد سفید‌کننده طبیعی مثل، آب لیمو ترش استفاده کنید. و بعد از شستن با شوینده مناسب و آبکشی، آن را زیر آفتاب پهن کنید تا لکه کاملا از بین برود.

 

 شستن لباس نوزاد با ماشین لباسشویی

اگر جز افرادی هستید که وقت کافی دارید شستن لباس نوزاد با دست، گزینه بهتری است. اما اگر این کار برای شما زمان‌بر و خسته‌کننده است، می‌توانید از ماشین لباسشویی استفاده کنید. همچنین لازم نیست که از لباسشویی مجزا برای این کار استفاده کنید، فقط کافی است نکاتی را که در زیر بیان می‌شود را انجام دهید.

باید حتما لباس نوزاد خود را پیش از شستن لباس‌های خود بشویید. زیرا ممکن است باکتری از لباس شما به لباس نوزاد منتقل شود و یا ممکن است یکی از اعضای خانواده در محل کار با مواد شیمیایی مضر در ارتباط باشد که برای نوزاد خطرناک است.

  • حتما از مواد شوینده مناسب لباس کودکان استفاده کنید و درجه لباسشویی را روی درجه مناسب لباس کودک بگذارید
  • بهتر است که با ماشین لباسشویی هم، لباس ‌ها را دو بار آبکشی کنید و دو بار از این گزینه استفاده کنید.
  • یکی از مواردی که به چرخه شستشو کمک می‌کند این است که لباس ها را به مدت30 دقیقه در ظرفی که شامل مواد شوینده لباس کودک و آب به دمای 35 درجه سانتیگراد است بگذارید. این کار به راحت تمیز شدن لباسها کمک می‌کند.

 

 نکات مهم و پراهمیت در شستشوی لباس نوزاد

در شستشوی لباس نوزاد نکاتی است که با رعایت کردن آنها، انجام این کار برای شما راحت‌تر می‌شود و کمتر دچار مشکل می‌شوید.

  • یکی از مهمترین نکات این است که لباس نوزاد را در اولین فرصت بشویید. زیرا لکه‌های پررنگ راحت تر و سریعتر پاک می‌شوند.
  • برای شستن لباس‌هایی که لکه دارند، باید در ابتدا حتما از آب سرد برای شستن آنها استفاده کنید. اما لباسهایی که لکه خاصی ندارند را می‌توانید با آب گرم بشویید.
  • لباس ‌ها را در زیر آفتاب و در هوای آزاد خشک کنید و از خشک کردن آنها در حمام و جاهای مرطوب جلوگیری کنید.
  • نکته مهم دیگر این است که قبل از شستن لباس در لباسشویی، دستور شستن آن بر روی برچسب را بخوانید.
  • برای شستن لباس نوزاد با ماشن لباسشویی سامسونگ و ال جی ، حتما از درجه مناسب لباس کودک که دارای لکه بری و چربی زدایی قوی است استفاده کنید .
  • به هیچ عنوان از نرم کننده‌های لباس برای شستشوی لباس نوزاد استفاده نکنید، این مواد برای پوست نوزاد مناسب نیستند.

 

نکات مهم در شست و شوی لباس نوزاد

 

روش‌های پاک کردن لکه‌های مختلف در شستن لباس نوزاد

لکه‌ها از اجزای جدا نشدنی لباس کودکان هستند و یکی از مشکلات والدین شستن لکه‌های لباس نوزادان است. بهتر است یک بار برای همیشه روش‌های پاک کردن لکه‌های مختلف را یاد بگیرید تا دیگر نیازی به استفاده از مواد شوینده قوی و شستن کامل لباسها نباشد. در اینجا روش شستن لکه‌های رایج لباس کودکان را بررسی می‌کنیم:

 

لکه مدفوع

 اگر کودک شما هنوز غذا نمی‌خورد، لکه‌های مربوط به مدفوع به راحتی با آب و صابون مخصوص نوزاد پاک می‌شود. اما بعد از شروع غذا شما باید از پاک کننده‌های آنزیمی برای از بین بردن این لکه‌ها استفاده کنید. برای این کار باید ابتدا لباس را در آب خیس کنید و بعد پاک کننده آنزیم دار را به آن اضافه کنید و اجازه دهید عمل کند. در این روش باید پاک کننده را کم استفاده کنید و لباس را چند بار آب بکشید.

 

پاک کردن لکه در شستشوی لباس نوزاد

 

لکه ادرار

اگر لکه مربوط به ادرار نوزاد را سریع بشویید، به راحتی با آب و صابون پاک می‌شود. اما اگرپاک نشد، باید مقداری پاک کننده آمونیاکی را با آب رقیق کنید و استفاده کنید.

 

لکه شیر

برای از بین بردن لکه‌های پروتئنی مثل لکه شیر خشک یا مواد غذایی، کافی است که لکه را درون آب گرم و صابون قرار دهیم و بعد با شوینده مناسب و یک برس یا مسواک آن را بشویید.

 

لکه کرم، روغن و مواد بهداشتی

برای شستن این نوع از لکه‌ها باید از موادی استفاده کنیم که چربی این مواد را به خودشان جذب کنند، مانند نمک، پودر ذرت و یا پودر تالک. ابتدا نمک را روی لکه می ریزید تا چربی را به خود جذب کند و بعد از آن با آب و صابون می شویید و در آفتاب پهن می‌کنید.

لکه قطره آهن

هنگامی که قطره آهن روی لباس میریزد.باعث ایجاد لکه‌‌های قهوه‌ای رنگ روی لباس می‌شود.یکی از روشهای از بین بردن آن استفاده از آب لیمو ترش است. آب لیمو ترش را روی لکه بریزید و بعد از چند دقیقه آن را بشویید.همچنین می‌توانید از ماست برای از بین بردن آن استفاده کنید اما اگر با این دو روش لکه قطره آهن پاک نشد، بهتر است که از مقداری جوش شیرین استفاده کنید.

به طور کلی اگر بخواهید در شستن لباس نوزاد نظافت کامل را رعایت کنید و این کار را به درستی انجام دهید، باید تمام موارد بالا را رعایت کنید و به نکات مربوط به شست و شوی لباس نوزاد توجه کنید.

خشکشویی
برای سرویس خشکشویی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading